Aproape 800.000 de abonati Romtelecom au primit fara voie polita cadou de asigurare a locuintelor de la Astra Asigurari. Asiguratorul vrea se mentina validitatea politelor, desi CSA le-a declarat ilegale

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 15:18 Economie | Telecom

 documente
(25 Mai 2010) DOC, 74KB
Aproape 800.000 de abonati Romtelecom au primit polita "cadou" trei luni de asigurare a locuintelor emisa de Astra Asigurari, in urma unui parteneriat intre cele doua firme, iar dintre acestia 0,06% au facut plangeri, cateva zeci de mii au ales sa contracteze o alta polita de asigurare pentru un an si exista deja patru oameni, care vor fi despagubiti in baza acestor polite, a anuntat marti Romtelecom. Mai mult, Astra Asigurari vrea sa mentina validitatea politei gratuite de asigurare de care clientii beneficiaza pentru perioada de trei luni, desi CSA a decis ca emiterea acestora a fost ilegala.

"In data de 14 mai 2010, Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC) a transmis o scrisoare catre Romtelecom si Astra Asigurari, prin care solicita sa clarifice clientilor comunicarea despre politele de asigurare. In acest sens, Romtelecom a decis sa trimita o scrisoare de clarificare celor 791166 clienti care au primit polita de asigurare gratuita. Dintre toti acesti clienti, 0,06% au facut plangeri catre Romtelecom, cateva zeci de mii de clienti au ales sa contracteze o alta polita de asigurare pentru un an si exista deja patru oameni (unul in Bucuresti, unul in judetul Hunedoara si doi in judetul Vrancea) care urmeaza sa fie despagubiti pe baza politelor gratuite, ca urmare a unor incendii care le-au afectat casele. ASTRA Asigurari intentioneaza sa mentina validitatea politei gratuite de asigurare de care clientii beneficiaza pentru perioada de trei luni", se arata in comunicatul Romtelecom.

  • Romtelecom: CSA s-a pronuntat in mod intempestiv cand a decis rezilierea acestor polite. Astra Asigurari va mentine validitatea politelor gratuite trei luni
Mentinerea validitatii acestor polite de catre Astra Asigurari ar fi contrara dispozitiilor CSA, care la sfarsitul lunii trecute a decis ca polita a fost emisa fara respectarea dispozitiilor legale privind contractele de asigurare, precum si a obligatiilor de informare a asiguratilor si potentialilor asigurati.

Romtelecom sustine ca CSA "s-a pronuntat in mod intempestiv, solicitand denuntarea politelor gratuite de catre Astra Asigurari", fara a cere informatii relevante de la partile implicate si ca "ia in considerare toate masurile legale pentru a actiona in favoarea a ceea ce credem ca este interesul clientilor nostri".

  • Astra Asigurari tace si vinde politele mai departe. Nici o decizie inca de la CSA
HotNews.ro a semnalat recent ca, desi CSA a hotarat ca emiterea acestor polite a fost ilegala si a decis ca asiguratorul sa-si rezilieze toate contractele incheiate in baza acestui parteneriat, un simplu telefon la un call-center Astra Asigurari demonstreaza ca firma considera politele valide si sistemul de prelungire a politelor functioneaza in continuare.

Prezent la Forumul International al Asigurarilor (FIAR), Radu Mustatea, directorul general al Astra Asigurari, nu a dorit sa comenteze nimic pe marginea acestui subiect, in pofida insistentelor HotNews.ro.

Oficialii CSA spun ca Astra Asigurari ar putea fi sanctionata daca va mentine validitatea politei in discutie, fara a fi luata inca o decizie.

"La 15 zile de la comunicarea deciziei CSA, Astra Asigurari are obligatia sa transmita catre CSA dovada notificarilor catre clienti a denuntarii contractelor (incetarea contractelor). Daca Astra Asigurari va mentine validitatea politei in conditiile in care a fost transmisa clientilor Romtelecom, cu incalcarea deciziei CSA, aceasta este pasibila de sanctionare conform legii 32/2000. O decizie ar putea fi luata in urmatoarea sedinta a Consiliului CSA", a precizat pentru HotNews.ro Marinela Nemes, director general al directiei generale juridice in cadrul CSA, prezenta la FIAR.

In urma unui parteneriat incheiat intre Romtelecom si Astra Asigurari in luna aprilie din acest an, o parte dintre clientii persoane fizice ai Romtelecom "s-au trezit" cu polite de asigurare a locuintelor, polite gratuite pentru o perioada de trei luni de zile, si care ar fi incetat in cazul in care clientii nu si-ar fi exprimat acordul cu privire la prelungirea acestora.

