Motoroi, al saselea smartphone cu Android lansat de Motorola

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2010, 12:07 Economie | Telecom

Motoroi, un nou smartphone cu Android al Motorola
Foto: Motorola
Motorola a lansat duminica Motoroi, al treilea smartphone bazat pe sistemul de operare open-source Android al Google introdus pana acum in Asia si al saselea astfel de terminal din intreg portofoliul, a anuntat producatorul american. Oficialii Motorola au precizat luni ca intentioneaza sa introduca cinci pana la sase smartphone-uri in China in acest an, informeaza Reuters.

"In China, am lansat deja doua modele luna trecuta si vom mai lansa inca unul in foarte scurt timp si probabil inca patru-cinci in perioada urmatoare", a declarat luni in Seul, John Gherghetta, manager general al diviziei de terminale mobile.

Motorola si-a reorganizat afacerile de telefonie mobila concentrandu-se pe dezvoltarea de smartphone-uri bazate pe platforma Android a Google, dupa ce mai bine de doi ani a inregistrat scaderi ale cotei de piata in fata companiilor rivale.

Oficialul Motorola a facut aceste declaratii in cadrul unei conferinte de presa prilejuita de lansarea in Coreea de Sud a "Motoroi", primul smartphone cu sistem de operare Android 2.0 lansat pe aceasta piata, telefon ce va fi vandut prin operatorul SK Telecom.

Conform Motorola, noul model dispune de o camera foto mai performanta si mai multe functii multimedia decat predecesorul sau Droid, vandut in Statele Unite ale Americii, transmite Reuters.

John Gherghetta a mai anuntat ca o versiune a acestui telefon adaptata pentru piata din China va fi introdusa in prima jumatate din acest an, iar Spiros Nikolakopoulos, vicepresedinte al diviziei de terminale mobile a Motorola, a mai spus ca producatorul american intentineaza sa lanseze "cel putin" 20 de modele la nivel mondial in acest an, "probabil patru pana la cinci in fiecare tara".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2630 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    marketing (Luni, 18 ianuarie 2010, 12:29)

    cipax [utilizator]

    cel putin pe piata din Romania numele este total nereusit, rimand cu Maturoi !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Nu pot sa nu remarc ... (Luni, 18 ianuarie 2010, 12:34)

    lucard [anonim]

    Cat de bine suna in romana "Motoroi".
    • +2 (2 voturi)    
      Veto!!! (Luni, 18 ianuarie 2010, 13:08)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui lucard

      Adu' motoroiu' de dupa usa!!!
      • +1 (1 vot)    
        . (Luni, 18 ianuarie 2010, 13:47)

        I [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        sa vezi ce motoroi mi-am luat! de-abia a incaput in curte :))
  • +1 (1 vot)    
    Motoroi? (Luni, 18 ianuarie 2010, 12:45)

    Luci [anonim]

    LOL :) Macar daca era Motoroia.
  • 0 (0 voturi)    
    Explocatia numelui (Luni, 18 ianuarie 2010, 13:21)

    moucha [anonim]

    Litera "i" in general a fost pusa in nume pentru a arata ca este mai inteligent decat versiunea de baza. De exemplu Nokia 6310 si 6310i (in plus cu ecran albastru in loc de verde, Javra si triband).

    A existat insa o firma la care toate produsele erau din start inteligente: iMac, iPod, iPhone, iSee, iWork, etc. Cum aceasta firma a patentat deja litera "i" de la inceputul cuvantului, asa cum a patentat multitouch, tastatura iluminata, agrafa cu trei picioare si furculita cu cinci dinti (in loc de patru), celelalte firme americane se inghesuie sa inghesuie acum litera "i" oriunde in cuvant. Motorola a venit insa cu geniala idee sa o puna la sfarsit si repede a patentat ideea.

    Iar sloganul nou al concernului Motorola este "ai n-ai dai".
    • 0 (0 voturi)    
      Pe bune ? (Luni, 18 ianuarie 2010, 14:00)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui moucha

      Patent pe litera i la inceput ? Adica e o inventie, ceva ? Si Intel, IBM, IKEA s.a. ce-or sa faca ? Sau e numai i mic in discutie ?
      • 0 (0 voturi)    
        Era o gluma (Luni, 18 ianuarie 2010, 14:34)

        moucha [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Referitoare la faptul ca astia de la Apple patenteaza tot ce gasesc patentabil. Unele patente sunt clare si inovative, insa sa patentezi miscarile mainii gen pinch to zoom mi se pare absurd.
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Luni, 18 ianuarie 2010, 14:55)

          Eu [anonim] i-a raspuns lui moucha

          La cate balarii citesc pe aici, am crezut ca spui pe bune.
        • 0 (0 voturi)    
          :D (Luni, 18 ianuarie 2010, 16:29)

          Gigell [anonim] i-a raspuns lui moucha

          unii au patentat si clicku'
  • 0 (0 voturi)    
    Shi kum trebe citit numele? (Luni, 18 ianuarie 2010, 13:23)

    Alexe_Doru_Pop [anonim]

    ... motoroi, asha kum se aude, ori "motoroa"?
  • -1 (1 vot)    
    China (Luni, 18 ianuarie 2010, 14:02)

    Eu [anonim]

    Ce-o fi insemnand "o versiune a acestui telefon adaptata pentru piata din China" ? Adica filtreaza continutul conform ultimelor hotarari ale congresului partidului comunist chinez ?
    • 0 (0 voturi)    
      adaptat pentru China (Luni, 18 ianuarie 2010, 15:45)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Daca a fost o gluma, poti omite explicatia de mai jos... :)
      In genere este vorba despre tastatura(chiar si cea virtuala) si limba. Chinezii sunt foarte pretentiosi la chestia asta. Fiind vorba despre o piata de ordinul sutelor de milioane de potentiali clienti, stai in cap si-n coada sa le faci pe plac...
      • 0 (0 voturi)    
        Glumisem (sau nu ? - doar PCC stie) (Marţi, 19 ianuarie 2010, 8:14)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Marius

        La asta m-am gandit si eu (tastatura, limba) dar atunci era normal sa zica "adaptat la limba chineza", ca piata inseamna mult mai mult (obiceiuri, tendinte, rata de absorbtie s.a.)