Numarul clientilor Cosmote in Romania continua sa scada: 6,6 milioane utilizatori in primul trimestru din 2011

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 6 mai 2011, 11:47 Economie | Telecom

Numarul total al clientilor Cosmote in Romania (inclusiv Zapp) a ajuns la 6,6 milioane utilizatori (n.r. SIM-uri active) la sfarsitul lunii martie din acest an, in scadere cu 8,3% fata de aceeasi perioada a anului trecut si cu 2,9% fata de sfarsitul lui 2010, arata datele grupului german Deutsche Telekom (DT). Rezultatul s-a datorat atat reducerii numarului de clienti pe segmentul prepaid dar si conditiilor economice dificile, conform DT. Oficialii Cosmote Romania arata insa ca baza de abonati a crescut pana la 22,4%, de la 21% in aceeasi perioada a anului anterior, iar venitul mediu pe utilizator (ARPU) a crescut cu 6%, pana la 4,78 euro, de la 4,51 euro in aceeasi perioada a anului trecut.

Deutsche Telekom este prezent pe piata din Romania prin intermediul grupului elen OTE, la care detine 30% din actiuni. OTE controleaza in Romania Romtelecom, Cosmote si Germanos. Pe piata din Europa, DT a raportat in primul trimestru din acest an o scadere cu usoara cu 1,3% a numarului clientilor de telefonie mobila, pana la 59,3 milioane de utilizatori, rezultat atribuit in special evolutiilor negative din Ungaria, Grecia si Romania.

Oficialii Cosmote Romania spun ca in perioada mentionata a crescut si numarul clientilor companii.

  • "Compania si-a crescut profitabilitatea EBITDA semnificativ, reusind sa mentina o performanta constanta in ceea priveste cota de piata din venituri. Mai mult, cresterea de 10% pe segmentul corporate consolideaza prezenta companiei pe piata si marcheaza o crestere importanta  in cadrul unui segment foarte important pentru companie", a declarat Konstantinos Apostolou, dorectorul financiar al Cosmote Romania

Veniturile au scazut cu 6,5%, EBITDA a crescut cu 171,2% in primul trimestru din 2011

In primele trei luni ale acestui an, veniturile totale ale Cosmote Romania au ajuns la 107,3 milioane euro, in scadere cu 6,5% fata de aceeasi perioada a anului trecut, cand operatorul raportase venituri de 114,8 milioane euro. Pe de alta parte, profitul operational inainte de taxe, deprecieri si amortizari (EBITDA) a ajuns la 17,9 milioane euro, in crestere cu 171,2% fata de acelasi trimestru al anului trecut.

Pentru acest an, Deutsche Telekom estimeaza ca situatia economica din Grecia si Romania "va ramane critica".


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cursurile care le-ar fi putut salva viata celor 4 eroi SMURD. Autoritatile nu s-au gandit insa ca si ei trebuie antrenati

Cursurile dureaza trei zile si se pot face in doua centre din Constanta. Insa autoritatile nu au luat in calcul faptul ca si salvatorii trebuie antrenati.








3302 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    drumul catre normalitate (Vineri, 6 mai 2011, 12:13)

    snowflake [utilizator]

    Intr-o tara cu nici macar 22 milioane de locuitori sa avem mai mult de 22 milioane de numere de telefon pentru mobile active e chiar nefiresc.
    Prin urmare este foarte normal ca numarul abonatilor sa scada la orange, cosmote si vodafone. Poate cu ocazia asta vor scadea si ei tarifele nationale si isi vor imbunatati calitatea semnalului.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 6 mai 2011, 12:24)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      singurul atu al cosmote erau preturile, nu mai este, deci, numarul de utilizatori este in scadere. Sper sa intre RDS mai puternic pe piata de telefonie mobila, sa-i vedem atunci pe Vodafone, Orange pe unde vor scoate caciula :)
      • +1 (1 vot)    
        RDS, mda... (Vineri, 6 mai 2011, 12:56)

        zagado26 [utilizator] i-a raspuns lui Mowgli

        Am fost la un service RDS si mai erau 6 persoane la coada: 3 cu telefoane mobile defecte si 3 cu receivere defecte. Asta inseamna ca nu au terminale calitative. Ce sa mai zic ca am vazut un afis format A4 in care se spunea ca telecomenzile de receivere se repara (prin schmibare) doar in primul an (deci in perioada garantiei). Tare! Si pe urma ce faci, iti iei telecomanda universala? Nu mi se pare o abordare serioasa pentru o asemenea firma.
  • 0 (0 voturi)    
    pai (Vineri, 6 mai 2011, 12:21)

    cosmo [anonim]

    asta cu nr de clienti =nr de simuri active e aiureala de marketing. si eu am vreo doua simuri active pe la nu stiu ce operaturi dar nu le-am mai folosit de luni de zile.
  • 0 (2 voturi)    
    da.... e firesc (Vineri, 6 mai 2011, 12:48)

    geo [anonim]

    si eu am vreo 3 cartele cosmote active.pina acum le-am folosit intens,si inca le mai folosesc dar ma gandesc serios sa renunt la serviciile COSMOTE.aveau la cartela o oferta extraordinara ,daca bagai 10 euro prelungeai valabilitatea cartelei cu 1 an....apoi tot anul incarcai ca ramaneai fara credit ,atentie nu ca expira valabilitatea,acum de ceva vreme daca bagi aceeasi 10 euro valabilitatea se prelungeste ATENTIE cu doar 2 luni, ce hotie pe fata super tare...deci au redus valabilitatea creditului cu 10 luni,de la 12 luni la 2 luni....ma gandesc foarte serios sa ma adaug celor care au renuntat la serviciile COSMOTE, cu toate ca am aceste numere pe cartela de cel putin 5 ani.....
  • 0 (2 voturi)    
    Noile perioade de valabilitate la reincarcare (Vineri, 6 mai 2011, 12:50)

    cosmorom [anonim]

