Vodafone, primul operator de telefonie mobila care lanseaza servicii 3G pe frecventa 2G

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 14:43 Economie | Telecom

Vodafone intentioneaza sa lanseze saptamana viitoare primele servicii 3G, care vor permite acces la internet mobil de mare viteza, in frecventa de 900 MHz, in care pana acum se furnizau exclusiv servicii de generatia a doua (2G), potrivit unui anunt facut joi de operator. In afara de Vodafone, astfel de servicii mai pot fi lansate si de Orange si Cosmote, in baza licentelor detinute pentru frecventele in cauza si a unei decizii de reglementare date in luna februarie a acestui an.

Vodafone intentioneaza sa anunte miercuri, 28 aprilie, "serviciile 3G in frecventa 900 MHz, la nivel national, si extinderea portofoliului de Internet mobil de mare viteza", potrivit unui comunicat dat joi de operatorul de telefonie mobila.

Posibilitatea ca Vodafone, Orange si Cosmote sa ofere servicii 3G (date, multimedia) si in benzile in care pana acum se furnizau exclusiv servicii de voce si servicii de date prin GPRS si EDGE a aparut in urma unei decizii in acest sens date in urma cu doua luni de autoritatea de reglementare in comunicatii, ANCOM.

  • RCS&RDS, singurul operator 3G care nu poate in prezent sa ofere astfel de servicii

RCS&RDS, al patrulea operator cu licenta 3G din Romania, nu poate profita de aceasta reglementare, deoarece nu detine o licenta in benzile 900 MHz si 1800 MHz. Comparativ cu banda de 2100 MHz alocata in prezent pentru servicii 3G, folosirea unor benzi mai joase va permite operatorilor ca la aceleasi investitii sa ofere o acoperire mai mare, tehnologia fiind mai potrivita pentru extinderea acoperirii 3G in mediul rural si in zonele izolate.

De altfel, RCS&RDS a avertizat deja ca aceasta decizie ar putea afecta competitia si a cerut autoritatii de reglementare sa i se ofere in mod compensatoriu drept de operare in aceasta banda, concomitent cu deschiderea acestui spectru pentru servicii 3G. Autoritatea a demarat un studiu asupra impactului in piata si a anuntat ca va oferi remedii daca se constata distorsionarea competitiei. Unul dintre remedii poate fi inclusiv cel al reorganizarii utilizarii benzii de 900 MHz, insa doar la momentul in care expira valabilitatea licentelor.

Licentele in benzile 900 si 1800 MHz expira in cazul Orange si Vodafone la sfarsitul lui 2011, iar in cazul Cosmote in 2014.

  • Orange, primul operator mobil care a dat detalii despre testele 3G in aceasta frecventa. Cosmote, abia intrat pe piata 3G

Orange a fost primul operator de telefonie mobila dintre cei cu licente 3G care a dat mai multe detalii despre posibilitatea oferirii unor astfel de servicii. Astfel, in luna noiembrie a anului trecut, Orange anunta ca si-a stabilit deja doua zone in Romania, una fiind zona Clujului, in care testeaza furnizarea de servicii de internet mobil la vitezele din reteaua 3G in banda de 900 MHz, folosita pentru serviciile GSM.

De cealalta parte, Cosmote abia a lansat, cu o zi in urma, servicii de internet mobil 3G care permit viteze de transfer de pana la 21,6 Mbps, in baza retelei si a licentei 3G a Zapp, operator pe care l-a preluat anul trecut, printr-o tranzactie de aproximativ 207 milioane de euro. 


Citeste mai multe despre   






















2568 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bravo lor (Joi, 22 aprilie 2010, 15:00)

    nicolae [anonim]

    Sunt foarte tari. Nu stiu ce asteapta amaratii astia de la Orange care nu dau absolut nicio veste despre acest subiect de la o vreme incoace.
    • 0 (0 voturi)    
      un moft (Joi, 22 aprilie 2010, 15:58)

      eu [anonim] i-a raspuns lui nicolae

      Era si normal ca Vodafone s-a aruncat primi pt ca ei la sate aveau doar GPRS fata de Orange care aveau si EDGE pana acum.

