UPDATE Surpriza: Vodafone va vinde oficial iPhone 4 in Romania in urmatoarele luni. Orange nu ma sustine ca este singurul distribuitor oficial

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 14 octombrie 2010, 10:20 Economie | Telecom

Vodafone va incepe sa comercializeze oficial iPhone 4 in urmatoarele luni pe piata din Romania, a anuntat joi operatorul de telefonie mobila fara a da mai multe detalii. Anuntul este o surpriza, in conditiile in care distribuitorul oficial al iPhone pe piata locala este Orange. iPhone 4, cea mai recenta generatie a terminalului produs de Apple, este vandut de Orange incepand de luna trecuta pe piata locala, la preturi incepand de la 169 euro (varianta de 16 GB) impreuna cu un abonament de 49 euro pe luna pe o perioada de doi ani.

Pentru mai multe noutati despre iPhone 4 in oferta Vodafone, operatorul a pus la dispozitie si o pagina speciala unde utilizatorii se pot inregistra in acest sens.

Pe piata locala, distribuitorul oficial al iPhone este Orange, cel mai mare operator de telefonie mobila in functie de numarul de clienti.

Oficialii Orange nu au facut pana la acest moment un comentariu legat de o posibila schimbare a relatiei contractuale cu Apple, in ceea ce priveste vanzarea terminalului iPhone in Romania.

Luna trecuta, Orange a inceput sa vanda iPhone 4 la preturi incepand de la 169 euro (varianta de 16 GB) impreuna cu un abonament de 49 euro pe luna pe o perioada de doi ani. Fara abonament ("la liber"), telefonul costa 698 euro (varianta de 16 GB) si 823 euro  (varianta de 32 GB) cu TVA inclusa. La aceste preturi, telefonul iPhone 4 este decodat si nu trebuie platita alta taxa suplimentara.

  • UPDATE: Orange nu mai sustine ca este "singurul distribuitor oficial al iPhone in Romania".

Oficialii Orange au raspuns solicitarii HotNews.ro referitoare la posibila schimbare a relatiei contractuale cu Apple. Fara a pune problema vreunei "exclusivitati" de vanzare a iPhone pe piata din Romania, oficialii Orange s-au marginit la a declara ca nu s-a produs nici o schimbare.

"Lansarea iPhone este un succes si ne asteptăm ca vânzările sa fie bune in continuare si chiar sa crească in următoarea perioada. Orange este distribuitor oficial al Apple in Romania in continuare, relatiile contractuale cu Apple rămânând neschimbate", a declarat pentru HotNews.ro Valentin Cartis, senior product manager in cadrul Orange Romania

De notat ca in vara acestui an, can s-a relatat ca Vodafone a introdus in oferta si a inceput sa vanda in magazinele proprii versiunea anterioara a iPhone, modelul iPhone 3GS, contactati de HotNews.ro oficialii Orange sustineau ca: "Orange este singurul operator care comercializeaza oficial iPhone in Romania".

  • Numarul clientilor Orange a scazut la 10,4 milioane utilizatori, cel al Vodafone a crescut la 9,81 milioane utilizatori, la sfarsitul lui iunie 2010

Orange si Vodafone sunt cei mai mari operatori de telefonie mobila din Romania in functie de numarul de clienti. La sfarsitul celui de-al doilea trimestru din acest an, Orange avea pe piata romaneasca peste 10,4 milioane de clienti (n.r. numar SIM-uri active) in scadere cu 3,1% (338.000 utilizatori) fata de primele trei luni din acest an si in crestere cu 1% fata de aceeasi perioada a anului trecut, conform datelor grupului France Telecom.

De cealalta parte, in trimestrul incheiat la sfarsitul lunii iunie din acest an, Vodafone a ajuns la peste 9,81 milioane utilizatori in Romania (n.r numar SIM-uri active), cu 286.000 utilizatori mai mult decat in aceeasi perioada a anului trecut si cu 89.000 de utilizatori mai mult decat in trimestrul incheiat in luna martie din 2010.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

12385 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    tot versiunea fara semnal ? (Joi, 14 octombrie 2010, 10:28)

    slider [utilizator]

    tot versiunea telefonului la care cade semnalul daca il iei in mana dreapta :) ?
    • +10 (12 voturi)    
      re (Joi, 14 octombrie 2010, 11:14)

      cris [anonim] i-a raspuns lui slider

      nu mai crede tot ce vezi pe internet ;) in romania merge perfect nu are nici o problema cu semnalul.
      • -1 (1 vot)    
        re re (Vineri, 15 octombrie 2010, 8:27)

        sil [anonim] i-a raspuns lui cris

        cris ce scrii tu este parerea ta. slider subscriu. aceeasi problema. trag sperante sa fie de la orange problema, numai ca ei nu recunosc. i-am chemat sa le arat probleme de semnal in alt loc decat la shop, unde cred ca amplifica semnalul la maxim. le-am cerut in scris ca problema nu e la ei, ca sa pot trimite la apple, dar nu au curaj. verifica si imi vor da un raspuns. astept inca, de multisor. astept si sa intre si vodafone in competitie (le duc telefonul inapoi) si imi iau de la vodafone cu abonament. orange e obosit, nici nu misca pe langa calitatea vodafone. daca nu vor face ceva intr-un an vor fi sub vodafone ca si numar de clienti. ca si profit raportat pe numar de clienti oricum e sub deja.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:06)

      adi [anonim] i-a raspuns lui slider

      mi se pare amuzant cum tot timpul trebuie sa vina cineva care sa zica "telefonul x este mai bun", pentru ca simte nevoia sa-mi scoata mie ochii ca el are un telefon mai bun. who cares? eu am facut o alegere, tu ai facut o alegere, dar nu ma stresa prea mult. uitati-va mai jos cate comentarii in care sunt explicate ce poate sa faca concurenta iphone-ului. gimme a break! astfel de comentarii nu ai sa vezi la articolele altor produse care sunt in competitie cu iphone. deci la un articol cu galaxy n-ai sa vezi comentarii gen "iphone e mai bun", pentru ca nimeni nu-si bate capul, insa utilizatorii altor telefoane mobile au probabil un complex de inferioritate pe care simt nevoia sa si-l exprime de fiecare data cand aud cuvantul iphone.

      sa stam acum sa ne batem intre noi ca telefonul meu are 47362 pixeli, si al tau are unul in minus sau in plus mi se pare aberant. insa singurul argument pe care-l folosesc pentru apple este ca au vandut mai mult decat toata competitia la un loc. o sa spuneti ca au un marketing desavarsit. asa e, dar poate v-ar ajuta urmatoarea informatie: 76% din vanzarile iphone 4 sunt upgrade-uri, deci utilizatori de modele anterioare multumiti. asta spune totul, dupa parerea mea :)
  • -2 (18 voturi)    
    raspuns (Joi, 14 octombrie 2010, 10:29)

    eu [anonim]

    apple e disperat

    iPhone4 e un esec, nu se vinde cum s-a vandut 3GS, de fapt nici acum nu au rezolvat problema cu semnalul.. daca pui degetul pe partea de sus a telefonului a disparut cu totul semnalul...

