Daea a făcut "un calcul" să vadă ce "salt" a avut țara: România are 200.000 de tractoare. Dacă le punem unul după altul, graniţa ţării este înconjurată de 4 rânduri de tractoare

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:29 Economie | Agricultura


Daea si tractoarele
Foto: Facebook
România are 200.000 de tractoare, ceea ce înseamnă că dacă le punem unul după altul, calculând lungimea, graniţa ţării este înconjurată de 4 rânduri de tractoare, susține ministrul Agriculturii, Petre Daea. El spune că a făcut un calcul ca să vadă ce salt s-a înregistrat în România din 1989 și până acum.
  • "Am făcut un calcul, am vrut să văd ce salt s-a înregistrat în România, pentru că e bine să îl cunoaştem şi am constatat că din 1989, faţă de 128.000 de tractoare, România la această dată are peste 200.000 de tractoare.
  • Fraţilor, dacă le punem unul după altul şi calculând lungimea, graniţa ţării este înconjurată de patru rânduri de tractoare, care înseamnă forţă pentru agricultura ţării româneşti şi capitalizare pentru fermierii români.
  • Bravo, fermieri români că aţi folosit în scop investiţional subvenţiile pe care le-aţi primit", le-a spus Daea fermierilor, miercuri, la Forumul Fermierilor, potrivit Agerpres.
În realitate, la o lungime medie de 4 metri per tractor, un calcul simplu arată că tractoarele amintite de ministrul Daea puse cap la cap ar însemna 800 de kilometri lungime, de patru ori mai puțin față de lungimea granițelor României, care este de 3.150 de km.

Daea, despre cercetarea agricolă și regrete

Daea le-a vorbit fermierilor și despre cercetarea agricolă, spunând că are "un regret" că în România nu s-a putut face ani de zile ceea ce trebuie.

"În 2009, prin Ordonanţa pe care aţi aprobat-o dragi parlamentari, aţi dat cale liberă din punct de vedere juridic să se transforme staţiunile de cercetare prin HG pentru a putea funcţiona. Din nefericire, în opt ani, patru guverne au reuşit să facă doar 3 Hotărâri de Guvern, iar acest Guvern, în doi ani, din dorinţa de a face bine ţării, a realizat 49 (de HG n.r.), mai avem două şi închidem procesul", a susținut ministrul Agriculturii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6576 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:35)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    De la ~130 mii la 200 de mii e practic crestere zero, n-am crescut cu nimic.
    • +10 (16 voturi)    
      pai la alea 128k care nu mai functioneaza (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:02)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      s-au mai adugat vreo 70k de seconduri si 2k noi

      pam, pam !!!
    • +19 (21 voturi)    
      romania are peste 3000 de km de granita (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:22)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      Si cum un tractor are mult sub 10m lungime cele 200000 de tractoare ar umple mai putin de jumatate din granita. Poate daca se mai aduga cate o remorca la tractor s-ar putea ajunge la o granita conturata cu utilaje agricole dar pe 1 rand nu pe 4.
      • +6 (10 voturi)    
        e, si tu (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:58)

        Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        ... pentru restul, vopseste Daia cormoranii in tractoare si inconjoara granita cu ei.
        • +5 (5 voturi)    
          deh, (Miercuri, 9 octombrie 2019, 17:41)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

          daca l-au lasat sa umble liber?!
      • +6 (8 voturi)    
        Asa este - 3150 Km granita Romaniei, Daea minte! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:03)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Daea minte!!!
      • +7 (11 voturi)    
        e dement mosul... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:11)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        nu iti pierde timpul sa verifici un individ care trebuia internat ...
    • +7 (11 voturi)    
      Este adevarat (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:43)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      ca a fost o crestere foarte mica (comparat de exemplu cu cresterea de automobile). Dar si la aceasta mica crestere guvernul nu a avut nici un merit, tractoarele sunt cumparate de persoane sau firme particulare. Deci cu ce se mandreste Daea? Le-a platit el? S-au mai cumparat si cu ceva fonduri europene dar iarasi nu este meritul psd.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu are Romania 200 000 tractoare (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:22)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      in functiune. Un vecin de-al meu de la tara are 2 tractoare facute in anii 1980, abia urca dealul cu ele sa aduca porumbul acasa in remorca; in fiecare week-end sta o jumatate de zi si mestereste la ele, da cu sapca de pamant, se enerveaza si foloseste intens cuvinte ca f..t, p...a masii de tractor facut in Romania ...si cred ca peste jumatate din parcul de tractoare sunt de acest tip.
      Om avea multe tractoare, dar majoritatea sunt rebuturi.
      • +3 (5 voturi)    
        Problema cred (Miercuri, 9 octombrie 2019, 17:39)

        Loverraft [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ca e sapca. Sa o schimbe si sa vezi ca vor merge tractoarele.
        • 0 (0 voturi)    
          dragoste, intotdeauna ai comentarii (Miercuri, 9 octombrie 2019, 23:12)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Loverraft

          LA FIX !!!
  • +18 (24 voturi)    
    Atatia (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:37)

    Alexa.99. [utilizator]

    oameni inteligenti si verticali in Romania, si clownul asta e ministru.
    Zici ca-i gluma proasta tot ce traim de la o vreme incoace.
    • +3 (9 voturi)    
      din pacate (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:06)

