Orange: Introducerea internetului de banda larga ca serviciu de baza garantat in Romania ar fi prematura

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2010, 18:14 Economie | Telecom

Introducerea accesului la internet de banda larga in sfera serviciului universal, adica printre serviciile de baza la care au dreptul toti romanii, la un anumit nivel de calitate, indiferent de localizarea geografica si la tarife accesibile, ar fi prematura, a declarat pentru HotNews.ro Dorin Odiatiu, director de marketing al Orange Romania. Raspunsul Orange vine dupa ce vineri autoritatea de reglementare in comunicatii a lansat o consultare publica in care intreaba utilizatorii si industria daca ar fi necesara o astfel de masura pentru stimularea dezvoltarii internetului broadband in zonele rurale din tara.

"Opinia noastra este ca, deocamdata, mai sunt multi pasi de facut pentru asigurarea serviciului universal chiar si in ce priveste accesul de baza la internet. Catre aceasta directie ar trebui canalizate eforturile industriei in momentul de fata. Serviciile de broadband ar reprezenta o etapa ulterioara. Ca atare, consideram prematura introducerea accesului la internetul de banda larga in sfera serviciului universal", a declarat pentru HotNews.ro Dorin Odiatiu, director de marketing in cadrul Orange Romania.

  • Intrebarile adresate de autoritatea de reglementare (ANCOM), privind accesul la internet broadband

"Credeti ca dezvoltarea accesului la internet in banda larga, in special in zonele rurale, ar putea fi stimulata prin considerarea acestuia ca „acces functional la internet” si, implicit, prin includerea acestuia in sfera serviciului universal sau ar trebui utilizate, in mod exclusiv, alte metode de stimulare a cererii si/sau a ofertei (de ex. ajutoare de stat, atragerea fondurilor comunitare destinate pentru dezvoltare regionala sau pentru agricultura, subventionarea cumpararii de computere personale, de abonamente la servicii de acces la internet in banda larga etc.)? Care considerati ca ar fi metodele adecvate pentru stimularea cresterii gradului de penetrare a accesului la internet in banda larga in Romania?", intreaba autoritatea de reglementare in comunicatii.

Serviciul universal (SU) este definit ca fiind dreptul tuturor utilizatorilor finali de pe teritoriul Romaniei de a beneficia de anumite servicii de baza, la un anumit nivel de calitate, indiferent de localizarea geografica si la tarife accesibile. Daca ar fi inclus in aceasta sfera, internetul de banda larga ar deveni un serviciu de baza garantat in tara, iar unul sau mai multi operatori ar putea fi desemnati pentru a oferi aceste servicii.

Serviciile incluse in sfera serviciului universal cuprind furnizarea accesului la reteaua publica de telefonie, la punct fix, alaturi de serviciul de informatii privind abonatii si punerea la dispozitie a registrelor abonatilor si accesul la telefoanele publice cu plata.

  • Si Romtelecom se opune unei astfel de initiative. O solutie: Internet in banda larga prin fonduri UE

Romtelecom si-a exprimat opozitia fata de aceasta ipoteza inca de vineri.

"In ceea ce priveste ipoteza de includere a serviciilor de acces la internet in banda larga in sfera serviciului universal, Romtelecom isi reafirma pozitia ca o astfel de discutie nu este necesara in anul 2010. Pe langa faptul ca in Romania nu sunt intrunite conditiile de baza necesare pentru includerea serviciilor de acces la internet in banda larga in sfera serviciului universal (si in special conditia privind gradul de penetrare al acestor servicii), operatorii majori din Romania si-au exprimat deja public opozitia cu privire la o astfel de initiativa", a declarat pentru HotNews.ro Razvan Ionescu, director divizia reglementari Romtelecom.

In schimb, Razvan Ionescu a mai precizat ca drept "alternativa a reducerii decalajului dintre zonele urbane si cele rurale, Romtelecom isi reafirma interesul pentru initiativa MCSI de a oferi accesul la internet in banda larga in asa numitele „zone albe” folosind fonduri europene".

