VIDEO Hamburg devine în câteva zile primul oraș german care introduce interdicții pentru mașinile diesel. Sunt vizate mașinile cu norme inferioare celei Euro 6

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 23 mai 2018, 15:53 Economie | Auto


Una dntre strazile din Hamburg unde diesel-urile vor fi interzise
Foto: Google Street View
Hamburg, al doilea oraș german ca mărime, introduce de la 31 mai restricții pentru mașinile diesel cu normă inferioară celei Euro 6, fiind instalate deja 100 de indicatoare care anunță măsura. Interdicția se aplică de la 31 mai pe numai două străzi, dar o decizie recentă a justiției germane deschide calea pentru restricții în multe orașe.

Una dintre restricții se va aplica pe 1,6 km pe Stresemannstrasse unde va fi interzisă circulația vehiculelor diesel de 3,5 tone și mai grele. în timp ce pe 580 metri de pe Max-Brauer-Allee interdicția include toate diesel-urile care nu sunt Euro 6. Ambele străzi sunt în cartierul Altona.



Au fost montate peste 100 de indicatoare în zonele vizate, iar orașele germane au dreptul de a aplica interdicții în zone restrânse și, cu timpul, aceste zone se vor extinde.

Hamburg este al doilea oraș german ca mărime, cu 1.8 milioane de locuitori. Interdicțiile au fost criticate pe motiv că îi vor face pe cei cu diesel-uri vechi să ocolească zonele și să polueze mai mult.

Cea mai înaltă instanță administrativă germană, în Leipzig, a decis în martie că marile orașe germane au dreptul de a interzice diesel-urile vechi, decizia putând să afecteze 12-15 milioane de mașini. Hotarârea deschide calea aplicării unor interdicții în mai multe orașe germane, iar măsurile împotriva diesel-urilor sunt foarte controversate.

De când s-a declanșat scandalul Volkswagen diesel-urile sunt în declin și în tot mai multe orașe autoritățile vor să interzică mașinile diesel mai vechi. Exemple celebre sunt metropole precum Paris, Madrid, Mexico City și Atena, dar un capitol important al controversei se petrece în Germania.

Un grup de protecția mediului a dat în judecată autoritățile din Stuttgart și Duesseldorf pentru nivelul foarte mare de particule poluante din aer, iar instanțe locale au solicitat ca mașinile diesel poluante să fie interzise în orașe cel putin in zilele în care nivelul de poluare este foarte ridicat.

Surse; Reuters, Autocar






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3547 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Uuu (Miercuri, 23 mai 2018, 16:02)

    mitg [utilizator]

    Mare lucru.

    In Germania (cat am fost eu cel putin) n-am vazut multe harburi, deci nu stiu cat de mult ii afecteaza treaba asta. E mai mult cosmetica, nu stiu cate masini <Euro V au acolo.

    La noi pe de alta parte, cel putin in Timisoara si Arad, la ce densitate de 2.0 TDI din 2004 toamna e pe strazi, o astfel de masura nu s-ar putea pune in aplicare niciodata.
  • -1 (11 voturi)    
    Pai sa faca EU si Germania recall (Miercuri, 23 mai 2018, 16:19)

    Je__ [utilizator]

    si sa dea banii oamenilor inapoi.

    Ca oamenii au cumparat autotorismele alea de buna credinta, si acum nu mai au voie sa circule cu ele?

    Adica? Nu ai decat sa le interzici noile vanzari. Nu ai decat sa le cumperi inapoi .

    Maine - poimane ne trezim ca nu avem voie sa mergem pe strada ca avem parul de alta culoare, sau mai stiu eu ce.
  • +5 (5 voturi)    
    hmm (Miercuri, 23 mai 2018, 16:39)

    jude [anonim]

    Interdictia se refera la 2 strazi si asta pentru masini de mare tonaj > 3.5 tone exceptia fin 580 m dintr-o strada unde sunt interzise toate < Eur 6
    Noi vorbim acu mde poaluare autoturismelor personale care sunt < Eur 6 dar nu vorbim de poluarea masiva pe care transportul greu o face (Rabe, Camioane, Autobuze, etc)
    • -1 (1 vot)    
      alte standarde (Miercuri, 23 mai 2018, 17:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jude

      Oricum autobuzele si camioanele au alte unitati de masura a poluarii. Desi cifrele seamana sunt masurate in g/kWh, nu g/km. Un autobuz euro 2-3 cum sunt multe din Romania polueaza cat 20 de VW din Dieselgate, atata timp cat au loc pe drum.
  • 0 (6 voturi)    
    In Romania pe cand? (Miercuri, 23 mai 2018, 16:40)

    Miky60 [utilizator]

    Niciodata atat timp cat romanii nu accepta niste schimbari in reglamentul de urbanism (gen interzicerea accesului masinilor diesel sau poluante in unele zone din capitala) doar pentru ca primarul este de la cancerul metastazic psd-ciuma rosie. Unele din masuri sunt benefice, dar sunt multi care gandesc doar in alb si negru.
  • +3 (3 voturi)    
    primaria Bucuresti contraataca (Miercuri, 23 mai 2018, 17:24)

    rov [utilizator]

    din 2025 va interzice carutele care nu sunt dotate cu sac de colectare balega de cal...sau il au dezactivat mecanic
  • +1 (1 vot)    
    o mare prostie (Miercuri, 23 mai 2018, 17:51)

    Mistrelutz [utilizator]

    nu zic ca nu ar fi necesar,dar odata ce diesel-ul tot a fost promovat chiar daca se stia demult ca polueaza si nu e tocmai ok,acum sa taca pana le cad rotile si nu mai pot functiona pe drumuri publici..atat timp li s-a permis coercializarea si acum ca muuultii si-au cumparat,gata,le interzicem..pai despagubiti oamenii.unde e vina oamenilor ?
    e ca si cu centralele pe peleti la noi..luaatii ma si cumparati ca va dam si deducere la ele si sunt si ieftini peletii.. si asa si-au mai luat-o niste ''fraieri'' ...
  • -1 (1 vot)    
    Bun! (Miercuri, 23 mai 2018, 20:50)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si Euro 6 asta de cine sa fie stabilit? Raspunsuri posibile, castigatorul sa-si dea o bere!
    1. Sa stabileasca firma AUDI, adica VW cum se stabileste EURO6, apropo de fraude nesimtite...
    2. Sa stabileasca un laborator independent dintr-o tara neinteresata, sa fie testele impartiale, nu?
    3. Sa stabileasca ce inseamna autoritatile americane in materie de auto, ca tot au pus VW de un recall urias, de zeci de miliarde de US, tocmai sa nu fie date in judecata.