Acordul mai prevedea ca, daca in cele trei luni abonatii operatorului nu s-ar fi dus la magazinele Romtelecom sau nu ar fi sunat la numarul 1930 sa refuze polita "cadou", se considera ca acestia si-au dat acordul pentru folosirea datelor personale (nume, prenume, numar/numere de telefon si adresa) de catre Astra. Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor (ANSPDCP) a amendat Romtelecom cu 5.000 lei pentru utilizarea nelegala a datelor propriilor abonati, iar operatorul a anuntat ca va ataca in instanta aceasta decizie a autoritatii pentru protectia datelor.

Mai multe clarificari despre politele oferite gratuit clientilor proprii de catre Romtelecom, in comunicatul atasat.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5288 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    stau si ma minunez... (Marţi, 25 mai 2010, 14:44)

    Luke [anonim]

    cat de imbecili pot fi cei de la alte companii de asigurari. de ce nu spun nimic? de ce nu dau astra in judecata pentru concurenta neloiala pana la instante europene?

    cu toate ca_comisia trebuie sa faca ceva concret cei direct interesati trebuie sa actioneze, ma refer la celelalte companii, nu clienti

    PS: hotnews, ati putea contacta reprezentanti ai altor companii de asigurari si sa-i intrebati ce parere au, ce au de gand sa faca ei pentru a remedia situatia si implicit pentru a-si apara proprile interese
    • +1 (1 vot)    
      . (Miercuri, 26 mai 2010, 9:14)

      FlorinM212 [utilizator] i-a raspuns lui Luke

      Nu comenteaza nimic celelalte companii pentru ca si ele fac abuzuri cate incap si doar nu o sa isi fure singuri caciula.

      Dar cand amenda data e 5000 RON si castigurile sunt de ordinul a sute de mii de euro la ce te poti astepta?

      Vinovatii principali in acest caz sunt organele responsabile de aplicarea legii, gen CSA. Companiile gen Romtelecom si Astra sunt doar rezultatele unui sistem prost de aplicare a legii.
      • 0 (0 voturi)    
        comentarii ?? (Miercuri, 26 mai 2010, 22:56)

        Diana [anonim] i-a raspuns lui FlorinM212

        ce sa comenteze? doar e obisnuit sa insele cat poate, sa tepuiasca si sa ciordeasca.. si stie ca nimeni nu se poate lua de el.. e mai presus de lege si el si Adamescu.. csa doar le e "dator.", le mananca din palma ..mai bine s-ar controla conturile recente ale celor responsabili.. sa vedeti cat e dispus adam sa dea ca sa isi plateasca locul de lider de piata..:)))
  • +2 (2 voturi)    
    Si pe mine m-au sunat... (Marţi, 25 mai 2010, 15:26)

    Surfer [utilizator]

    .. sa imi ofere polita. I-am refuzat. Pot sa fac plangere, daca am fost sunat? Daca da, unde?
    • 0 (0 voturi)    
      Si pe mine m-au sunat si .... (Marţi, 25 mai 2010, 17:00)

      Asigurat [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      ... cand l-am intrebat pe operator daca ei verifica baza "lor" de date a dat-o in balbaiala. Intamplator aveam asigurare la ei , la Astra. Asa ca nu va mai minunati. Banii nu au miros si , ne place sau nu ne place , aceeasi politica o au si firmele concurente. Asa ca nu te astepta la vreao reactie de la ... fie el chiar "GENERALII" sau mai stiu eu care... Nu incerca sa suni ca nu ai unde. BANUL si NUMAI BANUL.
  • +4 (4 voturi)    
    Romania... (Marţi, 25 mai 2010, 15:26)

    Geo26 [anonim]

    Cainii latra...ursul merge...asta este Romania la ora actuala...de ce oare mai exista CSA?...de ce sunt platiti acei angajati daca nu se tine cont de deciziile lor?!?!...fiecare face ce vrea....Daca le-ar fi dat o amenda de vreo 500 mii euro...sa vedem daca mai comentau ceva...
    • -1 (1 vot)    
      alo, domnu' Geo! (Miercuri, 26 mai 2010, 10:16)

      alex gore [anonim] i-a raspuns lui Geo26

      Legatura cu pamantu', domnu' Geo! amenzile in tara asta se dau dupa legi, nu dupa urechea boborului....
  • +4 (4 voturi)    
    si daca asta ar fi tot... (Marţi, 25 mai 2010, 15:33)

    post scriptum [anonim]

    mai mult, abonatii care au primit acea polita pentru trei luni gratis sunt acum apelati de robotul telefonic Romtelecom pentru a fi instiintati ca li se prelungeste pe inca 6 luni polita, culmea!
  • +2 (2 voturi)    
    asigurari (Marţi, 25 mai 2010, 15:38)

    elis [anonim]

    voi renunta la Romtelecom pt.ca si a permis sa mi trimita acasa hartii dela ASTRA fara sa ma intrebe.
    • +1 (1 vot)    
      Neatent (Marţi, 25 mai 2010, 17:10)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui elis

