Posta Romana va aloca 12 milioane de euro (fara TVA) in urmatorii cinci ani pentru implementarea unui sistem informatic integrat

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 15:44 Economie | Telecom

 documente
(17 Iun 2010) DOC, 4MB
Posta Romana (CNPR), companie detinuta de stat, va aloca 12 milioane de euro (fara TVA) in urmatorii cinci ani pentru implementarea unui sistem informatic integrat la nivelul tuturor unitatilor postale informatizate din tara, potrivit unui anunt publicat miercuri in Sistemul Electronic de Achizitii Publice (SEAP). Posta Romana detine in prezent o retea de peste 7.100 de subunitati postale la nivel national, iar dintre acestea 1200 de unitati sunt informatizate. In strategia de restructurare a Postei Romane, lansata in vara anului trecut, se estima ca implementarea acestui sistem informatic va costa circa 10 milioane de euro (plus/minus 10%), sursa de finantare fiind prin credit furnizor.

Posta Romana intentioneaza sa acorde acest contract printr-o licitatie restransa, termenul limita pentru depunerea cererilor de documente sau pentru acces la documente fiind 28 martie 2011. Data pana la care se primesc ofertele sau cererile de participare este 30 martie, tot atunci urmand sa aiba loc si deschiderea ofertelor. Contractul nu se inscrie intr-un proiect finantat cu fonduri europene.

  • "Posta Romana detine in prezent o retea de peste 7.100 de subunitati postale la nivel national, distribuind saptamanal peste 11 milioane de trimiteri postale. Peste 580 de oficii postale din totalul de 1.200 subunitati postale informatizate sunt incluse in VPN (Virtual Private Netwok). Din punct de vedere al sistemelor informatice, portofoliul actual este diversificat si eterogen, aplicatiile fiind in mare masura dezvoltate intern si acoperind partial procesele de afaceri ale companiei. Automatizarea partiala a proceselor de afaceri precum si interfatarea redusa a aplicatiilor genereaza o serie de dificultati in gestionarea centralizata (...)", se arata in caietul de sarcini al licitatiei.

In privinta conditiilor de participare la aceasta licitatie, la capacitatea tehnica, ofertantul trebuie sa dovedeasca faptul ca in ultimii trei ani a finalizat cel putin un contract cu acoperire nationala in valoare estimata de minim sase milioane euro care a avut ca obiect livrarea unei solutii informatice integrate.

Referitor la capacitatea financiara, conditia minima ceruta ofertantilor (un operator sau o asociere de operatori) este ca cifra de afaceri pe ultimii trei ani sa fie cel putin egala cu 20 de milioane de euro.

In Strategia de restructurare a Postei Romane 2010-2014, acest sistem ar fi costat circa 10 milioane de euro (plus/minus 10%)

In vara anului trecut, Executivul a adoptat Hotararea de Guvern privind strategia de restructurare a Postei Romane, in conditiile in care situatia economica a companiei s-a inrautatit semnificativ incepand cu 2008. La capitolul masurilor de restructurare strategica este prevazuta implementarea unui sistem IT integrat, utilizabil in toate unitatile Postei (CNPR). Investitia necesara pentru implementarea acestui sistem integrat (ERP) ce va presupune software, training si echipamente este estimata la circa 10 milioane de euro (plus/minus 10%), sursa de finantare fiind prin credit furnizor.

In strategia de restructurare, care nu prevede disponibilizari de personal, se mentioneaza ca in 2009 Posta Romana a inregistrat o pierdere de peste 150 milioane lei, dupa ce in 2008 a fost un rezultat financiar brut pozitiv de peste 4,5 milioane lei. Pentru 2010 se estima ca in lipsa unor masuri de reducere a cheltuielilor, pierderea neta se va adanci la peste 250 milioane lei.


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste, ajunsa la maturitate. Cum si-a invins Alina boala si destinul

Generatia copiilor infectati cu HIV in spitalele comuniste a ajuns la varsta maturitatii. Unii sunt doctori, arhitecti sau ingineri si au o viata normala. Altii, insa, duc o viata necugetata si periculoasa pentru cei din jur.








