Orange lanseaza servicii prepay pentru acces la internet

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 16 august 2010, 14:00 Economie | Telecom


Orange Romania a anuntat ca din 17 august lanseaza servicii prepay de internet de mare viteza pentru cei care vor sa aiba internet mobil fara a incheia contract. Cartela este gratuita si exista patru optiuni de tarife, intre 5 si 20 euro ce includ trafic intre 0,5 GB si 5 GB. Clientii pot alege intre doua variante de modemuri care costa 36 euro, respectiv 50 euro.

Cartela Internet PrePay este gratuita, iar serviciul este disponibil la viteze de pana la 14,4 Mbps pentru oricare din cele patru optiuni: cu 5, 10, 15 si 20 de euro, ce includ trafic de 0,5 GB, 1,5 GB, 3 GB si respectiv 5 GB, valabil intre 15 si 30 de zile. Clientii au acces la internetul de mare viteza in tara, dar si in roaming prin activarea optiunii Travel Data Plus cu 20 MB la 15 euro.

Noul serviciu este activat prin introducerea cartelei intr-un modem ce se conecteaza la laptop sau desktop. Orange ofera doua modele de modemuri pentru conectarea Internet PrePay: modelul ZTE MF636DB ce permite o viteza de download de pana la 7,2 Mbps la 36 euro (TVA inclus) si modelul Option Icon 515M, cu viteza de download de pana la 14,4 Mbps la 50 euro (TVA inclus).

Pentru a-si monitoriza consumul, clientii pot trimite un SMS la 332 si primesc informatii privind traficul disponibil si perioada de utilizare ramasa.

"Serviciul se adreseaza utilizatorilor de laptop care au nevoie de acces mobil la internet, dar care nu doresc sa semneze un contract pe o anumita perioada si clientilor care folosesc ocazional internetul, de exemplu atunci cand pleaca in vacanta sau in delegatie", spune intr-un comunicat, Bogdan Rauta, Mobile Data Proposition Manager.

Vodafone a introdus astfel de servicii in aprilie, iar Cosmote in august.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3138 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    da ma, a inventat si marmota net-ul (Luni, 16 august 2010, 14:14)

    alex [anonim]

    alooooo, cetateni, eu am net mobil cu 10 lei pe/ luna cu doar 10lei; nu e ff spectaculos da mere so wtf org sau vdf?
    • -2 (6 voturi)    
      Exista net pe Luna? (Luni, 16 august 2010, 14:41)

      Bambina [anonim] i-a raspuns lui alex

      spune-ne draga si noua cine-ti da tie net pe Luna cu 10 lei.tnx!
  • -5 (7 voturi)    
    aloooo, alex (Luni, 16 august 2010, 14:51)

    barbone [anonim]

    si ce acoperire ai tu cu netul ala de 10 lei??? iti spun eu.....fix de 10 lei
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Luni, 16 august 2010, 15:10)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui barbone

      O acoperire decenta, in orase mari si pe drumuri nationale. Daca am nevoie de net la cucuietii din deal o sa dau mai multi bani, doar in cazul asta. Pana atunci e mai mult decat ok.
  • -6 (6 voturi)    
    am un zapp (Luni, 16 august 2010, 15:08)

    marius [anonim]

    mobil .. am fost la Lacul Rosu in jud. Harghita .. zapp crapa 'gratios' in timp ce Vodafone rupea randurile .. asa ca 10 lei net mobil .. 10 lei acoperire :-)
  • +5 (7 voturi)    
    Boala romanului (Luni, 16 august 2010, 15:24)

    Frankie [utilizator]

    Sa dai o gramada de bani la vodafone si orange ca sa te dai mare ca esti la vodafone sau orange.... Cand poti lua net mobil cu 10-15 lei pe luna de la RDS sau chiar gratis.
    • -1 (7 voturi)    
      generalizare (Luni, 16 august 2010, 15:58)