      In plus eu unu nu prea vad rostu unor investitii destul de mari care in viitor nu prea au cum sa se amortizeze pt ca in cativa ani o sa avem 4G cu viteze f mari fata de ce ofera astazi 3G-ul.Taranul oricum nu o sa isi cumpere in viitorul apropiat un nou terminal ca sa aiba acces la serviciul 3G pe benzile de 2G mai ales acum in vremuri de criza

      3G pe frecventele de 2G e mai degraba un moft, un fel de campanie de imagine
      • 0 (0 voturi)    
        900 Mhz (Joi, 22 aprilie 2010, 16:37)

        eu2 [anonim] i-a raspuns lui eu

        Eu de o luna folosesc deja 3G pe 900 hz la tara si merge cu peste 5 Mbps la orice ora din zi. Pt cei care pana acum nu aveau acces la internet, cea ce a facut Vodafone este foarte ok. In primul rand este pt abonamentele de internet nu pt telefonie. Este un pas important pe care a facut Vodafone si eu sunt super multumit. Acum am net de mare viteza peste tot si asta ma intereseaza.
        • 0 (0 voturi)    
          920MHz (Joi, 22 aprilie 2010, 16:47)

          eu [anonim] i-a raspuns lui eu2

          Pai dc in articol spune ca saptamana viitoare lanseaza cum vii si spui ca tu deja folosesti???
          Inteleg ca esti de la Vodafone dar mai lasa-ne
          • 0 (0 voturi)    
            acoperire 3G 900 Mhz (Joi, 22 aprilie 2010, 22:23)

            eu2 [anonim] i-a raspuns lui eu

            Omule saptamana viitoare va fi probabil lansarea oficiala, insa este 3G pe 900 Mhz din februarie. Doar nu crezi ca antenele o sa fie montate toate doar miercurea viitoare sau cand o fi lansarea. Daca ai un telefon compatibil cu 3G pe 900 Mhz dute si iesi la o plimbare in tara si o sa vezi ca ai mai peste tot acoperire. Asa ca inainte sa ma acuzi de ceva, mai documenteaza-te. Eu folosesc 3Gul pe 900 mhz din februarie de cand a aparut in zona mea. Intre lansarea serviciului oficial, si existenta lui este o diferenta.
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Joi, 29 aprilie 2010, 14:47)

        eu55 [anonim] i-a raspuns lui eu

        da o campanie de imagine de zeci de milioane de euro.....asa e doar o campanie de imagine putin mai scumpa nu?:))))
  • +1 (1 vot)    
    Cam nasol (Joi, 22 aprilie 2010, 16:21)

    fyo [anonim]

    ...pentru RDS, ei au doar licenta 3G (2100Mhz) si pt voce si date, iar investitiile in dezvoltarea unei retele 3G sunt mult mai mari fata de 900Mhz. Intr-adevar, se distorsioneaza concurenta. Parerea mea este ca ar trebui acordata o licenta 3G si RDS pentru a putea concura de la egal la egal cu ceilalti operatori mari, chiar daca RDS va trebui s-o ia de la 0 cu instalarea retelei GSM 900Mhz
    • -1 (1 vot)    
      Punctul pe i (Joi, 22 aprilie 2010, 17:08)

      sile [anonim] i-a raspuns lui fyo

      Cam asta era si grija mea cea mai mare: ce face RDS.
  • 0 (0 voturi)    
    vine si Orange tare (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:26)

    nicolae [anonim]

    Am aflat din surse demne de incredere din Orange ca si la ei va functiona pe 3g, dar la viteze mult mai bune peste cca. o jumate de an. Asa ca trebuie sa avem rabdare cei portocalii la net.
  • 0 (0 voturi)    
    lansare 3G Vodafone-super (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:14)

    bogdan [anonim]

    nu se distorsioneaza nici o competitie, cum spune RDS..adica acum cativa ani, unii sa plateasca zeci de milioane de dolari pe licente, iar azi, de dragul competitiei, unii sa vina si sa le ia moca? asta e competitie,sa ceri bani numai unora ?
    Cat despre lansarea 3G de la vodafone, cred ca e cea mai tare lansare de anul acesta ! mai ales in vremurile astea grele!
    Am un modem de la vodafone si functioneaza super ok, pentru navigare,mailuri si mici download uri..evident nu se poate compara la viteze cu net ul prin cablu, insa tinem cont ca e internet mobil, si acoperirea e foarte ok! precizez ca am avut si la orange insa se deconecta mereu si nu e aceeasi calitate a retelei!
    Recomand sa incercati internetul vodafone si sa vorbiti din proprie experienta, nu din "auzite"!