RCS&RDS, Romtelecom, UPC si Infoclick au primit impreuna amenzi de 323.000 lei pentru incalcarea legislatiei telecom in 2010

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 18:58 Economie | Telecom

Anul trecut, noua furnizori de servicii de telefonie, internet si TV au primit amenzi in valoare totala de 345.000 lei, pentru incalcarea legii in domeniul comunicatiilor, a anuntat miercuri autoritatea de reglementare in comunicatii (ANCOM). Datele furnizate HotNews.ro arata ca cei noua operatori amendati sunt, in ordinea valorii amenzilor primite, urmatorii: RCS&RDS cu 300.000 de lei, InfoClick cu 15.000 lei, Rivulus Holding (din Maramures, cu 7.000 lei), Romtelecom, Lig 50 Transporturi (din Cluj) si Explosiv (SRL din Neamt) cu cate 5.000 lei, UPC si Atlas Telecom (din Bihor) cu cate 3.000 lei si Transtel Bucuresti cu 2.000 de lei.

  • Motivele pentru care au fost amendati cei noua operatori telecom

RCS&RDS a primit anul trecut cea mai mare amenda pentru incalcarea legislatiei de comunicatii electronice, respectiv 300.000 de lei. Motivul a fost acela ca operatorul nu si-a notificat abonatii in mod individual cu privire la introducerea, pentru serviciul de telefonie fixa, a unei taxe de mentenanta, in valoare de 5 lei si pentru ca nu a modificat contractul-cadru, astfel incat sa fie asigurat dreptul abonatilor de a fi informati in mod individual cu privire la modificarile contractuale.

InfoClick, furnizor de serviciu universal pentru servicii de informatii privind abonatii in Romania prin numarul 118.800, a fost amendat anul trecut cu 15.000 de lei, pentru "incalcarea obligatiei de publicare a unui registru al abonatilor in forma tiparita", conform oficialilor ANCOM.

Rivulus Holding din Maramures a primit o amenda de 7.000 de lei pentru ca nu a transmis catre ANCOM situatia financiara. Pentru acelasi motiv a fost sanctionata si Lig 50 Transporturi din Cluj, care a primit o amenda de 5.000 de lei.

Romtelecom a fost amendata cu 5.000 de lei pentru "incalcarea obligatiei de fundamentare a tarifelor in functie de costuri", in timp ce UPC a primit o amenda de 3.000 de lei pentru "incalcarea obligatiei de fundamentare a tarifelor in functie de costuri pentru punerea la dispozitia furnizorilor de serviciu universal a informatiilor relevante in vederea realizarii unei baze de date complete". Pentru acelasi motiv din cazul UPC a fost amendata, cu 2.000 de lei si Transtel Bucuresti.

Explosiv SRL din Neamt a primit o amenda de 5.000 de lei pentru "furnizarea de servicii dupa ce i-a fost retras de catre ANCOM dreptul de a mai furniza servicii in urma intrarii in insolventa a companiei".  In cele din urma, Atlas Telecom (din Bihor) a primit o amenda de 3.000 lei pentru "netransmiterea bazei de date cu proprii abonati catre furnizorul de serviciu universal desemnat sa intocmeasca registrul unic al abonatilor".

La nivelul intregii piete de comunicatii electronice si servicii postale din Romania, in 2010 s-au aplicat 23 de amenzi in valoare totala de 448.500 lei pentru incalcarea legislatiei in vigoare.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2619 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Stiri tv????? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:37)

    menandy [utilizator]

    Poate cineva sa-mi spuna si mie cum de se intampla ca stirile de la 19, atat la pro tv cat si la antena 1 sunt identice???!! Unde mai este Concurenta???
    • 0 (0 voturi)    
      amatorism (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 20:39)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui menandy

      Stirile sunt identice pentru ca se iau de pe un flux de stiri oferit de agentiile de presa - mediafax, spre exemplu. Evident ca lenea e cucoana mare, si televiziunile nu investesc mai nimic in investigatii proprii. Iar aceeasi chestie se petrece si la ziare in mare. Aici mai sunt oameni interesati care chiar fac jurnalism, dar in proportie de 80% ziarele sunt copy - paste de pe un flux de stiri cu mici adaptari si interpretari.
  • +1 (1 vot)    
    Astea (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:41)

    monopol [anonim]

    sunt amenzile alea obligatorii, minimul pe care trebuie sa il plateasca baietii ca sa nu bata la ochi ca e blat cu organele de control.
  • 0 (0 voturi)    
    RCS&RDS merita alte amenzi! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:45)

    client [anonim]

    Astia de la RCS&RDS au cumparat o firma a carui client fusesem si cu care reziliasem contractul prin scrisoare recomandata. Aia de la firma mi-au mai trimis facturi cu suma 0 dar am crezut ca au ei sistemul informatic prost pentru ca ma sunase o angajata si mi-a confirmat ca nu o sa mai fiu clientul lor.. ei bine dupa vre-o jumatate de an sunt cumparati de RCS-RDS care incepe sa-mi trimita facturi desi nu-mi furnizau nici un serviciu pentru ca nu mai avem de mult nici un cabl;u de la ei prin casa.. Le-am spus sa-mi spuna pe ce baza imi trimit facturi daca nu am nici un contract cu ei, le trimisesem confirmarea de la posta pentru scrisoarea de reziliere.. de un an de zile se fac si ploua si cica le datorez bani!!
  • +1 (1 vot)    
    Ce prostie (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:53)