    daca pana acum se vindea ca un privilegiu catre anumiti operatori pentru care primeau bani frumosi, acum arunca pe piata la toti, in speranta ca poate poate mai cumpara cineva.

    pacat ca samsung galaxy S, sau HTC Desire sunt scule mult mai bune, in toate aspectele...

    si deja a lansat si microsoft terminale cu windows phone 7 (samsung omnia 7)

    si cand pui fata in fata un iphone4 cu un samsung sau htc, si vezi ca iphone4 e inferior... cine mai cumpara ?
    • +11 (11 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Joi, 14 octombrie 2010, 10:48)

      Goaji [anonim] i-a raspuns lui eu

      N-ai inteles nimic daca vezi in asta un semn de disperare din partea Apple. Nu-l "deblocheaza" in SUA dar o fac in Romania, ca sa salveze vanzarile (record, daca verifici putin)?
      Numai pentru ca Vodafone va fine iPhone4 nu inseamna ca il fac in parteneriat cu Apple. Il gasesti si pe eMag, dar vezi la ce pret. La fel cum gasesti acum la Vodafone si 3gs-ul, dar nu pot bate pretul Orange. Asa ca nu te pune sa dai sentinte pana nu vezi preturile. Nici sa plangi de mila disperarii Apple, mai este olecuta pana acolo.
    • +6 (6 voturi)    
      ... de ce ar fi Apple disperat? (Joi, 14 octombrie 2010, 10:54)

      Joe Doe [anonim] i-a raspuns lui eu

      http://news.cnet.com/8301-13579_3-20017417-37.html
    • +10 (10 voturi)    
      rapuns la raspuns (Joi, 14 octombrie 2010, 11:04)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu mai scrieti aici daca nu stiti despre ce vorbiti

      Apple nu e disperat. Vinde cat nu poate produce.
      Cat despre problema cu semnalul, exista doar in zonele cu semnal foarte prost. Am testat personal. Oricum problema mare este in Statepentru ca operatorul este extrem de slab.

      De unde stiu ca nu te pricepi? Semnalul iPhone 4 se pierde daca pui mana in partea din stanga jos pentru ca are antenele pe laterala, nu daca pui mana deasupra.
      Cat despre smasung si HTC cupara-ti din fiecare cate unul si "bucura-te" linistit de android sau windows 7, dupa caz.

      Vodafone aduce iphone 4 pentru ca se termina perioada de exclusivitate a Orange stabilita prin contract acum cativa ani. Nu e vorba de privilegii sau disperare.

      Sfatul meu: informeaza-te
    • +7 (9 voturi)    
      ... (Joi, 14 octombrie 2010, 11:20)

      lol [anonim] i-a raspuns lui eu

      apple abia face fata livrarii de iphone 4 in lume la ora actuala, si zici ca nu se vinde bine? au vandut 2 milioane in primele saptamani, acum, dupa cateva luni de la lansare, sunt chiar foarte bine. tu compari iphone 4 cu 3gs la vanzari, desi 3gs-ul nu a venit cu nimic cu foarte multe noutati fata de celalalt, insa esti sigur ca 4 nu a atins vanzarile 3gs-ului. sigur.
      cunosc si acum oameni cu precomenzi ferme lansate in magazin orange care inca nu s-au livrat pentru ca aia nu fac fata cererii. au si anulat lansarea modelului pe alb.
      si da da da, o sa zici ca sunt unu' dintre fitzosii care si l-au luat sa se dea mare, stiu, le-am auzit deja pe toate.
      eu si cu cativa prieteni care si-au luat iphone 4 nu avem nicio problema cu antena, ma faci sa cred ca nu ai pus in viata ta mana pe unul.
      aa, si apropo, compari in vanzari 2 telefoane apple. mai bine compara vanzarile modelului iphone 4 cu vanzarile unui model samsung sau htc, de care vorbesti.
      singurul lucru care m-a dezamagit la iphone 4 este bateria, se consuma repede, trebuie incarcat o data pe zi, in rest sunt fascinat, si eu, dar si prietenii care habar nu aveau ce e.
      • +1 (3 voturi)    
        normal ca tine putin bateria (Joi, 14 octombrie 2010, 12:13)

        anm [anonim] i-a raspuns lui lol

        Fa jailbreak si dezactiveaza-i toate porcariile alea care le folosesti doar la nevoie.
        - wifi
        - edge (consuma in draci)
        - 3g (nu ai nevoie de el decat pentru internet dar merge si doar cu edge)
        - location
        - ssh
        Eu am un 3g si pot sa-ti spun ca telefonul m-a tinut 7 zile fara toate chestiile alea activate. Bineinteles doar vorbit la el fara alte chestii. Am facut-o sa vad cat poate tine bateria.
        Acum, la o utilizare normala, cu activarea la nevoie a gadgeturilor respective ma tine telefonul 4 zile.
        E adevarat ca unii chiar nu stiu sa foloseasca telefonul ala. Jailbreak = potential maxim. Asta ar fi singura problema Apple.
    • 0 (8 voturi)    
      ... (Joi, 14 octombrie 2010, 11:23)

      lol [anonim] i-a raspuns lui eu

      si peste tot aud ca se vorbeste de un model de telefon galaxy, ca e mult mai bun decat iphone, whatever. asa o fi, insa am vazut ieri o reclama la televizor si meniul telefonului este copiat la indigo dupa iphone, so, concluzia o trage fiecare...
    • +6 (6 voturi)    
      snobii cumpara (Joi, 14 octombrie 2010, 11:27)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui eu

      cate pitipoance care nu-l folosesc decat sa vorbeasca la el (cand aceste telefoane sunt folositoare la multe alte lucruri) nu ai vazul in mall-uri?
    • +3 (7 voturi)    
      Ai facut tu diferentele? (Joi, 14 octombrie 2010, 11:28)

