In ce conditii pot consulta politicienii romani documente secrete legate de negocierile pentru acordul de liber schimb TTIP​

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 13:04 TTIP

​Politicienii care s-au acreditat la sala de lectura a Ministerului Economiei pentru a consulta documente secrete referitoare la stadiul negocierilor pentru acordul de liber schimb UE-SUA (TTIP) trebuie sa accepte reguli stricte de securitate, scrie Profit.ro, care citeaza un document oficial. Un ofiter de securitate al ministerului trebuie sa ii supravegheze permanent, iar ei trebuie sa lase la poarta telefonul mobil.

Potrivit sursei citate, politicienii au acces in sala doar daca sunt autorizati sa afle informatii clasificate de nivel cel putin "secret". In sala, ei pot avea asupra lor doar un caiet inregistrat si instrumente de scris, fara laptop, tableta etc.

Profit.ro scrie ca, din informatiile sale, Ministerul Economiei pune la dispozitia ministerelor si institutiilor guvernamentale cu responsabilitati in domeniu, dar si anumitor parlamentari, documente actualizate si confidentiale legate de stadiul si temele negocierilor TTIP. Site-ul aminteste ca, la nivel european, mai multi parlamentari care au citit documentele au reclamat ca acestea nu sunt complete.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
1079 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    de ce sa fie negocierile secrete ??? (Joi, 24 martie 2016, 13:19)

    Ed___ [utilizator]

    De ce sa fie negocierile secrete ???

    Se vorbeste de un accord militar ? sau un accord comercial care ne va afecta PUTERNIC viata ???

    Sau de ce exista contracte (comerciale) ale statului roman care sa fie secrete ?? si de ce sa nu fie toate PUBLICE pentru buna cunostinta a poporului roman ?

    NU INTELEG ?
    • 0 (4 voturi)    
      Toate (Joi, 24 martie 2016, 14:24)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Acordurile comerciale sunt intr-o masura sau alta secrete pana intra in vigoare, altfel te expui concurentei si ar putea duce la inutilitatea acordului.

      In ce negociere, sunt toți termenii publici oricând?
    • 0 (0 voturi)    
      Negocierile (Joi, 24 martie 2016, 20:38)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

      Ca sa ne intelegem. Eu sunt adeptul transparentei depline a administratiei si a tuturor documentelor. Iar documentul final TTIP va fi evident public, transparent.

      Dar negocierile nu pot fi facute publice decat dupa finalizare. De ce? Pentru a evita orgoliul partilor care negociaza. Daca intervine orgoliul, tocmai datorita negocierii publice, atunci negocierile ar decurge mult mai dificil.
  • +2 (2 voturi)    
    Transparenta (Joi, 24 martie 2016, 14:06)

    andreexe [utilizator]

    Exista vreo explicatie oficiala pentru care TTIP este secret? Motivul pare sa fie "spionajul" - dar daca tratatul nu este public, cum se poate pronunta publicul asupra lui? Si daca devine public si afla alte state continutul sau (ex: Rusia), ce se intampla? Exact genul asta de comportament ii face pe oameni sa nu aiba incredere in TTIP: http://www.independent.co.uk/voices/comment/what-is-ttip-and-six-reasons-why-the-answer-should-scare-you-9779688.html
    • -1 (1 vot)    
      Nu te ambala (Joi, 24 martie 2016, 20:40)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui andreexe

      Negocierile sunt secrete pentru a evita orgoliul partilor implicate. Documentul final TTIP nu va fi secret. Si nici istoria negocierilor nu va fi secreta.
      • 0 (0 voturi)    
        1. Daca negociatorii (Duminică, 17 aprilie 2016, 1:46)

        CristianG [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        nu sunt suficient de echilibrați pentru a nu tine seama de orgolii in negocierea unui tratat atat de important, trebuie sa plece si sa-i lase sa negocieze pe unii care au toate tiglele pe casa.
        2. Nu mi se pare corect ca un tratat care va afecta Romania (sau Germania, Franta, SUA, etc. ) sa fie ținut secret pana in momentul atingerii formei finale ( sau, poate, si dupa!) . Suna a practica din URSS
  • +2 (4 voturi)    
    Eu inteleg! (Joi, 24 martie 2016, 14:33)

    tenismenul [utilizator]

    Inteleg ca statul roman isi declina suveranitatea si independenta, si se pune in slujba intereselor externe.Aceasta este clasa politica care ne conduce si noi nu facem nimic, fiindca suntem in stadiul de rumegatoare. Poporul roman nu mai are coloana vertebrala dreapta, poporul roman a devenit o populatie.Mi-e teama, ca in acest mod , natiunea romana va pieri.