564 de angajati ai Alcatel-Lucent din Romania vor ramane fara locuri de munca

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 15:53 Economie | Telecom

Grupul franco-american de telecomunicatii Alcatel-Luncent va renunta la o sesime din forta de munca din Europa in acest an si in cel urmator, in urma restructurarilor din companie, iar 564 angajati sunt din Romania, informeaza AFP, citata de Mediafax.

Secretarul Comitetului European pentru Informatie si Dialog al Alcatel-Lucent, Philippe Saint-Aubin, a anuntat ca programul de restructurari vizeaza eliminarea sau externalizarea a peste 4.500 de locuri de munca din Europa, in acest an si in 2010, din totalul de 26.000.

Philippe Saint-Aubin a declarat, citat de AFP, ca cele mai afectate zone in care Alcatel-Lucent va face disponibilizari sunt Franta (1.374 angajati), Germania (773) si Romania (564 angajati). Mediafax noteaza ca in Romania, 458 de locuri de munca vor fi externalizate.

Alcatel-Lucent a lansat mai multe programe de restructurare incepand cu 2006, anul in care grupul francez Alcatel a fuzionat cu cel american Lucent Technologies. Ultima serie de disponibilizari, din decembrie 2008, a afectat 1.000 de locuri de munca.

In Romania, grupul este prezent din 1991 si avea, la jumatatea anului, circa 1.600 de angajati, mare parte dintre ei la Timisoara, unde Alcatel-Lucent detine un centru de dezvoltare si cercetare.


Citeste mai multe despre   























2444 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    E jale (Joi, 22 octombrie 2009, 16:01)

    FLORIN [anonim]

    Daca 500 de ITisti sunt dati afara dintr-un foc e jale...
    • 0 (0 voturi)    
      O "jale" mai mica (Joi, 22 octombrie 2009, 16:40)

      ion [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      E ca in bancul cu Radio Erevan.
      Intrebare: E adevarat ca lui Ivan Ivanovici i s-a dat o masina?
      Raspuns: E adevarat, dar nu o masina ci o bicicleta si nu i s-a dat ci i s-a luat.
      Nu sunt 500 de IT-isti ci sub 100, si nu vor fi dati afara ci transferati cu activitate cu tot la alta companie.
      Dar suna mai tare titlul dat de jurnalisti.
      • 0 (0 voturi)    
        nope (Joi, 22 octombrie 2009, 20:48)

        zizu [anonim] i-a raspuns lui ion

        nu stiu de unde ai auzit asta, dar cei care vor fi transferati in mod sigur nu vor fi sub 100, eventual cam 100 intr-o parte si vreo 400 in alta parte... ideea e ca deocamdata nimic nu e sigur, inca se negociaza
  • 0 (0 voturi)    
    Canada va vrea! (Joi, 22 octombrie 2009, 19:44)

    gicu [anonim]

    baieti, unii dintre voi a-ti mai fost pe aici, detasati/imprumutati; Canada va vrea, asa ca...
  • 0 (0 voturi)    
    500 urmeaza de la Romtelecom (Joi, 22 octombrie 2009, 21:17)

    koko [anonim]

    sa fie externalizatzi catre Erisccson
  • 0 (0 voturi)    
    Ce va fi cu ei... (Joi, 22 octombrie 2009, 21:59)

    Mihai [anonim]

    Sunt curios ce vor face acuma. Si eu am fost angajat la ALCATEL, am plecat de-acolo pentru ca nu invatam nimic(cei ce lucrau acolo era considerati cei mai slabi din Timisoara). Sunt curios acuma unde isi vor gasi programatorii de la Alcatel de lucru in alta parte, pentru ca in afara de ce se facea acolo, habar nu au de nimica... Sunt BATA...!
    Iar despre salarii.... era si timpul sa se ajunga unde s-a ajuns. Sunt enorme ca si preturile la imobiliare; se ajunsese aproape ca in Vest. Oameni buni, treziti-va, e ROMANIA, nu e Vestul Europei, LA TOT!
    Sunt tare curios ce va fi...
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Vineri, 23 octombrie 2009, 0:08)

      zizu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      si unde ai plecat, pot sa te intreb? banuiesc ca daca te consideri asa de bun fata de cei angajati acolo, o companie cel putin de acelasi nivel cu Alcatel te-a angajat...
      • 0 (0 voturi)    
        India (Vineri, 23 octombrie 2009, 9:18)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui zizu

        in India :-) (si pot sa-ti spun ca nivemul de programare, nu se compara cu cel din Alcatel - Timisoara)
        • 0 (0 voturi)    
          Trebuia sa ma gandesc (Miercuri, 28 octombrie 2009, 15:39)

          Nicu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Daca e adevarat ca nivelul de programare in India e peste cel de la Alcatel, inseamna ca e foarte grava situatia la firma din Timisoara. :)