Proiect de HG: Romfilatelia va fi absorbita de Posta Romana, pentru reducerea costurilor in contextul apropierii liberalizarii serviciilor postale

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 14 februarie 2011, 17:05 Economie | Telecom

Romfilatelia, absorbita de Posta Romana
Foto: Captura Romfilatelia.ro
Romfilatelia, societate comerciala la care Posta Romana (CNPR) este unicul actionar, va deveni doar o filiala a Postei Romane, in urma unui proces de fuziune prin absorbtie, conform unui proiect de Hotarare de Guvern publicat pe site-ul ministerului Comunicatiilor. Printre motivele invocate se numara pierderile Romfilatelia si reducerea costurilor celor doua societati in contextul apropierii momentului liberalizarii serviciilor postale incepand cu data de 1 ianuarie 2013.

  • "Tinand cont de pierderile inregistrate de Romfilatelia si imposibilitatea acesteia de a se sustine financiar pe o piata liberalizata, avand in vedere situatia economica a CNPR, strategia de modernizare si restructurare aprobata prin Hotararea de Guvern nr. 572/2010, prin care se urmareste repozitionarea acesteia pe piata precum si eficientizarea activitatii acesteia, in vederea reducerii costurilor administrative a celor doua societati (...) s-a considerat necesar ca acesta activitate sa fie inclusa in cea a Postei Romane", se arata in nota de fundamentare la acest proiect de Hotarare de Guvern.

In privinta schimbarilor preconizate la Romfilatelia in urma acestei fuziuni se numara "eficientizarea activitatii, reducerea costurilor si utilizarea la maximum a personalului existent, posibilitatea dezvoltarii activitatilor sub un management eficient, in vederea pregatirii societatii pentru liberalizarea serviciilor postale ce va avea loc incepand cu 1 ianuarie 2013".

Profitul net al Romfilatelia a scazut cu peste 70% pana la 121.000 de lei in 2009

Datele de la Ministerul de Finante arata ca in 2009, Romfilatelia a inregistrat un profit net de 121.025 lei, in scadere cu 73,4% fata de 2008, in timp ce cifra de afaceri a companiei a depasit 8,79 milioane lei, in scadere cu 8,1% fata de anul anterior.

Posta Romana (CNPR), societate comerciala cu capital majoritar de stat, are ca actionari statul roman, reprezentat de Ministerul Comunicatiilor (75% din actiuni) si Fondul Proprietatea (25% din actiuni). Compania are peste 35.000 de angajati, iar datele de la ministerul Finantelor arata ca in 2009 compania a inregistrat o cifra de afaceri de peste 1,43 miliarde lei si o pierdere neta de peste 180 milioane lei.

In luna iunie a anului trecut, autoritatile au aprobat prin Hotarare de Guvern strategia de restructurare a Postei Romane. In urma masurilor de redresare financiara formulate in acest document, Posta Romana ar trebui sa ajunga la un profit brut de peste 50 milioane de lei in 2014.


Citeste mai multe despre   






















1089 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si doamna presedinte/director general ce zice? (Luni, 14 februarie 2011, 17:34)

    ion [anonim]

    ce-ar fi sa o intrebati pe dna. director general/presedinte Romfilatelia....cum e cu pierderile? poate pentru altii, ca pentru ea au fost doar "plusuri": casa noua, deplasari fara numar in strainatate, cadouri....
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 14 februarie 2011, 18:51)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui ion

      e remarcabil si jenant in acelasi timp cum sunt conduse unele companii de stat in Romania. romfilatelia asta are potential fara indoiala, daca te gandesti numai cate timbre trebuie sa lipesti intre doua ghisee la politie sau la fisc. suntem tara timbrelor!!! ca sa nu mai zic ca traim inca intr-o tara cu o populatie rurala semnificativa si cu multe persoane in varsta, deci emailul nu a ajuns chiar peste tot. unde mai pui ca institutia detine si monopolul pe ceea ce face, deci implicit o groaza de clienti privati sau de la stat care nu au altundeva unde sa se duca.
      dar unde e profit in Romania, e si o capusa care sa-l suga, preferabil pana la os. de aia e bine sa angajezi la fiecare director de companie de stat si un politist sau SRIst care sa-l supravegheze si pt fiecare dintre politistii sau SRIstii astia sa mai angajezi niste oameni de la DNA care sa aiba grija sa nu contacteze si ceilalti boala. si asa mai departe...
      • 0 (0 voturi)    
        daca taceai filozof ramaneai ..... (Luni, 14 februarie 2011, 22:07)

        Pharaoo [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        stimabile daca tot nu te pricepi la cu ce se mananca filatelia mai bine taci .... filatelia e una si timbrele pe care le lipesti matale intre doua ghisee e o cu totul alta mancare de peste .... asa ca exprimati opiniile acolo unde te pricepi .... la SRI si DNA vad ca o mai nimeresti !!!!
        • 0 (0 voturi)    
          filatelia salveaza romania (Marţi, 15 februarie 2011, 1:44)

          florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Pharaoo

          "Romfilatelia este o societate comercială de interes public şi are drept scop emiterea de timbre şi efecte poştale, punerea şi retragerea acestora în/din circulaţie, distribuirea de timbre poştale şi fiscale, mărci poştale, efecte poştale, mărfuri filatelice, accesorii filatelice"

          profit de 121.025 lei pe 2009 nu faci vanzand colite si timbre frumoase la cei 30 de colectionari din Romania..
  • 0 (0 voturi)    
    ia faceti o ancheta asupra subiectului (Luni, 14 februarie 2011, 19:09)

    Nicolae [anonim]

    Ar fi interesant sa lansati o cercetare mai serioasa asupra subiectului, cred ca ati fi socati ce ati descoperi de cand Romfilatelia si-a castigat "independenta": filatelia a ajuns in pragul disparitiei in Romania, reducerea drastica si nejustificata a numarului filialelor, editarea ciudata a marcilor filatelice si vanzarea lor in strainatate pe bani grei, pierderea unor valori intrate, in conditii suspecte, in colectia unor mahari, gen Nastase. Nu mai continui, veti avea suprize realmente teribile.
  • 0 (0 voturi)    
    ROMfilateria .. (Luni, 14 februarie 2011, 21:35)

    drak latinu [utilizator]

    Pai "noii" romi poate protesteaza acum din nou ... Poate o sa urle ca vor inapoi la originalul tigan. PS : Este pamflet.
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Marţi, 15 februarie 2011, 17:15)

    gigi [anonim]

    la noi in tara doar daca functiile de conducere(si nu numai) ar fi detinute de roboti am putea sta linistiti pentru integritatea afacerilor stat-privat