Protestele de la Dacia continua si joi. Muncitorii din primul schimb au refuzat sa reia lucrul

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 21 martie 2013, 9:08 Economie | Auto


Salariatii de la Uzina Vehicule Dacia continua, joi, protestul inceput in urma cu o zi, ca urmare a nemultumirilor legate de evolutia negocierilor pe marginea contractului colectiv de munca, informeaza Agerpres.

Muncitorii din primul schimb (care incepeau lucrul la ora 7), cei care au declansat protestele in ziua precedenta, au refuzat sa reia lucrul, o parte dintre ei adunandu-se in zona portii de acces in uzina, unde scandeaza impotriva conducerii.

Reprezentantii Dacia au spus joi dimineata pentru HotNews ca acum nu exista revendicari clare si ca in prezent conducerea discuta cu liderii de sindicat.

Miercuri 20 martie, incepand cu ora 9.00 si pana la lasarea intunericului, cateva sute de salariati au protestat la Mioveni in legatura cu negocierile contractului colectiv de munca, revendicarile fiind pe tema salariilor si a orelor suplimentare.

Dacia spune ca protestul care s-a desfasurat pe 20 martie la uzina este ilegal, iar cei care au absentat nemotivat de la posturi nu vor fi platiti, arata un comunicat remis miercuri seara de companie.

Reprezentantii Automobile Dacia au confirmat miercuri pentru HotNews.ro ca protestele sunt legate de renegocierea contractului colectiv de munca, adaugand ca negocierile au inceput la sfarsit de februarie, continua si in prezent si ar putea fi finalizate in cursul lunii aprilie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4058 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Speculatie (Joi, 21 martie 2013, 9:23)

    nellino [utilizator]

    daca fraierii astia continua protestul, francezii pleaca si Dacia se inchide... oare se scoate timbrul de mediu?
    ar trebui vorbit si cu aia de la Ford.
    • +3 (11 voturi)    
      pleaca oricum (Joi, 21 martie 2013, 10:41)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Lodgy/Dokker se face in Maroc, Duster in India... incet-incet pleaca si singuri.
      • +2 (12 voturi)    
        Ai dreptate! (Joi, 21 martie 2013, 11:44)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui catelu

        Hai sa le tragem si niste suturi in fund ca sa se grabeasca si sa nu le mai treaca vreodata prin cap sa se intoarca.

        Mai ai frati? Pacat.
        • +3 (3 voturi)    
          angajatii Dacia au dreptate (Joi, 21 martie 2013, 14:20)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          (angajatii) cei de la VW, Porche, Audi, BMW si Mercedes au primit prime anul acesta in jur de 7500 euro !!!!!!!

          fiecare angajat !

          ce primesc angajatii romani ??? desi Dacia a crescut cu 12% in ani de criza ???

          NIMIC ! impunerea de a produce o masina la 40 secunde in loc de 1,50 secunde !!
          deci de a munci de 3 ori mai mult !
    • +1 (13 voturi)    
      Tu la patron faci voluntariat? (Joi, 21 martie 2013, 11:15)

      zambara [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Poate si dumitale ti-ar place ca patronul sa vina sa-ti spuna: de maine va trebui sa lucrati suplimentar pe zi in afara programului inca 2 ore....aaa si orele suplimentare "biensur" ca nu vor fi platite. Ele sunt parte a unui program de voluntariat. Vor fi cadoul vostru de angajat in beneficiul firmei. E dovada voastra de angajat ca ne iubiti. Ca doar bisnisul cu masini e doar pentru noi patronii, pentru voi e doar iubire si recunostinta ca va ofer sansa de a munci pentru noi.
      • +1 (3 voturi)    
        daca imi aleg sa lucrez intr-un domeniu (Joi, 21 martie 2013, 13:16)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui zambara

        in care exista doar doi angajatori in Romania ar trebui sa inteleg riscurile ca pot fi tratat discretionar doar pentru ca nu prea am cum sa schimbi job-ul.

        cand un patron a venit si mi-a zis asta mie, dupa doua luni in care am tot asteptat sa se razgandeasca i-am spus ca plec la o alta firma pe mai multi bani si ca sa se astepte ca voi mai lua dintre colegi cu mine in urmatoarele luni.
        Eu am plecat, iar patronul a renuntat la orele suplimentare neplatite.

        true story
  • +4 (14 voturi)    
    Oameni manipulati (Joi, 21 martie 2013, 10:38)

    tntmind [anonim]

    Cand economia este in starea in care este si tarile din lumea a 3-a abia asteapta investitii, muncitorii nostri fac nazuri, nu le mai e bine cu un loc de munca decent si stabil.

