VIDEO Google a prezentat Wallet, sistemul prin care telefonul mobil poate fi folosit pe post de carte de credit​

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2011, 10:25 Economie | Telecom

Osama Bedier, vicepresedinte Google Payments face o demonstratie a Wallet
Foto: Reuters
​Google a prezentat in SUA Wallet, noul sistem de plati cu telefonul mobil prin care utilizatorii vor putea face plati in magazine prin simpla apropiere a telefonului de un terminal. Sistemul utilizeaza tehnologia NFC si pentru moment este disponibil doar pe Samsung Nexus S si va putea fi folosit la un numar mic de lanturi de magazine, insa Google spune ca sistemul se va raspandi masiv in lunile urmatoare.

La inceput Wallet va fi disponibil doar pentru cei care au smartphone-ul Samsung Nexus S. Acest smartphone contine un chip cu tehnologia Near Field Communicattion care-l transforma intr-un mijloc de plata in stilul cartilor de credit. Pentru inceput doar cei care au carduri Citi MasterCard pot folosi sistemul in SUA, insa exista posibilitatea de a alimenta un card prepay Google aflat tot pe chip.

Utilizatorii trebuuie sa apropie smartphone-ul de un terminal special disponibil in cateva magazine, iar pentru securitate li se cere sa introduca un PIN. Google spune ca platile cu Wallet sunt foarte sigure, iar informatiile bancare sunt criptate pe un chip special in telefon. Google spune ca acest chip special e separat de hardware-ul telefonului si nu este conectat in niciun fel cu sistemul de operare.

Compania a mai precizat ca daca iti pierzi telefonul sau daca iti este furat trebuie sa procedezi ca in cazul pierderii unui card bancar: sa suni la banca sa il suspende.

Printre magazinele la care sistemul va fi disponibil la inceput se numara Macy's Inc, American Eagle Outfitters Inc si Subway.

E de asteptat ca sistemul sa fie lansat la vara in SUA si apoi va ajunge si in Europa si Asia, insa datele nu au fost anuntate. Pana la finele anului Wallet va fi disponibil pe circa 20 de modele de telefoane cu Android in SUA si circa 40 de modele pe plan mondial.




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

3054 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    ... google ... (Vineri, 27 mai 2011, 11:13)

    xpawnrip [utilizator]

    ... google, maestrii cenzurii lanseaza inca o metoda de restrangerii a vietii private ...
    tehnologia va fi implementata si pe iPhone5... eu unu nu mai vreau smartphone-uri de cand pozitia telefonului pe glob e stocata la fiecare cateva minute pentru a stii exact unde te aflii...

    am vazut ieri pe TVR1 la Ora de Business ca in masini vor fi puse mici cutii negre care vor fi conectate la satelit si se va stii directia, viteza si pozitia pe glob. Astfel factura va veni acasa in momentul in care soferul depaseste viteza...

    viata privata in lume si drepturile omului sunt din ce in ce mai putine gratie "democratiei"
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 27 mai 2011, 12:21)

      io [anonim] i-a raspuns lui xpawnrip

      nu inteleg ce tot vrei viata privata...sau ce intelegi prin viata privata. Adica tu vrei sa ti se ofere posibilitatea sa incalci legea fara sa fi prins?

      Implementarea aia e facuta printr-un soft, deci nu se incalca cu nimic viata ta privata (nu vede nimeni unde esti si ce faci si oricum daca vor sa faca asta nu e o problema nici acum, fara acea "cutie neagra").
      Sa inteleg ca te derangeaja daca unu care merge cu 200km/h este oprit inainte sa faca accident si sa omoare oameni care conduc regulamentar?
      • 0 (0 voturi)    
        vezi ca habar n-ai? (Vineri, 27 mai 2011, 12:34)

        coco [anonim] i-a raspuns lui io

        ai auzit de computere de bord? ai auzit de CAN, OBD? abrevierile astea iti spun ceva?

        hai sa te lamuresc: informatiile pe care tovarasii vor sa le colecteze in asa zisa cutie neagra exista deja de 10 ani in computerele de bord ale oricarei masini mai de doamne-ajuta.

        trebuie numai sa legi cipul masinii la un calculatori si o sa afli absolut tot ce te poate interesa, inclusiv parametri de exploatare de gen incidente.

        asa ca nu e nevoie sa vina CE si si sa ne puna "cutii negre" in masini, asta e numai un pretext pentru spalati pe creier care nu au trait sa vada ce e aia Securitate, comunism si turnatorie.
        • 0 (0 voturi)    
          da ba (Vineri, 27 mai 2011, 13:39)

          raulucian [utilizator] i-a raspuns lui coco

          dar are si gps ?
          • 0 (0 voturi)    
            depinde de masina (Vineri, 27 mai 2011, 13:04)

            coco [anonim] i-a raspuns lui raulucian

            daca masina e echipata cu navigatie, aceasta e legata si ea la CAN si OBD. Diferenta intre sistemul actual si "cutia neagra" e ca sistemul actual nu trimite locatia nimanui (cel putin nu oficial si ar fi ilegal daca s-ar intampla asta).

            baietii cu "cutia neagra" vor sa stie unde esti si ce faci in orice moment. aici e smecheria. daca era pentru siguranta oamenilor sau pentru determinerea cauzelor accidentelor, asta se poate si acum, de fapt se si intampla.

            in caz de ceva grav memoria computerului de bord se poate trimite la producator si aceast poate determina ce s-a intamplat in ultimele secunde dinainte de un impact.

            dar din nou, aici nu e vorba de siguranta, e vorba de monitorizare si urmarire permanenta, de stat politienesc, o noua Securitate, Stasi, KGB, ii zici cum vrei.
    • +1 (3 voturi)    
      Da, tu esti foarte important ! (Vineri, 27 mai 2011, 13:13)

      c.mike [utilizator] i-a raspuns lui xpawnrip

      Toti vor sa stie in orice moment unde esti ! Daca_ti displac facilitatile oferite de tehnologiile noi, nu sunt obligatorii sa stii, Beneficiaza cine doreste. Si daca vrei viata privata si drepturi dute-n varful unui munte si acolo sigur o sa ai ce0ti doresti.
  • 0 (2 voturi)    
    poftim viata privata! (Vineri, 27 mai 2011, 11:15)

    xpawnrip [utilizator]

    http://www.tvr.ro/articol.php?id=103906&c=89
  • 0 (2 voturi)    
    asta e doar un pas (Vineri, 27 mai 2011, 11:34)

    dorel [anonim]

    dupa ce sistemul va fi implementat la scara larga, cipul NFC din telefon va fi mutat in mana dreapta.

    sistemul e deja implementat (PositiveID, fost Verichip):
    http://www.positiveidcorp.com/

    si i se face reclama:
    http://www.youtube.com/watch?v=hUgkAKlS2u8&feature=related

    Cand vor incepe sa implanteze oamenii in masa va fi sfarsitul vietii private si al drepturilor omului.
  • 0 (2 voturi)    
    hai nu mai spune! (Vineri, 27 mai 2011, 11:44)

    unu [anonim]

    "Google spune ca acest chip special e separat de hardware-ul telefonului si nu este conectat in niciun fel cu sistemul de operare."

    zaaaaaaaaau? si atunci cum se face ca softul de pe Android afiseaza informatii legate de NFC? le ghicesc? :)))))
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 27 mai 2011, 11:49)

    eu [anonim]

    asa.. simplificati metodele de fraude cu, cardurile bancare...

    haxorii de cand asteapta o astfel de tehnologie...