Estimare a ministrului Comunicatiilor, Valerian Vreme: Valoarea actiunilor detinute de stat in Romtelecom se ridica la circa un miliard de euro, dar pretul corect il vor hotari consultantii

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 26 noiembrie 2010, 17:52 Economie | Telecom

Valerian Vreme
Foto: AGERPRES
Valoarea actiunilor detinute de stat in cadrul Romtelecom estimez ca se ridica la circa un miliard de euro, dar pretul corect al acestor actiuni va rezulta in urma studiilor derulate de experti, a declarat vineri pentru HotNews.ro Valerian Vreme, ministrul Comunicatiilor. Ministrul spune ca estimarea aceasta tine cont de conditile din piata locala de comunicatii si de faptul ca Romtelecom nu mai este doar un operator de telefonie fixa. "Vreau sa subliniez faptul ca nu suntem dispusi sa vindem cu orice pret. Vom cauta un pret bun care sa fie in avantajul statului roman", a mai declarat ministrul.

"Conform contractului de privatizare, noi asteptam din partea OTE o oferta de cumparare. In cazul in care aceasta oferta nu corespunde si analizelor pe care le vom avea si noi, vom incerca o cotare pe bursa atat in Romania cat si in strainatate. Tot consultantii vor spune cand va fi momentul optim si pe ce bursa se poate face o cotare avantajoasa pentru statul roman. Vom fi prudenti si nu vom vinde actiunile cu orice pret. Intr-o criza economica aceste actiuni pot fi cotate mai jos decat valoarea lor reala. Vreau sa subliniez faptul ca nu suntem dispusi sa vindem cu orice pret. Vom cauta un pret bun care sa fie in avantajul statului roman", a precizat pentru HotNews.ro ministrul Comunicatiilor.

Ministerul Comunicatiilor a anuntat vineri faptul ca statul intentioneaza sa valorifice pachetul de actiuni de 46% detinut in cadrul Romtelecom si i-a invitat pe reprezentantii OTE, actionarul majoritar in cadrul operatorului, sa vina cu o oferta de pret in acest sens pana la sfarsitul acestui an. O alta posibilitate care ar putea fi luata in calcul in vederea valorificarii pachetului de actiuni detinut de minister la Romtelecom este listarea la Bursa.


Citeste mai multe despre   























944 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mr ...Weather, big Mistake... (Vineri, 26 noiembrie 2010, 18:14)

    Analistul Futurolog [anonim]

    Mare greseala , dom Ministru , sa spui public pretul asteptat, poate DT voia sa dea 5 miliarde!
    Dl Fecioru a fost mai precaut si nu s-a pronuntat!
    Ce uita sa spuna dl Vreme este ca, desi detine 46% dina ciuni, Statul roman are doar 2 membri din 13 in COnsiliul de adminsitratie ROmtelecom.
    Asta le da voie grecilor condusi de dl Georgios Ioannidis, (cu nume de scene Iorgos) sa
    mai concedieze 3000 de oameni in Ianuarie si sa mai lanseze cinci canale TV.
    Este ciudat cum statul ii lasa sa tot cumere retele CATV si internet prin sucursala NExtGen , in conditiile in care Romtelecom raporteaza pierderi de zeci de milioane Euro!
    DNA , se aude?
    Comentariu editat de HotNews.ro
    • 0 (0 voturi)    
      ai partial dreptate , dar cat valoreaza ? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 19:24)

      Pt Analistul Futurolog [anonim] i-a raspuns lui Analistul Futurolog

      Si mie mi se pare ciudat ca au dat pretul asteptat, dar pe de alta parte au raportat reducerea pierderilor si cine stie.. acum o sa auzim chiar ca au facut profit ! Eu am gasit mai multe detalii aici, http://bit.ly/epvokj
      ce parere ai ?
      • 0 (0 voturi)    
        nu e suma cam mare? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 21:07)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Pt Analistul Futurolog

        mie mi se pare ca cer cam mult pe prafu asta,compania valora atat acum ceva ani. si ei au competitie nu ca in energie sau petrol-inseamna ca acolo puteau sa ia mai mult?
    • -1 (1 vot)    
      Aici erai? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 19:40)

      Didi Petrescu [anonim] i-a raspuns lui Analistul Futurolog

      Hai ca se simtea ca lipsesti. Iar au refuzat astia sa te bage-n consiliu', la pozitia 14? Daca dadeau 5 miliarde iti iesea si tie de-o ciunga? :)

      bine ca stii sa numeri canalele si cablurile, tzapa ta ca tu nu pupi nimica.
  • 0 (0 voturi)    
    Consultantii astia (Vineri, 26 noiembrie 2010, 18:18)

    Mihai [anonim]

    sunt cei care subevalueaza firmele romanesti pentru a le lua altii cat mai ieftin, spaga pentru cei din comisia de privatizare si toata tarasenia care decurge din aceasta.
    Sper sa nu aiba soarta Romtelecom, Petrom si altele care pentru bugetul de stat sunt vandute ieftin dar se ia spaga cu milioanele de euro.
    Vom avea vreo privatizare fara cantec?
  • 0 (0 voturi)    
    pret corect (Vineri, 26 noiembrie 2010, 18:43)

    Georges [anonim]

    Pretul corect a fost si cand am vandut pe nimic resursele tarii, bancile, industria.
    Pret corect a fost si cand am vandut anul acesta graul si acum suntem nevoiti sa cumparam din import la pret de +50% mai mare .
    Totdeauna a fost petul corect. Doar ca acest pret a imbogatit pe unii, acum miliardari de tinichea si a saracit pe majoritatea.
    Acum statul este FALIMENTAR iar cei ce ar trebui judecati sunt protejati.
    • 0 (0 voturi)    
      graul (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Georges

      Chestia aia cu graul nu are nimic cu statul.

      Sunt firme private care exporta si care importa.
  • 0 (0 voturi)    
    singurul pret corect e cel stabilit de bursa (Vineri, 26 noiembrie 2010, 18:52)

    ff [anonim]

    asa zisii consultanti sunt doar intermediatori in datul si luatul spagii iar ministrul stie asta..de aceea apeleaza la ei :)
    Daca ar fi cu adevarat consultanti atunci ar spune guvernului ca trebuie sa vanda la Bursa..cum nu fac asta inseamna ca nu sunt consultanti qed
  • 0 (0 voturi)    
    si fondul proprietatea? (Vineri, 26 noiembrie 2010, 19:12)

    act [anonim]

    Din cite stiu, fondul proprietatea are actiuni la tot ce a mai ramas rentabil in romania ( cit de cit), ce se intimpla cu aceste "actiuni " in cazul in care statul, in foame dupa bani, dupa ce ne-a amanetat si viitorul nostru si al copiilor copiilor nostrii, vand tot?
    • 0 (0 voturi)    
      Fondul Proprietatea NU E AL STATULUI (Vineri, 26 noiembrie 2010, 23:51)

      al [anonim] i-a raspuns lui act

      Fondul Proprietatea NU E AL STATULUI