VIDEO Rovana Plumb: Ministerul Mediului ar putea reintroduce din toamna taxa de prima inmatriculare, calculata in functie de tipul de emisii

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2012, 13:17 Economie | Auto


Ministrul Mediului, Rovana Plumb, a declarat la The Money Channel ca din toamna ar putea fi reintrodusa taxa de prima inmatriculare insa cuantumul acesteia va fi mai redus si se va calcula in functie de tipul de emisii al vehiculului, relateaza Money.ro.

"De la începutul anului, colectarea taxei de primă înmatriculare nu s-a mai făcut , probabil că la începutul lunii septembrie vom veni cu poziţia oficială a Guvernului României în ceea ce priveşte taxa de primă înmatriculare. Cu siguranţă poziţia mea este de a reduce nivelul taxei de primă înmatriculare", a declarat Rovana Plumb precizand ca taxa este necesara, banii astfel obtinuti fiind folositi pentru a finanta proiectele investitionale verzi.

Potrivit ministrului Mediului, "in niciun caz nu se va mai face niciun fel de discriminare intre masinile noi si masinile second hand, ci pur si simplu se va lua in calcul efectiv tipul de emisii".

Rovana Plumb a refuzat sa precizeze cuantumul taxei precizand ca este prematur "deoarece se fac anumite scenarii privind impactul bugetar al acestei taxe şi se corelează efectiv cu veniturile populaţiei şi cu numărul de maşini care intră în ţară într-un an de zile. În niciun caz nu se va mai face niciun fel de discriminare între maşinile noi şi maşinile second hand, ci pur şi simplu se va lua în calcul efectiv tipul de emisii".

Taxa auto pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de 1 ianuarie 2007 a fost suspendata in luna ianuarie pana pe 31 decembrie 2012, la propunerea Ministerului Mediului si Padurilor. Potrivit unei ordonante de urgenta adoptate de Guvern, cei care au masini inmatriculate inainte de 1 ianuarie 2007 le pot vinde pana la sfarsitul anului 2012 fara ca cei care cumpara autovehiculele respective sa plateasca taxa pe poluare auto.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8877 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    parca astia (Marţi, 7 august 2012, 13:25)

    lucyan [utilizator]

    tipau la boc ca taxa este ilegala sau ca ei o anuleaza, acum este buna...
    • -11 (15 voturi)    
      taxa in sine nu e ilegala ... (Marţi, 7 august 2012, 13:38)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      modalitatea de calcul si nivelul era profund gresit .

      iar discriminarea (favorizarea celor noi) era ilegala .
      • +7 (13 voturi)    
        si in DE sunt exact acelasi criterii (Marţi, 7 august 2012, 14:26)

        Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        cu cat masina e mai veche cu atat taxa e mai mare (plus evident, consumul)...si in DE nimeni nu a tipat ca e discriminare.

        Apropo, asta-i si unul din motivele pentru care nemtii incearca sa scape de "vechiturile" lor orientandu-se catre o dacie noua.
        • +2 (2 voturi)    
          in DE? (Marţi, 7 august 2012, 15:02)

          Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          In DE taxa se plateste o singura data la cumpararea vehiculului sau e ceva periodic?

          Daca tot sustin la noi ca e taxa de poluare mi se pare normal sa platesti periodic pentru tot intervalul in care poluezi cu masina. Ca doar nu poluezi o data cand o cumperi si gata. Plus ca daca o vinzi dupa un an poluezi altfel decat daca o tii 10 ani.
        • -2 (4 voturi)    
          serios ? (Marţi, 7 august 2012, 16:21)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

          uite ai scris o minciuna, si exact ca si la antena trei, sau gasit citiva sa te creada. nu sau interesat/documentat ca sa afle daca este real ce ai scris, ci intocmai ca si ciinele lui Pavlov, au reactionat cu + la o minciuna !
    • +19 (19 voturi)    
      Cine i-a crezut? (Marţi, 7 august 2012, 13:41)

      Cil [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Cand e sa ne ia banii nu renunta nimeni la taxe.
      Cand esti in opozitie e usor sa strigi cat te tin puterile.
      Cand esti la putere iei pielea de pe om.
      Toti sunt aceiasi mizerie.
      Inca nu v-ati convins?
      Abia astept sa-l vad pe taranum sarac care i-a votat cum isi mai vinde el Aro sau dacia veche.......
    • 0 (2 voturi)    
      Modificati articolul! (Marţi, 7 august 2012, 18:13)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      In interventia telefonica difuzata la stirile B1 madam Plumb spune ca taxa se va calcula in functie de NIVELUL emisiilor, nu in functie de tipul emisiilor.

