Posta Romana intra pe piata asigurarilor si va oferi asistenta in brokeraj

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2011, 18:49 Economie | Telecom

Oficiu postal
Foto: Posta Romana
​Posta Romana si-a extins obiectul de activitate secundar urmand sa ofere asistenta in brokeraj de asigurari, potrivit unei hotarari adoptate pe 7 aprilie 2011 de actionarii companiei, respectiv ministerul Comunicatiilor (75%) si Fondul Proprietatea (25%) si publicate vineri in Monitorul Oficial. De altfel, Daniel Neagoe, directorul general al Postei Romane a declarat recent pentru HotNews.ro ca in strategia de restructurare a societatii este prevazuta introducerea produselor de asigurari, care vor fi vandute pri reteaua si salariatii CNPR, pe baza unor parteneriate.

  • "Se aproba modificarea Actului constitutiv al C.N. Posta Romana S.A. prin introducerea in obiectul de activitate secundar a codului CAEN 6622 "-activitati ale agentilor si brokerilor de asigurari" (asistenta in brokeraj)", se arata in hotararea din Monitorul Oficial.

In aceasta saptamana, directorul general al Postei Romane, Daniel Neagoe a declarat ca in acest an procesul de reorganizare a activitatii companiei va continua prin comasarea unor subunitati postale, ceea ce va atrage o reducere a numarului de personal.

In bugetul de venituri si cheltuieli pe 2011 aprobat prin Hotarare de Guvern in data de 23 martie 2011 se preconizeaza ca pana la sfarsitul acestui an numarul de angajati din Posta Romana va fi de 32.663 salariati. In luna februarie din acest an, numarul mediu de angajati din Posta a fost de 34.203 persoane.

Neagoe a facut cateva precizari si legate de extinderea activitatii Postei pe piata asigurarilor:

  • "Prin strategia de restructurare, aprobata la nivel CNPR, serviciile financiare al C.N. Posta Romana S.A. sunt prevazute sa se dezvolte pe linia introducerii produselor de asigurari in gama existenta. Aceste produse urmeaza a fi comercializate prin reteaua CNPR si prin salariatii Companiei, pe baza unor parteneriate pe termen mediu si lung", a declarat Daniel Neagoe.

In luna iunie a anului trecut, autoritatile au aprobat prin Hotarare de Guvern strategia de restructurare a Postei Romane. In urma masurilor de redresare financiara formulate in acest document, Posta Romana ar trebui sa ajunga la un profit brut de peste 50 milioane de lei in 2014.

Societate comerciala cu capital majoritar de stat, CNPR are ca actionari statul roman, reprezentat de Ministerul Comunicatiilor - MCSI- (75% din actiuni) si Fondul Proprietatea (25% din actiuni).


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2554 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mda.... (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:07)

    all [anonim]

    daca nu aveti idei ca sa spargeti niste bani.. ascultati de sfaturile brokerilor postei.... sa fim seriosi.. angasatii acestei institutii nu sunt in stare sa plimbe niste foi...am trimis o copie prin prioripost (trebuia sa ajunga in max 2 zile) si a ajuns intr0o saptamana.....
    • 0 (0 voturi)    
      la restaurant (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 11:47)

      miratul [anonim] i-a raspuns lui all

      Ce tare ! Nu era deajuns ca lucram un ghiveci de produse, de la hartie igienica si pana la mandate si colete, acum facem si asigurari ? Si tot cu calculatoarele si imprimantele de pe vremea lui Mazgareanu? Mai Neagoe, dute la Roberta Anastase si spune-i ca ti-a gresit locatia in care te-a trimis ! Poate iti da de ccondus noul restaurant de 5 stele al Parlamentului !
  • 0 (0 voturi)    
    Cum reusesc? schimba legea? (Vineri, 29 aprilie 2011, 18:46)

    Ted [anonim]

    Codul CAEN 6622 "-activitati ale agentilor si brokerilor de asigurari" este cod special. O firma nu poate avea acest cod decat cod unic, adica acesta sa fie obiectul unic de activitate al firmei. Posta Romana, in forma actuala nu poate inregistra acest cod CAEN drept cod secundar. Poate isi fac o firma de brokeraj si ii angajeaza cu norma partiala pe postasi, dar sub forma exprimata nu e legal (incalca legea asigurarilor).
    • 0 (0 voturi)    
      Posta si brokerajul (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 7:43)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Ted