2717 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Cine va licita? (Miercuri, 16 februarie 2011, 15:55)

    Io [anonim]

    Siveco? Asesoft? Care da mai mult?
    • +1 (1 vot)    
      alt ofertant (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:43)

      piricau [anonim] i-a raspuns lui Io

      Romsys
      • 0 (0 voturi)    
        Altul (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:44)

        Robert [anonim] i-a raspuns lui piricau

        Omnilogic
    • 0 (0 voturi)    
      IBM. Acolo e fieful lor (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:51)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui Io

      Believe me.
    • 0 (0 voturi)    
      parca o vindeau? cat cer pe ea? (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:37)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Io

      dupa ce au construit centre postale mamut cu costuri de intretinere imense, dupa ce mai cheltuie vreo 100 milioane euro pe informatizari aiuristice o vor vinde ... pe 1 leu pentru ca doar cu aceste cheltuieli o sa fie in pierdere foarte mare, si mai se plang de coruptia din vama, DNA nu se uita si in directia aceasta?
      • 0 (0 voturi)    
        posta, spaga, dragostea si blondele (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:31)

        caragiale [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Durului conducator al Postei Romane, omul care se chinuie de vreo 8 luni sa priceapa cum se poate conduce o asemenea companie, i-a picat fisa, in sfarsit ,cum trebuie sa aduca un ban cinstit la partid.Si atunci, intre doua reprize de dragoste, in prag de seara , cu o blonda sfatuitoare de taina, in vastul sau birou, s-a gandit ca trebuie sa dea rapid lovitura pana nu-si va pierde scaunul, care se clatina din toate inchieturile. Asteptand cu infrigurare conventia partidului, junele director cauta cu infrigurare orice solutie de a imbuna inimile impietrite a unor sefi care nu mai vor sa accepte drept sigur sprijin al sau o fusta de mare deputata pe cale de duca. Daca e ERP, ERP sa fie, numai sa iasa banul. Postasul plateste, directorul poate fi iertat, blonda sfatuitoare isi continua munca insistenta de zi cu zi si toata lumea e multumita...
      • 0 (0 voturi)    
        DNA si directorii din Posta (Joi, 17 februarie 2011, 9:27)

        melimte [anonim] i-a raspuns lui mihai

        DNA nu intra la Posta in actualul mandat pentru ca Posta e portocalie.
        Dupa 2012 DNA va deveni brusc foarte activ, iar gasca de directori actuali vor merge periodic in vizita la respectiva institutie.
        Cunoastem scenariul...
    • 0 (0 voturi)    
      Cine a scris caietul de sarcini... (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:29)

      doftorul [utilizator] i-a raspuns lui Io

      Caietul de sarcini este scris manusa pe o solutie Oracle/Siebel si HP OpenView... deci un setup alegoric ar fi Boracle+HP+cine vinde OpenView (o companie cu Q parca :) )
      Frumos insa e cum va curge finantarea: practic e credit-furnizor, 0 bani in anul I si banul curge dupa aceea, asta asa... ca sa poata participa oricine :) evident numai daca isi permite sa finanteze cel putin 2 ani lucrarea si serviciile!

      Asteptam cu interes si lucrari din seria "parteneriat public-privat" ...zic...
      • 0 (0 voturi)    
        ghici cine castiga? (Miercuri, 16 februarie 2011, 20:05)

        gica postasul [anonim] i-a raspuns lui doftorul

        O fi scris manusa pe solutia Oraccle/Siebel, dar de castigat va castiga firma de casa a PDL-ului Romsys. Cartile sunt facute, spaga se numara, partile isi treaca mainile si ....vom astepta mult si bine finalizarea proiectului.
        Fiind finantare credit furnizor, in final tot proiectul, cu spaga adiacenta va costa in jur de 25 mil Euro. Are balta peste, adica vor cara postasii gentile cativa ani buni pentru plata acestui proiect portocaliu.
  • +2 (2 voturi)    
    Hai Siveco! (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:04)

    denvarel [utilizator]

