VIDEO Microsoft a lansat doua telefoane pentru cei care folosesc des retelele de socializare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 10:09 Economie | Telecom

Telefoanele Kin One si Kin Two de la Microsoft
Foto: Reuters
Microsoft a lansat luni telefoanele Kin One si Kin Two, terminale produse de Sharp care vor fi vandute din mai in SUA prin operatorul Verizon si apoi in cateva tari europene prin intermediul Vodafone. Preturile nu au fost comunicate. Kin One are o camera de 5 MP, in timp ce Kin Two are ecran mai mare si camera de 8 MP, fiind capabil sa filmeze in format HD, scrie AFP.

Ambele telefoane sunt produse de Sharp si de luna viitoare se vand in SUA prin operatorul Verizon Wireless. Apoi urmeaza sa fie disponibile si in Germania, Marea Britanie, Italia si Spania prin Vodafone.

Kin One - modelul compact - are camera de 5 MP si 4 GB de memorie. Kin Two are ecran mai mare, camera de 8 MP, poate filma in format HD si are 8 GB de memorie.

Microsoft spune ca telefoanele sunt destinate in special celor care folosesc des retele de socializare, iar pe ecran apar instantaneu mesaje primite pe retele precum Facebook, Twitter sau MySpace.

Microsoft spune ca se adreseaza mai ales tinerilor intre 15 si 30 de ani. Telefoanele au fost produse de Sharp, insa designul, partea hardware si cea de servicii apartin Microsoft.

Telefoanele au ecrane tactile si tastaturi, insa presa internationala scrie ca anumite lucruri lipsesc. Astfel, cele doua telefoaane ruleaza o versiune speciala a Windows Mobile, diferita de versiunea 7 dar si de 6.5, astfel ca exista o serie de limitari. In plus, sistemul este foarte mult bazat pe cloud computing, astfel ca daca faci poze sau filmezi totul va fi automat incarcat pe serverele Kin, iar inregistrarile pot fi urmarite si de pe PC daca utilizatorul se autentifica.




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2544 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    foarte tare (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:21)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    daca filmeaza hd deja e super tare.
    • 0 (0 voturi)    
      Corectie (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:29)

      corectie [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      deja sunt 3 telefoane la vanzare care filmeaza HD:
      I8910 Samsung - e pe piata din Oct 2009
      mai e un Sony Ericsson si parca un HTC.
      nimic nou
      si sharp....
  • +4 (4 voturi)    
    Inspirat nume (Marţi, 13 aprilie 2010, 9:40)

    lucard [anonim]

    Cum o sa sune o reclama audio in limba romana ...
    1/ ti-ai cumparat un 'chin unu' sau un 'chin doi' de la Microsoft ... inca nu, acum e timpul sa o faci :)).
    sau
    2/
    - Ce telefon ai?
    - Un chin de la Microsoft.
  • 0 (0 voturi)    
    Za fone (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:05)

    Bogdan [anonim]

    Pai asta e un proiect separat de Windows Mobile 7, care probabil va aparea la sfarsitul anului. Dupa cum arata e clar ca au "imprumutat" designul interfetei de la win mo 7.

    Oricum, majoritatea pustilor utilizeaza telefonul mobil exact pt servicii gen facebook si ascultat muzica, mi se pare o idee buna sa faci un telefon targetat pt asa ceva mai ales daca iese mai ieftin. Cine vrea mai mult - office, gps, mail serios nu e in targetul telefonului asta.

    Si sunt convins ca pt a face o aplicatie pt asta nu tre sa iti cumperi un Mac si nici nu tre sa inveti Objective C, ci poti sa programezi in C# Silverlight sau in XNA, de care a mai auzit lumea...
    • -1 (1 vot)    
      Bula si programarea (Marţi, 13 aprilie 2010, 11:20)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu-ti place objective-c? Scrie in c/c++, ce mare branza. Si pana la urma ce e asa greu sa inveti objective-c?
      • 0 (0 voturi)    
        Programeaza tu (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:34)

        bogdang83 [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Programeaza tu in Perl si Cobol.
        • 0 (0 voturi)    
          heh (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:15)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui bogdang83

          care-i legatura intre perl si cobol?
          silverlight-ul e mort din fasa oricum.. :)
    • 0 (0 voturi)    
      realizare applicatii (Marţi, 13 aprilie 2010, 13:11)

      mac_mini [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      silverlight sau flash nu va rula pe agregatele astea doua ..
  • 0 (2 voturi)    
    neimpresionant (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:43)

    mikky [anonim]

    Pare mai mult pentru tinerii de acum 15 ani decat pentru cei de acum.
    Parca e un Palm de acum 5 ani chiar daca are hardware de 2010.
    Un design depasit, daca scotea Apple sau Google un astfel de telefon cred ca ii sareau in cap toti analistii pentru lipsa de originalitate.
  • +1 (3 voturi)    
    Urat design (Marţi, 13 aprilie 2010, 10:44)

    Vizitiul [utilizator]

    Design-ul este groaznic. Nu as utiliza nici gratuit...
  • +1 (1 vot)    
    Microsoft exubereaza (Marţi, 13 aprilie 2010, 12:05)

    moucha [anonim]

    Conform Engadget noile Kin au si 15 minute intarziere la notificari. E ca si cum ai chatui cu cineva de pe Marte. Salut ... 15 min ... Salut ... 15 min ... Ce mai faci? ... 15 min. Stiu ca cei care folosesc retelele sociale cam pierd timpul, dar nici chiar asa. Ma intreb oare de ce l-au numit Kin si nu Kix?

    Iata si articolul cu pricina: http://www.engadget.com/2010/04/13/microsoft-kin-notifications-have-up-to-fifteen-minute-delay/