VIDEO Volkswagen a răscumpărat 335.000 de mașini în SUA în scandalul Dieselgate și le păstrează în zeci de parcări uriașe

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 10:08 Economie | Auto


Sigla Volkswagen
Foto: Volkswagen
​Volkswagen AG a răscumpărat 335.000 de mașini în scandalul Dieselgate din SUA și le păstreaza în 37 de locuri, până când află ce are voie să facă, scrie Reuters. Răscumpărările au costat peste 7 miliarde dolari și arată cât de diferită este legislația față de Europa. unde doar în cazuri izolate clienții au obținut în instanță acest drept.  

Datele arată că Volkswagen a distrus 28.000 de vehicule dintre cele răscumpărate, a revândut 13.000 și depozitează 294.000 în 37 de locuri din SUA.

Unde se găsesc aceste parcări uriașe? De exemplu pe un stadion dezafectat din Detroit, într-o fostă fabrică de celuloză din Minnesota și într-un loc deșertic din California.



Volkswagen așteaptă ca autoritățile SUA să decidă ce modificări la capitolul emisii trebuie făcute la aceste vehicule și va decide apoi dacă le poate revinde în SUA, sau în alte țări.

Volkswagen este obligată să repare sau să răscumpere până în iunie 2019 cel puțin 85% dintre vehiculele afectate de scandalul Dieselgate în SUA, în caz contrar riscând amenzi.

Per total ”nota de plată” pentru Volkswagen în SUA se va ridica la 25 de miliarde dolari în scandalul Dieselgate, incluzând aici și daunele pe care clienții le-au obținut și le vor obține în instanță.

Scandalul a afectat 437.000 de mașini Diesel în SUA.



















3693 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    sa le puna in containere (Joi, 29 martie 2018, 10:43)

    mmmircea [utilizator]

    si sa le aduca la noi, la juma de pret o sa fie bataie ca pe oalele de la lidl.
    • -1 (1 vot)    
      Ar fi bine (Joi, 29 martie 2018, 16:49)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Ar fi bine!Eu cumparam um vw phaeton sau A8 de 3 litri tdi daca ar fi la jumatate de pret fata de Europa!
  • +4 (6 voturi)    
    Cu siguranta extrem de "poluante" (Joi, 29 martie 2018, 10:56)

    xolv [utilizator]

    fata de un Ford F150 sau Chevrolet Silverado.
    • +3 (3 voturi)    
      nu conteaza.. (Joi, 29 martie 2018, 16:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      americanii au prins competitia la mijloc, si dau in ea pana o indoaie...
      Asta e capitalismul, astea sunt regulile economiei de piata.
    • 0 (0 voturi)    
      clarificare (Joi, 29 martie 2018, 22:08)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      1. Americanii nu cred in gazele cu efect de sera gen CO2, dar sunt duri cu poluarea cu particule fine si NOx. O masina americana pe benzina emite mult CO2 dar nu NOx. In plus motorina in USA e proasta, e pentru camioane si tractoare, nu-i "EURO".
      2. Spre deosebire de Europa, americanii au organisme independente de analiza. Iar VW a fost condamnat pentru ca a mintit intr-o ancheta federala. Daca nu mintea avea o amenda mult mai mica, au mai fost scandaluri similare dar cu amenzi mult mai mici (de exemplu cu camioanele).
      3. Europa (UE, Germania etc.) stia prea bine de frauda motoarelor diesel. Dar s-a facut ca nu vede, impunand in acelasi timp norme din ce in ce mai dure pe care fabricantii oricum nu puteau sa le respecte. Prefacatorie tipic europeana (din Portugalia pana-n Urali).
  • +4 (8 voturi)    
    TDI (Joi, 29 martie 2018, 11:14)

    alternativxax [utilizator]

    dragi români, la atac! doar voi cumpărați tot ce se aruncă din alte țări. în RO alt motor în afară de TDI parcă nu există.
    • 0 (8 voturi)    
      Adevarat! (Joi, 29 martie 2018, 12:20)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

      Pai tre' sa recunosti ca alte motoare bune nu prea mai sunt!Mici exceptii cdi de la mercedes si diesel urile de la bmw!In rest niste cazane!
      Isteria asta cu poluarea miroase a eco comunism!
      Nu m am uitat niciodata cand am cumparat o masina la emisiile de poluare ci sa fie fiabila, robusta,putere mare si consum redus ,lucruri pe care le intalnesti la o masina germana! Restu' ,sunt jucarii!
      • +2 (6 voturi)    
        poluare (Joi, 29 martie 2018, 12:53)

        alternativxax [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        ai vazut cum arata orasele chinezesti din cauza smogului? nu se vede soarele saptamani la randul! poate pe tine nu te interesează dara de fum lasata de masina, pe mine da!
        • 0 (6 voturi)    
          alternativxax (Joi, 29 martie 2018, 13:10)

          adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

          Beijing 21.5 milioane locuitori vs. Bucuresti 2 milioane... dap, buna comparatia :-D
        • 0 (2 voturi)    
          'aide bre (Joi, 29 martie 2018, 16:45)

          Landser [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

          La sa ne cu poluarea matale!Pune ti masca!Nu mi pasa!diesel ul este cel mai eficient motor iar tigaile astea electrice nu fac 2 bani!
        • +1 (1 vot)    
          nu de la masini e poluarea in Beijing (Joi, 29 martie 2018, 16:52)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

          acolo nu exista nicio norma privind poluarea industriala (ca si in India, dealtfel) si de aceea firmele straine nu cheltuiesc nici macar 1 euro pe catalizatori si filtre ptr fabricile din industrie.
          Este cam cum era in Romania in unele zone de dinainte de 1989: nu erau masini dar nu puteai sa mergi pe drum ptr ca nu vedeai din cauza smogului si cetii industriale. Ex la Govora norul de ceata era pe 1 km lungime, pana treceai de combinatul chimic.
        • 0 (0 voturi)    
          da' poate smogul e din cauza orezului (Joi, 29 martie 2018, 19:47)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

          da' vreo dara de avion, ai vazut!? aia nu polueaza ca-i alba ca norisorii raiului...ce conteaza ca baga intr-un avion doua, trei cisterne de kerosen...de trenuri sau vapoare cat consuma, sa nu vorbim, probabil consuma mai putin ca un 1.9 tdi.
    • +2 (4 voturi)    
      așa a fost propaganda; în ziare, la tv (Joi, 29 martie 2018, 12:35)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

      și a avut efect
  • +3 (7 voturi)    
    se cauta cumparatori (Joi, 29 martie 2018, 11:17)

    kingdavidhotel [utilizator]

    in tarile bananiere.
  • +1 (1 vot)    
    Din 2024 diesel se va interzice în cele mai multe (Joi, 29 martie 2018, 22:10)

    nick24 [utilizator]

    caoitale europene.
    Deci milioane de mașini vor avea valoarea practic zero.
    Dacă nu se vor interzice și la București, foarte posibil că vor ajunge la noi.
    Deci ce nevoie să mai aducâ din USA, că transportul e mai scump ca mașina.