Abonatii Vodafone isi pot alege numere de telefon personalizate la preturi de la 10 euro pana la 200 euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2010, 13:10 Economie | Telecom

Vodafone a lansat joi un serviciu prin care abonatii isi pot personaliza actualele numere de telefon sau isi pot alege altele noi, la tarife intre 10 euro si pana la 200 euro (TVA inclus), a anuntat operatorul. Utilizatorii au la dispozitie sapte cifre din care se poate forma un numar personalizat ce ar putea contine nume, ocupatie, data nasterii, porecla sau alte combinatii.

„Numarul tau de telefon poate exprima o parte din personalitatea ta, cu ajutorul noului serviciu lansat de Vodafone, Numeste-ti Numarul. Ai sapte cifre din care poti sa formezi un numar de telefon personalizat care sa contina, dupa preferinte, numele, prorecla, ocupatia, data nasterii, numerele norocoase, sau orice alta combinatie doresti”, a spus Karsten Wildberger, director comercial in cadrul Vodafone Romania.

Abonatii Vodafone pot alege patru tipuri de numere: Numere Personalizate, in functie de criteriile relevante (de exemplu 0722 NUME – 6 cifre), la tariful de 10 euro (TVA inclus), „Silver” (precum 0724 XY ZT ZT), la tariful de 30 de euro (TVA inclus), „Gold” (de exemplu 0723 XYZ XYZ), la tariful de 50 euro (TVA inclus) si „Platinum” (de exemplu 072X XXX XXX), la tariful de 200 euro (TVA inclus). Tariful corespunzator numarului ales va fi inclus in factura Vodafone.

Numerele personalizate pot fi alese cu ajutorul unei aplicatii disponibile online, la www.vodafone.ro/numere/. Folosind aceasta aplicatie, utilizatorii vor introduce criteriile de cautare dorite, precum numele, ocupatia, data nasterii sau orice alta combinatie pereferata, si, in functie de numerele disponibile, vor primi mai multe rezultate, din care pot alege un numar personalizat.

Odata gasit numarul preferat, clientii il pot rezerva gratuit, timp de 48 de ore lucratoare. Pe baza codului de rezervare, transmis prin SMS sau email, noul numar va putea fi activat in orice magazin Vodafone sau al partenerilor sai.

Vodafone Romania a ajuns in ultimul trimestru al anului trecut la 9,66 milioane utilizatori (n.r nr SIM-uri active), aproape la acelasi nivel pe care il avea la sfarsitul lui 2008, cand avea 9,65 milioane utilizatori, insa veniturile din servicii ale operatorului au scazut cu 23,8%.


Citeste mai multe despre   






















7835 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Reclama MASCATA! (Joi, 11 februarie 2010, 14:15)

    IQ [anonim]

    Stire rasuflata, probabil ca RECLAMA la wodafone. Pai ZAPP are serviciul asta de mai bine de 2 ani jumate! Si voi veniti ca wow ce tare ii wodafone-ul! (w = v)
    Halal stire!
  • +4 (6 voturi)    
    incearca sa exploateze snobismul..:) (Joi, 11 februarie 2010, 14:19)

    neanonim [utilizator]

    Mai bine ar reduce tarifele..
    Se concentreaza pe orice altceva, pierzand esentialul.
    • +1 (1 vot)    
      hmm nu (Joi, 11 februarie 2010, 19:09)

      I [utilizator] i-a raspuns lui neanonim

      niciodata nu o sa scoti de la oamenii cu minte asa de multi bani cati poti scoate de la snobi. Au o tactica buna zic eu.
  • 0 (2 voturi)    
    sus vodafone , jos RDS (Joi, 11 februarie 2010, 14:22)

    dan [anonim]

    Stiati ca RDS-RCS face reclama mincinoasa ???
    TV+NET+TEL FIX+TEL MOBIL = 52 lei
    Cele doua telefoane lipsesc de 3 luni in Cluj Napoca !!
    .Chiar si la incheierea contractului se lauda cu oferta ,
    Iar de a doua zi incep tromboanele cu lipsa telefoanelor !!
    Rusine lor !
    • +2 (2 voturi)    
      Of... of... (Joi, 11 februarie 2010, 14:48)

      AAA [anonim] i-a raspuns lui dan

      Cand o sa ne invatam ca tot ce e prea ieftin, in 99,9% din cazuri, este de proasta calitate?
      Cand o sa invatam ca nimic pe lumea asta nu e moca?
      Cand o sa invatam ca trebuie sa platim ceva (de obicei, poate mai mult) ca sa luam ceva de calitate?
      • +3 (3 voturi)    
        calitate ieftin (Joi, 11 februarie 2010, 18:50)

        Omul Negru [utilizator] i-a raspuns lui AAA

        pai RDS are internet de foarte buna calitate,ieftin!
  • +1 (1 vot)    
    platinium pt idioti (Joi, 11 februarie 2010, 17:52)

    vasile69 [utilizator]

    pai idiot sa fie ala de-si ia un numar format din utlimele 7 cifre identice.... daca-i asa timpit sa nu retina numarul credeti ca-i suficient de atent sa stie de cate ori a tastat cifra in cauza? asta chiar e teapa pe fata.
    • 0 (0 voturi)    
      nr preferential (Vineri, 12 februarie 2010, 10:03)

      me [anonim] i-a raspuns lui vasile69

      te-ai gandit ca poate aceste numere "frumoase" ajung in tot ceea ce inseamna publicitate.

      Si atunci e normal sa puna un numar de tel usor memorabil pe care sa-l asociezi cu un anumit produs.

      Totusi sa incercam sa nu mai fim ingusti in gandire si sa incercam sa speculam toate oportunatile.
  • -1 (1 vot)    
    RDS NESIMTITI (Joi, 11 februarie 2010, 22:09)

    dan [anonim]

    si in Iasi RDS face reclama mincinoasa. Cica pt fiberklink2 iti da un modem pt internet mobil. Prostie, cica nu au momentan pe stoc. Sau baga plaa ca au adus cateva si le-a dat, asta intamplandu-se zilnic. Cred ca ar trebui sa merg la protectia consumatorului
  • 0 (0 voturi)    
    Da, da si marmota ... (Miercuri, 19 februarie 2014, 13:42)

    Iulian [anonim]

    Incercati voi sa cereti un numar de genul 0722 NUME (6 cifre), chiar daca sunteti clienti vodafone ! Primul lucru care vi se comunica este ca vrei un numar preferential si ca atare trebuie sa te scuturi de 25 de euro (operator Cristina Crutoi in data de 19.02.2014, ora 13:23)