      Meme [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ai testat tu unul langa celalalt telefoanele astea?
      Crede-ma ca Apple este castigator detasat prin faptul ca sistemul lor este inchis, ei producand si softul si hardul. Cu iphone nu ai probleme cum ai cu celelalte telefoane cu blocaje sau caderi ale programelor. Avand un control strict atat asupra sistemului de operare cat si asupra programelor pe care le produc tertii Apple ofera o siguranta sporita a sistemului.
      Nu spun ca Google Chrome nu este bun, departe de acest llucru, dar faptul ca unii fac sistemul, altii telefonul iar programele nu sunt verificate fac platforma mai instabila.
      Acelasi lucru se intampla si in lumea PC-urilor unde exista o multitudine de calculatoare cu windows (cu multe probleme) si exista cele de la Apple cu sistemul lor de operare (OSX) care sunt incredibil de fiabile. Spun asta pentru ca llucrez pe Mac de peste 8 ani si nu am avut probleme.
      • -6 (8 voturi)    
        fiabilitatea iPhone-ului (Joi, 14 octombrie 2010, 14:11)

        dromihete [anonim] i-a raspuns lui Meme

        iPhone OS-ul este atat de bun, de potent si de fiabil, incat la modul oficial s-a recomandat incetarea folosirii iPhone-ului si iPad-ului in institutiile guvernamentale din Germania. (ma refer la folosirea in interes de serviciu, nu in interes personal, din cauza problemelor de securitate)
        • +3 (3 voturi)    
          Sursa ? (Joi, 14 octombrie 2010, 19:07)

          Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

          Dati si un link. Am cautat cu Google si nu am gasit nimic...
          • -1 (1 vot)    
            unul dintre link-uri (Vineri, 15 octombrie 2010, 10:05)

            dromihete [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

            asta e doar prima stire aparuta pe tema asta, daca mai sapi, mai gasesti:
            http://www.thelocal.de/sci-tech/20100809-29045.html
            • 0 (0 voturi)    
              Multumesc pt link, insa... (Vineri, 15 octombrie 2010, 13:01)

              Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dromihete

              Intre ce prezinta textul respectiv si ce anume sustineti e drum lung. Intr-adevar in cazul acestor telefoane datele trec prin Apple sau RIM iar guvernul german nu vrea ca datele sa fie disponibile in forma necriptata pe un operator ne-german. Cu alte cuvinte: datele in forma lor plain este recomandat sa treaca printr-un operator "sigur" adica german. Aceasta nu e nicidecum o gaura in securitate ci "o veriga slaba". Un alt exemplu este si cu un server de email: chiar daca intre clientul de mail si server legatura e criptata SSL, pe server emailurile sunt pastrate in forma "plain text". Asta nu e o gaura in securitate. In plus, sfaturile sunt adresate oficialilor germani care, ca orice oficiali, habar nu au de tehnica / tehnologie. Pentru ca nemtii ar putea linistiti pe iPhone sa isi puna tunel VPN pana pe serverele lor, sa schimbe cheile simetrice la fiecare ora si Apple nu o sa vada nimic, doar biti.

              Probleme de securitate pe iPhone au fost: PDF exploit care permitea jailbreak direct pe mobil, stocarea fisierului de backup (pe iTunes) in forma plain - acolo trebuie sa selectezi "encrypt backup" si mai sunt si altele. Multe din ele insa necesitand acces la nivel fizic - contact electric cu telefonul adica nu prin wireless. Insa sa fim realisti: discul de pe laptopul dvs il aveti criptat ? In RAM zona de date e criptata ? Nu. Deci accesul fizic la o masina de calcul e o mare problema de securitate, insa ea se rezolva cu lacat si cheie, lucru care la un mobil e mai greu.
    • +4 (6 voturi)    
      ihi (Joi, 14 octombrie 2010, 11:33)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui eu

      e de fapt partea de jos a telefonului, nu cea de sus.
      Iar semnalulse pierde, de tot, doar in zonele cu acoperire foarte slaba. In teorie, dupa spusele celor din presa. In practica, nu am reusit sa il fac sa piarda semnalul nici macar cand aveam o liniuta si am facut "death grip"!

      Despre comparatii nu are rost sa vorbim pentru ca imi pare ca esti un Apple hater iar eu nu sunt un fanboy! ;)

      numai bine
    • +4 (6 voturi)    
      Nu stii ce vorbesti (Joi, 14 octombrie 2010, 12:14)

      netanderthal [anonim] i-a raspuns lui eu

      Apple e disperat? Dece? Ca a vandut in doar 3 zile de la lansare 1.7 milioane de telefoane? Vezi aici: http://www.kokeytechnology.com/internet-news/iphone-4-sales-statistics-apple-iphone-4-sets-record-sales-of-1-7m-in-3-days/
      In plus, daca nu aparea iPhone-ul, nu apareau nici restul de imitatori. De departe ca sistem de operare e cel mai stabil si cel mai putin susceptibil la virusi, ca e Mac, amice. Foloseste tu Galaxy S care crash-uie cand te astepti mai putin, eu raman pe iPhone.
      • -5 (7 voturi)    
        :)) (Joi, 14 octombrie 2010, 13:18)

        io [anonim] i-a raspuns lui netanderthal

        e MAC ? :))
        si cam ce stii tu de sisteme de operare? "MAC"sunt bune dar nu sunt nici pe departe asa bune cum "zice" lumea. Dar dupa parerea ta, de ce toata lumea trece de la windows la...linux si nu la OSX?

        aaa, sa nu uit, ce galaxy S iti crash-uie tie? ca eu cam am un galaxy s si merge destul de bine, e chiar un rival pentru Iphone 4

        cat despre partea cu pierderea semnalului...ce tot mancati // ca nu il pierde? Apple a recunoscut ca telefoanele au o problema(cel putin primele variante care au intrat in productie, poate intre timp au rezolvat) deci de unde atata prostie? poate aveti voi versiuni chineze de iphone si nu v-ati dat seama.(editat de HotNews.ro)
        • +4 (6 voturi)    
          OSX vs Linux vs Windows (Joi, 14 octombrie 2010, 14:15)

          dromihete [anonim] i-a raspuns lui io

          Scumpul meu domn, OSX are Unix core ;)
          Singurul motiv pentru care se trece de la Windows la Linux, este faptul ca orice computer Apple (fie el desktop, fie el laptop) este mult mai scump decat un PC. Pretul totusi reflecta si calitatea si fiabilitatea produsului.
        • 0 (2 voturi)    
          aha (Joi, 14 octombrie 2010, 19:04)

