De la 1 iulie, scad tarifele de roaming la convorbirile telefonice in UE. Orange si Vodafone anunta deja reduceri

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 16 iunie 2011, 13:32 Economie | Telecom

Cat scad tarifele de roaming in UE de la 1 iulie 2011
Foto: Comisia Europeana
​Pretul apelurilor efectuate si primite in roaming in spatiul Uniunii Europene trebuie sa scada de la data de 1 iulie, conform reglementarilor europene, pana la 0,35 euro/minut in cazul apelurilor efectuate si 0,11 euro/minut la apelurile primite. In Romania, Vodafone a anuntat joi reducerea acestor tarife de roaming la nivelul cerut de Comisia Europeana incepand din 17 iunie la nivelul tarilor UE si in tarile din Spatiul Economic European (EEA) – Islanda, Liechtenstein si Norvegia, precum si in Elvetia. Orange a anuntat cu o zi in urma ca va reduce tarifele de roaming incepand cu 1 iulie si a venit cu oferte care promit tarife mai mici in roaming.

Vodafone, al doilea mare operator de telefonie mobila in functie de numarul de clienti a anuntat joi ca atat abonatii cat si utilizatorii de cartele care calatoresc in tari ale Uniunii Europene, in EEA, precum si in Elvetia vor avea incepand cu data de 17 iunie urmatoarele tarife:

  • 0,35 Euro/minut pentru un apel efectuat catre orice destinatie din Uniunea Europeana, EEA si Elvetia, fata de 0,39 Euro in prezent.
  • 0,11 Euro/minut pentru un apel primit pe teritoriul Uniunii Europene, EEA si Elvetiei, fata de 0,15 Euro, tariful existent. (Tarifele mentionate nu includ TVA).

Citeste comunicatul integral al Vodafone pe WebPR.ro.

In urma cu o zi, Orange a anuntat de asemenea ca din 1 iulie 2011 va reduce tarifele standard pentru apelurile de voce, în conformitate cu prevederile Uniunii Europene. Apelurile efectuate vor fi taxate cu 0,35 euro/minut, iar apelurile primite cu 0,11 euro/minut. Clienţii Orange care îşi vor activa din 15 iunie noile opţiuni de voce în roaming vor beneficia deja din momentul activării de tarife reduse la nivelul celor reglementate, pentru traficul realizat suplimentar.

Citeste comunicatul integral al Orange pe WebPr.ro.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6057 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Noroc cu CE ca altfel... (Joi, 16 iunie 2011, 14:18)

    AAA [anonim]

    Alooo! Vodafone! Orange! Tarifele de roaming in alte tari vizitate de romani, precum Turcia, Croatia, Muntenegru, cand aveti de gand sa le mai reduceti??? Daca nu e nimeni care sa va oblige, din simplul "respect pentru clienti", niciodata, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Joi, 16 iunie 2011, 14:29)

      calin [anonim] i-a raspuns lui AAA

      Nu te mai agita ca oricum nu te aude nimeni. Cred ca nu ai semnal...
      • 0 (0 voturi)    
        :D (Joi, 16 iunie 2011, 15:48)

        AAA [anonim] i-a raspuns lui calin

        in roaming = abroad (afara), you know?
    • -1 (3 voturi)    
      vina e impartita (Joi, 16 iunie 2011, 15:09)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui AAA

      Costul apelului de roaming nu depinde doar de vodafone si orange.

      Este calculat astfel: cost apel partener roaming + taxa suplimentara operator local (vodafone/ orange/ cosmote etc) + TVA.

      Cat timp "cost apel partener roaming" depinde de operatorul respectiv atunci pretul va fi mare.

      CE a reglementat preturile in tot lantul de mai sus in UE si din cauza asta s-au putut micsora tarifele.

