Pentru cei cu prea multi bani - Cel mai scump iPhone costa peste trei milioane de dolari si are 200 de diamante

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 30 noiembrie 2009, 12:01 Economie | Telecom

iPhone 3GS Supreme cu aur si diamante
Foto: stuarthughes.com
Un designer britanic a creat in zece luni cel mai scump iPhone din lume, un model cu adevarat ostentativ si cu un pret pe masura, 1,92 milioane lire sterline (peste trei milioane dolari), scrie The Times. Telefonul, comandat de un afacerist australian, are carcasa din aur masiv, circa 200 de diamante si vine livrat intr-un cufar din granit si aur, in greutate de sapte kilograme.

Telefonul creat de designerul Stuart Hughes a fost facut folosindu-se 271 grame de aur de 22 de carate, pe partea din fata sunt 136 de diamante, iar logo-ul Apple de pe spate este alcatuit din 53 de diamante. Pana si butonul de navigatie este un diamant de sapte carate.

Telefonul vine livrat intr-un cufar din granit si aur de Kashmir, in greutate totala de sapte kilograme. Designerul Stuart Hughes a lucrat zece luni la acest telefon, iar cel mai greu a obtinut diamantul din care e facut butonul de navigatie. Cumparatorul e un afacerist australian care clar nu se uita la bani...


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1796 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Si asta cand ... (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:33)

    Adix [anonim]

    milioane de oameni mor de foame in Africa si tarile sarace... Te face sa te intrebi ce-i cu capitalismul asta? Mi-e rusine...//
    • 0 (2 voturi)    
      ca sa vezi (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:00)

      just_me [anonim] i-a raspuns lui Adix

      Mai bine comunism in toata lumea nu? Mi-e rusine ca exista unii ca tine ...
      • +1 (1 vot)    
        Inteligentule (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:50)

        Adix [anonim] i-a raspuns lui just_me

        De unde ai dedus mai Inteligentule ca as fi comunist si ca mi-as dori comunism? Crezi ca tin cu Geoana si d-aia am postat comentariul asta? Mai intreaba-te o data!!!

        Doar eram dezgustat de "bancul" prost anterior, prin care orice stire se politizeaza.

        Mai studiaza si tu Friedman, Keynes inainte sa arunci cu acuze din astea de 2 lei si da jos ochelarii de cal!
    • 0 (2 voturi)    
      capitalismul e ok (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:07)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Adix

      Problema cu oamenii din Africa si din tarile sarace e ca nu pun umarul la munca. Prefera sa se razboiasca decat sa munceasca. Asa ca mai moale cu saraci.
      • +1 (1 vot)    
        chiar crezi (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:04)

        Adix [anonim] i-a raspuns lui ginel

        Tu chiar crezi ca oamenii aia prefera sa moara de foame decat sa munceasca??? Si aici nu vorbesc de liderii tarilor care sunt corupti si fac trafic cu arme inclusiv cu tarile occidentale...

        Mai gandeste-te!!!
      • -1 (1 vot)    
        mda (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:36)

        mda [anonim] i-a raspuns lui ginel

        oamenii aia sunt necivilizati, habar nu au cu ce se mananca capitalismul iar capitalistii din vest se comporta conform naturii lor, profita de piata si resursele pe care le au la dispozitie. Asadar in Africa se vand arme, tigari si se importa diamante; la fel ca acum 500 de ani in america.
        Cartea e greu vandabila in africa, asa ca trebuie sa fii un capitalist prost sa incerci asa ceva.
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Luni, 30 noiembrie 2009, 20:49)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Adix

      nu de asta mor aia din Africa de foame, stai linistit. In general acolo unde nu este democratie, este foamete. Am fost acolo si stiu ce vorbesc.
  • +3 (3 voturi)    
    Degeaba.... (Luni, 30 noiembrie 2009, 12:51)

    gabriel4west [utilizator]

