Petre Daea: Practic am inviat morţii în sistemul de irigaţii / Acum staţiile de pompare arată ca pensiunile

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 17 iulie 2019, 7:30 Economie | Agricultura


Petre Daea
Foto: Agerpres
Sistemul de irigaţii este prioritatea numărul unu din punct de vedere investiţional în Ministerul Agriculturii, iar noi am abordat toate judeţele şi sistemele care au fost abandonate de 30 şi ceva de ani, a declarat, marţi, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Petre Daea, într-o conferinţă de presă.

"Avem la ora actuală aproape 200 kilometri de canal betonat, de canale care duc apa, sunt impermeabilizate. Avem 48 de şantiere unde am înlocuit staţiile de pompare din dărâmături, nu puteai practic să intri acolo. Acum staţiile parcă arată ca pensiunile, locuri curate, automatizate, cu reducere de curent, cu oameni în vârstă care au construit sistemele de irigaţii şi au revenit la locurile respective", a spus Daea.

El a susținut că sistemul de irigaţii cu apă gratuită pe canale până la destinaţia de pompare a făcut "minuni în România", în condiţiile în care fermierii mari sau mici s-au dotat şi au tehnologii şi folosesc sisteme de irigaţii pentru a face culturi.

"Am luat Canalul Siret-Bărăgan de la Ministerul Apelor să-l aducem la Ministerul Agriculturii pentru a-l continua, pentru a continua această lucrare excepţională pentru ţară, iar de anul viitor, pe baza unui grafic stabilit şi a unei munci zilnice urmărite periodic şi făcut ceea ce trebuie să faci, vom intra la lucru pe Canalul Siret-Bărăgan. Ştiţi că o parte din el este folosit, până la kilometrul 5,7 la kilometrul 5,2 a fost o staţie de punere sub presiune care a fost inundată de noroi, 3 metri coloană de noroi, care a fost reabilitată şi pusă în funcţiune, iar pe 7 kilometri de canal se irigă. Nu s-a întâmplat acest lucru niciodată. Oare de ce? (...) Acelaşi lucru se întâmplă la Manoleasa şi la Stânca-Costeşti, iar peste câtva timp aici vom avea posibilitatea să vedeţi reabilitarea unor ziduri părăsite, a unor staţii, practic am inviat morţii în sistemul de irigaţii", a explicat Petre Daea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.














5540 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    hahalera! (Miercuri, 17 iulie 2019, 7:36)

    Francisc 1 [utilizator]

    vinzi gogosi , om batran!
  • -1 (9 voturi)    
    Comunist imbecil (Miercuri, 17 iulie 2019, 7:38)

    nano2k [utilizator]

    Atentie, sa nu ti le ocupe acuma cormoranii.
  • +5 (9 voturi)    
    Asa e , domnule Daia... (Miercuri, 17 iulie 2019, 7:47)

    Costello [utilizator]

    .,... prin agricultura romaneasca bantuie multe fantome si multi zombi!
  • +2 (12 voturi)    
    Irigatii (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:44)

    zece_plus [utilizator]

    Sistemele de irigatii din Romania au fost realizate in cea mai mare parte in urma cu peste 50 ani si sunt total depasite moral si fizic. In plus, au fost vandalizate in proportie de peste 90%. Ideea d-lui Daea de a reinvia mortii este total gresita.
    Irigatiile trebuiesc regandite adaptat la noua forma de propritat in agricultura. A pompa apa din Dunare si a o duce 40 km pe canale pentru a uda undeva 200 ha este o pierdere imensa de bani si resurse. Intretinrea si exploatarea acestor mastodonti cu picioare de lut, care sunt sistemele actuale de irigatii, ar insemna cheltuirea de fonduri uriase pe care agricultura nu si le permite, iar eficienta lor ar fi zero.
    Trebuie adoptata o solutie radicala de renunare la majoritata sistmelor vechi si realizarea de sisteme locale, evntual alimentate cu apa din puturi, care, impreuna cu dotarea cu instalatii de irigat moderne, ar putea eficientiza aplicarea irigatiilor.
    • +3 (5 voturi)    
      Sigur, totul trebuie sfarimat, maruntit, nimicit (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:04)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui zece_plus

      Ia uda tu cu cana. Sau si mai bine, cu pipeta!