          Sakura [utilizator] i-a raspuns lui io

          Aşa deci, minunatul Galaxy S nu merge perfect. Nici măcar nu merge bine ci doar "destul de bine". Deci acceptabil. Uneori merge, alteori mai puţin. Bun telefon, rar un client care face reclamă ca tine. Duci în faliment firmele pe care le lauzi :)
    • +3 (5 voturi)    
      Nu stii ce vorbesti (Joi, 14 octombrie 2010, 12:14)

      netanderthal [anonim] i-a raspuns lui eu

      Apple e disperat? Dece? Ca a vandut in doar 3 zile de la lansare 1.7 milioane de telefoane? Vezi aici: http://www.kokeytechnology.com/internet-news/iphone-4-sales-statistics-apple-iphone-4-sets-record-sales-of-1-7m-in-3-days/
      In plus, daca nu aparea iPhone-ul, nu apareau nici restul de imitatori. De departe ca sistem de operare e cel mai stabil si cel mai putin susceptibil la virusi, ca e Mac, amice. Foloseste tu Galaxy S care crash-uie cand te astepti mai putin, eu raman pe iPhone.
    • +3 (5 voturi)    
      singurul inferior din discutia asta (Joi, 14 octombrie 2010, 12:15)

      thr [anonim] i-a raspuns lui eu

      esti tu. Habar nu ai despre ce vorbesti. Nici macar despre concurentii directi nu sti nimic. Pun pariu ca la inceput, cand doar Orange vindea IPhone ai comentat ca Apple este inchisa. Acuma comentezi ca is disperati. Ms cu au fost inca capabili nici macar sa ciopieze calumea ceea ce a facut Apple. Google a reusit sa copieze ai au adus si lucruri noi. Phone 7 arata ca o voma cu unghiuri.
      • +3 (3 voturi)    
        Google si copiatul (Joi, 14 octombrie 2010, 14:19)

        dromihete [anonim] i-a raspuns lui thr

        Google in sine nu a produs vreun telefon, Google a produs doar sistemul de operare (Android, linux based)
        Hardware-ul telefoanelor promovate si eventual brand-uite de Google, este facut de HTC.
        Daca ai fi studiat un pic telefoanele si shell-urile facute de HTC pentru telefoanele sale, ai fi vazut ca nu e vorba nici pe departe de copiere, ci de inovatie. HTC a aparut cu facilitatile promovate de Apple cu cativa ani inaintea Apple-ului ;)
        Existau telefoane cu G-sensor si cu busola inainte de a inventa Apple asa ceva.
      • 0 (2 voturi)    
        Google si copiatul (Joi, 14 octombrie 2010, 14:19)

        dromihete [anonim] i-a raspuns lui thr

        Google in sine nu a produs vreun telefon, Google a produs doar sistemul de operare (Android, linux based)
        Hardware-ul telefoanelor promovate si eventual brand-uite de Google, este facut de HTC.
        Daca ai fi studiat un pic telefoanele si shell-urile facute de HTC pentru telefoanele sale, ai fi vazut ca nu e vorba nici pe departe de copiere, ci de inovatie. HTC a aparut cu facilitatile promovate de Apple cu cativa ani inaintea Apple-ului ;)
        Existau telefoane cu G-sensor si cu busola inainte de a inventa Apple asa ceva.
    • -1 (5 voturi)    
      nimic nu se compara cu iPhone4 (Joi, 14 octombrie 2010, 14:04)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui eu

      de cand samsung si htc astia de care zici tu fac si telefoane mobile?? :))
      sigur nu ai avut in mana un iPhone4 pana acum si sigur habar nu ai ce inseamna iOS sau OSX si mai sigur ti se potriveste un samsung d-ala.
      • -4 (4 voturi)    
        mda (Joi, 14 octombrie 2010, 15:01)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        du-te si te plimba ca mi-au trecut toate prin mana si sincer samsung face telefonul cu cel mai ochios display, htc le face mult mai elegante iar cred ca nu ai vazut un dell streak...

        iphone e un jaf pe langa astea... si la functii si la design si la ecran si la tot...

        unde mai pui ca un iphone e de 2 ori mai scump.

        s-a vandut in cantitati mari la inceput din cauza fanboys ca tine, care inghit orice galusca aruncata de steve jobs pe piata... ca apoi au picat rau de tot in vanzari...

        samsung ofera un galaxy S la schimb pentru iphone4, si americanii s-au dus in masa sa-si arunce telefoanele

        fanatism stupid numai in romania gasesti
        • +1 (3 voturi)    
          "fanatism stupid numai in romania gasesti" (Joi, 14 octombrie 2010, 16:50)

          Joe Doe [anonim] i-a raspuns lui eu

          iar tu esti cel mai bun exemplu!
  • +6 (6 voturi)    
    vulpea si strugurii (Joi, 14 octombrie 2010, 10:46)

    Grozel [anonim]

    eu am doua iPhone 4 si nu am nici o problema cu semnalul. e bine ca orange va avea concurenta.
    • 0 (0 voturi)    
      asta nu prea seamana a concurenta (Joi, 14 octombrie 2010, 12:16)

      anm [anonim] i-a raspuns lui Grozel

      Pai astia vin cu aceleasi preturi ca la Orange in speranta ca iau si eu o felie de cascaval.
      E un monopol impus de Apple (nu stiu exact) in care preturile telefoanelor sunt similare cat si cel al abonamentelor.
      Penibil! Concurenta ar trebui sa determina un pret mai mic sau facilitati mai multe din parte oricarui furnizor.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 14 octombrie 2010, 12:51)

        adi [anonim] i-a raspuns lui anm

        cine vine cu aceleasi preturi, ca nici macar nu s-a lansat la vodafone, nu se stie nimic de oferta, si tu deja ai dat verdictul?!

        chiar si la oranga pretul mi se pare acceptabil. 219 euro cu abonament de 29 de euro cu tva inclus (abonamentul fiind cam 23 de euro), iar in el am tot ce trebuie, inclusiv internet nelimitat.

        daca vine vodafone cu o oferta cu 5 euro mai ieftina si tot vor avea succes. pariu?
    • -3 (3 voturi)    
      In ce sens e bine? (Joi, 14 octombrie 2010, 12:31)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Grozel

      Apple impune tuturor acelasi pret de vanzare. Ce concurenta poti avea in conditiile astea?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu cred ca impune preturi de vanzare (Joi, 14 octombrie 2010, 14:43)

        Daniel [anonim] i-a raspuns lui sile

        Eu nu cred ca Apple poate impune preturile de vanzare, ci pe cele cu care "dealerii" cumpara aceste telefoane.

        Ca sa nu mai discutam ca atunci cand Operatorii subventioneaza telefonul ... fiecare isi face propria politica.