    Ca e criza si 12 milioane nu sunt de colea. Faceti-o varza si pe asta ca pe APIA, CNAS, etc. Si asa mai prost decat acum nu poate sa mearga. Puteti sa spuneti linistiti ca e vina lor dupa ce le luati banii. Nu trebuie sa mai dati vina pe Oracle ca se supara aia si va iau licenta de partener.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:06)

    Witch [anonim]

    Poate vor fi si ei in stare sa afle statusul unei scrisori nelivrata la destinatie... ca nici dracu' nu stie unde ajung scrisorile noastre.
  • +1 (1 vot)    
    Alt sistem informatic? (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:11)

    Bogdan C [anonim]

    Daca e sa ma iau dupa ce s-a intamplat la asigurarile de sanatate, probabil ca vor fi iar milioane de euro bagate intr-un program banal pe care orice student l-ar putea face, program care se va prabusi iremediabil dupa un timp. Asta se intampla cand cei care se ocupa de asa ceva habar n-au de tehnologie.
  • +1 (1 vot)    
    Ce gluma proasta (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:25)

    Junk [anonim]

    12 mil in 5 ani? Absolut penibil. Dureaza 5 ani sa implementeze un sistem care trebuia bagat o data cu inventarea calculatorului? Nu-i de mirare ca nu va fi niciodata competitiva. Sa cheltuie si 500 de milioane dupa mine, daca il fac functionabil.
    Toti cascatii care isi dau cu parerea nu cred ca au avut vreodata de-a face cu Logistica unui astfel de sistem mamut.
    Daca in 5 ani reusesti sa informatizezi totul, nu va exista absolut nici o pierdere, din moment ce totul e logat/arhivat/contabilizat, si daca e utilizat cum trebuie ar trebui ca intarzierile sa fie minime.
    Dar astfel de investitii se fac cu o strategie bine definita in cap, ca pe langa 12 mil tre sa mai aloci 50 de mil pentru instruirea personalului. Plus reorganizarea tuturor filialelor. Plus multe altele. Prostia e ca se aloca absolut insuficiente resurse si la final va iesi o porcarie: cateva plasme in birourile sefilor si eventual niste laptopuri pe masini, ca sa trimita mailuri....
  • +1 (1 vot)    
    servicii romanesti (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:29)

    Alex [anonim]

    pe cand servicii postale online?? sau automate de timbre
    • 0 (0 voturi)    
      Bratianu (Miercuri, 16 februarie 2011, 18:47)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu vrea sindicatul
  • +2 (2 voturi)    
    Posta romana (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:43)

    cristi767 [utilizator]

    Tocmai am fost in 3 locuri dupa un colet. Nu aveam avizul si am mers doar cu buletinul. Ma asteptam sa ma caute intr-un calculator si... in saracia mamii ei de treaba, sa-mi dea coletul. Insa nu, pur si simplu ma cauta pe hartii ca si in secolul 19 sa vada daca nu-mi gasesc numele si-mi ziceau: la noi nu e, mai bine ai incerca si acolo, iar dincolo a luat-o de la capat...
    • 0 (0 voturi)    
      da, astia numai posta nu sint (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:26)

      marioara [anonim] i-a raspuns lui cristi767

      ca sa vinzi timbre nu trebuie sa te numesti posta. plicurile nu sint trimise la destinatie. trebuie sa te duci la municipiu sa le ridici? deci eu platesc servicii pe jumatate la pret intreg. e normal?
  • 0 (0 voturi)    
    super! (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:11)

    NewLevel [anonim]

    Cu ajutorul sistemului informatic de 12 milioane de euro fetelor de la Posta le va fi mult mai usor sa urmareasca, online, vederile trimise de pe litoral.
  • 0 (0 voturi)    
    Se redeschide Fight Club !!! (Joi, 17 februarie 2011, 14:02)

    anonim [anonim]

    La asa miza probabil ca deja au cumparat bilete multi dintre cei nominalizati mai sus. Si S&T si-a luat cateva ca poate de data asta ajunge in finala. Cu siguranta se vor da si bilete "pe sub mana" ... si, la cum este scris caietul, Siveco si-a rezervat cateva ...
  • 0 (0 voturi)