      Daca Turkcell sau stiu si eu ce operator taxeaza cu 1 euro minutu' ce ai vrea sa faca Vodafone sau Orange ? Sa piarda bani doar din "respect pentru clienti"?
      • +3 (3 voturi)    
        Stii tu ceva, dar nu foarte bine. (Joi, 16 iunie 2011, 16:08)

        qaz [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Corect! Vina e impartita, dar problema e la marje. De fapt: costul pe minut = tarif de interconectare (in UE reglementat, iar in afara negociat si un pic mai mare) + tarif de originare si/sau terminare (in UE reglementate, iar in afara negociate si un pic mai mari) + O MARJA DE PROFIT (a operatorului de care apartii in tara ta: Vomafoame, O-ranga etc.) + TVA. Tarifele alea negociate se negociaza pe baza de reciprocitate. Cam cine crezi care are putere mai mare de negociere? Te-ai uitat pe site-ul vreunui operator croat sau turc sa vezi ce tarife au croatii sau turcii cand vin in Romania?
        Problema e la acea marja de profit. UE limiteaza in tarile membre pretul de retail si, implicit, acea marja. Acest lucru nu e valabil in tarile non-UE. De aici si diferente de 1 la 4 sau chiar 6 dintre tarife.
        Zicea cineva mai jos ca mizeaza pe rds. Ai fost cu un rds in afara sa vezi ce "usor" e sa-l folosesti in roaming? :)
    • 0 (0 voturi)    
      eh (Joi, 16 iunie 2011, 15:29)

      a [anonim] i-a raspuns lui AAA

      Orange si Vodafone pot sa ignore bunul simt cat timp nimeni nu le ameninta pozitia, iar Cosmote, le paseste pe urme. Cei mai lipsiti de bun simt au fost Zapp-ul daca va duceti aminte si au primit ce au meritat, desi ma indoiesc ca sefii de acolo au pierdut vre-un ban, cel putin marca si-a primit rasplata. Vodafone si Orange sunt prea mari ca sa aibe probleme la nivel global dar la nivel local poate isi vor primi si ei rasplata. Eu mizez pe RDS/RCS, desi calitatea serviciilor lor inca nu este la nivelul Orange/Vodafone, raportul pret calitate este net superior. Daca vor avea suficienta putere, in urmatorii ani ii vor pune la respect pe cei 2 giganti.
      Pe de alta parte sa nu ignoram posibiltatea ca statul sa se implice in administrarea unor servicii de telefonie si date, exista proiecte demarate deja in acest sens (momentan doar pentru institutii). Preturile la serviciile de telefonie si date sunt absolut exagerate la noi in tara, dar si in restul lumii. UE-ul incearca sa stranga cureaua dar este un lucru extrem de greu de realizat avand in vedere volumul de bani implicat.
      • -1 (3 voturi)    
        despre calitatea serviciilor (Vineri, 17 iunie 2011, 11:50)

        gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui a

        apropo de roaming, am avut o problema de roaming (nu mergea) in Spania, a deschis tichet la RDS un prieten, iar suportul de acolo m-a sunat pe telefonul sotiei in 5 minute ca sa rezolv problema. am internet, tv, telefon fix si mobil de la ei si nu am de ce sa ma plang. tarifele pe mobil sunt cele mai mici de piata, internetul vine cu 5 giga trafic la 10 lei, cand romanul se va destepta si va vedea ca de fapt subventioneaza telefoane gratis pentru clientii Orange si Voda din afara, vor renunta masiv.
        • 0 (0 voturi)    
          subscriu (Luni, 20 iunie 2011, 13:24)

          AltGicu [utilizator] i-a raspuns lui gazpefoc

          Subscriu la ce ai scris mai sus. Folosesc telefonia mobila numai de la ei avand in vedere ca 99% ma invart prin oras iar cand pelc in concediu folosesc roamingul. Sunt multumit si de televiziune si de internet dar mai ales de internetul mobil (pt telefonul mobil) care este nelimitat (dupa 5 GB scade viteza) si merge foarte bine. Singura lor problema actuala este acoperirea, lucru in care ar trebui sa investeasca foarte repede.