Microsoft a lansat in Romania sistemul de operare Windows Phone 7 care va fi disponibil pe patru terminale pana la finele anului

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2010, 15:04 Economie | Telecom

Microsoft spune ca noul sistem este mult mai usor de utilizat
Foto: Reuters
​Microsoft a lansat in Romania o noua versiune a sistemului de operare pentru telefoane mobile: Windows Phone 7 care pana la finalul anului va fi disponibil pe patru modele de telefoane de la LG, HTC si Samsung, urmand ca in 2011 sa fie aduse noi modele, spun reprezentantii companiei. Microsoft spune ca noul sistem este un urias pas inainte si ca utilizatorul va gasi informatia de care are nevoie cu mult mai putine click-uri. Pe de alta parte, magazinele online ale Microsoft nu sunt disponibile clientilor din Romania, iar cei care au pe telefoane sisteme de operare Windows mai vechi nu pot face upgrade decat schimband terminalul.

Ionut Gaota, seful diviziei comunicatii mobile la Microsoft Romania a spus la evenimentul de lansare ca noul sistem "iti permite sa rezolvi mai multe lucruri, cu mai putini pasi", mai ales fiindca toata informatia de pe telefon este organizata in "hub-uri", centre care cuprind diverse categorii de informatii si continut multimedia: contacte, poze, filme, suita Office. Noul sistem nu are versiune in limba romana.

Sistemul Windows Phone 7 a fost lansat pe 11 octombrie pe plan mondial unde va fi disponibil pe noua terminale. Patru dintre acestea vor ajunge si in Romania anuyl acesta: HTC 7 Mozart, HTC HD7, Samsung OMNIA 7 si LG Optimus 7. Gaota a mai spus ca la anul vor ajunge pe piata noi terminale, probabil de la Dell si Asus, insa totul depinde de feedback-ul din piata. LG Optimus 7 va fi adus e Vodafone, iar HTC Mozart 7, de Orange.

In prezent, pe piata romaneasca sunt circa 30 de modele de smartphone-uri cu diverse versiuni ale Windows Mobile, insa compania spune ca acesti clienti nu pot face upgrade la Windows Phone 7, ci trebuie sa-si ia un terminal nou pentru a utiliza noul sistem de operare. Pentru clientii romani nu vor fi disponibile aplicatii de pe Windows Marketplace fiindca nu este pus la punct un sistem de plati pentru tara noastra.

Gaota spune ca se astepta ca rata de adoptie a noului sistem de piata noastra sa fie mare, cu cat vor aparea mai multe terminale. El nu a dorit sa comenteze informatiile despre cota de piata si nici tintele pentru urmatoarele luni. Cifrele difera, insa in mai toate studiile Microsoft are o cota de 5-7% pe piata mondiala a sistemelor de operare pentru smartphone-uri unde pe primele locuri sunt sistemele Symbian, iPhone OS, Android si RIM.


Citeste mai multe despre   






















1634 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    a fost lansat in Romania (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:47)

    adrian [anonim]

    pai daca a fost lansat la noi sa inteleg ca are limba romana?
    si apoi, daca la telefoanele obisnuite este necesar ca acestea sa aiba limba romana de ce nu este necesar la toate telefoanele destepte? google, iphone si windows
  • +1 (1 vot)    
    Limitat (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:59)

    Linus Torvalds [anonim]

    1. nu are copy and paste (cica o sa adauge prin 2011)

    2. nu face multitasking (adica nu poti sa citesti ceva pe el, o carte, sau sa browsuiesti si sa asculti muzica de pe el in acelasi timp, de exemplu)

    3. nu suporta Flash

    4. nu are aplicatie de YouTube

    iata, v-am facut pe scurt rezumatul de pe engadget.com

    Mai bine un Android de la Google.
    • +1 (1 vot)    
      Man, stii cum e... (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:08)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Linus Torvalds

      ... ai anuntat release, asta e, il faci...
    • +2 (2 voturi)    
      WM6.5 (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:19)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Linus Torvalds

      Ciudat... eu am un WM 6.5 pe un HTC care face toate acestea cu exceptia Flash (poate stie si Flash dar nu am verificat).
      Au facut un WM 7 mai slab decat 6.5?
      • 0 (0 voturi)    
        WM7 vs. WM6.5 (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:55)

        Linus Torvalds [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        Windows Mobile 7 nu e un update de la Windows 6.5, e scris din nou, de la zero (ma rog, aproape).

        Daca nu are copy and paste, asta nu inseamna ca e mai prost decat 6.5.

        Citeste si tu reviewuri pe net daca consideri ca aberez ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Cam da. (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:16)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        No native applications (dar deja moda au lansat-o mult(pupatiiinfund)stimatii de Google si jAndroid-ul lor - nu mai stiu daca dupa urletele de rigoare nu s-au razgindit). Bine ca au .NET pe el, probabil.
        atexit(v_am_pupat);
        Ce e grav e ca microcomunitatea de devs de WM o sa ajunga probabil la desenatori de shell-ul cu garbegi colectar si altele asemenea.
    • 0 (0 voturi)    
      Limitate is toate (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:39)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Linus Torvalds

      1. true

      2. suporta multitasking la o serie de aplicatii, cum ar fi navigarea pe web sau aplicatia de muzica. Cu alte cuvinte, poti sa te joci un joc si in background browserul iti incarca linistit situl si telefonul iti canta muzica ta.

      Mai mult, IPhone si cu Android au multitasking, dar e de fapt un singletasking mascat - iti pastreaza o aplicatie in "sleep mode" cat timp te joci cu alta. Sigur, browserul e mutitasking oricand.