      Pandele [anonim] i-a raspuns lui Frankie

      Frankie,
      Sa crezi ca toata lumea foloseste netul mobil ca tine este cel putin o naivitate. Asta ca sa nu spun mai mult...
      Ca tu ai un Oltcit din '87 care te duce din punctul A in punctul B, nu inseamna ca toata lumea trebuie sa is ia Oltcit cand are treaba in punctul B. Unii prefera sa ajunga acolo cu un Bentley. Dar tu nu poti sa intelegi, ca n-ai vazut Bentley decat pe netul ala mobil pe care ti-l da RDS.
      • +3 (3 voturi)    
        Bentley (Luni, 16 august 2010, 17:46)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Pandele

        Pai nu stie ca nu apuca sa se incarce poza :P

        Lasand gluma la o parte, sunt de acord cu Alex. Nu sunt de acord cu mentalitatea asta stupida sa platesti pentru ceva ce nu iti foloseste, prin urmare, nu toata lumea are nevoie de internet cu acoperire in pestera.
    • 0 (0 voturi)    
      fix..RDS (Marţi, 17 august 2010, 0:15)

      rooyoo [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      gratis te poti uita la modemul de la RDS, ca de folosit nu poate fi vorba - acoperirea a praf indiferent de zona, nu isi merita nici macar timpul consumat ptr a-l infige in portul USB
      ptr cei care intr-adevar vor sa foloseasca internetul mobil si nu doar sa stea cu 'o chestie' infipta in laptop, recomandat Vdf sau Org, de preferat a doua varianta datorita acoperirii EDGE la nivel national
      exceptiile in ceea ce priveste acoperirea celor doi mai jucatori este aproximativ egala cu exceptiile in care erdeeshu' poate fi folosit
      au perioade de testare gratuita in care pot fi incercate ambele variante, fiecare o va alege pe cea care i se potriveste, utilizatorul final nu va avea decat de castigat de pe urma competitiei
  • -4 (4 voturi)    
    HSDPA (Luni, 16 august 2010, 15:47)

    Pandele [anonim]

    Vodafone are acoperire HSDPA la Lacul Sf. Ana, chiar una foarte decenta.
  • -2 (2 voturi)    
    Ce o tot dati cu RDS? (Luni, 16 august 2010, 17:03)

    Ionutz [anonim]

    Mia oameni buni, mai lasati-ne cu vrajeala asta de RDS. Pai daca ar avea acoperire ar reduce si ceilalti preturile. Nu e logic? Dar voua care stati in orase va e bun, in schimb, eu sunt la 60 km de aria RDS. Poate sa mi-l dea si degeaba, nu am ce face cu el.
    • +2 (2 voturi)    
      RDS are acoperire de 10 ori mai mare pe 3G (Luni, 16 august 2010, 17:52)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Ionutz

      ....fata de Vodafone, Orange si Cosmote. Te rog sa consulti harta de acoperire care este EXCLUSIV 3G. Fara 2G, fara gprs si alte tehnologii expirate de mult. http://www.rcs-rds.ro/asistenta/acoperire-servicii-digi?t=mobil
  • 0 (0 voturi)    
    Wow, ce spectaculos (Luni, 16 august 2010, 18:31)

    Mihai [anonim]

    Anul trecut cand intrebam si la Orange si la Vodafone daca exista acest serviciu se uitau la mine de parca vorbeam de teleportare :). Pt ca exact asta cautam, optiune sa cumpar modemul si sa incarc cartela cand plec in concediu, 2-3 saptamani, plus ceva weekend-uri prelungite (gen Paste, Revelion, 1 Decembrie). Nu sa fiu prins intr-un contract de 2 ani (si cateva sute E) pentru un serviciu folosit maxim 30 zile/an.

    Ar fi interesant si un articol in care sa ne prezentati comparativ ofertele disponibile prin cartele prepay.

    PS: Si vorbesc de folosit internet pe laptop, nu pe "iPhone" sau mai noul "iPad" (care nici nu exista anul trecut).
    • 0 (0 voturi)    
      comparatie internet prepaid (Luni, 16 august 2010, 20:49)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      salutare forumistilor, iata niste articole si informatii utile despre serviciile de internet prepaid deja :
      http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t218754.html
      http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=687789