      Parca jurnalistul trebuia sa se documenteze din 3 surse inainte de a scrie articolul, nu cititorul sa verifice din 3 surse daca informatiile din articol sunt corecte.
  • +9 (9 voturi)    
    prostuto (Marţi, 7 august 2012, 13:43)

    micsunica [utilizator]

    Da' cine ti-a spus tie ca problema de discriminare era intre masinile noi si cele second-hand? Mai cititi in saracie reglementarile Ue si jurisprudenta CJUE, macar cat mai suntem in UE.
  • +19 (19 voturi)    
    de a doua zi (Marţi, 7 august 2012, 13:50)

    mos ion roata [utilizator]

    vom schimba toate legile guvernului Boc.(si dupa trei luni vom reveni la ele)
  • +7 (9 voturi)    
    idioti (Marţi, 7 august 2012, 13:51)

    blu3s0ul [utilizator]

    scoaterea taxei de inmatriculare ar aduce USL un capiltal de imagine urias. nu pot sa inteleg cum nu s-au folosit deja de acest avataj.
    aveau prezenta 200% la referendum daca scoteau taxa.
    • +7 (7 voturi)    
      mai putin capital.. zero imagine.. (Marţi, 7 august 2012, 14:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui blu3s0ul

      avand in vedere profilul electoratului USL si impactul taxei de prima inmatriculare doar asupra celor care isi cumpara o masina anul asta.. cateva zeci de mii de persoane..
  • +13 (13 voturi)    
    E clar: suntem la fundul sacului (Marţi, 7 august 2012, 13:59)

    buncrestin [utilizator]

    Daca o tinem tot asa, in curand Guvernul Ponta va lua masuri mai de dreapta decat cele luate de Boc. Asta pentru ca au ajuns la fundul sacului, dar nu vor sa recunoasca.
    • +1 (1 vot)    
      Sacul e gol demult... (Marţi, 7 august 2012, 17:44)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      Guvernul opereaza cu bani de la FMI, BM si CE. Ieri s-a platit prima transa de 675 mil. din datoria de 14 mld. euro, ce trebuie platita pana in 2015.
  • +3 (3 voturi)    
    taxa (Marţi, 7 august 2012, 14:09)

    unimog [utilizator]

    E normal sa puna ta, ca de unde bani daca nimeni nu vine cu masuri economice concrete? Traiasca bulgarii si moldovenii, sa le inmatriculam acolo...de ce sa bagam la noi 100 euro, cind putem sa i dam bulgarilor si noi sa nu luam nimic?
  • +9 (9 voturi)    
    Cum defineste doamna Plumb (Marţi, 7 august 2012, 14:12)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    "tipul de emisie"? Cum va face diferenta intre un motor 1.0 si unul 6.0 pe benzina? Tipul de emisie este acelasi (din cate am aflat, este o emisie punctiforma - adica iese pe o teava), benzina arde fiecare, difera doar cantitatea/durata de functionare sau cantitatea/distanta parcursa. Daca ne raportam la tipul emisiei, taxa ar trebui sa fie aceeasi pentru toate vehiculele, dar daca ar fi asa, ea nu isi va produce efectele scontate (reducerea emisiilor poluante). Poate vine cu o lamurire.
    • +3 (3 voturi)    
      Completare. (Marţi, 7 august 2012, 14:25)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui Jimmy Hoffa

      *difera doar cantitatea/durata de functionare sau cantitatea/distanta parcursa a emisiilor poluante.
  • +4 (8 voturi)    
    care-i faza? (Marţi, 7 august 2012, 14:15)

    I [utilizator]

    toti smecherii sunt dealeri de masini noi in Ro si evident starpirea importului de masini la mana a doua este foarte profitabila.
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 august 2012, 14:23)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    poftim! (Marţi, 7 august 2012, 14:38)

    barbu007 [utilizator]

    preţul biletului de metrou s-a dublat. la internarea în spital plateşti. vine şi taxa de înmatriculare...să simtă pe pielea lor, idioţii care au susţinut pe toate căile schimbarea. nenorocirea este că simţim şi noi, ceilalţi.
  • +3 (3 voturi)    
    CE MINCIUNA!!!!!!!!!!!!!! (Marţi, 7 august 2012, 15:38)

    Johanis [utilizator]

    Ce aberatie mai spune doamna ministru! Taxa a afost suspendata timp de un an! Nimic mai fals. Sa nu stie doamna ministru ca taxa se percepe in fiecare ziulica pe care o traim ca fraierii in Romania, zi pe care o traieste domnia sa pe carca noastra? Hal de ministru! In ianuarie s-a renuntat la taxarea pe noua formula in care ar fi trebuit sa se plateasca taxa si in cazul autovehiculelor deja inmatriculate in Ro si pentru care nu s-a platiti taxa niciodata, deci au intrat in Ro pana in 2007 cand se plateau taxe vamale. numai la aceasta prevedere s-a renuntat, celelalte au fost taxate cu varf si indesat.
    • +2 (2 voturi)    
      suspendarea (Marţi, 7 august 2012, 15:54)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Chiar mai gandeam acum, ce fraier am fost ca n-am profitat de aceasta suspendare a taxei. De care, culmea, nu citisem nicaieri.
  • -5 (5 voturi)    
    Va rog cei de la hotnews sa fiti mai documentati (Marţi, 7 august 2012, 15:54)

    korcico [utilizator]

    Articolul este o balivrena si din ce ati scris se vede asta.
    taxa de prima inmatriculare nu e tot una cu taxa de poluare. Va rog sa faceti corectura
  • 0 (0 voturi)    
    taxa. (Miercuri, 8 august 2012, 13:52)

    consting [utilizator]

    iata una din binefacerile guvernarii usl. restul se refera la inapoierea sumelor si marirea pensiilor celor care ii sistin, precum sindicatul militarilor disponibilizati. in rest pt usl nu ex decat cei care le aduc voturi. de restul sa se aleaga praful. atentie la votul din noiembrie.