VIDEO O mașină Bugatti a atins viteza record de 490 km/h

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 2 septembrie 2019, 11:37 Economie | Auto


Bugatti Chiron
Foto: Bugatti
O super-mașină Bugatti Chiron a atins o viteză record pentru un model de serie, 490 km/h (304 mph) pe o pistă de test aflată la 19 km de sediul Volkswagen de la Wolfsburg, informează Top Gear. Chiron are un motor de 1.500 CP și în versiunea nemodificată costă 3 milioane de dolari. Conform datelor Bugatti, un client al mărcii are în medie 42 de mașini din toate mărcile.

Un Bugatti Chiron modificat a atins 304 mph pe circuitul de teste al Volkswagen de la Ehra-Lessien, din regiunea germană Saxonia Inferioară. Este prima mașină de serie care depășește pragul de 300 mph. Recordul de 304 mph (490 km/h) a fost certificat și de asociația germană TÜV.



Recordul precedent aparține unui Koenigsegg, 457 km/h.

Viteza maximă a unui Chiron de serie este 420 km/h. La modelul care a depășit recordul s-au făcut în ultimele șase luni modificări la caroserie, șasiu și motor de către ingineri de la Bugatti, Michelin și Dallara.

Motorul denumit Thor este de 8.0 litri, quad-turbo W16, 1.578 CP.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















34036 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Mizilic (Luni, 2 septembrie 2019, 12:26)

    ipolitic [utilizator]

    Tesla Roadster a lu Musk a atins 18,000mph cu consum ZERO. Problema e ca degeaba franeaza....
    • +4 (6 voturi)    
      Si-i si cam frigut (Luni, 2 septembrie 2019, 12:55)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Si-i si cam frigut in acea Tesla... :D. Undeva pe la minus 273 de grade Cesius....
  • -2 (8 voturi)    
    pentru ca (Luni, 2 septembrie 2019, 12:57)

    Crup [utilizator]

    Pentru ca Bugatti! Cine stie, cunoaste si cine cunoaste, stie ca exista Bugatti si exista restul masinilor. ;) Iar in "restul" intra tot ce misca pe patru roti, de la VW, la Mercedes sau chiar Rolls Royce. ;)
    • +5 (9 voturi)    
      ? (Luni, 2 septembrie 2019, 13:29)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      ce ai vrut sa spui? poti sa traduci?
    • 0 (10 voturi)    
      meh (Luni, 2 septembrie 2019, 13:40)

      pustiul [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Un WV sport probabil cu emisii la fel de falsificate. Tot ce e atins de WV pute si ar trebui sa se tina lumea departe de ele.
      • -1 (5 voturi)    
        Taceai, filozof ramaneai (Luni, 2 septembrie 2019, 23:45)

        was [utilizator] i-a raspuns lui pustiul

        Apropo, se scrie VW, se citeste fauve.
  • +8 (8 voturi)    
    Dacă a fost modificată, (Luni, 2 septembrie 2019, 16:46)

    hic sunt leones [utilizator]

    mașina nu mai este „de serie”.
  • +1 (1 vot)    
    Masluit (Marţi, 3 septembrie 2019, 20:20)

    briciu [utilizator]

    testul de viteza cum au masluit si emisiile
    oare cine mai are incredere in VW ??
    Ei nu ca au facut o gresala cu emisiile ce au facut un furt pe fata !!