Bilantul zonelor cu acces gratuit la internet din bani publici in 2009: 211 hotspot-uri din 240 promise. Alte 300 hotspot-uri promise pentru 2010

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2010, 15:51 Economie | Telecom

 documente
211 puncte de acces gratuit la internet de banda larga (hotspot-uri) au fost instalate in zone publice din Romania in 2009, in urma unei investitii de la bugetul de stat de 590.000 lei (fara TVA), a anuntat miercuri ministerul Comunicatiilor (MCSI). Licitatiile au fost castigate de catre SNR si Romtelecom, care au instalat 11 si respectiv 200 de hotspoturi. In septembrie 2009, ministerul promitea ca pana la sfarsitul anului vor fi disponibile 240 de hotspoturi. Pentru acest an, MCSI sustine ca va aloca inca 923.000 lei (fara TVA) pentru instalarea altor 300 de hotspoturi.

Din datele MCSI, Societatea Nationala de Radiocomunicatii (SNR) a instalat anul trecut 11 hotspoturi in urmatoarele municipii: Botosani, Brasov, Piatra Neamt, Ploiesti, Ramnicu Valcea, Slatina, Suceava, Targoviste si Targu Mures. Pana la sfarsitul anului trecut, Romtelecom a instalat apoi alte 200 de hotspoturi in 32 de judete.

923.000 lei (fara TVA) pentru inca 300 de hotspoturi in 2010

Pentru implementarea celor 211 hotspoturi, ministerul a alocat fonduri publice in valoare de 590.000 lei (fara TVA) si mai pregateste inca 923.000 lei (fara TVA) pentru alte 300 de hotspoturi gratuite in 2010.

"Astfel, anul trecut au fost instalate in total 211 hotspoturi, dintre care 75 la interior – in primarii, aule, biblioteci  – si 136 la exterior (parcuri, centre istorice, pasaje pietonale), investitia fiind de 590.000 de lei fara TVA. Pentru cele 211 hotspoturi, MCSI va asigura fluxul de Internet pana la sfarsitul lui 2010, cu posibilitatea de prelungire pe doi ani. Pentru urmatoarele 300 de hotspoturi care vor fi instalate in 2010 se estimeaza o investitie de 923.000 de lei fara TVA, fluxul de internet fiind asigurat de catre MCSI timp de un an de zile", se arata in comunicatul MCSI.

Investitiile sunt parte a unui proiect inceput in luna iunie 2009, care vizeaza instalarea a 500 de hotspoturi in centre universitare, culturale, piete publice si parcuri din Romania pana la sfarsitul lui 2010. La sfarsitul lunii septembrie a anului trecut, la anuntul lansarii licitatiei pentru instalarea celor 200 de puncte de acces gratuit la internet broadband, ministerul promitea ca pana la sfarsitul lui 2009 vor fi disponibile in Romania 240 de hotspoturi.

In anuntul facut pe SEAP pentru aceasta licitatie castigata de Romtelecom, ministerul estima o valoare a contractului de peste 840.000 lei (fara TVA), unul dintre criteriile de atribuire fiind si pretul cel mai scazut solicitat.


Citeste mai multe despre   






















2975 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Si vesti bune (Miercuri, 10 martie 2010, 16:11)

    VictorS [utilizator]

    Intr-un buget realist, cu care altii tiparest 5 afise, un proiect pe care il asteptam. Ma bucur ca putem citi si ceva pozitiv, in genul unei stiti europene.
  • -1 (1 vot)    
    ciudat (Miercuri, 10 martie 2010, 16:17)

    AS [anonim]

    Mah, ce dracu, daca punem si TVA-ul ar veni 3300 lei pentru fiecare hotspot. Io nu inteleg, s-a cumparat si instalat si cate un computer sau e afacere cu iz mioritic?
    • +3 (3 voturi)    
      iz mioritic (Miercuri, 10 martie 2010, 16:25)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui AS

      are comentariul tau: "nimic nu-i bine in tara asta". 800 de euro pentru un hotspot (calc, antene, router, abonament) mi se pare un pret rezonabil.
      • 0 (4 voturi)    
        iz mioritic (Miercuri, 10 martie 2010, 16:44)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui razvan

