​INTERVIU VIDEO Iulian Costea, Alcatel-Lucent: Probabil ca undeva la sfarsitul lui 2012 vom vedea implementate primele retele LTE comerciale in Romania

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 21 februarie 2011, 16:51 Economie | Telecom

Iulian Costea
Foto: Hotnews
Primele retele comerciale LTE (Long Term Evolution), tehnologie ce permite viteze de transfer de date de pana la 100 Mbps, ar putea fi implementate in Romania cel mai probabil undeva la sfarsitul lui 2012, dupa ce vor fi eliberate frecvente radio si operatorii de telefonie mobila isi vor arata interesul, declara intr-un interviu pentru HotNews.ro Iulian Costea, director de marketing si strategie al Alcatel-Lucent. Motivul aparitiei acestei tehnologii este ca foarte curand retelele 3G vor fi incarcate cu trafic de date generat de dispozitivele mobile si nu vor mai face fata acestui trafic, considera acesta.

Interviu HotNews.ro:



Un DVD de circa 4,74 GB ce contine un film si care poate fi descarcat acum in aproximativ 90 de minute prin tehnologia 3G HSDPA, ar putea fi descarcat in doar 7 minute prin LTE (Long Term Evolution), tehnologie ce permite viteze de transfer de date de pana la 100 Mbps, spun oficialii Alcatel-Lucent.

Compania a prezentat luni in Bucuresti o solutie completa LTE la care a lucrat si o echipa de ingineri romani de la centrul de dezvoltare din Timisoara si care pemite servicii precum video streaming HD, supraveghere video HD, videoconferinta HD cu apel video si apel mobil.

  • "In momentul de fata in lume sunt circa un miliard de calculatoare, doua miliarde de televizoare si peste patru miliarde de dispozitive mobile. O parte dintre aceste dispozitive mobile se conecteaza la internet in acest moment, altele sunt dispozitive mobile simple. Cert este ca in viitorul apropiat aceste dispozitive vor fi din ce in ce mai inteligente si vor migra catre ceea ce numim smartphone. (...) Traficul generat de dispozitivele mobile creste mult mai repede decat traficul generat de obisnuitele calculatoare si probabil ca in urmatorii 5 ani va fi modul dominant de conectare la internet", a declarat luni Iulian Costea, director de marketing si strategie al Alcatel-Lucent.

Motivul aparitiei LTE: Foarte curand retelele 3G nu vor mai face fata traficului de date, spune oficialul Alcatel-Lucent

Tot acest trafic are un impact semnificativ asupra infrastructurilor operatorilor si indirect si asupra utilizatorilor.

  • "Motivul pentru care aceasta tehnologie a aparut in piata este ca foarte curand retelele 3G vor fi incarcate cu trafic de date generat de dispozitivele mobile si nu vor mai face fata acestui trafic. Aceasta tehnologie pe langa faptul ca asigura o solutie tehnica de a rezolva aceasta problema, da operatorilor posibilitatea sa vina pe piata cu servicii mult mai eficiente in termeni de cost", a declarat intr-un interviu pentru HotNews.ro Iulian Costea.

Ce costuri ar avea operatorii de telefonie mobila in implementarea unei solutii LTE?

"In general pentru Romania discutam de investitii in zona zecilor de milioane de euro", sustine oficialul Alcatel-Lucent.

Retele comerciale LTE in Romania, nu mai devreme de sfarsitul lui 2012

Ce piedici ar mai fi pentru implementarea LTE in Romania? Una dintre bariere tine de eliberarea spectrului de frecvente pentru astfel de licente.

  • "ANCOM a declarat ca va pune la vanzare aceste licente undeva in 2012. Pana la acel moment cu siguranta nu putem vorbi de o dezvoltare LTE in Romania. Vorbim de frecventele 2,6 GHz si 800 MHz. De la acel moment, totul depinde de strategia de dezvoltare a operatorilor din Romania. De cele mai multe ori, motivul pentru care un operator se decide sa investeasca intr-o astfel de tehnologie este acela ca, sa spunem, capacitatile infrastructurilor sunt depasite. In momentul de fata probabil ca mai devreme de anul 2012, in nici un caz aceste capacitati nu vor fi depasite. Deci raspunzand cu un orizont de timp, probabil ca undeva pe la sfarsitul anului 2012 vom vedea implementate primele retele comerciale in Romania", a precizat Iulian Costea.

Prezentarea solutiei LTE a Alcatel-Lucent:



Citeste mai multe despre   






















1779 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    lte (Luni, 21 februarie 2011, 17:24)

    schumi [anonim]

    hotia lte. companiile de telefonie mobila prefera lte pentru ca isi pot pastra in continuare abonamentele jenante de date la preturi absurde. o retea wimax pentru orice net wireles ai vrea (laptop, telefon) ar duce la abonamente ieftine cum sunt cele din retelele fixe. Aleg un lte care in cativa ani isi va atinge limitele dar cu care poti controla piata. Iar peste cativa ani o sa creasca considerabil nevoie de mbps si ai sa ajungi iar ca si acum sa dai zeci de euro pe net de dial-up (proportional pentru nevoile viitoare)
    • 0 (0 voturi)    
      n-are nici o legatura (Luni, 21 februarie 2011, 18:13)