        Dar uite aici e un grafic al preturilor la iPhone 4 "unlocked" deci neblocat in retea:
        http://www.gadgetescu.ro/blog/do-you-want-an-unlock-iphone4-check-the-price-around-the-globe/

        si diferentele ajung la 200 euro ... concluzia o trage fiecare
    • 0 (0 voturi)    
      grozel (Joi, 14 octombrie 2010, 19:58)

      bamboocka [anonim] i-a raspuns lui Grozel

      Grozel, nu ai ce face si dai commenturi pe aici?..cat te tine bateria la al tau?
  • +3 (5 voturi)    
    greva (Joi, 14 octombrie 2010, 10:48)

    eu [anonim]

    ar fi tare ca in timpul unei greve pe tema salariilor sa-i verifici pe protestatari, sa vezi ce telefoane au. siguri gasesti si iphone 4.
    asta e Romania. mori de foame da te spargi in figuri.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu! (Joi, 14 octombrie 2010, 11:07)

    deviltool [anonim]

    Nu exista comparatie intre iphone si nici un alt telefon...clar nu ai avut niciodata...este cel mai user friendly telefon multimedia ever inventat!!!
    • 0 (2 voturi)    
      user friendliness (Joi, 14 octombrie 2010, 14:24)

      Dromihete [anonim] i-a raspuns lui deviltool

      este clar ca nu ai pus vreodata mana pe un telefon cu Android.
      Eu am testat ambele variante. Am fost incantat de iPhone, dar pentru un software developer iPhone-ul era (si este) frustrant.
      Android pe de alta parte, pe langa faptul ca este lafel de user friendly, este mult mai usor adaptabil nevoilor utilizatorului.
      Pe de alta parte, daca utilizatorul este un copil sau cineva care nu are nevoie decat de o jucarie, atunci iPhone-ul este mai bun :) desi ... cam scump
      • 0 (4 voturi)    
        Pentru un developer???? (Joi, 14 octombrie 2010, 14:53)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Dromihete

        Bai baiatule, pe jigodia de Android scrii prostii in java si Romania pentru Google nu exista. Nici ca dezvoltatori, nici ca useri.
        In schimb pe Iphone portezi direct jocuri de pc mai vechi si singurele modificari necesare sunt implementare unei interfete pentru touch screen si probabil trecerea de la direct3d la opengl. Si nu ma lua cu objective-c ca nu te impiedica nimeni sa scrii c/c++ cu un minim de objectiv-c pentru initializare.
        Dezvoltatorul lui peste prajit.
        • +1 (3 voturi)    
          developer stuff (Joi, 14 octombrie 2010, 15:54)

          dromihete [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          1. Android si Google in Romania, chiar exista, nu esti tu bine informat :)
          2. Prostii poti scrie si in Objective-C
          3. Ai incercat sa faci portarea de jocuri pe iPhone? cat te-a costat ? ma refer la banii ce trebuie sa ii dai celor de la Apple pentru simplu fapt ca vrei sa pui o aplicatie pe propriul telefon (iPhone). Altfel nu ai cum (fara sa incalci regulamentele Apple).
          Se vede ca nu ai incercat pana acum sa dezvolti ceva pt iPhone, vorbesti din auzite :)
        • +1 (1 vot)    
          completari (Joi, 14 octombrie 2010, 15:55)

          dromihete [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Revin cu o mica completare:
          stiai ca Google si-a deschis birouri in Romania ?
          • +2 (4 voturi)    
            Si ce legatura are biroul din Romania (Joi, 14 octombrie 2010, 17:37)

            Cristi [anonim] i-a raspuns lui dromihete

            Cu faptul ca nu accepta dezvoltatori romani.
            http://android-developers.blogspot.com/2010/09/more-countries-more-sellers-more-buyers.html

            Ia si citeste aici, o sa ai o mare surpriza.
            Si ca sa-ti raspund si la penibilitatile de mai sus.
            1. Prostii poti sa scrii si in objective-c, dar in java nu prea scrii altceva.
            2. Taxa aia enorma de 99$ e pusa tocmai ca sa descurajeze toti retarzii sa scrie aplicatii penibile, cam cum sunt alea de pe Android.
            3. Am deja o aplicatie pe apple store, vine si a doua. Surpriza, nu mi-a fost refuzat niciodata vreun build, asa cum va laudati voi astia ca apple rupe si sparge si nu accepta.
            4. Tu stii sa scrii macar un helloworld fara sa faci leakuri de memorie?
            • 0 (0 voturi)    
              apple stuff (Vineri, 15 octombrie 2010, 10:16)

              dromihete [anonim] i-a raspuns lui Cristi

              le iau in ordine aleatoare:
              2. ai uitat sa spui ca e vorba de 99$ ANUAL ;)
              si indiferent ca vrei sa faci o aplicatie comerciala, ca vrei sa faci o aplicatie gratuita, sau ca vrei sa faci o aplicatie pentru tine insuti, tot trebuie sa platesti acea taxa.
              1. daca tu nu ai reusit sa scrii in java decat prostii, inseamna ca nu ai incercat sa scrii decat un hello world si ala facut copy/paste de prin vreun tutorial de pe net.
              3. Felicitari! :) Si eu am una. Cat despre apple rupe si sparge si nu accepta, probabil ca tu ai facut doar o jucarie de aplicatie, incearca sa dezvolti ceva ce implica drepturi de autor (ce le detii) sa vezi apoi cum deadline-ul este trecut de jumate de an iar Apple nu stie sa zica nimic altceva decat "pending" pentru simplu fapt ca nu au citit ei inca copiile dupa contractele de cumparare a drepturilor de autor al materialelor folosite/service in aplicatie.

              4. Raspunsul il deduci si singur :)
              • 0 (0 voturi)    
                Pfff (Vineri, 15 octombrie 2010, 15:49)

                Cristi [anonim] i-a raspuns lui dromihete

                Prietene, daca nu-ti place Apple, pana la urma, fa-ti tu aplicatia ta minunata cu drepturi de autor pe Android. A stai, tu ca roman nu poti, deloc, nici cu 100$/an nici cu 1000$/an.

                Sau poti sa incerci pe Brew, unde taxa de resubmisie este undeva pe la 1000$/build si regulile stricte pe care trebuie sa le respecti se intind pe zeci de pagini. Asta dupa ce reusesti sa scrii documentul care explica absolut tot ce face aplicatia ta, diagrame/navigare.

                Nu-ti place Brew? Pai atunci scrie in java pentru restul de mobile si iti urez succes sa incerci sa scrii o aplicatie pentru mai multe telefoane (care ar trebui sa fie compatibile) dupa care sa stai sa negociezi cu operatorii de GSM pentru ca nu poti sa o vinzi intr-un magazin digital gen apple store.

                Nici asa nu e bine? Scrie pentru Nokia sau Windows Mobile si roaga-te de useri sa cumpere pentru ca le este foarte usor sa o downloadeze gratis de pe torenti si sa o instaleze pe telefon fara nici un fel de durere de cap.

                Si apoi revii la Apple, dai 100$/an, astepti maxim 7 zile pentru un review si daca esti baiat decent si nu incerci sa faci tampenii prin telefonul respectivului, ai un minim de intuitivitate in interfata si mesaje de eroare decente (daca ai nevoie) o sa-ti gasesti aplicatia pe apple store si acum clientii o sa-ti zica verde in fata daca ce ai facut e o tampenie sau nu. Asta ofera apple store, si inca nu s-a prins nimeni. Un minim de platforme care sunt extrem de compatibile intre ele, ca sa nu stai tu sa-ti cumperi toate telefoanele de pe piata cu jmii de rezolutii si tastaturi/touch-uri sau alte tot felul de tampenii, ca sa te poti concentra exclusiv la aplicatia ta, si nu la mii de probleme de compatibilitate (Vezi Android/Windows/Nokia si tot restul).