        Nu e nevoie de ce zici tu acolo ci doar un access point. Unu normal costa 200 de lei. Banuiesc ca se pune unu mai puternic, dar 3300 e un pic cam mult. Tinand cont ca licitatia e facuta la MCSI e de inteles. Astia sunt din alta liga, supercomputing dastea, nu se joaca
        • +2 (4 voturi)    
          Nu abera ! (Miercuri, 10 martie 2010, 16:58)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Cu 200 nu poti cumpara nici macar o scula acceptabila pentru acasa , cu atat mai piutin pentru un hotspot public. Hai sa nu aberam ! Si unde mai este linia, montajul, intretinerea etc? Exista o harta cu aceste locatii?
        • +2 (2 voturi)    
          o gluma de pret (Miercuri, 10 martie 2010, 17:08)

          terentiu [anonim] i-a raspuns lui gigi

          pretul sub 1000 euro per hotspot e o gluma. de fapt, cred ca pretul e serios si hotspotul o gluma. daca de bine de rau, cu o suma asa mica poti realiza hotspot de interior, ma intreb ce aberatie de hotspot poate fi la exterior, acolo unde AP-ul trebuie sa fie rezistent de la temperaturi de -30 de grade pana cel putin la +40, sa mai poata si sa duca pana la sute de utilizatori, sa ofere securitate, etc. etc.
          Aici vorbim, cel putin in Romania, doar de doua branduri de AP-uri care ar putea sa ofere hotspoturi serioase: Cisco si Motorola. Altele, DLink si alte glume din astea, poate doar hotspoturi in scara unui bloc cu pensionari...
      • -1 (1 vot)    
        to razvan (Miercuri, 10 martie 2010, 17:09)

        AS [anonim] i-a raspuns lui razvan

        Razvane, e dreptul meu sa-mi pun intrebari despre banii publici, pentru ca si eu contribui...si scuze, dar traim in Romanita, unde stim cum se dau contractele cu statul.

        Ce zici tu acolo, calc? Calc adica ce? Computer? De ce? Sa stea primaru pe haifaiv?
  • 0 (0 voturi)    
    bucurestiul? (Miercuri, 10 martie 2010, 16:24)

    Elena [anonim]

    Ori sunt eu chioara, ori capitala tarii nu e pe lista...
  • 0 (0 voturi)    
    lista hotspoturi (Miercuri, 10 martie 2010, 16:33)

    vvoip.ro [anonim]

    Ar fi interesanta o lista cu locatia acest hot-spoturi.


    http://www.vvoip.ro
  • +2 (2 voturi)    
    In sfarsit ceva bun (Miercuri, 10 martie 2010, 16:38)

    Rullz [anonim]

    Tot respectul pentru acest ministru ,macar a facut ceva si la un pret rezonabil.Ma astetam sa fie preturi umflate de minim 10 ori dar vad ca totusi exista si persoane capabile in Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    hot-spot publice - costuri - calitate etc (Miercuri, 10 martie 2010, 17:11)

    hot-spot.ro [utilizator]

    Am propus o solutie de hot-spot public pentru MCSI in 2007. Solutia, in curs de patentare, prevedea instalarea de hot-spot-uri publice care sa ofere si criptarea conexiunii intre device-ul utiliztorului si access point cu certificate digitale. Astfel, se respecta si o hotarare a ANRCTI (actualul ANCOM) prin care ISP-ul trebuie sa asigure intimitatea fluxului de date pentru utilizatorii retelelor publice. Costul unui astfel de hot-spot cu doua ap-uri si ups se ridica la 1400 RON (cu tot cu manopera / deplasare / consultanta) la asta trebuia adaugat si costul abonamentului de net din respectiva zona unde era instalat hot-spot-ul.

