Renault și Nissan discută fuziunea - Rezultatul ar fi o companie de peste 60 miliarde euro, scrie Bloomberg

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2018, 17:16 Economie | Auto


Sigla Renault
Foto: Renault
Renault și Nissan - companiile auto care se află într-o alianță strategică din 1999 - sunt în discuții pentru a fuziona, urmând să rezulte o companie cu vânzări anuale de peste 10 milioane de mașini, scrie Bloomberg. Totuși, fuziunea nu va fi ușor de realizat, mai ales din cauză că statul francez s-ar putea opune.

În prezent Renault are 43% din acțiunile Nissan, în timp ce Nissan are 15% din Renault. În plus, statul francez are 15% din acțiunile Renault.

Cele două companii pun multe în comun în alianța lor, motoare, achiziții de piese, platforme auto, dar o fuziune ar însemna crearea unei noi companii și legături mult mai strânse.

Acțiunile Renault au crescut cu 8% după apariția informațiilor, iar capitalizarea de piață a Renault este de 29 miliarde euro, în timp ce la Nissan este 36 miliarde euro.

În prezent, din lucrurile puse în comun de cele doua grupuri se fac economii anuale de 5 miliarde euro, iar obiectivul este să se ajungă la 10 miliarde euro în 2022.

Alianța a vândut 10,6 milioane vehicule anul trecut și vrea să ajungă la 14 milioane în 2022. Alianța nu cuprinde doar mărcile Renault și Nissan, ci și Dacia, Lada, Mitsubishi și marca de mașini Samsung Motors din Coreea de Sud.


Citeste mai multe despre   


















985 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Strutocamile (Joi, 29 martie 2018, 18:01)

    Landser [utilizator]

    Mai bine s ar dizolva !Masini urate ca munca si putin fiabile!Cateva exemple care imi vin acu in minte de hidosenii: nissan juke ,note leaf;reno koleos',talisman(asta se vrea un fel de superb sau passat)...urate cu crengi si scumpe!
    Singurul lucru bun e dacia dar si asta rugineste dupa catva ani dar culmea e ca mai fiabila fata de reno si nissan!plus pretul care este decent!
    • +5 (5 voturi)    
      mentalitate (Joi, 29 martie 2018, 19:26)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      de carutas care baleste dupa vreun tdi la mana a doua.
      • -2 (4 voturi)    
        Da bre (Vineri, 30 martie 2018, 8:52)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Intr adevar balesc dupa un tdi la mana a doua pt ca nu mi permit sa dau 80000-90000 de euro pe unul nou!
        • +2 (2 voturi)    
          Totusi sunteti un norocos. (Vineri, 30 martie 2018, 11:48)

          OviCti [utilizator] i-a raspuns lui Landser

          Chiar mare norocos, pentru ca uneori lipsa de discernamant este compensata si corectata in mod fericit de lipsa de bani.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai sunt norocos! (Vineri, 30 martie 2018, 16:37)

            Landser [utilizator] i-a raspuns lui OviCti

            Tocmai ce am spus ca nu mi permit o masina de 90000 noua !Scuze dar cred ca nici dvs nu aveti 90000 eur pt o masina!
    • 0 (2 voturi)    
      Analfabetismul functional (Vineri, 30 martie 2018, 12:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      (Renault === reno) loveste din nou cu analiza stiintifica asupra marcilor de masini.
      • 0 (0 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 30 martie 2018, 16:40)

        Landser [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Pai cam asta e parera mea despre acasta marca si in general despre masinile frantuzesti :pejeu ,citroen si reno!
  • -3 (3 voturi)    
    adica, (Joi, 29 martie 2018, 19:23)

    nash pandelica [utilizator]

    nissan sa preia reanault.
    invers, deza$tru.
    un nissan mi'as lua oricand.
    un renault, cu un discount ca lumea. :-))
    sau, sa nu se certe, sa se numeasca dacia, cu sediul la alexandria.
  • +2 (4 voturi)    
    Numarul 1 mondial (Joi, 29 martie 2018, 20:13)

    mihnea2012 [utilizator]

    Da, a vandut 10.6 mil de autovehicule si e nr. 1 in lume in 2017 in fata fostilor lideri Volkswagen si Toyota. Asa, cum arata ele, e coada la Duster in toata lumea, Sandero se vinde in draci, Nissan Juke e moartea femeilor, Nissan Xtrail sau Rogue in America a fost cel mai vandut SUV din lume in 2017. Ursul merge ...