      Habar nu au pe ce lume sunt ! Organizarea unei asemenea activitati cere creer si munca, colaborare si comunicare, ori, noi postasii, aflam aceste lucruri din ziare ! Plamadirea unei astfel de afaceri trebuie sa aiba sigur un ghiseft in spate ! Neagoe nu face nimic fara ghiseft, pentru ca il radea pana acum partidul.
      Apoi cum sa vanda un oficiant o polita intre doua mandate, 5 pensii , 3 facturi diferite de incasat si doua colete ? Cineva face misto de Neagoe sau acel cineva nu se pricepe la asemenea lucruri !
    • 0 (0 voturi)    
      polite si pusculite (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 8:01)

      jafu [anonim] i-a raspuns lui Ted

      Posta nu mai reuseste sa vanda plicuri dar polite de asigurare ! Intrati intr-un oficiu si o sa vedeti jale, ca nu au hartie, toner, capse etc, politica de austeritate introdusa de seful lor Neagoe, Dar dupa cum scriu ziarele face contracte de milioane de euro pentru pusculita partidului si buzunarul personal. O avea si omul probleme, de intretinut copii, colaboratoare,amante etc...
  • 0 (0 voturi)    
    Cineva vrea sa dea un nou tun la Posta (Vineri, 29 aprilie 2011, 22:17)

    George [anonim]

    Cred ca cineva vrea sa foloseasca Posta pentru a face niste bani, in dauna competitorilor cinstiti de pe piata libera.

    Nu numai ca Ted mai sus a aratat corect ca brokerajul este obiect unic de activitate ( cel mult cuplat cu regularizarea de daune), fiind asa tocmai pentru PROTECTIA asiguratilor, altfel s-ar apuca sa dea consultanta in brokeraj si crescatorii de porci, DAR dupa cum scrie in articol POSTA nu va fi BROKER PLIN, ci ASISTENT IN BROKERAJ, adica va semna un SUB CONTRACT cu un BROKER pentru a desfasura activitatea sub obladuirea lui.

    Astept sa vad care BROKER BAIAT DESTEPT SEMNEAZA CONTRACT DE COLABORARE si angajeaza POSTA ROMANA, PE CUVAND CA DAU POSTA SI STATUL ROMAN IN JUDECATA PENTRU CONCURENTA NELOIALA si sesizez Consiliul Concurentei, UE, ETC
    • 0 (0 voturi)    
      fara griji.. (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 7:51)

      merdan [anonim] i-a raspuns lui George

      Nu-ti face griji ! Posta nu-ti poate face concurenta ! Compania este condusa de un individ limitat, sfatuit de cineva neinitiat in ale asigurarilor, iar brokerul care deja a semnat un contract cu Posta se va lua, peste maxim un an, cu mainile de cap !
    • 0 (0 voturi)    
      fara griji (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 11:38)

      sica [anonim] i-a raspuns lui George

      Prea multe griji pentru nimic ! Brokerul care a semnat deja isi va smulge parul din cap ! Nu-si da seama in ce s-a bagat ! Posta Romana in acest moment este o gaura neagra, in care se toaca bani, cei care-o conduc fiind umili slujbasi ai partidului, incompetenti si imorali.
    • 0 (0 voturi)    
      Fii linistit, cineva a dat si continua sa dea (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 14:45)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui George

      tunuri postei. Probabil ca unii s-au gandit la un mod de a diversifica metodele de dat tunuri companiilor de stat si a inventat chestia asta (desi nu cred ca are ceva in comun cu activitatea actuala a Postei Romane). Daca poate sa faca asta sau nu, orice e posibil in tara lui Basescu si Udrea (a noastra e din ce in ce mai putin).
  • 0 (0 voturi)    
    glume gune (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 11:28)

    jijn [anonim]

    Posta Romana a mai incercat sa vanda asigurari si nu a reusit pentru ca organizarea ei interna sufera de prea multa comoditate si nestiinta la varf. Dupa cum razbate din presa sub 'domnia' Neagoe, compania este in stare de haos, vanzarea unui produs complex de tipul asigurarilor fiind 'Un tranvai numit dorinta". Fara o schimbare de mentalitate, care implica o schimbare la varf, vanzarea de asigurari prin Posta este o gluma buna.
  • 0 (0 voturi)    
    ce e ? (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 12:02)

    vori [anonim]

    Cum adica asistata ? Mai fratilor nu exista asa ceva ! Ori e broker ori e canal de distributie ! Ori acest Neagoe nu stie ce vorbeste si se pare ca nu stie, ori ziaristul n-are notiuni minime de specialitate.
  • 0 (0 voturi)    
    vrajeala (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 12:37)

    postasul vigilent [anonim]

    nu va lasati pacaliti, toata aceasta schema nu vine decat sa aduca bani pt partid. vor urma alte initiative de acest gen in viitirul apropiat.
    mare atentie la mutarile facute de micu nicoleta, seful serviciului relatii publice din posta, omul penalului poteras, care are pe teava mai multe combinatii prin care sa- si traga bani in contul ei, al pdl si al celor care o sprijina sa ramana in functie desi incompetenta ei e strigatoare la cer