    Orpheus [utilizator]

    La orice companie din acest domeniu, orice amenda mai mica de 100 000 lei este strict egala cu zero. Singura amenda care inseamna ceva a fost pentru RCS, restul sunt doar de forma.
  • 0 (0 voturi)    
    astea nu-s amenzi, sunt bani de corn (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 19:55)

    florinelul [utilizator]

    RCS & RDS are aprox. 1 milion de abonati (cablu + internet + telefonie). de unde iese ca, pt o amenda de 300.000 de grei ei ar fi putut sa castige 1 mil. x 5 lei = 5 milioane de grei (presupunand ca au aplicat taxa asta neprevazuta in contract doar o singura data, desi cel mai probabil e facturata lunar). sa fi castigat si numa 10% din banii astia (sa zicem ca ar fi aplicat taxa doar pt anumite servicii) si tot ar fi fost fericiti cu o amenda, ca profit a fost oricum.
    asta ca sa nu mai vorbesc de celelalte amenzi - 3000 de lei pt UPC?!?! hai fratilor, aia merita inchisi, nu amendati. cat le-am fost abonat imi pica netu ca la Stalingrad si cand sunam la suport ascultam melodia aia in asteptare cu jumatatile de ora pana sa apara un angajat disponibil. apoi cand mi-am reziliat in sfarsit contractul si am trecut la RDS am vazut ca aveau un loc in dulap special numai pt rezilieri. un teanc de hartii mai mare minunea. culmea e ca m-au si sunat dupa aia sa ma intrebe de ce am reziliat si daca "m-as intoarce, in conditiile in care mi s-ar rezolva nemultumirile". mai nu mi s-ar rezolva. mergeti cu Domnul.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa de mentenanta (Joi, 20 ianuarie 2011, 13:46)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui florinelul

      Taxa de mentenanta a fost introdusa doar pentru abonatii la telefonie fixa asociata altor servicii (adica moca). RDS are 1.500.000 de abonati numai la DTH, deci numerele vehiculate de tine sunt departe de adevar. Taxa se aplica lunar. Amenda au luat din cauza nenotificarii abonatilor. Au notificat intr-un tarziu abonatii prin toamna si cei care au vrut sa rezilieze serviciul au reziliat chiar inainte de perioada minima contractuala. De asemenea din PV al ANCOM reiesea ca RDS este obligata sa restituie sumele incasate la cei care reziliaza. Perioada de 30 de zile s-a incheiat prin decembrie. Restul care nu au reziliat platesc acum perfect legal aceasta taxa.
      • 0 (0 voturi)    
        Taxa de mentenanta si sclavii..... (Sâmbătă, 22 ianuarie 2011, 3:01)

        Joe Limonada [anonim] i-a raspuns lui MaDao

        Mentalitatea de sclav a abonatiolr aduce firmei RDS cel putin 1 milion de euro net pe luna din taxa de mentenanta,un abuz ordinar al firmei....Sclavii nu au sesizat ca legea le permite sa nu mai plateasca 5 lei si uite asa s-au facut cu bani domnii rds-sisti.RDS NU A RETURNAT BANII CELOR CARE AU FACUT CERERE DE INCETARE A INCASARII TAXEI DE MENTENANTA.Ca sa primesti inapoi sumele jefuite trebuia sa faci o alta cerere pe aceasta tema....
  • 0 (0 voturi)    
    in limita stocului disponibil,care a fost inexis (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 23:07)

    danarad [anonim]

    in februarie se face un an de cind am incheiat un contract cu rcs-rds,printre altele trebuia sa primesc un tel mobil si un tel fix .la semnarea comtractului mi-au spus ca nu au telefoane pe stoc,sa revin dupa o saptamina,dupa o saptamina, aceeasi treba ,si tot asa pina in noiembrie cind mi-au zis ca pe contract scrie si ,,in limita stocului disponibil'' .daca imi spune asta la semnarea comtractului nu m-ai semnam, acum astept sa expire termenul, si reziliez contractul. te trateaza ca pe un fraier, nu ca si client..
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 20 ianuarie 2011, 11:34)

    anonim [anonim]

    RDS nu primeste amenda pentru fundamentare a tarifelor pe baza costurilor? Vin cu preturi de dumping ani de zile, pe urma se folosesc de tot felul de tertipuri ca sa aduca tarifele la cota normala (dictata de costuri), dar primesc amenda doar pentru ca nu si-au instiintat abonatii.
    • 0 (0 voturi)    
      Tarife in functie de costuri (Joi, 20 ianuarie 2011, 13:54)

      MaDao [anonim] i-a raspuns lui anonim

      sunt obligati sa aiba doar furnizorii cu putere semnificativa pe piata, pe serviciile respective. Preturi de dumping practica toate firmele mari de telecomunicatii pentru a acapara o masa semnificativa de abonati. Asta se intampla pe o perioada limitata. Dupa aceea costurile ar trebui sa fie acoperite de masa de abonati. Daca nu ajung la insolventa sau aproape, cum a patit Cosmorom, Zapp, Boom, MaxTV.