    .... daca nu stie sa raspunda in locul meu si sa imi rezolve si toate problermele - de acasa sau de la sv ............. :)))))))))
    • 0 (0 voturi)    
      ba stie... (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:21)

      papillon [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

      ...ba stie, ca daca l-ai avea tu si ai lua atatia bani cat zic astia ca face. n-ai mai avea aproape niciun
      fel de ,,probleme'' acasa, ca la servici nu te-ai mai duce...
  • +2 (2 voturi)    
    Sfidare internationala (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:08)

    gingic [anonim]

    Jenant. Utilitate(0) versus design(kitsch) versus bani (caruta).
    Cand va falimenta australianul va plange pe umarul seicilor din Dubai. Falimentari si ei.
    Un Kitsch rusinos.
    • +2 (2 voturi)    
      sunt ff curios (Luni, 30 noiembrie 2009, 15:04)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui gingic

      de fapt ce e? iphone cu diamante sau sunt diamante cu iphone? :))
      in orice caz mi se pare de prost gust, dar cine are bani sa dea, sa dea
  • +2 (2 voturi)    
    Inca un idiot... (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:09)

    Crosheta [utilizator]

    care nu mai stie pe ce sa cheltuiasca banii. Probabil si banii au fost castigati prea usor ca sa isi permita asemenea extravagantza.
    Daca ar fi "tatal" iPhone-ului l-as intelege. Vrea sa aduca un "omagiu" obiectului care l-a umplut de bani...dar asa...sa ai un cufar de 7 kilograme in care sa stea telefonu...chiar ca e o tampenie!
  • -1 (1 vot)    
    bataie de joc... (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:13)

    hombre [anonim]

    de-aia e CRIZA si o sa ajunga lumea sa moara de foame, pentru ca unii isi BAT JOC DE BANI...ar trebui intemnitat pentru asta pe viata sa manance
    turtoi cu diamante...
  • +1 (1 vot)    
    pentru... (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:16)

    alex_1 [utilizator]

    acei clienti speciali... mmoscoviți sau becalieni :)
  • 0 (0 voturi)    
    ca SA CE ? (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:17)

    speedy gonzalez [anonim]

    ...costa 3 milioane de dolari CA SA CE ? care e utilitatea lui sociala,umana, morala etc. ?
  • 0 (0 voturi)    
    utilitate (Luni, 30 noiembrie 2009, 13:52)

    Unitatea electorala [utilizator]

    Ca sa te scoata in fata si sa moara dusmanii de ciuda..
  • 0 (0 voturi)    
    rusine, da si nu (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:02)

    daniela.balaciu [utilizator]

    sunt oameni care au bani, care nu se mai afiseaza la fel de mult ca inainte(pentru mase, pentru cei care nu prea au de niciunele), dar au la fel de multi bani, sau poate chiar mai multi
    (caci situatiile de criza econimica sunt foarte benefice dpdv financiar pt cei care deja au bani multi)
    sunt oameni care au bani si nu au pe ce sa-i arunce, si astfel, li se ofera situatii ca sa ii arunce pe nimicuri care zic ei ca le dau lor valoare

    mai pe romaneste, isi primesc valoarea prin cele exterioare lor, nu prin cele interioare, nu din valoara omului in sine, ci din valoarea celor care le poarta
    (daca ar sta sa se gindeasca, si-ar da seama, ca acele acareturi stralucitoare de milioane si milioane, ajung de le devaloreaza sinele si valoarea lor de om, valoarea lor interioara) - sa stea nitel sa se gindeasca si sa cugete, pentru ce vor ei sa fie admirati, pentru ei, sau pentru toate cele exterioare lor
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 30 noiembrie 2009, 14:05)

    vlad [anonim]

    pai bah, iti dai seama CAT s-a chinuit ala sa puna mii de diamante pe iphone ca era un jaf inainte ...
    Designer frate nu alta !
  • 0 (0 voturi)    
    affone (Luni, 30 noiembrie 2009, 17:26)

    Pandi [anonim]

    si va fii cumparat ori de vreun manelist, ori de girafa Monikaka.
    Vreun snob extrem cu siguranta va pune botul.