Tăriceanu, întrebat dacă folosește transportul în comun: Nu mă plimb prin București, dar sunt mulți ”plimbăreți”. Toată ziua este un trafic fabulos. În Munchen după ora 8 traficul dispare, lumea este la serviciu

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 13 iunie 2018, 12:34 Economie | Auto


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
​În București diferența dintre traficul la ore de vîrf și celelalte ore nu este prea mare, iar în oraș sunt foarte mulți ”plimbăreți” și traficul este imposibil aproape la orice oră. În orașe din Occident, cum ar fi Munchen, după ora 8 ”lumea circulă, dar traficul cu vehicule aproape că dispare”, a spus șeful Senatului, la un forum pe teme auto. ”Cred că Bucureștiul deține un record fantastic, având o mie de mașini la mia de locuitori. În Europa densitatea este mult mai mică”, mai spune el.

Tăriceanu spune că traficul din București este de nesuportat și preferă scuterul când are de ajuns rapid undeva, fiindcă face de două ori mai puțin dintr-un punct în altul.

”Problema este că folosim o mașină de 4-5 locuri în care merge o singură persoană, iar volumul mare al mașinilor nu este decât un element suplimentar care contribuie la îngreunarea traficului. De ce nu folosim în oraș mașini mici care sunt mai ușor de condus, mai ușor de parcat și care ocupă în general loc mai puțin? Vă garantez că traficul va fi mai suportabil”, spune Tăriceanu,
care recomandă bicicletele și vehiculele motorizare pe două roți. ”Trec în fiecare zi pe Calea Victoriei și văd că pistele sunt folosite de foarte puține persoane”.

Tăriceanu spune că Bucureștiul are o ”arhitectură urbană” care nu a fost gândită pentru un trafic atât de mare și această arhitectură se poate modifica extrem de greu pentru că nu putem lăți bulevardele și nu ne putem compara cu Parisul ”care urbanistic a fost gândit mult mai generos”.

Întrebat dacă folosește transportul în comun, Tăriceanu a spus că nu, fiindcă stă în afara Bucureștiului și nu face foarte multe drumuri în București și vine dimineață la birou și pleacă apoi seara.

”Nu mă plimb în București, dar constat că sunt foarte mulți plimbăreți. Toată ziua este un trafic fabulos. De exemplu în Munchen, după ora 8 traficul practic dispare, nu mai este trafic cu vehicule. Oamenii circulă, dar marea majoritate sunt la servici. la fel este și seara. La noi sunt diferențe de trafic între orele de vârf și restul timpului, dar destul de mici”.

Întrebat când a folosit ultima oară bicicleta, el a spus că ieri. ”Stau la Snagov, însă nu pot veni 30 km cu bicicleta”, spune el, râzând.

Declarațiile au fost făcute la forumul Autobest


Citeste mai multe despre   


















5268 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    wow.. (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:37)

    gabone [utilizator]

    senilitate la puterea 2000!
    • +15 (15 voturi)    
      loool (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:07)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      aveai alte asteptari ?
    • -17 (21 voturi)    
      esti doar rau! (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:15)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Inteleg sa nu-ti placa tariceanu, dar ce spune el este perfect logic!

      Bucurestiul este capitala europeana cu cele mai multe SUvuri, breakuri si berline si cele mai putine scutere si biciclete. E deajuns sa te uiti 10 minute la trafic.
      • +18 (18 voturi)    
        nivelul de trai iti spune ceva? (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:18)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Du-te prin Croatia, Cehia, Slovenia, chiar si Muntenegru si vezi ce infrastructura au. La noi toate astea le-au bagat parlahotii in buzunare. Omul de rind abia isi permite sa aibe un cazan sa se duca la munca... Daca-si permitea si 1-2 scutere sau biciclete, dar nu sint piste, nu sint parcari, nu sint amenajari, drumurile sint intortocheate si aglomerate, iti rupi gitul prin gropi daca mergi pe 2 roti. pricepi?
      • +13 (19 voturi)    
        FALS... (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:38)

        gabone [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Ce spune n-are nicio logica!

        1. e intrebat de transportul in comun si isi da cu parerea despre mersul cu masina personala.

        2. in mintea lui oamenii sunt masochisti si le place sa se plimbe asa brambura prin Bucuresti zi de zi.. ca sa consume combustibil si timp.. ca n-au ce face altceva..

        3. vorbeste de bicicleta si scuter dar el umba cu masina cu sofer si se baga in fata la permise..

        4. cum intreaba si altcineva mai jos: cum poate spune ca face mai putin cu scuterul respectand regulile de circulatie?

