Orange introduce din luna mai internet mobil la viteze de pana la 14,4 Mbps in 11 orase din Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 14:02 Economie | Telecom

Orange va permite incepand cu 3 mai servicii de internet broadband mobil cu viteze de transfer de pana la 14,4 Mbps in 11 orase din tara, respectiv : Bucuresti, Bacau, Brasov, Cluj-Napoca, Constanta, Craiova, Galati, Iasi, Oradea, Ploiesti si Timisoara, a anuntat operatorul de telefonie mobila. Masura Orange de marire a vitezei serviciilor de internet oferite vine in contextul in care Vodafone si Cosmote au lansat deja servicii de internet mobil care promit viteze de transfer de pana la 21,6 Mbps.

"Datorita standardului HSDPA 14,4 Mbps, un fisier cu dimensiunea de 5 MB va putea fi descarcat in 3 secunde in conditii optime de conectivitate, spre deosebire de 7,5 secunde prin tehnologia HSDPA 7,2 Mbps, in timp ce un e-mail cu un atasament de 1 MB va fi receptionat in mai putin de o secunda", se arata in comunicatul Orange.

Noile servicii sunt disponibile atat clientilor existenti cat si noilor clienti prin trei planuri tarifare, respectiv trei abonamente de date, la tarife lunare de 14 euro, 21 euro si 58 euro (inclusiv TVA), abonamente care in prezent ofera viteze de pana la 7,2 Mbps.

Citeste comunicatul integral al Orange, aici.

Orange este al treilea operator de telefonie mobila, dupa Vodafone si Cosmote, care a decis sa mareasca viteza serviciilor de internet mobil. Vodafone a fost primul operator care a lansat servicii de internet mobil la viteze de pana la 21,6 Mbps, in septembrie anul trecut. E vorba de un abonament, atat pentru persoane fizice, cat si pentru companii, care ofera trafic initial lunar de 16 GB, la un tarif de 26,99 euro/luna, TVA inclus.

Saptamana trecuta si Cosmote si-a anuntat intrarea pe piata 3G, lansand servicii de internet care promit viteze de transfer de pana la 21,6 Mbps, la tarife care incep de la 11,9 euro/luna, TVA inclus.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1928 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    orangeeeee (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:14)

    skyradio [anonim]

    too late orange......... ca deobicei pierzi mereu startul.decat net de la tine care marge ca dial-up de acum 10 ani si revandut la viteza de 14.4mega prefer vodafone in 7,2mega
    • 0 (0 voturi)    
      Internet (Marţi, 27 aprilie 2010, 21:11)

      Mary15 [utilizator] i-a raspuns lui skyradio

      Sa sti si eu iti dau dreptate
      Orange e ....
  • 0 (0 voturi)    
    Internet de la Orange. O gluma buna. (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:34)

    xulescu [anonim]

    Am net de la Orange si nu merge mai mult de jumatate de ora pe 3G fara sa se deconecteze. Asta in Bucuresti, ca sa nu existe dubii. Si acum ei se arunca la viteze de-astea. Buna gluma.
  • +1 (1 vot)    
    Pana la ... (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:35)

    Florin [anonim]

    De ce nu exista o lege care sa restrictioneze mesajele din sloganele de marketing ?

    De ce li se premite sa-si faca publicitate inselatoare si sa forteze consumatorii in a semna contracte complicate, din care nu pot scapa un an sau mai mult?

    "Pana la 14.4 Mbps" este echivalent cu magazinul care vinde 'totul la 1 leu sau mai mult'.

    Viteza teoretica a protocolului HSDPA Category 10 este de 14.0 Mbps dar nu poate fi atinsa in realitate.

    La fel ar putea spune ca dau viteze de pana la 480Mbps, cat suporta standardul USB 2.0..

    Cred ca ar trebui o legislatie in acest sens, astfel incat campaniile de marketing sa includa inclusiv capacitatea minima a produsului/tehnologiei, nu doar cea maxima.

    Daca ar spune Net intre 32Kbps si 14.0 Mbps, in functie de norocul pe care-l ai, ar fi un pic diferit .

    Chiar si cu 14Mbps, oferta este inutila daca este limitata la trafic .. sa ai banda larga cu trafic limitat este ca si cum ai avea masina sport in sat cu drumuri infundate -- inutil.
    • 0 (0 voturi)    
      Si la voda si cosmo cum e? (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:18)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Ei ofera 21.6 Mbps... Ce protocol e ala?
  • 0 (0 voturi)    
    orange NU (Marţi, 27 aprilie 2010, 16:41)

    garbovaci [anonim]

    Netul de la Orange este o mare inselatorie, dial-up-ul de acum 10 ani de care vorbea cineva anterior era TGV nu alta!

    Am internet mobil de la ei si din pacate nu pot renunta la contract, daunele pentru acest lucru depasind ca valoare abonamentul insumat pe o perioada de doi ani!!!
    • 0 (0 voturi)    
      2 aberatii (Marţi, 27 aprilie 2010, 17:22)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui garbovaci

      1. sa compari dial-up de acum 10 ani cu netul de la Orange sau de la oricare alt operator e o prostie care nu merita comentata
      2. despagubirea pentru renuntarea la abonament nu depaseste valoare abonamentelor pe perioada ramasa din contract. Afirmatia ta e falsa din secunda 2 dupa ce ai semnat orice abonament (mai mult de 2 ani nu cred ca exista perioada contractuala)
      Ce ne place sa aberam...
  • 0 (0 voturi)    
    toti sunt la fel (Marţi, 27 aprilie 2010, 18:06)

    skodasius [utilizator]

    Si orange si zapp..nu am incercat voda si nici cosmote, dar nu vad nimic bun nici la ei. Niste hoti cu acte in regula.
  • 0 (0 voturi)    
    orange = teapa (Luni, 3 mai 2010, 2:33)

    marian221 [anonim]

    am achiztionat 3 simuri orange pentru un client cu cateva locatii din tara care mi s-au vandut ca fiind acoperite 3G+ GARANTAT de catre consultant (ce-i drept modemul se conecteaza la 7,2) insa nu am reusit sa ating mai mult de 1-2MBs.

    Fata de la call center m-a felicitat , zice : alti clienti ar fi multumiti!

    Am incercat sa-i explic ca incercam sa mutamt niste ate topografice si 200kB/s sunt cam lenti insa o tragea tare ca "pentru browsing este o viteza excelenta!".

    Frustrarea vine din faptul ca i-am explicat foarte clar omului de la vanzari ce vreau si m-a asigurat in mod reptat ca MERGE la minim 6Mbs
  • 0 (0 voturi)    
    Net de 2 lei (Luni, 2 august 2010, 0:15)

    jeseeu [anonim]

    cel mai varza internet care il poti cumpara...1 gb trafic...omfg..si scade la 125kpbs..sa rectific...ii de 7 mbps pana la 1gb....stai 7...adica 400 kpbs ca mai mult nu ii in stare...cel mai varza nu il recomand...acuma ma chinui sa imi schimb ISPul ca nu prea is oferte la case :| rds nu vine pe aici...