Romtelecom le cere companiilor partenere sa angajeze o parte din cei 600 de salariati ce urmeaza sa fie disponibilizati 

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2010, 16:14 Economie | Telecom

Romtelecom a solicitat mai multor companii partenere sa asigure locuri de munca pentru o parte din cei 600 de angajati care vor fi diponibilizati de operatorul telecom pana la 1 mai, a anuntat sambata compania, potrivit Mediafax. Pe langa cei 600 de salariati care vor parasi compania de la inceputul lunii mai, alti circa 400 de angajati au fost deja transferati catre Ericsson Romania, de la 11 ianuarie. La finele anului 2009, operatorul national de telefonie fixa avea putin peste 10.000 de salariati.
  • "Intelegem ca orice decizie care implica si o reducere de personal este dureroasa pentru cei care vor fi afectati, dar este necesara pentru companie. Milioane de clienti ai nostri asteapta de la Romtelecom servicii cat mai bune la preturi cat mai mici, iar pentru ca noi sa le satisfacem aceste dorinte trebuie sa devenim cat mai eficienti. Dialogul intre administratie si sindicate si salariati este permanent, au avut loc mai multe intalniri in cursul ultimelor saptamani. Aceste intalniri vor continua, tocmai pentru a ne asigura ca astfel de masuri sunt bine intelese de salariati si sindicate", se arata intr-un comunicat al Romtelecom, citat de Mediafax.
Romtelecom precizeaza ca salariatii care vor fi disponibilizati vor primi compensatii in cuantum dublu fata de cel prevazut in contractul colectiv de munca, care pot ajunge pana la suma de 14.000 de euro net, in functie de vechimea in munca.

Sindicalistii de la Romtelecom au pichetat, sambata, intre orele 12:00 si 14:00, sediul companiei din Capitala, nemultumiti ca la inceputul lunii mai vor fi disponibilizati 600 de angajati.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2109 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    un gest admirabil! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 17:39)

    leaf [anonim]

    Nu am crezut ca Romtelecom ar fi facut asa ceva! Iata, insa ca m-am inselat. Este un gest cu adevarat nobil. Intr-o perioada in care suntem tratati ca niste obiecte impovaratoare de catre propriul prim-ministru si de oameni care nu sunt in stare sa faca nici un bine, o companie care ar fi putut pur si simplu sa le dea drumul, nu a facut-o, ci a cerut ajutorul companiilor din domeniu. Sper sa mai auzim astfel de vesti.
    • +1 (1 vot)    
      gest nobil (Duminică, 28 februarie 2010, 4:20)

      ia_cucu [anonim] i-a raspuns lui leaf

      Gest nobil era sa nu-i dea afara. Banul e mai important, asa ca nu vorbim de noblete aici.

      Cineva acolo sus nu si-a cumparat destule terenuri anul asta si trimite inca 600 de famili in saracie.

      Munca celor dati afara este preluata de angajatii care raman sau de alte firme.
      Eficientizarea ,in companiile de astazi, inseamna o zi de lucru de 16 ore pe un salariu cat mai mic posibil.

      Desii programul ramane de 8 ore, este aproape imposibil sa-ti termini treaba daca respecti programul.

      Nu e un comentariu intreptat impotriva romtelecomului ci a modului de a traii cu mortul in casa si de a nu face nimic. Ne vine tuturor randul mai devreme sau mai tarziu.

      Trebuia adobtat modelul francez...cand nu ne place ceva, iesim in strada in masa. E singura arma pe care o mai avem.

      Numai bine
    • +1 (1 vot)    
      un gest admirabil ? (Duminică, 28 februarie 2010, 4:48)

      rtcingeneer [anonim] i-a raspuns lui leaf

      leaf , tu nu ai lucrat in romtelecom .Ceea ce face aceasta companie din 2000 numai admirabil nu putem spune .Crede-ma , cunosc aceasta companie !!!
    • +1 (1 vot)    
      reclama (Duminică, 28 februarie 2010, 8:07)

      Thheo [utilizator] i-a raspuns lui leaf

      Asta este doar reclama sa atenueze problemele sociale ce le genereaza. Si alte companii de telecom cand restructureaza apeleaza la "parteneri" sa mai preia din personal, dar uite ca nu au fost destul de destepti sa iasa in presa asa ca sa mai impresioneze lumea.. Totul se face pentru a ramane cat mai multi bani pentru "companie
    • 0 (0 voturi)    
      suntem ce am fost, si mai mulkt decit atit (Duminică, 28 februarie 2010, 9:59)