  • Telecentrele, o solutie de implementare a serviciului universal la care s-a renuntat

In implementarea acestor servicii de baza, autoritatile romane au apelat in perioada 2004-2008 la telecentre, spatii publice amplasate in zone fara acces sau cu acces redus la comunicatii dotate cu cel putin doua aparate telefonice, doua PC-uri conectate la internet si un fax. In perioada mentionata, s-au desfasurat 7 licitatii pentru instalarea de telecentre in 633 de localitati din mediul rural fara acces sau cu acces redus la retelele publice de telefonie, 7 operatori fiind desemnati furnizori de serviciu universal, avand obligatia de a oferi locuitorilor servicii de telefonie, fax si acces la internet.

Renuntarea la instalarea de telecentre a fost anuntata de ministerul Comunicatiilor in iunie anul trecut cand institutia a anuntat finalizarea unei noi strategii de implementare a serviciului universal.

Comisia Europeana a lansat la inceputul acestei luni o consultare similara la nivel comunitar pentru a constata daca actualele norme privind serviciul universal, care garanteaza accesul cetatenilor europeni la retelele de telefonie publica si la servicii precum accesul de baza la internet, ar trebui sa fie extinse si la garantarea accesului la internet de banda larga. Consultarea lansata de Comisia Europeana se va desfasura pana la data de 7 mai 2010, in timp ce pentru aceasta lansata vineri, autoritatea locala asteapta raspunsuri pana pe 19 aprilie 2010.


Citeste mai multe despre   






















1792 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Orange si internetul. (Luni, 22 martie 2010, 18:25)

    mircea [anonim]

    E normal ca Orange sa aiba fiori la ideia internetului ca erviciu de baza garantat.Nu reusesc nici sa asigure semnal telefonic in toate zonele la un nivel civilizat.Orange,dupa un start tumultos,nu mai are suflu.
  • +5 (5 voturi)    
    Why not? (Luni, 22 martie 2010, 18:34)

    mm [anonim]

    Intrebare pentru ANCOM: De ce nu introduceti telefonia mobila in serviciul universal ?
  • +6 (6 voturi)    
    :) (Luni, 22 martie 2010, 18:40)

    ion voicu [anonim]

    garantarea internetului de banda larga in romania este o necesitate inca de pe acum.
    si nu o sa o faca orange...
    sint provideri mult mai potenti pentru o afacere de anvergura asta.
  • +3 (3 voturi)    
    orange sucks (Luni, 22 martie 2010, 19:23)

    digi [utilizator]

    Serviciul universal (SU) este definit ca fiind dreptul tuturor utilizatorilor finali de pe teritoriul Romaniei de a beneficia de anumite servicii de baza, la un anumit nivel de calitate, indiferent de localizarea geografica si la tarife accesibile. Suna bine pt useri si da dureri de cap pt unii (orange&romtelecom) care in perspectiva unor noi investitii dau inapoi, si urmaresc sa-si umple buzunarele, oferind servicii proaste.
  • +3 (3 voturi)    
    ahaaa (Luni, 22 martie 2010, 20:35)

    I [utilizator]

    cu alte cuvinte Orange e nepregatit. Pentru ca Romania e pregatita. Suntem a 5-a tara ca viteza la internet.

    1. Coree de sud
    2. Japonia
    3. Suedia
    4. Hong Kong
    5. Romania
    ... restul lumii... :)

    Mai ramane problema ariei de acoperire.

    http://www.top10-broadband.co.uk/blog/2010/02/top_10_broadband_countries/
    • +1 (1 vot)    
      viteza internet... (Marţi, 23 martie 2010, 13:34)

      _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui I

      Statistica se refera la viteza medie de internet a unei conexiuni la viteza toturor conexiunilor raportata la populatie.
      Faptul ca suntem in top se datoraza faptului ca internet e doar "in buricul targului" pe cablu ethernet de la "netu' de cartier" care .... nu-i garantat. La tara nu-i nimic iar acolo vrea ministorul sa asigure net garantat de mare viteza.
      Oare cum ar fi sa-ti zica baietii de la net ca tre sa inchida sandramaua care nu respecta "normele"? Si sa-si zica doar ca poti sa-ti cumperi net garantat de la RDS sau UPC la preturi si calitate ... 'altfel' ...si mai exista bineinteles net mobil de banda larga de la Orange/Vodafone la un pret care te da pe spate.

