Nokia a lansat cinci noi telefoane low-end, la preturi de la 20 euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2009, 11:15 Economie | Telecom

Nokia 1280, 1616 si 1800
Foto: Nokia.com
Nokia a prezentat miercuri cinci noi telefoane low-end, la preturi cuprinse intre 20 euro si 54 euro (inainte de taxe si subventii), in incercarea de a-si imbunatati oferta pentru pietele emergente, informeaza Reuters. Cel mai mare producator de telefoane mobile din lume este jucator dominant in multe zone emergente principale cu o o cota de piata de 60%-70%, insa este sub presiunea unor companii precum ZTE, care incearca sa-si imbunatateasca pozitia pe segmentul low-end.

Nokia a prezentat miercuri cinci modele de telefoane low-end (telefoane simple si ieftine), respectiv Nokia 1280, Nokia 1616, Nokia 1800, Nokia 2220 slide si Nokia 2690, care vor avea acces la Nokia Life Tools, platforma de servicii din domeniul agriculturii, educatiei si divertismentului, destinate utilizatorilor din orasele mici si zonele rurale din pietele emergente si care ofera informatii de actualitate in functie de regiunea si de preferintele personale ale utilizatorilor direct pe telefoanele lor mobile.

Primele trei telefoane au preturi de 20 euro, 24 euro si respectiv 26 euro (inainte de taxe si impozite), in timp ce Nokia 2220 slide si Nokia 2690 costa 45 euro si 54 euro (inainte de texe si subventii).

"Durata lunga de viata a bateriei, de pana la 22 zile cand telefonul este in standby (n.r in cazul primelor trei modele), este vital pentru persoanele din zonele unde accesul la electricitate este limitat", se arata in comunicatul Nokia.

Nokia a anuntat ca serviciul Life Tools va fi disponibil si in Indonezia de la inceputul lui decembrie 2009. Pana acum, acest serviciu a fost oferit in India. Primele din cele cinci modele de telefoane prezentate miercuri vor incepe sa fie comercializate de la sfarsitul lui 2009, altele urmand sa fie vandute la inceput de 2010. Potrivit anuntului Nokia, telefoanele vor fi disponibile la nivel global.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4279 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    indonezia (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 11:59)

    noname [anonim]

    Sunt doar pentru Indonezia bai Vasilache.
    • +1 (1 vot)    
      global (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:14)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui noname

      Potrivit anuntului Nokia, noile telefoane vor fi disponibile la nivel global. Life Tools este adaptat doar pentru Indonezia. O zi buna
  • 0 (0 voturi)    
    low-end (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:39)

    srt [utilizator]

    Nu stiu care ar fi problema cu telefoanele low-end. Am un Nokia 1110 de 2 ani si tot ma mai tine bateria peste 5 zile.

    Prefer un telefon simplu si autonom tuturor gadgeturilor umflate cu briz-brizuri scumpe, cu tona de buguri si o baterie care te lasa in maxim doua zile.

    Abia astept sa apara si pe la noi,
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este nici o problema (Joi, 5 noiembrie 2009, 1:42)

      ALex [anonim] i-a raspuns lui srt

      Daca insa veti pierde telefonul, veti rescrie de exemplu toata agenda clampanind din taste. Eu am 450 de contacte si nu vreau asta. Am nevoie de sincronizare.

      Daca aveti nevoie de telefon, este perfect si unul low end. Eu am nevoie sa intru pe email, sa citesc in tramvai un document (pentru ca sa nu pierd 2 h in fiecare zi uitandu-ma pe geam). Fireste as putea sa citesc dintr-o carte, dar cu mine am pe telefon peste 100 de carti. Uneori, dupa ce citesc un email este nevoie sa raspund rapid. Un "da" sau "nu" este suficient uneori.

      Daca trimiteti SMS-uri este perfect si un low end. Mie mi se cere uneori sa vad de ce un oarecare router nu face ce trebuie. Sa scot laptopul si sa incerc sa caut o celula wifi nu e o solutie. Un terminal consola insa rezolva situatia.

      Decat sa stau sa fac update la sistemele de operare in timpul serviciului, e mai usor sa le actualizezi in timp ce stai la coada la o casa. Tot un terminal consola este suficient.

      Uneori vreau sa ascult un post de radio din Romania. Fie merg cu un radio de satelit dupa mine, fie dau drumul la laptop. Dar am radio prin internet pe telefon.

      Pe scurt: un telefon de 150g ma scuteste sa car in spate 2 kg.
      • +1 (1 vot)    
        De curiozitate, (Joi, 5 noiembrie 2009, 10:37)

        Curios [anonim] i-a raspuns lui ALex

        Ce smartphone folosesti? Multumesc!
      • 0 (0 voturi)    
        what's wrong with you man? (Duminică, 22 august 2010, 17:54)

        Pacalici [anonim] i-a raspuns lui ALex

        Tu citesti in tramvai o carte in format digital pe telefonul mobil? :)
        Intelegem ca esti gadgetar dar sa citesti carti pe telefon... what's wrong with you?
  • 0 (0 voturi)    
    naspa adrian (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:55)

    andrei [anonim]

    Orice program este lansat pentru toată lumea....
    Nokia a realizat un program pilot cu Guvernul Indonezian.
    Același program este deja în India.
    Programul doar se remodelează exigențelor pieții, că de aia e program.
    /
    • 0 (0 voturi)    
      Doar (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 13:11)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui andrei

      M-am grabit si am pus gresit "doar" in comentariu. De altfel in stire se spune ca serviciul era oferit deja in India. Scuze.
  • 0 (0 voturi)    
    tari astea (Joi, 5 noiembrie 2009, 0:47)

    ciupe [anonim]

    de mult caut dar nu am gasit ..abia astept sa iasa ..din londra mi-am luat un nokia simplu la 20 de lire ..7 zile ma tine bateria ..si uiti sa-l incarci ..n95-u l-am trecut pe post de mp3 si foto ..1 zi tine bateria ..sa dai cu el pe geam nu alta