      Ne-am saturat de recomandarile dezinteresate care incep cu intii "renuntati", "desfiintati", "dezafectati" ca o sa va reconstruim noi peste vreo 50 ani scump si prost.
    • +1 (3 voturi)    
      Inteligenta omenirii scade Acum 50 ani a fost max (Miercuri, 17 iulie 2019, 17:23)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui zece_plus

      Prin anii '70 omenirea a avut cel mai mare IQ. De atunci scade cu fiecare generatie.

      Ar trebui sa pastram cu grija toate STAS-urile si proiectele-tip din acea perioada, sperind ca urmasii nostri le vor putea macar intelege...

      Cit de inteligent sa fii sa crezi ca se poate iriga Baraganul cu citeva puturi?

      Canalele de acum 50 ani costa mult sa fie facute, dar apoi pot fi exploatate sute de ani, daca nu sunt vandalizate la sugestia autoritatilor, asa cum s-a intimplat in '90.

      Alte tehnologii cu irigare subterana nu-si au rostul in Romania, pentru ca noi nu avem o clima constant secetoasa, ca in Israel, de exemplu. Pot fi ani cu multe precipitatii in care instalatiile super-tehnologizate ar fi inutile. In schimb, canalele clasice ar directiona surplusul de apa spre Dunare.
  • +2 (6 voturi)    
    ha! (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:49)

    codyrocco [utilizator]

    voi va dati seama ce guvern avem, daca Daea e singurul care chiar se pricepe [si mai si face] la ceva?
    • +3 (7 voturi)    
      In tara orbilor, chiorul e imparat (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:18)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui codyrocco

      A gasit pe unii care stiau pe unde mai erau santuri de irigatii si a reusit sa dezgroape vreo 200 de kilometri.
      Proiectele de automatizare sunt facute de unii care habar n-au sa lege doua sarme, fie si pe hartie, dar sa si gandeasca o schema adevarata. Punerea lor in functiune .... de multe ori nu se ajunge la faza asta ...
      Bani aruncati.
      Ca sa ajungi la ce viseaza @zece-plus in comentariul de mai devreme, trebuie sa fim ca-n bancul ala: declaram razboi SUA si ne ocupa aia, dupa care incep ei sa faca sistemele.
      Asa cum drumurile s-au facut in timpul ocupatiei imperiului roman, dupa care...
  • +2 (8 voturi)    
    De aia e ca Oaia (Miercuri, 17 iulie 2019, 12:40)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Mananca iarba de peste tot.
    Acum spune baliverne.
    De la Liscoteanca la Prafurei, adică Faurei, 45 km nu e apa in canal pe nicaeri.
    Nu stiu de unde o scoate pe aia cu 2oo km de canal cu apa.
    De la acest segment începe segmentul Siret Bărăgan.
    Daca nu ai apa in amonte de unde sa ai in aval?
    Zaroni 2 al agriculturii!
    • +5 (5 voturi)    
      Probabil ca au fost niste mii de kilometri (Miercuri, 17 iulie 2019, 15:29)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      ...Din care au ramas astia 200.
      A fost, mai demult un reportaj la protv: "niste tarani" diintr-un sat (de fapt, toti locuitorii majori din acel sat) aveau dosar penal pentru ca furasera dalele din canalul de irigatii.
      Toti, dar toti, aveau curtile pavate cu dale - corpul delict era la vedere; nu mai avea niciunul loc macar de pus o floare in gradinita - oricum n-ar mai fi avut cu ce sa le ude.
      Ceva mai incoace, alt reportaj: un sistem local de irigatii - cu bani europeni - nu s-a putut pune in functiune pentru ca, la vreo saptamana dupa receptia lucrarilor mai ramasesera numai suportii de beton, nimic altceva: tevi, pompe, cabluri - teleportate fara urma :-) "engage!".
      Ce bucurie!
      Altfel, trebuia sa justifice constructorul pe ce a dat banii ca oricum nu ar fi functionat.
  • 0 (4 voturi)    
    Atâta minte are Daea. (Miercuri, 17 iulie 2019, 14:53)

    asavreau [utilizator]

    Daea crede că dacă a dat cu var,stațiile de pompare irigații arată frumos și funcționează.Pentru-că sitemul de irigații i se mai spune și der desecări,să ne spună Daea dacă poate face asta.Că irigații nu au fost necesare și au stat operatorii din stații,ca la pensiune.Ca să nu-l contrazic pe Daea că se supără și dă în bâlbâială.