      Si te vei muta la altcineva si iarasi nu vei vedea ca trebuie sa bifezi ca vrei ca datele tale sa ramane confidentiale. Si iarasi o sa te superi pe operator pt ca ai fost tu neatent.
  • +2 (2 voturi)    
    ca la noi (Marţi, 25 mai 2010, 15:49)

    Dan [anonim]

    Si uite asa, riscam ca o porcarie pe care CSA NU o poate corecta, sa devina obisnuinta/regula (ma refer la modul de ofertare). CSA a interzis iar Astra & Romtelecom isi vad de treaba... (cistiga clienti si bani). Se pare ca legea este ca si cum nu ar fi. Ar trebui sa intervina (=sa faca scandal) celalti asiguratori care nu au avut "singe in .." sa treaca peste lege. Pe de alta parte, ce "poate sa faca" o institutia al carei presedinte este in pozitie de incompatibilitate? Ma intreb cine e mai vinovat : Iliescu ori Basescu? Rideti, daca mai sinteti in stare...
  • +3 (3 voturi)    
    daca eu (Marţi, 25 mai 2010, 15:58)

    Ghita [anonim]

    ma duc din usa in usa sa cer plata in numele romtelecom fac puscarie. Romtelecom ia 5000 ron amenda ...
    am primit si eu, le-am facut scandal monstru, mi-au zis ca am dreptate ca nu am bifat in contract ca le dau voi e sa incheie in numele meu contracte, etc (?).
    idioti si romtelecomul, si astra si statul cu o amenda de 2 lei. dati-le 50 mil. eur amenda sa vedem daca alta societate va mai avea tupeu sa incalce legea in halul asta.
  • -3 (3 voturi)    
    eu as fi vrut sa primesc! (Marţi, 25 mai 2010, 17:16)

    David [anonim]

    Nu stiu de ce comentariile sunt atat de naspa!!! eu nu sunt abonat romtelecom, dar as fi vrut sa primesc o polita de asigurare cadou pt casa pt 3 luni.. dupa ce ca a fost si gratis!! ... inteleg ca doar cine a vrut a continuat .. deci?
    pot avea si eu o polita gratis? sunt abonat astral, incheiati si cu ei o conventie va rog?
    multumesc
    • +3 (3 voturi)    
      afaceri made in romanica (Miercuri, 26 mai 2010, 1:54)

      frz [anonim] i-a raspuns lui David

      david dragule, tu ai citit tot textul?
      nu este vorba numai de polita respectiva, ci de faptul ca daca nu reactionezi in cele 3 luni, se considera ca ti-ai dat acceptul ca ei sa-ti foloseasca datele personale. si uite asa te mai trezesti cu cine stie ce la cutia de scrisori... in afara de asta, modul de contactare nu e clar, si te trezesti ca dand telefon ca sa refuzi aceste lucruri, esti defapt taxat automat pentru prelungirea politei.
      frumos, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Tara de spagariiiii (Marţi, 25 mai 2010, 18:28)

    Ghita [anonim]

    Cum e posibil ca o companie ce detine o baza de date ,confidentiala,( eu prin contractul cu ROMTELECOM nu i-am mandatat sa faca publice datele mele presonale) sa o puna la dispozitia altei companii private ..fara acordul meu SCRIS (pentru datele mele personale: adresa, CNP.......)??? si sa primeasca o amenda fabuloasa de 5000 RON ??!!!!!, Numai intr-o tara ca Romania se poate intimpla asa ceva si cand suni la romtelecom sa-i intrebi tot ei sunt cei ce te jignesc si-ti dau cu tifla...Amenda primita trebuia sa fie de Nx5.000 lei (N=nr de polite emise) poate atunci nu si-ar mai permite asa magarii.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine mai respecta legile in Romania? (Marţi, 25 mai 2010, 22:05)

    Andrei [anonim]

    Cum sa se respecte legea 677/2001 privind protectia datelor cu caracter personal ?
    Cand presedintele Romaniei si premierul BOC, nu respecta CONSTITUTIA.
    Va mai intrebati de ce sunt atatea nereguli?
    Pestele de la cap se impute.

    In acelasi context, fiul miliardarului PRIGOANA, face avere vanzand date cu caracter personal. Ce a patit Honorius Prinoana? NIMIC. Daca era un alt tanar, sigur era cercetat de DNA si era dupa gratii.
    Legea este pt multime, nu pentru presedinte, nu pentru BOC, nu pt guvernanti si alti membri PDL.