      D Nica [anonim] i-a raspuns lui leaf

      Imediat dupa aceasta ultima disponibilizare, puteti pune lacatul pe firma asta renumita: RRoameTelecoame.
      Eventual schimvbati-va denumirea in GreckTelecom sau orice alt nume, care sa va reprezinte fara, si sa nu face aluzii la fraierii romani carer va suporta serviciile "impecabile"..
    • +1 (1 vot)    
      E doar PR... (Duminică, 28 februarie 2010, 14:53)

      IDC [utilizator] i-a raspuns lui leaf

      ... o declaratie. Pana n-o sa anunte rezultate efective, ceva gen "am reusit sa transferam 300 din cei 600 estimati pentru disponibilizare la companiile partenere" fondul stirii ar trebui sa ramana ca Romtelecom disponibilizeaza. In concluzie, entuziasmul tau e cam exagerat.
      E ca in bancul ala: "We found a bug in our software, so let's document it and call it a feature".
  • 0 (0 voturi)    
    romtelecom (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 23:47)

    beni [anonim]

    ar putea sa le fie rusine eficientizare? s-AU URCAT CUM AU PUTUT IN BARCA RTC SI ACUMA II DAU JOS PE CEI CARE AU DUS-O UNDE ESTE INCA O DATA RUSINE !!!!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 28 februarie 2010, 16:51)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui beni

      10.000 de angajati?!? Ce rahat au facut, au suflat spre companie ca sa o aduca unde este? RTC fac exact ce trebuia sa faca statul, eficientizeaza un mamut. Tot respectul ca grecii, nemtii si cine or mai fi proprietari acum fac asta in timp, puteau sa restrutureze masiv in primul an de la preluare si scapau de-o belea!
      • -1 (1 vot)    
        e bine ca sti despre ce vorbesti (Duminică, 28 februarie 2010, 11:39)

        ia cucu [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Esti mare si tare cand nu esti pe lista. Cand vei ajunge sa fi 'eficientizat' de comp unde lucrezi pt a mari profiturile si a imbogatii cativa actionari...vei striga si tu asa cum fac ei acum.

        Nu vad de ce ai fi pentru disponibilizarea a 600 de oameni...tu nu castigi nimic. Compania deja merge foarte foarte bine si a mers si inainte foarte foarte bine. Diferenta este ca inainte erau mai multi romani cu joburi, acuma sunt mai bogati actionarii si mai saraci romanii.

        Sa ne traiesti! trebuia sa te faci manager.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 1 martie 2010, 20:03)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui ia cucu

          1. Compania unde lucrez nu "eficientizeaza" decat pe cei care nu sunt performanti.
          2. Sunt manager.
          3. RTC nu are profit. Mergea bine inainte de privatizare, adica atunci cand avea monopol iar piata GSM facea primii pasi.
          4. Stiu ce vorbesc. Cunosc persoane care s-au angajat la cel mai jos nivel in RTC = telefonista, iar acum ies la pensie de pe pozitie de top manager. Personal am foarte mult respect pentru aceasta companie! La fel cum cei care s-au perindat la Ministerul Telecomunicatiilor in anii 90 si si-au adus sute de rude si cunostinte in RTC, la fel puteau si noii actionari sa dea afara tot managementul si sa aduca greci, olandezi, nemti s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    Leaf e PR la Romtelecom (Duminică, 28 februarie 2010, 4:45)

    Cableman [anonim]

    Leaf, ori esti dus cu capul, ori te platesc grecii sa scrii pozitiv aici?
    Stii cumva cati expati ' lucreaza' la companiile grecesti in Romania ( la Romtelecom sunt aproape 100.)
    Nici unul nu are carte de munca, nici unul nu plateste taxe la statul roman! Nici unul nu e disponibilizat! Dimpotriva, dau afara 600 romani ca sa mai aduca 10 greci ! Pai asta nu e discriminare?iar aia cu 14 mii de euro e o minciuna:trebuie sa ai minim 30ani vechime si la 14mii platesti 8 mii taxe. la 53 ani nu mai ma angajeaza nimeni si cu 40 euronu pot trai pana la la pensie!
    • 0 (0 voturi)    
      Coana matematica (Marţi, 16 martie 2010, 19:25)

      Poșta [anonim] i-a raspuns lui Cableman

      Impozitul în România e 16%... D-aia ești cableman, că nu ți-a placut matematica... Sau oi fi plătit să intoxici p-aici?