    Oare chiar nimeni nu gandeste? Deja sunt modele dacia fabricate exclusiv in alte tari unde renault are fabrici chiar mai moderne si mana de lucru mai ieftina.

    Incepuse sa mearga bine treaba cu vanzarile noilor modele si acum gata, greva...
    • +3 (7 voturi)    
      plin de comuniști și ruși infiltrați (Joi, 21 martie 2013, 11:57)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui tntmind

      (Reuters) - Deutsche Lufthansa has canceled more than 500 flights after German union Verdi called on 33,000 workers at the company to go on strike on Thursday over a wage dispute
      • -1 (3 voturi)    
        aia 33 de mii erau toti est-germani rosii (Joi, 21 martie 2013, 13:17)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        si votatnti ai USL-isch la ultimele alegeri.
  • +6 (14 voturi)    
    e dreptul lor. (Joi, 21 martie 2013, 11:07)

    fara imunitate [utilizator]

    e dreptul lor sa faca greva, nu inteleg inversunarea asta din partea antevorbitorilor. Sa-si mute Renault productia unde vor, pana una alta muncitorii au dreptul sa faca greve daca nu le convin conditiile impuse de patronat.
    • +2 (10 voturi)    
      Ai inteles gresit (Joi, 21 martie 2013, 11:56)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui fara imunitate

      Nimeni din cei de mai sus nu le-a contestat dreptul de a face greva. Le-au contestat motivele si mai ales oportunitatea grevei.
      Ca statul le ia peste 63% din banii pe care-i produc nu s-au suparat. N-au facut greva. Ba mai mult, i-au votat cu ochi inchisi.
      Intelegi cine este de vina si cine trage ponoasele? Ce vina are Renault ca din 1000 de euro cat le da salariu le ia statul 630 si mai ajung la ei 470?
    • +3 (7 voturi)    
      daaaa (Joi, 21 martie 2013, 12:03)

      Marco87 [utilizator] i-a raspuns lui fara imunitate

      Brusc vor o marire de salariu nu cu 5% nici cu 10% , pur si simplu ei vor 25%.

      ma tem ca romanii nici dreptul la greva nu-l inteleg. in usa nu se prea fac greve, si totusi au salarii mari.
      • +1 (3 voturi)    
        Si bineinteles ca guvernul se bucura (Joi, 21 martie 2013, 13:49)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Marco87

        El are mai mult de castigat din marirea salariilor decat au salariatii insisi. Pe bune! Matematica nu minte!
        Bai fratiulor voi nu intelegeti? Nu sunt patronii usi la biserica dar nu ei va fura mai mult de jumatate din bani. Luna de luna, fara exceptie, statul o face si va ameninta cu puscaria daca nu va supuneti:
        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-14454013-pedepsele-pentru-evaziune-fiscala-fost-drastic-inasprite-potrivit-noii-legi-aparute-marti-seara-monitorul-oficial.htm
  • +7 (9 voturi)    
    UE (Joi, 21 martie 2013, 11:57)

    ccc111 [utilizator]

    Uitati un element esential pentru care Renault nu isi muta toata productia in Maroc, pentru piata din UE au nevoie de productie in UE (fara taxe vamale). Oricum salariile din Romania....nu sunt cu mult peste cele din Maroc, deci au de unde plati orele suplimentare.
  • +6 (10 voturi)    
    sigur ca da, ce atata protest? (Joi, 21 martie 2013, 11:59)

    Itsoc [utilizator]

    iar pentru restul muncitorilor din tara asta care trag 10-12 ore pe zi pe un salariu de 900-1000 de lei, lasa-ti drq carcotelile si nemultumirile, nu vedeti ca e criza? ziceti merci ca aveti onoarea sa va dati jumatate din viata firmei !