    Acum, cu noile perioade de valabilitate la reincarcare, mult mai mici, evident, tendinta va fi de scadere. Ati verificat aceste noi "imbunatatiri" ale serviciilor? Daca nu, veti avea o mare surpriza: cu oricat ai reincarca, valabilitate mai mare de 5 luni, n-ai sa vezi. Spicuiesc din tabelul de pe pagina lor: 5-10 euro, valabilitate 2 luni (pardon, 60 de zile); 11-15 euro, valabilitate 3 luni (adica 90 de zile); 16-20 euro, valabilitate 4 luni (nici macar, e vorba de 120 de zile); 25-200 de euro, valabilitate 5 luni (150 de zile). Nu mai vorbesc de faptul ca la Cosmote, valabilitatille nu se cumuleaza, ci "se pune" doar cea mai mare dintre ele... Nu mai poti si tu, roman sarac, sa incarci cartela bunicii cu 10 euro valabili 1 an, ca sa ai cum s-o suni...
  • +1 (3 voturi)    
    Nu sunteti sanatosi.. (Vineri, 6 mai 2011, 13:38)

    fujinescu [anonim]

    Cat vreti ba sa scada??? Vorbiti de 5 euro de va plictisiti si vreti si mai ieftin? Ia mergeti in occident sa vedeti acolo ab mediu la 20-30 euro, care nu contine nici pe jumatate resursele de la noi.. Toti ghertzoii vor mocangeala, sa sune intr-una.. eventual pe loudspeaker. Nu vreti si-un smartphone gratis? Ca tot sunteti pe cosmo din '97 si aveti dreptul! Romanu' se vaita... D'aia moare tot zgarcit si sarac!
    • +1 (3 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 6 mai 2011, 14:00)

      Dorian [anonim] i-a raspuns lui fujinescu

      Avem cele mai mici preturi din Europa, fara discutie, printre cele mai bune servicii, cele mai bune viteze de internet mobil, acoperire... Cu toate astea nea Nelu si nea Mitica sunt nemultumiti ca nu-si pot lua iPhone4 la 1 EURO la abonamente de 5 euro/luna. Da, si salariile sunt mici, insa atunci e cazul sa ne vedem lungul nasului, si sa n-avem pretentia unor preturi la telefoane comparabile cu neamtul care plateste 40 de euro/luna, nu 10 sau 5, ca noi.
    • -1 (1 vot)    
      lui fujibete (Vineri, 6 mai 2011, 15:00)

      cosmodisk [anonim] i-a raspuns lui fujinescu

      'Cosmote Romania a obtinut in 2010 un profit operational de 73,7 milioane de euro, cu 12,7% mai mare decat in 2009.'

      mai ghertzoiule, tarifele sunt in concordanta cu preturile de exploatare, inainte sa vorbesti prostii si sa compari pepeni cu elefanti ar trebui sa te uiti un pic pe cifre, inteleg ca asta e mai greu pentru tine
    • 0 (0 voturi)    
      Noi ne plangem ....dar afara.... (Luni, 18 iulie 2011, 21:02)

      andrei1945 [anonim] i-a raspuns lui fujinescu

      Ai perfecta dreptate fujinescule, credem ca suntem vai de noi... in occident lucrurile stau total diferit.
      Nici nu vreau sa pomenesc amarul de bani pe care-l dai cand iti vine vreo factura telefonica sau cand trebuie sa-ti reincarci cartela... mai ales ca exista acel... nici nu stiu cum le-a putut veni in cap asa bulangereala... se cheama stabilire a apelului si costa 15 centi. Mai pe romaneste iti deconteaza 15 centi fara sa faca nimic in absolut, doar pentru ca iti face legatura in partea ailalta la boul cu care ar trebui sa ai o conversatie. Preturile la apeluri sunt ceva de speriat, si tendinta tuturor companiilor este sa-ti perceapa taxe si adaugiri ascunse intocmai pentru a te face sa treci la ceva mai scump sub premisa ca: dom'le asta e mai scumpa dar te scapa de griji.
  • 0 (2 voturi)    
    E praf (Vineri, 6 mai 2011, 14:33)

    Alex s [anonim]

    Si eu am abonament la cosmote si imi pare rau ca il am. Nu au relatii cu clientii, nu pot plati factura online, se plateste numai prin dealeri care nu pot decat sa faca abonament nou sau sa plateasca o factura
    • +1 (3 voturi)    
      mai informeaza-te (Vineri, 6 mai 2011, 19:34)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Alex s

      ca au si serviciu cu clientii si magazine proprii..da nu iti da nimeni mura in gura...
  • 0 (0 voturi)