      Nu te angajează nimeni la 53 de ani dacă ești incompetent... La noi tocmai s-au angajat niște „bătrînei” de vîrstă similară la salarii uriașe...
  • 0 (0 voturi)    
    O privatizare de succes (Duminică, 28 februarie 2010, 9:56)

    Anonim [anonim]

    La fel ca si alte "succesuri" de privatizare psd, imbecilii astia dau faliment cu toate ca au de partea lor toata infrastructura de comunicatii a Romaniei. Peste 14.000 km de cabluri de cupru si peste 5000 de km de fo, pentru care nu platesc nici un leu statului roman (din contra, le subanchiriaza romansilor la tarif "legal" de 200 euro/km/luna), exclusivitate pentru tot ce inseamna transmisiuni speciale (armata, sri, politie, pompieri, autoritati locale, etc).
    Nu cred ca realizati, dar orice alta firma care ar dori sa faca o infrastructur similara, ar trebui sa investeasca peste 50 MILIARDE EURO !!!

    Si ce au facut curvele astea de greci cu toate aceste resurse ? I-au .f..u pe romani: i-au dat afara de la servici, au marit tarifele, taxeaza aiurea (orice secunda vorbita este rotnjita la un minut cel putin) si se poarta execrabil.

    Ceea ce nu spune articolul, aceste disponibilizari vin dupa valul de disponiblizari din decembrie (peste 4000 de angajati vanduti la erricson, peste 2000 de angajati dati afara de la Cosmote). Mai exact cacanarii de la erricson, in loc sa negocieze cinstit vanzarea de echipamente, le-au dat "la pachet". Consiliul concurentei binenteles a tacut ca o curca plouata (sa nu uitam ca statul roman e actionar si are tot dreptul sa intervina), si au permis gaselnita: in loc de discount comercial la echipamente, au preluat pe perioada DETERMINATA angajatii Romtelecom.

    Nu mai vorbim de sindicate: la peste 10.000 de someri ... au tacut chitic, de, daca nu erau profesori, de ce sa se agite, nu.

    Dupa ce au facut peste 10.000 de someri, tot n-au iesit din prostia imensa facuta si au cedat actiunile nemtilor de la T-Mobile.

    Nu e de mirare ca Grecia a ajuns povara europei: grecii sunt prosti, slab educati, cu gandire de curve.
    Totusi o intrebare ma framanta..: am dat infrastructura moca, drepturi de utilizare comerciala tot moca, am dat bancile si multe altele... sigur grecii sunt mai prosti ca noi ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    Privatizare psd de succes II (Duminică, 28 februarie 2010, 10:14)

    Anonim [anonim]

    Evident articolul este platit sa faca o "fatza" mai umana mamutului pus pe concedieri masive. Ceea ce nu spune este ca doar o alta firma la fel de dobitoaca va putea sa angajeze personal cu salarii de peste 3000 ron/luna. (sefii de regula trec de 2-3000 EURO/luna).
    Partea si mai proasta e ca marea majoritate sunt mincinosi, bisnitari si spagari, i-au copiat bine pe greci.

    Asa ca ceea ce consider ca este acest articol, o incarcare de tras in piept, public, a sindicatelor din romtelecom: vanzandu-i ca pe gaste pe angajati, scapa de obligatia de a le da intre 12 si 16 salarii compensatorii (intre 10 si 15000 euro/angajat).

    Nu inteleg ins a de ce se chinuie cu toata mascarada asta: foarte multi au fost tapiti si la primele concedieri si asa zisele sindicate au inchis ochii.

    Asa ca sindicatele isi merita soarta: o gasca de cersetori cu diploma care-si vad doar de interesele proprii.

    Nu ma vorbesc de idiotu care a scris articolul "impartial" de mai sus si nu a facut o minima documentare jurnalistica de bun simt inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    avem caise (Duminică, 28 februarie 2010, 16:34)

    cris [anonim]

    bani si job nou e very cool!
    ar putea sa se roage romtelecomul pt angajarea tuturor disponibilzatilor din romanika, asa traim/cersim bine baselule!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Care companii partenere? (Joi, 22 aprilie 2010, 14:23)

    Florin [anonim]

    Buna ziua, tatal meu este unul din cei 600 de oameni care vor fi dati de pe 1 mai afara din RomTelecom. Astazi dimineata a fost anuntat. Vreau sa stiu care sunt celelalte companii partenere care ar putea angaja oameni disponibilizati si cum se poate lua legatura , sa trimit un cv, mail ceva. Orice. Astept un raspuns va rog. Va multumes. O zi buna.