Ministru bulgar: Sofia nu va semna viitorul acord de liber schimb TTIP daca SUA nu renunta la obligativitatea vizelor

de C.I.     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2014, 15:14 TTIP

Ministrul bulgar al Economiei, Bojidar Lukarski, a declarat ca tara sa nu va semna viitorul acord de liber schimb UE-SUA (TTIP), daca SUA nu renunta la obligativitatea vizelor impuse acestei tari, potrivit novinite.com.

El a spus, miercuri, ca pozitia Bulgariei referitoare la TTIP nu este foarte diferita de a celorlalte state membre UE, singura diferenta fiind aceea ca Sofia doreste includerea problemei vizelor ca punct-cheie in negocieri.

Problema vizelor a fost ridicata, in trecut, si de oficialitati din Romania in privinta negocierilor pentru acordurile de liber schimb dintre UE si SUA, respectiv Canada, dar presiunile au incetat in ultima vreme.
  • In octombrie 2013, Titus Corlatean, in calitate de ministru de Externe, afirma ca Parlamentul Romaniei nu va ratifica acordul de liber schimb negociat de UE si Canada, in cazul in care Canada nu renunta la vizele impuse romanilor.
  • Ulterior, si fostul europarlamentar Sabin Cutas spunea ca-si doreste ca membrii romani din Parlamentul European sa voteze impotriva incheierii TTIP, daca SUA nu ridica regimul vizelor.


Citeste mai multe despre   






















2372 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Bulgarii au oua !!!,bravo lor . (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:30)

    andreesanu [utilizator]

    Ce tot cu palaria in mina ,ce atita ploconeala ???,ori ca ca ,ori ca ca !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Ok (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:31)

    muciflenduri [utilizator]

    Sa se renunte la obligativitatea vizelor pentru bulgari, dar sa se pastreze pentru romani, pentru ca altfel se urzica cei plecati cu loteria vizelor. Reputatia lor e si asa intr-un echilibru precar, nu au nevoie de 'romulani' si 'rrromani' prin state.
    'Domnii americani' nu pierd niciun prilej sa arunce o flegma inapoi, asa ca nu trebuie sa ii intristam inutil.
  • +1 (7 voturi)    
    aveti vana bulgarasilor (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:31)

    jackalphonse [utilizator]

    nu stiu daca va iese, dar cineva tot a notat ca ati incercat. la noi, daca john zice culcat, stam culcati...
    • -2 (4 voturi)    
      Ivan! (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:53)

      MihaiPop1 [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ar fi mai bine sa ne spuna acelasi lucru Ivan?
      • +1 (3 voturi)    
        nu este un pretext sa stam culcati:) (Joi, 27 noiembrie 2014, 19:17)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui MihaiPop1

        in felul asta nici o ambasada americana nu avem, dar avem sef american p[e fondul proprietatea (fost oficial american, actual angajat al unei companii de lobby, adica de trafic de influenta!).
  • -1 (7 voturi)    
    Si mic si tare-n buric (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:36)

    Wanheda [utilizator]

    Ce legatura are acordul cu vizele? Daca UE incorporeaza si Albania...tara sursa de crima organizata, SUA trebuie sa le dea liber la vize automat?
    • +2 (2 voturi)    
      da (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:15)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

      Asa ar trebui. Dar si mai bine ar fi ca Albania sa nu intre in UE pana nu-si rezolva problemele.
    • +3 (3 voturi)    
      umm (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:22)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      De ce ar incorpora UE o tara sursa de crima organizata? E mai greu sa mergi in vizita in SUA decat sa fii membru UE?
  • +2 (6 voturi)    
    Bravo Bulgaria (Joi, 27 noiembrie 2014, 15:59)

    CICEROnescu [utilizator]

    !