    Dragi romani, este doar inceputul. Sa vedeti cate nereguli vor fi descoperite.
  • -1 (1 vot)    
    astra (Miercuri, 26 mai 2010, 0:13)

    gicacontra [anonim]

    toti aveti drepturi da nu si obligatii!nu s-a umblat la datele personale. s-au luat datele din cartea de telefon care este...publica!daca da dracu si aveti probleme nu mai plangeti pe la usile statului sa va faca alta casa sau mai stiu ce sa va dea.ati avut sansa asta ,ati refuzat-o,macar asigurati-va la alta companie.cand semnati un contract vedeti ca are acolo 2 casute cu da sau nu,bifati una din ele..cred ca aici e si mana concurentei celor de la Astra-(niste nenorociti fie vb intre noi!).si nu mai dati vine pe,,romanica,, .sunteti parte din ea ......
    • +3 (3 voturi)    
      esti cam prost, amice (Marţi, 25 mai 2010, 23:43)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui gicacontra

      O polita de asigurare se face, printre altele, si pe baza de CNP, care nu e in cartea de telefon.
      Casutele de care vorbesti tu sunt irelevante, cand legea spune clar ca trebuie acordul tau explicit pentru utilizarea datelor. Daca nu bifezi niciuna din casute, inseamna ca nu ti-ai dat acordul explicit.
      • +2 (2 voturi)    
        casute casute... (Miercuri, 26 mai 2010, 2:00)

        frz [anonim] i-a raspuns lui Alex

        lasa, omu' vorbeste si el ca sa nu taca.
        ce parere ar avea gigicontra daca cineva care a facut cerere tocmai ca sa NU fie listat in acea carte de telefoane, primeste acea polita de asigurari?
        sau de treaba asta e vinovat porumbelul calator care a adus plicul completat la nimereala cu datele respective, la adresa corecta..
        hmm.. a dracu' "tehnologia" asta.
  • +1 (1 vot)    
    polite asigurare (Miercuri, 26 mai 2010, 7:30)

    dada [anonim]

    Catre Hotnews,

    Inadmisibil!Cum isi permite o societate ( Romtelecom) sa utilizeze date personale ale abonatilor? Prestarea serviciilor de telefonie face obiectul unui contract intre doua parti si orice modificare se face prin act aditional. Ca atare, ce cauta asigurarea de locuinte in acest contract din care , culmea beneficiaza o terta societate pe care abonatul nu se stie daca o doreste?
    Consiliul Concurentei doarme in cizme?Protectia consumatorului la fel?
    Dvs nu vedeti ca nimeni nu mai respecta nici o lege?
    Eu indemn persoanele afectate sa se constituie intr-o asociatie care sa dea in judecata cele doua societati si de ce nu si organismele statului care nu isi fac treaba.
  • +2 (2 voturi)    
    Dati in judecata... pe cine? (Miercuri, 26 mai 2010, 9:59)

    O natie de ca ca o [utilizator]

    Voi incercati sa dati in judecata pe cineva si poate veti reusi ... in alta tara.
    Dati in judecata ROMTELECOM si o sa primiti raspunsul ca ei au acordul dvoastra sa utilizeze datele si ei si partenerii lor (exista si pt asta o reglementale legala care nu se mai respecta de mult).
    Dati in judecata ASTRA ASIGURARI si veti primi raspunsul ca ei v-au propus si voi a-ti acceptat .. mai mult sau mai putin voit - ca doar legea e interpretabila la noi la romanica.
    Dati in judecata CSA ul si nu va vor raspunde nimic, pt ca ei nu trebuie sa raspunda prostilor care ii platesc ca pe niste bastani si care le dau bani sa se plimbe cu masini dotate cu soferi. Si oricum, ei si-au luat partea din afacere de la prima emisiune de asigurari nesolicitate, ne-negociate si nesemnate.
    Si daca tot sunteti convinsi sa dati pe cineva in judecata, o sa va trebuiasca rabdare si bani de spaguit tot palierul justitiei si treaba asta trebuie facuta mai bine dact cei pe care ii chemati in instanta.
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI DL VASILACHE (Luni, 31 mai 2010, 20:44)

    Nicoleta [anonim]

    Dl Vasilache, felicitari pentru aceste articole despre abuzuri si inselaciuni pe care le dezvaluiti. Foarte bun demers jurnalistic, va felicitam! Dar de ce nu incercati sa aflati si parerearesponsabililor CSA, a asociatiilor de asiguratori, sau chiar ai reprezenatantilor institutiilor legale asupra acestor abuzuri? Nu se autosesizeaza nimeni in privinta incalcarii flagrante a legilor si drepturilor din Romania? In aceste cazuri cine trebuie sa ia atitudine? Dna presedinta Toncescu ce spune , nu puteti sa-i luati un interviu? sau OPC, asociatia asiguratorilor din romania? ceilalti asiguratori din top 5?