                Daca nu cunosti cum e sa scrii pentru alte platforme, nu mai da tu cu parul in Apple ca-ti cer 100$/an, pentru ce face Apple in in rest pentru ca tu sa-ti poti vinde aplicatia oriunde, ar trebui sa zici multumesc frumos.
  • +2 (4 voturi)    
    iPhone 4 Retina (Joi, 14 octombrie 2010, 11:18)

    Marcel [anonim]

    io v-as sugera sa verificati cam ce rezolutie are display-ul de la iPhone 4. Intr-adevar, appstore-ul e o porcarie, dar ca si display, iPhone bate Samsung si HTC. Retina display are o rezolutie MULT mai buna.
    Evident, Vodateapa si Oranpreturi-nesimtite vor aduce cam la acelasi pret "divaisu"...
    • -2 (2 voturi)    
      :)) (Joi, 14 octombrie 2010, 13:22)

      o [anonim] i-a raspuns lui Marcel

      Samsung Galaxy S are display mai bun ca Iphone.
      comparale si ai sa vezi, iphone are rezolutie mai buna, dar galaxy s se vede mult mai bine ;)

      Iphone 4 e bunicel(cam slab avand in vedere diferentele intre 4 si 3Gs, nu prea au adus nimic nou cu exceptia asa zisului apel video care nu prea exista, e de fapt videoconferinta), si in momentul de fata are destul de multi concuresti(unii chiar mai buni).
      • +2 (2 voturi)    
        Prietene.. (Joi, 14 octombrie 2010, 14:00)

        Bulan [utilizator] i-a raspuns lui o

        Tu vorbesti ca sa nu taci!
        Galaxy S are o prezentare mai buna a paletei de culori(putin supra saturata) dar cu pixelul pe ecran cat bobul de orez in schimb Iphone 4 la sharpness si fidelitatea reprezentarii da de pamant cu display-ul lui Galaxy,partea proasta o reprezinta culorile care nu sunt puse in evidenta la fel de bine ca la Samsung.
        Iar comparativ cu iphone 3gs iphone 4 are un alt hardware(procesor,memorie,etc) mult mai puternic,o baterie care tine mult si alte lucruri.
        Inainte sa vorbesti ar trebui macar sa citesti site-urile de profil
        • 0 (0 voturi)    
          exagerezi (Vineri, 15 octombrie 2010, 9:26)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Bulan

          marimea pixelilor este cu 33% mai mare in cazul samsung - adica nu e chiar cat bobul de fasole.
          adica in loc de 4 pixeli samsung a pus doar 3. dar pe un dispaly mai mare, pe care il vezi mai bine. daca tot e sa-mi iau un telefon cat un portofel macar stiu ca are display-ul mare.
          diferenta intre 800 si 960 de pixeli nu e atat de mare. doar de 1,2.
  • -1 (3 voturi)    
    e praf iphone 4 (Joi, 14 octombrie 2010, 11:31)

    bumerang [anonim]

    unde mai puneti ca a anuntat si Nokia cateva telefoane super: cu camere de 12MP, soft ca la iphone sau android eic. Iar Nokia e Nokia, au calitate la telefoane, chiar daca nu dau trendul.
    • +3 (3 voturi)    
      esti ridicol (Joi, 14 octombrie 2010, 12:20)

      anm [anonim] i-a raspuns lui bumerang

      Nu ai inteles ce inseamna un telefon.
      Si eu am aparat FOTO care are 7 megapixeli si face poze de 1000 de ori mai calitative decat camera de 12MP de pe un telefon. Ala e marketing. Vezi ca in curand va scoate cu 20MP. Vrei sa faci poze? Cumpara un DSLR si ai rezolvat problema.
      Cand aud comentarii de genul asta mi se face pielea gaina.
      • -2 (2 voturi)    
        Ai dreptate doar partial (Joi, 14 octombrie 2010, 13:44)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui anm

        In ultimul timp multe firme folosesc mult mai eficient senzorii de rezolutie mare (mai ales la smartphone si camere foto compacte). De exemplu eu detin o camera Panasonic F3 cu senzor de 10 Mpixeli care are zoom optic 4.2 la rezolutia maxima si 7.2 la rezolutia de 5 Mpixeli prin folosirea intregii suprafete a senzorului in combinatie cu partea optica. La filmare (720p sau 480p) de asemenea se folosesc mai multi pixeli de pe suprafata senzorului pentru un pixel inregistrat, rezultand o calitate mult mai buna la lumina slaba. Producatorii de smartphone folosesc senzorii de rezolutie mare cam in acelasi fel pentru a compensa optica mai slaba.
        Legat de subiectul in discutie, detin un iPod Touch 32 GB care are cam tot ce mi-ar place la un iPhone asa ca pe partea de telefonie prefer un productor traditional care in plus are si o oferta mult mai bogata si pot alege exact dotarile de care am nevoie. Daca pun la socoteala pretul iPod-ului plus un smartphone Nokia, Samsung sau HTC, rezulta un pret mult mai mic decat iPhone si am in acelasi timp un media player si un telefon mobil de calitate. Mentionez ca nu am obiceiul sa asez telefonul pe masa la bar sau in club, asa ca in cazul meu iPhone-ul nu-si are rostul.
      • -1 (1 vot)    
        Ai dreptate doar partial (Joi, 14 octombrie 2010, 13:44)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui anm

        In ultimul timp multe firme folosesc mult mai eficient senzorii de rezolutie mare (mai ales la smartphone si camere foto compacte). De exemplu eu detin o camera Panasonic F3 cu senzor de 10 Mpixeli care are zoom optic 4.2 la rezolutia maxima si 7.2 la rezolutia de 5 Mpixeli prin folosirea intregii suprafete a senzorului in combinatie cu partea optica. La filmare (720p sau 480p) de asemenea se folosesc mai multi pixeli de pe suprafata senzorului pentru un pixel inregistrat, rezultand o calitate mult mai buna la lumina slaba. Producatorii de smartphone folosesc senzorii de rezolutie mare cam in acelasi fel pentru a compensa optica mai slaba.
        Legat de subiectul in discutie, detin un iPod Touch 32 GB care are cam tot ce mi-ar place la un iPhone asa ca pe partea de telefonie prefer un productor traditional care in plus are si o oferta mult mai bogata si pot alege exact dotarile de care am nevoie. Daca pun la socoteala pretul iPod-ului plus un smartphone Nokia, Samsung sau HTC, rezulta un pret mult mai mic decat iPhone si am in acelasi timp un media player si un telefon mobil de calitate. Mentionez ca nu am obiceiul sa asez telefonul pe masa la bar sau in club, asa ca in cazul meu iPhone-ul nu-si are rostul.
    • -3 (3 voturi)    
      Nokia (Joi, 14 octombrie 2010, 12:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bumerang