    Si noi am participat in 2007 la o licitatie organizata de ministerul de resort; licitatie pe care am si castigat-o.
    Ca a fost contestata de SC Centrul Pentru Servicii de Radiocomunicatii SRL si ca domnii de la Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor au decis ca ministerul a gresit... nu mai conteaza.

    In 2009 nici macar nu am primit vreo invitatie de participare.

    Mult succes la implementare!
    • +1 (3 voturi)    
      Asteptati pana sunteti invitati :P (Joi, 11 martie 2010, 8:58)

      gigimarga_br [anonim] i-a raspuns lui hot-spot.ro

      Stimate domn daca asteptati pana sunteti invitat la o procedura de achizitie publica puteti sa va scrieti singur cererea de faliment, eu va recomand sa va cautati pe siteul e-licitatie dupa codul cpv rev.2 ceeia ce doriti sa licitati si sa nu mai asteptati invitatii ca nu va cheama nimeni conf. OUG 34/2006(licitatia devine publica prin publicarea pe site).................
      • -1 (1 vot)    
        apropos de asteptare (Vineri, 12 martie 2010, 15:42)

        hot-spot.ro [utilizator] i-a raspuns lui gigimarga_br

        Invitatia de participare este o chestiune ce tine de eticheta unui minister, anume aceea de a spune stim ca existati, stim ca faceti lucruri pentru care v-am apreciat, avem un proiect si vroiam sa stiti si voi de el.
        Nu e nimeni atat de naiv gigimarga_br incat sa se bazeze pe fineturi de astea din partea ministerului ;)
  • 0 (0 voturi)    
    hot-spot-uri publice - costuri - calitate etc (Miercuri, 10 martie 2010, 17:21)

    hot-spot.ro [utilizator]

    Am propus o solutie de hot-spot public pentru MCSI in 2007. Solutia, in curs de patentare, prevedea instalarea de hot-spot-uri publice care sa ofere si criptarea conexiunii intre device-ul utiliztorului si access point cu certificate digitale. Astfel, se respecta si o hotarare a ANRCTI (actualul ANCOM) prin care ISP-ul trebuie sa asigure intimitatea fluxului de date pentru utilizatorii retelelor publice. Costul unui astfel de hot-spot cu doua ap-uri si ups se ridica la 1400 RON (cu tot cu manopera / deplasare / consultanta) la asta trebuia adaugat si costul abonamentului de net din respectiva zona unde era instalat hot-spot-ul.

    Si noi am participat in 2007 la o licitatie organizata de ministerul de resort; licitatie pe care am si castigat-o.
    Ca a fost contestata de SC Centrul Pentru Servicii de Radiocomunicatii SRL si ca domnii de la Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor au decis ca ministerul a gresit... nu mai conteaza.

    In 2009 nici macar nu am primit vreo invitatie de participare.

    Mult succes la implementare!
  • +2 (2 voturi)    
    bani luati de pomana (Miercuri, 10 martie 2010, 20:03)

    mos craciun [anonim]

    in piatra neamt hotspot-ul "free" e atat de free incat vrea user si pass pt login iar daca mergi la o ghiseista sa-ti dea datele de connect peimesti un raspuns tamp dw genul " .... pai stiti .... am schimbat router-ul si poate o ramas pe setarile default " si cu asta ea si-a facut treaba. asa are romtelecomul banii incasati pe free hotspot , probabil asta nu e un caz singular in RO , tara care ne ocupa tot timpul.
  • 0 (0 voturi)    
    Subiect si Predicat (Joi, 11 martie 2010, 22:09)

    Nume si Prenume [anonim]

    E important accesul rapid si gratuit la internet mai ales pentru cei aflati in trafic sau cei ce calatoresc mult, cand ai nevoie de o informatie utila urgent te conectezi la net si o afli, mai ales cand calatoresti prin tara de exemplu vrei sa afli anumite locatii din acel oras te conectezi la internet si le gasesti in cel mai scurt timp, accesezi Google Maps ai harti si afli cam tot ce te intereseaza.