      3. Nici Iphone

      4. N-are aplicatie de youtube INCA. Oricum poti intra pe youtube cu browserul.

      Mie-mi place abordarea jocurilor - e oarecum integrat cu XBOX, dar chiar daca n-ai xbox, poti sa joci multiplayer prin aceeasi tehnologie cu care faci multiplayer pe xbox.

      Si cum jocurile se dezvolta in XNA si pe telefon si pe xbox, cred ca or sa apara jocuri foarte faine foarte repede, pentru ca producatorii mari (Ubisoft, EA etc) nu tre sa invete o noua platforma.

      Cateva jocuri:
      http://www.youtube.com/watch?v=FCojWQNnEnY
      • +1 (1 vot)    
        Corectare (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:48)

        Linus Torvalds [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Multumesc Bogdan pentru informatii.

        Am si eu o corectie: Aplicatie de youtube nu are, dar nici nu poti intra pe youtube cu browserul deoarece nu suporta Flash.

        Deci, intri, dar intri degeaba ca nu vezi nici un filmulet.

        Acum, sa asteptam reviewuri, eu nu citez decat din reviewul de pe engadget.

        iPhone e limitat si el saracul, dar asta e filozofia Apple: Ceea ce facem, facem perfect, iar ceea ce nu facem, nu facem.
        Au decis sa nu suporte flash, asta e.

        Android imi pare mie (din experienta proprie) ca face aproape tot.

        Dar, sa nu intram in OS war, fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea...
      • 0 (0 voturi)    
        Imi place mai ales finalul (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:01)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        "Only on windows phone" Cand toate jocurile alea sunt de mult timp pe iphone.
    • 0 (2 voturi)    
      nu are aia, nu are aia... (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:15)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui Linus Torvalds

      ce tot vorbiti voi de multitasking, de parca ar fi desktopu' lu' peste? e telefon fratilor!
      oricum, pun pariu ca va sar firele de par din cap daca uitati browser-ul in background si va treziti la factura cu jde in plus!
      mai bine zic eu sa asteptati vreo cateva luni, mai vedeti si voi cum arata, eventual va jucati putin cu el si abia apoi vorbiti de wp7.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact, cu o mentiune la 2 (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:20)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui Linus Torvalds

      "Among the features that are not yet present are cut, copy, and paste[51] full multitasking[52]"

      "There are two big omissions here, in our opinion. The device won't support copy and paste, and won't support third-party multitasking of apps."
      Deci apps-urile lui sint MT, doar nu e API-ul (inca) pentru MT pentru aplicatiile 3rd party. Deh, asa e cind faci agile cu domni care practica .NET-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    Adica cum ? (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:11)

    ik [anonim]

    "iar cei care au pe telefoane sisteme de oprare Windows mai vechi nu pot face upgrade decat schimband terminalul."

    pai atunci asta se mai cheama upgrade ?

    Reformulati ma: nu pot face upgrade. (punct, end of story, adio, etc)
    • 0 (0 voturi)    
      Upgrade rusesc (Miercuri, 13 octombrie 2010, 1:33)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ik

      Sau faci upgrade de pe torents.ru :) HTC HD2 are specificatiile cerute de WinMo7, nu vor upgrade pt ca nu are cele 3 butoane (search, back, home).

      Dar, sunt convins ca in 2-3 sapt se va gasi un pusti rus sau suedez cu o solutie :D
  • -1 (1 vot)    
    Cool, dar... (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:47)

    Eufrosin [anonim]

    Stim ce contine sistemul de operare Windows pentru PC-uri? Oare nu s-au gandit ei si la telefoane? Lumea dupa Eufrosin contine un articol revelator in acest sens, care este intitulat: Windows 7, portiţele ascunse şi spionii guvernului.
    Se gaseste usor cu google.
  • 0 (0 voturi)    
    Un pas urias catre esec. (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:13)

    mihai [anonim]

    Cerintele minime inteleg ca ar fi procesor 1Ghz si rezolutie WVGA (480x800) Asa ca functioneaza doar pe terminale high end.

    Abordarea noua pentru interfata pe mine mai mult ma deranjeaza decat sa ma incante (faptul ca e impartita pe sectiuni in cadrul unui big picture).
    Doar doua coloane in home screen... intr-o rezolutie WVGA... Isi bat joc de spatiul disponibil.

    Din filmele pe care le-am vazut pe net cu diferite telefoane ruland acest OS (hand-on preview) am observat ca se misca lent (de ex. la incarcarea contactelor). Asa ca mai au de lucru la el.

    Momentan am un terminal cu WM 6.1 si mai degraba as trece pe Android decat pe WM 7.
  • 0 (0 voturi)    
    pai... (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:20)

    curios [anonim]

    Care-i jmecheria? Nu are aia, nu are ailalta...
    Pai la cerintele astea pe un terminal cu winmobile 7 as pune un winmobile 6.5 care ar zbura, aplicatii o groaza, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum comparati? (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:34)

    Gore [anonim]

    A fost vreunu' din voi care a avut si IPhone si Android si WP7? Nuaveti incredere in online :). Testati si vedeti. Android? incercati features de business si o sa vedeti imediat limitarile. IPhone? Merge pe youtube doar pentru ca in spate youtube are doua "site"-uri: unu pentru flash si altul pentru quicktime. WP7? interfata total diferita. E altceva.
    Eu cred ca fiecare este destinat unui alt public tinta.