      Nokia N8 e peste iPhone4.
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 14 octombrie 2010, 12:52)

        adi [anonim] i-a raspuns lui alex

        ia-ti tu nokia n8 si noi vom fi fericiti pentru tine daca tu esti fericit.
    • +5 (5 voturi)    
      Intr-adevar, praf (Joi, 14 octombrie 2010, 12:34)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui bumerang

      De-aia se vinde ca painea calda, de-aia se chinuie toti ceilalti producatori sa scoata telefoane care arata ca iphone, si tot de-aia Nokia tot pierde teren pe piata. Pentru ca iphone e praf.

      Ai avut vreodata iphone, sau vorbesti din auzite?

      Cat despre faza cu "soft ca la iphone" pe nokia, ai aratat ca esti doar un habarnist, care nu are idee despre ce vorbeste.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 14 octombrie 2010, 12:58)

      adi [anonim] i-a raspuns lui bumerang

      o sa te rog sa vizionezi clipul de lansare iphone 4 in care se explica clar de ce au preferat sa pastreze o camera cu 5MP, dar care sa faca poze mai bune, si ce imbunatatiri au adus (HDR) ca sa fie mai bune.
      multi producatori maresc numarul de MP, dar nu maresc si numarul de fotoni pe care s-ai capteze camera, de aceea nu ies poze mai bune calitativ.

      clipul il poti gasi la

      http://www.apple.com/apple-events/wwdc-2010/

      iti recomand sa il vezi pe tot ca sa vezi ce inovatii au adus cu acest telefon.
  • +4 (4 voturi)    
    Mereu stock 0 la iPhone (Joi, 14 octombrie 2010, 12:27)

    iPhone4 [anonim]

    Nu stiu cate bucati vor fi disponibile la Vodafone pentru ca peste tot in lume e cam stoc 0 . Se vinde mai mult decat se poate produce , si se produc 1.5 terminale pe secunda .

    Lansarea la Vodafone e doar una de imagine : dupa 3 ore va fi stock 0 si iar asteptare 2 saptamani , ca la Orange .


    Oricum iPhone 4 s-a vandut cel mai bine dintre toate iPhoanele , asteptam luni cifrele vanzarilor de la Apple .
  • +3 (3 voturi)    
    Am avut (Joi, 14 octombrie 2010, 12:39)

    drak latinu [utilizator]

    Nokia n95, n96, n97 cel de anul trecut, am avut primul Iphone, iphone 3gs si acum 2 luni mi am luat Iphone4 care este de departe cel mai tare produs Adica computer care poate sa faca si telefoane ! Are cel mai tare display ( de departe ) , poze super tari si chiar camera videi de 720p este super si se vad clipurile foarte bine pe tv sau laptop. Deci am avut telefoane de la toti producatorii insa Iphone4 rulz ;) de departe si personal sunt foarte multumit. Acum scris de pe Ipad...
  • -2 (2 voturi)    
    aifone ... (Joi, 14 octombrie 2010, 13:00)

    Eu.Gen [anonim]

    Iphone = aifone = afon.
    Una din cele mai mari aberatii ale tehnologiei, de la IP2 incoace.
    d.p.d.v. economic, platesti aproape dublu pentru aceleasi functii pe care le gasesti si la orice alt smartphone de bun simt.
    M-am jucat cu un 3GS acum cateva luni, din dorinta de a-mi schimba HTC-ul Diamond pe care in aveam deja de 2 ani. Nu m-a impresionat cu absolut nimic IP 3Gs.
    Din teste in teste m-am oprit la SE Xperia X10, cu Android 1.6, nu froyo sau altceva cooked.
    Vreau sa va spun ca telefonul asta m-a impresionat.
    Cat despre IP4: la fel de prost mi se pare. Si aceeasi parere o am si despre utilizatorii afoni ai Iphone.
    Pana la urma: este un telefon de fite, nu unul util.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 14 octombrie 2010, 13:25)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

      mie uneori imi este jena sa il scot din buzunar din cauza faptului ca deja imi imaginez cum ma vad ceilalti. cei care isi cumpara aifon il cumpara de fitze. bine ma!
  • -2 (2 voturi)    
    Apple nu e disperat pt ca ... (Joi, 14 octombrie 2010, 13:19)

    etre [anonim]

    ... eu detin unul. I'm cool bro' , no one is like me.
    E de ajuns sa ma uit la el si deja ma simt mai destept.
  • +2 (2 voturi)    
    dependent (Joi, 14 octombrie 2010, 13:42)

    Mure [anonim]

    Primul smartphone a fost un Blackberry acum 4 ani.
    De atunci am avut si HTC, iPhone 3GS,, Samsung Omnia (schimb des telefonul), dar de fiecare data a trebuit sa ma intorc la Blackberry, deoarece mi-a creat o dependenta.
    E adevarat ca telefonul pentru mine inseamna 99 % business si 1 % camera foto, video si alte aplicatii.

    Tinand cont ca push emailul de la Blackberry, e singurul push email performant si adevarat de pe piata, voi ramane inca fidel murelor.
  • 0 (2 voturi)    
    dependent (Joi, 14 octombrie 2010, 13:42)

    Mure [anonim]

    Primul smartphone a fost un Blackberry acum 4 ani.
    De atunci am avut si HTC, iPhone 3GS,, Samsung Omnia (schimb des telefonul), dar de fiecare data a trebuit sa ma intorc la Blackberry, deoarece mi-a creat o dependenta.
    E adevarat ca telefonul pentru mine inseamna 99 % business si 1 % camera foto, video si alte aplicatii.