      Io [anonim] i-a raspuns lui schumi

      Stai linistit ca se pot cere o caruta de bani si pe wimax, dupa cum se poate da si lte pe bani de inghetata.
      Cat despre "un lte care in cativa ani isi va atinge limitele", wimax nu e cu nimic mai breaz.
      • -1 (1 vot)    
        LTE se amana din nou! (Luni, 21 februarie 2011, 20:46)

        mm [anonim] i-a raspuns lui Io

        WiMAX functioneaza in peste 400 retele, a depasit 10 milioane de abonati la nivel mondial, in timp ce LTE este ca linia orizontului, cu cat te apropii de ea , cu atat se indeparteaza mai mult! LTE-ul se dovedeste deja o promisiune desarta in Romania, unde operatorii mobili au blocat ultima licitatie de spectru, promitand ca vor introduce LTE in 2010 - 2011! Acum au aruncat-o la sfarsitul anului 2012! LTE se va dovedi ca si 3G-ul un fiasco! Nu-i retea de broadband aceea care te tarifeaza la volum de trafic, indiferent cat ar fi acela! Broadband trebueisa insemne abonament fix modic, cu trafic nelimitat si banda garantata de minim 7-10 Mbps Mbps, si maxim 70 - 100 Mbps!
        • -1 (1 vot)    
          nu va fi un fiasco pentru ca (Marţi, 22 februarie 2011, 18:44)

          aidrag [anonim] i-a raspuns lui mm

          hotii de operatori vor investi in LTE (care oricum e foarte foarte foarte scump comparativ cu Wimax-ul.)-> pret mare pe abonament.
          Wimaxul nu a fost cumparat de hraparetii de operatori , si asta a fost cauza insuccesului.
    • +1 (1 vot)    
      lte (Marţi, 22 februarie 2011, 9:45)

      Lte2 [anonim] i-a raspuns lui schumi

      Costul per bit, in Lte, este mult, mult mai ieftin decat in orice alta tehnologie. Solutia este ultra performanta, iar LONG TERM EVOLUTION inseamna...pe perioada lunga, deci ceea ce spui tu aici "Aleg un lte care in cativa ani isi va atinge limitele dar cu care poti controla piata" este fals. Lte este astfel conceput incat ii este foarte usor sa evolueze, si sa se dezvolte, este flexibil si orice retea de tip 3G, UMTS, poate evolua foarte usor catre LTE.
      In alta ordine de idei Pretul abonamentului depinde de operator, calitatea serviciilor depinde de operator.
      • -1 (1 vot)    
        Costuri. (Marţi, 22 februarie 2011, 14:52)

        TT [anonim] i-a raspuns lui Lte2

        1. Un operator care a inceput cu gsm, gprs si a trecut la 3G doreste sa treaca la tehnologia 4G in retea LTE. Ce pastreaza din vechile echipamente?
        2. Pentru un operator care nu are retea mobila doreste sa treaca la 4G. Este LTE ce ii trebuie lui sau poate sa incepa cu WiMAX mobil rev. 1.5 ulterior sa creasca la rel.2.0?

        Tu ce spui? E mai ieftin LTE? Pentru op.1. sau op.2?
  • 0 (0 voturi)    
    super cooooool!! (Luni, 21 februarie 2011, 17:30)

    marius [anonim]

    sa iti descarci un DVD de 4,7GB in 7 minute......pe telefon! marfaaaa!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti pe langa.. (Marţi, 22 februarie 2011, 11:23)

    florin_or [anonim]

    pt. 'colegii ingineri' de mai jos...va invit sa folositi Wimax pana va iasa pe gat si sa comunicati numai intre voi si ceilalti 10 milioane de useri...eu raman cu 'ceilalti' 1-2 miliarde de useri care o sa treaca pe LTE in urmatorii ani...o sa chemati indienii sa va faca suport tehnic, deoarece in Timisoara ii poti numara pe degete pe cei care 'inca' mai fac suport pe Wimax...95% din inginerii de pe Wimax au trecut pe LTE...Wimax'ul a fost un adevarat fiasco, nu LTE!..nu dati vina pe tehnologie pt preturile exagerate ale serviciilor ,ci pe operatori...cat despre evolutie deja se vorbeste despre LTE Advanced, adevaratul 4G din punct de vedere al standardelor..LTE este de fapt un 3.9G.:)...si trecerea va fi si mai eficienta decat acum..de la 2G-3G la LTE...ma bucur enorm ca am ocazia sa lucrez pe aceasta tehnologie, sa contribui la dezvoltarea acesteia....
    cu respect,un 'coleg' inginer ALU..:)
    • 0 (0 voturi)    
      ma scuzati ca intervin (Marţi, 22 februarie 2011, 18:42)

      aidrag [anonim] i-a raspuns lui florin_or

      domnul de la ALU, dar am o nedumerire: care-i avantajul tau in cazul in care cei 1-2 miliarde de utilizatori vor folosi E///, HUA ori alt producator? din cate stiu astia sunt castigatorii majori pe piata de LTE, asa ca vezi sa nu se mute in India si LTE-ul, ca si Wimaxul.
  • 0 (0 voturi)    
    internet 4g in 2012? (Vineri, 25 februarie 2011, 17:43)

    Mircea [anonim]

    internet 4g in 2012 in Romanica? Mi-au inghetat rau de tot picioarele. Hai ca asta da vrajeala de top!