      Cred ca sunt profile diferite de utilizator si de asta trebuie sa ne informam ca sa facem alegerea corecta. Pe mine personal ma intereseaza acoperirea si nu viteza, Edge e suficient pentru a lucra de acasa, a schimba mailuri si niste comenzi intr un client putty. In acest caz Orange si cosmote raspund necesitatilor mele pentru ca la Vodafone daca nu ai 3g nu ai nimic, GPRS ul e inutil in cazul meu.
      Pentru cineva care vrea sa vada clipuri pe youtube probabil viteza e mai importanta. Si daca nu se deplaseaza prea mult prin tara nici acoperirea nationala nu-i e de prea mare folos. Daca ai antena operatorului pe bloc si tu stai toata vara pe scari la seminte atunci e musai 3G+ ca sa se vada clipurile beton pe ipodu luat la juma de pret din talcioc.
      Important e ca a aparut concurenta si pe segmentul acesta si noi avem doar de castigat.
      Un lucru important este si numarul abonatilor din reteaua careia i apartine sim-ul. Daca e prea aglomerata in zona in care vrem sa ne conectam vom avea probleme de conectare/viteza, vor fi intreruperi,.. De aceea RDS ofera preturi de dumping - nu are suficienti abonati pe voce si nici acoperire deci ramane banda suficienta neutilizata. In privinta Vodafone - am avut abonament la ei 2 ani pentru date si am constatat o deteriorare constanta a calitatii receptiei. Chiar si atunci cand eram in zona antenei. Cred ca unul din mijloacele de reducere a costurilor e si diminuarea puterii antenelor, implicit a consumului de energie.
      Pentru o utilizare sporadica poate e de preferat achizitia cartelelor d ela cel putin 2 operatori pentru a fi sigur de acces de calitate oricand/oriunde. Daca retelele sunt pe aceleasi frecvente se poate folosi acelasi modem. Costul deblocarii unui modem nu depaseste 20 RON.
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie (Marţi, 17 august 2010, 0:53)

    Vic [anonim]

    Dragilor,
    Ca un client ce imi place sa vad mai multe oferte inainte sa ma atasez de vreun brand am incercat toate variantele, respectiv am un modem de la Vodafone, unul de la Orange, unul Zapp si unul RDS. RDS-ul l-am primit moca la landline-ul de acasa, m-am chinuit ceva pana l-am convins sa mearga. Merge foarte slab, insa e moca, dar nu asa ceva cautam. Cel de la Zapp e ok, iti poti face treaba cu el, dar numai in oras, cum am plecat la drum nu il mai pot conecta, so not for me either. Cel de la Vodafone imi merge super, si in oras si la munte si in delta n-am ce zice, insa ii cam scump. Orange-ul se misca si el binisor, mai slabut in oras, are acoperire si in afara, avantaj EDGE, insa tot cam scump. So dintre Vodafone si Orange as alege, si cred ca pana la urma o sa fie Vodafone intrucat viteza mai mare, si acoperire un pic mai buna (vreau sa zic ca aveam semnal 3G unde nu aveam GSM pentru vorbit). Acum decizia va apartine, si fiecare trebuie sa se gandeasca strict la nevoile lui inainte sa faca ia o decizie. Daca inca mai ai nevoie de ajutor, gandeste-te la ce masina conduci: daca ai Logan, stii ce ai de facut, daca ai de la Ford la fel, daca ai Bmw iarasi iti va fi usor sa decizi. Succes
    • 0 (0 voturi)    
      Eu n-am masina (Marţi, 17 august 2010, 9:05)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Vic

      Ce internet Mobil aleg in acest caz, ca eu ma dau cu bicleta Tohan de la bunicu'
  • 0 (0 voturi)    
    Cosmote (Joi, 2 septembrie 2010, 20:39)

    Sorin [anonim]

    Mi-am luat net de la Cosmote deoarece are un pret mai rezonabil si trafic inclus mult peste VDF sau ORG.
    Pot sa va spun ca in Bucuresti ai peste tot HSPA, si pe alocuri 3G. In Galati 3G n-am vazut inca, In Bacau aceiasi situatie HSPA peste tot, 3G mai putin, La munte ai GPRS allover in orasele de munte ai EDGE frecvent si HSPA prin cateva locuri. Am observat ca sunt momente cand semnalul fluctueaza. Poti viziona filme online si cred ca asta e suficient ptr cei mai pretentiosi.