    Tinand cont ca push emailul de la Blackberry, e singurul push email performant si adevarat de pe piata, voi ramane inca fidel murelor.
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Joi, 14 octombrie 2010, 15:06)

    eu [anonim]

    iphone4 e pentru adolescenti frustrati care vor sa fie cool, sa-si verifice din 5 in 5 min statusul pe facebook sau unde naiba pierd timpul

    pentru oameni seriosi exista alternative muuult mai bune si ieftine :-)

    se vad si din comentariile de aici care sunt acei adolescenti care au impresia ca viata se rezuma la frecat dejtu pe un telefon penibil.
  • 0 (2 voturi)    
    Azi mi-a venit HTC-ul (Joi, 14 octombrie 2010, 17:21)

    zet [utilizator]

    Desire. L-am luat de la un magazin online, nu conteaza care (cel mai mare din Ro). 2000 de lei never locked. Android 2.2. Froyo. Telefonul este elegant, s-a sincronizat automat cu contul google premier (fara concurenta la ora actuala pentru business, cine foloseste ms exchange sau alte outlookuri este undeva departe si demult :)), prima aplicatie pe care am testat-o a fost voice search - incredibil de fiabil. Si pentru ca am vazut aici tot felul de pareri ale unor oameni care au fiecare ori android, ori iphone, sa vedem parerea unui tip care le are pe ambele, si care explica intr-un tabel cu doo coloane de ce Google pwnt Apple :). link: http://www.taranfx.com/iphone-4-vs-android-2-2
    • 0 (0 voturi)    
      Corect dar daca citeai si comentariile... (Vineri, 15 octombrie 2010, 10:01)

      axz [anonim] i-a raspuns lui zet

      'm not an Apple fanboy, but this article was certainly written by an Android fanboy. The new Android phones and a 3Gs with iOS 4 are both extremely good. The iPhone 4 is likely the best of the bunch, but it's not a big difference there either. However, a LOT of the things in the iPhone column in this article are either wrong or written in a very misleading way. The areas where the iPhone is ahead are also written with a tiny blurb, while the Android column gets several sentence explaining why it won't be behind for long...the way that's written, people will get the impression that it's a win for Android even in those situations. Take the gaming point for instance. You correctly point out that the iPhone CRUSHES Android for gaming...yet you give the iPhone one sentence, then immediately start sticking up for Android in their column, even though, at present, it's not even close. A few errors that jumped out to me...
      ...etc.

      Sa fi facut comparatia intre un HTC si Iphone unlocked si cu Jailbreak. Parca nu mai erau atatea diferente.
      Si alta chestie, aia vorbesc mai mult din punctul de vedere al developerilor. Ori telefoanele sunt facute pentru utilizatori.
  • 0 (0 voturi)    
    i-phone...nu mai vreau sa aud de el (Joi, 14 octombrie 2010, 20:02)

    onebobitza [anonim]

    i-phone de fapt e mai mult reclama de el...bine ca am scapat de el.am un smartphone asus.e belea.pacat ca nu prea e pe piata din ro.
  • -1 (1 vot)    
    GALAXY ESTE CLAR (Joi, 14 octombrie 2010, 22:09)

    eueu [anonim]

    superior iphonului.puteti consulta orice topuri facute de specialisti si nu numai.pe youtube si peste tot.
  • 0 (0 voturi)    
    semnal iphone 4 (Vineri, 15 octombrie 2010, 8:49)

    alex [anonim]

    salutari,

    Eu mi-am achizitionat un iphone4 de la orange chiar pe 24 cand s-au lansat si sincer nu am probleme cu el,intradevar nu are cel mai bun semnal dar nu pierde retea daca il ti de o parte sau de alta sau cum vreti voi.
    Aparatul isi face treaba ok.
  • 0 (0 voturi)    
    Iata adevarul despre IP4 (Vineri, 15 octombrie 2010, 16:25)

    Ionut [anonim]

    comparat cu Samsung Galaxy S la dysplay pe un site de comapratii GSM.
    "Screen

    The first thing you notice about the Galaxy S Vibrant is how it lives up to its name. The Super AMOLED touch screen which measures 4” and has a 480×800 resolution is truly stunning. The blacks are deep; the colours are rich and jewel-like. I’ve always preferred OLED to LCD when it comes to HDTV displays (though sadly this use of the technology has yet to catch on at the manufacturing stage) and the same is true when it comes to the mobile arena. The iPhone 4 uses an LED-backlit IPS-LCD screen at 3.5” with an astounding 640×960 resolution which they refer to as a “Retina Display”. Though the specs are impressive, in comparing the iPhone 4 to the Galaxy S, I didn’t find that text was any easier to read on the iPhone or that images were any sharper. Both phones have excellent screens, but the Galaxy S’s larger and brighter display makes for a better viewing experience.

    Alte plusuri la Samsung: bateria tine in standby 576 ore pe cand la IP4 doar 300 (la IP4 tine 7 ore in convorbire iar la Samsung 6.5), pretul de achizitie mai mic, suport Flash prin Froyo, update la sistemul de operare care deja a inceput in tarile nordice.
    Apropos de procesor, la IP4 nu este de 1Ghz ca la Samsung, Apple nu a dezvaluit niciodata adevarata FRECVENTA a procesorului din IP4. A spus doar ca este acelasi model cu cel folosit in IPad, dar nu a specificat si frecventa (cel mai probabil 800 Mhz datorita bateriei mai mici decat pe IPad care este un alt gen de device, nu un telefon)
    Fiecare cumpara ce vrea dar adevarul nu se schimba.
    • 0 (0 voturi)    
      cred ca ai probleme (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:20)

      iphone [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Prietene daca tu compari un samsung galaxy cu un iphone4 ai probleme serioase androidul mai are nevoie de 3ani sa ajunga unde e apple acum pune mana pe un iphone4 si nu mai vorbi prostii pe forum
  • 0 (0 voturi)    
    semnal (Sâmbătă, 23 octombrie 2010, 14:17)

    iphone [anonim]

    Toate telefoanele iphone4 fabricate pana in septembrie au si vor avea tot timpu probleme cu semnalul!! ca nu influenteaza in unele zone este adevarat dar daca mergi undeva unde zona de acoperire este slaba vei avea probleme fara husa speciala.
  • 0 (0 voturi)    
    diferenta pretz (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 23:24)

    Dan [anonim]

    Ce este interesant la romani:

    Aici oricine vrea sa faca bani peste noapte. De ex. iphone 4 de 32 G , decodat, se va vinde cu 823 Euro(TVA inclus) in Romania; vezi:

    http://www.ziuaconstanta.ro/rubrici/it-si-stiinta/surpriza-vodafone-va-vinde-oficial-iphone-4-in-romania-in-urmatoarele-luni-54075.html

    Spre deosebire de romanica, intr-o tara in care "e greu sa cumperi electronice", China, putem cumpara iphone 4 cu 658.9 Euro, exact acelasi model; vezi:

    http://store.apple.com/cn/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=OTY2ODA2OQ

    E foarte interesant cum toate sint mai scumpe aici. Si nimeni nu spune nimic.

    In Spania e 700 Euro:

    http://store.apple.com/es/browse/home/shop_iphone/family/iphone?mco=OTY2ODA2OQ

    Oricum, in Romania unde toata lumea traieste bine e cel mai scump. Chiar nu inteleg logica. Iar asta se aplica cam la toate produsele Apple (pe care le folosesc de mult timp).