      Orange spune ca inainte de a solicita ca netul de banda larga sa fie "garantat" in orice locatie - adica statul sa plateasca costul infrastructurii in orice locatie, ar trebui ca netul pur si simplu sa fie garantat in orice locatie. Evident are si o motivatie proprie sa spuna asta.

      Mai pe scurt, inainte ca statul sa plateasca echipamente scumpe pentru internet rapid pentru orice catun din Vaslui ar trebui ca statul sa plateasca acoperirea acelui catun cu semnal de la Orange pe unde netul merge doar cu picaturi.
  • +1 (1 vot)    
    Reqviem (Luni, 22 martie 2010, 22:20)

    Rafael Che Guevara [anonim]

    Sorry Orange! Sunt clientul tau de ani buni, si am incercat anul trecut sa obtin un contract mai bun deoarece sunt unul din clientii tai fideli. M-ai refuzat pe motiv ca luasem un telefon mobil cu puncte, un an anterior si ma aflam in perioada de 2 ani de obligativitate in care tu crezi ca tai si spanzuri. De fapt tai si spanzuri doar in limita acelor cativa euro care reprezinta abonamentul- si prin urmare ai demostrat ca doar atat este pretul tau. Te-ai simtit tare pe pozitie, si m-ai tratat ca atare ca si cand nu as fi fost unul de-al tau. Asa ca acum, peste doua luni, cand ceea ce cu aroganta mi-ai transmis ca ma leaga de tine, nu va mai exista, o sa ma portez la ala companie, careia ii voi continua sa-i platesc ceea ce iti plateam tie.
    Consideri ca ar fi prematura si introducerea internetului de banda larga? Afla de la mine ca te scufunzi si mai adanc. De fapt esti intr-o continua afundara si asta datorita atitudinii tale fata de client. De fapt abordezi si considerul clientul in mod total eronat. Esti imbatranit rau si ai nevoie urgenta de transfuzie de sange tanar. Acum 8-9 ani erai cel mai tanar si mai agil din competitie. Acum esti ciufut si imbatranit. Ori ti-au luat-o altii inainte , ori cei ce te lansasera atunci au trecut la concurenta. Ai o problema si din pacate te complaci in/cu ea.
  • +1 (1 vot)    
    mai degraba de asta ii e frica lui orange (Luni, 22 martie 2010, 22:25)

    Danutz [anonim]

    http://gizmodo.com/5497786/voice-calling-and-sms-fees-are-a-scam
  • +1 (1 vot)    
    Cine e dusmanul astora? (Luni, 22 martie 2010, 22:34)

    Hubabaeba [anonim]

    Ca oranje a dat-o in bara cu strategia de internet asta e clar. Acces de baza? Da. Dar cine are intradevar nevoie (si cine plateste mai mult acest serviciu), deja are acces de baza de multa vreme. Si vrea mai mult (ce surpriza, nu?). Dar mai bine oranje sa vada de serviciul lor "de baza": convorbirile vocale, ca nici astea nu exceleaza.
    Despre Romtelecom ce sa mai spun. Adsl ala e fix bun de coada vacii (cer scuze vacii pentru asociere, dar nu am gasit ceva mai expresiv).
    Dar cine o fi dusmanul astora? Romanul? poate...Tehnologia? foarte probabil...Bunul simt? sigur.
  • +1 (1 vot)    
    Orange e nepregatit .. (Luni, 22 martie 2010, 23:22)

    calinsab [utilizator]

    e pur si simplu depasit de situatie sunt abonat orange in jud cluj ..dar e Jale...semnalul si serviciile ce sa mai zic de oferte !!! o sa schimb reteaua asta e clar si eu si amicii mei.. e scump si calitate proasta. despre internet.. ce sa spun? sunt alte companii care doresc dezvoltarea serviciilor in tara asta.
  • -1 (1 vot)    
    a platit cosmote pt vreo "reclama" ? (Marţi, 23 martie 2010, 0:50)

    andy [anonim]

    sau vodafone ?
  • -1 (1 vot)