        5. efectiv evita sa spuna ca primaria nu-si face treaba! si cauta alti vinovati.. ma mir ca n-a zis nimic de #rezist sau Soros la intrebarea asta...
        • +6 (6 voturi)    
          si alta intrebare (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:03)

          andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui gabone

          Din leafa de bugetar v-ati permis casa (viloi) la Snagov?
          Nu cumva statul paralel este de vina ca in "gloriosul" mandat de prim-ministru nu s-a construit nici um metru de autostrada?
          Si tot statul paralel e de vina ca nu s-a pregatit infrastructura de absorbtie fonduri europene?
          Si deficitul gaura in buget pe care a lasat-o de i-a obligat pe Basescu si Boc sa taie pensii si salarii, tot din cauza statului paralel?
          De fapt ele e paralel cu tot mai putin la nr. de neveste. Il concureaza pe Borcea.
          La ce sa te astepti de la asa un specimen!
      • +6 (8 voturi)    
        Iar singura cale (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:06)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        Sa mergi cu scuterul de 2 ori mai repede e sa faci slalom printre ele sau sa mergi pana la semafor pe banda separatoare, ambele ilegale.
    • +8 (10 voturi)    
      Tariceanul paralel (Miercuri, 13 iunie 2018, 15:11)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      Intotdeauna paralel cu logica
  • +12 (14 voturi)    
    erata (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:43)

    levierul [utilizator]

    intrebarea corecta: dl. Tariceanu, va place mancarea de la penitenciarul Rahova?
  • +11 (13 voturi)    
    Ma intreb (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:55)

    Multa PSD [utilizator]

    Fara sa incalci regulile de circulatie, cum ajungi cu scuterul de doua ori mai repede? Din cate stiu pe linia intrerupra sau continua nu se merge cu vehicule si nici pe pista de biciclete cu scuterul...
  • +22 (26 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 iunie 2018, 12:58)

    tudorr [utilizator]

    Da maimutel, aia care se plimba, se plimba sa-ti plateasca tie salariul si pensia speciala! In Munchen, erai demult bagat la bulau, tu si cu prietenul tau infractorul dragnea!
  • +15 (19 voturi)    
    De la Snagov vine cu Smart sau cu SUV ? (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:06)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca sa nu mai vorbim de motocicleta...

    Ca sa nu mai vorbim de un tren periurban care sa treaca pe la Snagov si sa ajunga oriunde pe centura Bucurestiului sau in Gara de Nord, de unde cu metroul poate ajunge la Senat...

    Dar ce visez eu aici ...? Ar face imediat toate astea, dar nu-l lasa statul perpen... asta... statul paralel...
    • +12 (14 voturi)    
      si cu alai SPP / MAI (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:40)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Restul cetatenilor nu intra in fata la pasapoarte, stau de vreo 3 ori la coada, nu face rost soferul de chitante de timbru cat suntem la birou.
      Apoi totul e inca analog pe hartie, curierii aduc bonuri, aprovizionarea se face la miezul zilei.
  • +8 (10 voturi)    
    pai da (Miercuri, 13 iunie 2018, 13:07)

    Adrian_1234 [utilizator]

    pt ca aia careincep la 8 in munchen chiar ajung la 8
    La noi aia care incep la 8 ajung la 10 din cauza transportului
  • +8 (10 voturi)    
    Pentru ca puteti!! (Miercuri, 13 iunie 2018, 14:08)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cine e la cașcaval in Bukuresti?
    Dar din cascavalul guvernării cine mănâncă?
    Cine e acaparat toata puterea?
    Cine a generat anarhie si haos organizat in RO?
    ALDE voi!
  • +6 (6 voturi)    
    gogomanie mare... (Miercuri, 13 iunie 2018, 16:09)

    sareta [utilizator]

    Pai in Munchen sunt fabrici de peste 80 de ani care inca functioneaza ,tot acolo Primaria are doar un sfert din functionarii Primariei Bucuresti(niciun cuvant despre "exodul acestora prin cafenele dupa ora 9 )si o treime din numarul de functionari administrativi.Bucurestiul a inchis fabrici lasand pe drumuri peste jumatate milion de oameni (nimic despre acest cretinism ?)...Alta intrebare cat mai esti pe functie ?
  • +3 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 13 iunie 2018, 17:18)

    lula [utilizator]

    sa se relocheze in Munchen.
    Parol, ca nu-l plange nimeni!

    ce a vrut sa arate de fapt e ca el munceste muuult si nu freaca duda prin oras in miezul zilei.

    aaa, poate vrea sa inventeze vreun prototip de masina de o persoana. sigur gasestee investitori.
  • +2 (2 voturi)    
    Visul lui Popescu (Joi, 14 iunie 2018, 0:31)

    Thriller [utilizator]

    Popescu este nemultumit de popor - ar fi o idee sa importe vietnamezi si arabi iar romanii sa plece. Ar ramane Parlamentul (fara alegeri) cu un popor de inchiriat - sa te tii manifestatii grandioase cu vietnamezii adusi cu autocare sa urle pentru stapani !
  • -1 (1 vot)    
    Cine sunt plimbaretii? (Joi, 14 iunie 2018, 8:10)

    BEDE [utilizator]

    Nu cumva cei mai multi care se plimba cu RATB-ul dupa ora 8:00 sunt pensionarii care beneficiaza de transport gratuit? Doar care altii?
    Si cu tampeniile pe care le debiteaza Tariceanu nu rezolva nici o problema. Spera ca poate-poate sa scape de puscarie. Oricum, alt mandat de parlamentar nu mai prinde el.
    • 0 (0 voturi)    
      Care altii ? (Joi, 14 iunie 2018, 12:41)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Functionarii gras platiti sa obstructioneze actul administrativ si care asigura jumatate din locurile ocupate dimineata in baruri si cafenele ! Sunt PREZENTI la serviciu si bineinteles la urnele de vot ....atunci cand e cazul.
  • +1 (1 vot)    
    Tariceanu inca n-are strada personala (Vineri, 15 iunie 2018, 8:28)

    Frankie [utilizator]

    Tariceanu inca n-are strada personala, si-ar dori foarte mult una....