      NOTORIOUS [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      De cand cu PCR FSN PSD nu se mai promoveaza vreo valoare in tara asta, totul se reduce la coruptie si bani.
  • +11 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:05)

    SoulSearcher [utilizator]

    cat de tampit sa fii sa spui ca daca pui 200.000 de tractoare unul dupa altul.. inconjori granitele tarii de 4 ori...

    pai granitele tarii au putin sub 3200km

    si daca un tractor are 4-5m lungime.. nici macar 1000km nu atingem :))))
    • +2 (6 voturi)    
      Daca pui ca un tractor are 4 m lungime (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:25)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      (desi nu are), si pui 200 000 tracotare cap la cap, ajungi la 800km.
      Mai este pana la 3125, cat am invatat eu la scoala ca sunt granitele Romaniei.
      Cred ca daea a vrut sa zica ca acopera o patrime din granitele Romaniei, nu de 4 ori granitele Romaniei
      • +3 (3 voturi)    
        ei na! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:00)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Ganditi-va un pic CUI se adreseaza Dl. Daia!
        Pentru votantii pedesere, un zero in plus sau in minus nu conteaza!

        La fel, este tot aia sa spui "acopera doar 1/4 din grantitel tarii" sau "pot sa inconjoare Romania de patru ori!"
  • +13 (15 voturi)    
    puțin invers (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:09)

    clencix [utilizator]

    Ca în bancurile cu radio Erevan: nu de 4 ori mai mult ci de 4 ori mai puțin!
  • +3 (9 voturi)    
    El are in cap tractoare cu doua remorci (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:11)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    alea cu care il aducea pe el la defilare de 23august
  • +8 (14 voturi)    
    tufa de ministru (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:30)

    Kosmos [utilizator]

    Nu numai ca 200 000 nu ajung decat doar la un sfert din lungimea granitelor dar a si multiplicat de 4 ori
    Ca sa inconjori granitele Romaniei cu 4 randuri de tractore la o lungime de 4m / tractor ai nevoie de 3 200 000 tractoare . bai analfabetule.. nici la strans gunoiu menajer n-ai fi bun.
    • +2 (2 voturi)    
      nu! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 18:01)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Nu, de gunoier nu ar fi bun.
      Dar ca Ministru in guvernul Docilei, este perfect!
  • +8 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:33)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    mai putin e mai mult
    ca la psd
  • +9 (11 voturi)    
    saracul (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:34)

    plictis [utilizator]

    in loc sa imparta lungimea granitelor la lungimea tractoarelor a facut invers. rezultatul tot 4 este...
    Saracul...

    hai sa ii dam un 4 la mate?
  • +5 (9 voturi)    
    propunere serioasa (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:35)

    un oarecare [utilizator]

    Dupa ce actualul guvern o sa fie inlocuit, propun Infiintarea unui nou minister, numit DAEA.
    Fara puteri executive, doar sa isi dea cu parerea despre orice, oricum, oricand.
    Indiferent ce parere politica avem, suntem romani si toti avem simtul umorului. Trebuie sa fim sinceri cu noi insine, fara Daea in politica, am rade mai putin.
  • +5 (9 voturi)    
    GRANITA ARE 3150 KM... CALCUL SIMPLU (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:42)

    cu ochii pe banditi [utilizator]

    DECI 3150000 M. DACA CU 50000 DE TRACTOARE INCONJURAM ROMANIA ODATA, INSEAMNA CA UN TRACTOR ARE VREO 60 METRI LUNGIME..
  • +4 (8 voturi)    
    greu cu aritmetica (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:44)

    oldman_boy [utilizator]

    Daca un tractor are 7m lungime avem nevoie de 140 de tractoare pe un km.
    La o granita de 3.000 km avem nevoie de 420.000 de tractoare pentru un singur rand.
    • 0 (4 voturi)    
      Nu uitati carutele (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:39)

      Gigi Cauciuc [utilizator] i-a raspuns lui oldman_boy

      1 rand de tractoare, dar pana la 4 randuri se completeaza cu carute.
  • +5 (7 voturi)    
    4 randuri de tractoare (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:47)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    si 4 randuri de tractoristi PSDisti axiati dupa cormorani si spagi. Cantitatea nu'i totul.
  • +2 (6 voturi)    
    poate inconjoara Teleormanul (Miercuri, 9 octombrie 2019, 16:47)

    MG [utilizator]

    sau Videle de 4 ori. Ar fi o idee
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 17:03)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    pare ca domnu' se departeaza de realitate pe timp ce trece ...
  • +1 (1 vot)    
    ! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 19:19)

    chiuaua [utilizator]

    ... si tipul este ministru....
  • +1 (1 vot)    
    Deci... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 23:54)

    DurAndrei [utilizator]

    Cam 4060 mm lungimea tractorului inmultit cu 200000 egal cu... La naiba, iar trebuie eu, fost presedinte CAP, actual ministru al agriculturii sa umflu rezultatele... Nu-i nimic, ma pricep. Ma pricep sa-mi ascund si amanta (actuala sotie sefa pe la APIA) in portbagaj ca sa nu o prinda nevasta (fosta)...
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ni se intampla asa ceva?! (Joi, 10 octombrie 2019, 8:06)

    John M. [utilizator]

    Are cineva vreo explicatie?
    Daca ai spune asta intr-o carciuma la tara, satenii ar rade de tine si ti-ar spune sa nu mai bei ca ai luat-o razana. Lui Daea de ce nu-i spune nimeni?!