​VIDEO Tesla a lansat camioneta electrică Cybertruck, cu un design excentric. Geamurile s-au spart în timpul demonstrației de lansare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 22 noiembrie 2019, 9:48 Economie | Auto


Tesla Cybertruck
Foto: Captura YouTube
​Tesla a lansat pickup-ul electric Cybertruck care a surprins prin designul excentric, unii spunând că Tesla a cam exagerat. Și mai surprins a fost Elon Musk în timpul demonstrației de lansare, când geamurile ransforsate s-au spart când au fost lovite cu o bilă de metal ce ar fi trebuit să arate cât de rezistente sunt. Cybertruck costă de la 39.900 dolari în SUA și primii clienți ar trebui să-și primească mașinile în 2021, dar compania are o ”tradiție” în a nu respecta termenele.

Modelul costă 39.900 dolari în versiunea cu 400 km autonomie și 68.900 dolari în varianta cu 800 km autonomie. Dacă în versiunea de bază camioneta ajunge în 6,5 secunde la 100 km/h, în varianta de top atinge 100 km/h în 2,9 secunde și mașina poate tracta 14 tone. Există și o variantă medie, cu 500 km autonomie și preț de 49.900 dolari.



Mașina are caroserie din oțel inoxidabil, roți de mari dimensiuni și aduce a vehicul blindat, dar te duce cu gândul și la un avion.

Era de așteptat ca designul să fie unul futurist, dar mulți au fost surprinși de cum arată camioneta. Elon Musk a spus că s-a inspirat din mașina Lotus Esprit, amfibia lui James Bond din filmul ”Spionul care m-a iuibit”. Mulți spun că mașina este urâtă și că nu are nimic în comun cu imaginea tipică, de robustețe a unui ”pickup truck” american.


În timpul demonstrației gândită să arate cât de rezistente sunt geamurile, acestea s-au spart când au fost lovite cu bile de oțel. Musk a înjurat înfundat și a spus că ”este loc pentru îmbunătățiri”. Evident, întregul eveniment de lansare a fost un show marca Elon Musk.

Cybertruck are șase locuri, o sarcină utilă de 1,5 tone și poate tracta 7 tone.

Tesla a anunțat recent că va construi o fabrică la Berlin, are o fabrică în SUA și construiește una de 2 miliarde dolari în China. Scopul companiei este să livreze cel puțin 125.000 de mașini pe trimestru, iar în Q3 2019 a livrat 97.000.

Producția Tesla Motors nu a crescut atât de repede cum promisese Musk acum câțiva ani. De exemplu, în Q4 2015 compania livra sub 18.000 de unități și până în Q2 2018 nu depășise nivelul trimestrial de 30.000.

Tesla Model 3 a devenit cea mai vândută mașină electrică din Europa, cu 17.000 de unități în septembrie, departe de Renault Zoe, Nissan Leaf și BMW i3 care au depășit fiecare 3.000 de unități.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22895 vizualizari

  • +22 (44 voturi)    
    Orbil. (Vineri, 22 noiembrie 2019, 9:54)

    Lok [utilizator]

    Dar urata in draci. Unora o sa le placa, unii o sa zica ca e praf, dar toti stim ca Epstein nu s-a sinucis.
    • +2 (4 voturi)    
      ;) (Vineri, 22 noiembrie 2019, 12:04)

      This_User_Is_Real [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      .
  • +20 (22 voturi)    
    Mi-aduce aminte de F117-A (Vineri, 22 noiembrie 2019, 10:02)

    BEDE [utilizator]

    O fi și stealth?
    • -5 (17 voturi)    
      ... (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:17)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Seamana, da. Doar ca e si mai urata!
    • -10 (32 voturi)    
      mie (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:34)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      imi aduce aminte de obsedatii iphone.multa galagie si marketing.tipete si urale platite.
      btw cat costa o tesla 3?ca eu am devenit vegan si mai ales eco si ma intereseaza.plus una pt prietenul sotiei mele.un baiat ffff eco.
      • +2 (6 voturi)    
        GJ (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:55)

        rcaon.ro [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Felicitari pentru comentariu :))
  • +21 (25 voturi)    
    tare (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:09)

    mihai32 [utilizator]

    dar mai lucrati la geamuri, bila aia era sa-l omoare pe Batman :)
  • +13 (17 voturi)    
    BATMOBILE (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:11)

    mihai32 [utilizator]

    :)))
  • -10 (24 voturi)    
    Lol (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:21)

    mitg [utilizator]

    Cand vrei sa faci pe Steve Jobs dar ajungi ca Nicoleta Luciu in loc.
  • -10 (22 voturi)    
    batshit ugly (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:23)

    Anonym [utilizator]

    si failul cu geamul ... what times to be alive cum zic retartadii. Da baieti, cand lucrurile se amplifica, cand apare exuberanta ... apar si cretinitati precum acest camion si personaje cu simtul umorului subdezvoltat ca Musk
  • -13 (17 voturi)    
    miliardarii (Vineri, 22 noiembrie 2019, 11:49)

    Toni_Romania [utilizator]

    Iar miliardarii lumii tot masini cu benzina folosesc.
  • 0 (10 voturi)    
    Te face să te întrebi (Vineri, 22 noiembrie 2019, 12:41)

    Octav_I [utilizator]

    De ce construiește Musk ceva atât de hardcore? Poate pentru că știe prea bine ce putere va avea AI-ul?
  • +8 (20 voturi)    
    Big fail! (Vineri, 22 noiembrie 2019, 13:58)

    independentu [utilizator]

    Mai rar o lansare complet ratata, ca asta!
    Iar masina e foarte urata!!!
    • +5 (11 voturi)    
      nu exista reclama negativa (Vineri, 22 noiembrie 2019, 18:35)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      doar reclama, iar daca e gratis ...
    • -1 (7 voturi)    
      Lansare ratata?! (Vineri, 22 noiembrie 2019, 21:29)

      Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui independentu

      Lansare ratata cu peste 400000 de comenzi in 24h????
      • 0 (2 voturi)    
        Mda. As verifica foare bine informatia asta. (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 12:18)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

        Nu e de parca nu pot sa spun si eu ca am primit 6000000 de comenzi prin firma mea pentru noul Tesla Truck. Nu uita ca Musk e un marketer nu un geniu.
      • +1 (1 vot)    
        Gasesc ca tesla a vandut doar 300000 de masini (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 12:24)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

        Pana acuma. Hmmm. Sunt tot mai sceptic ca ar fi o cifra reala.
        • 0 (2 voturi)    
          Comenzi Cybertruck (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 16:56)

          Marius Suisse [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Intr-adevar, am gresit, era vorba de 200'000 in 24 de ore, intre timp au ajuns la peste 300'000, cum spui tu.
          • +2 (4 voturi)    
            meleoane de comenzi! (Duminică, 24 noiembrie 2019, 3:15)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

            Musk zice pe twitter ca sunt 145k, dar tu stii mai bine.

            Ca fapt divers, si la Model 3 s-au strans vreo 500k rezervari intr-un an si pana acum nu s-au vandut in 2 ani si jumatate decat ~250k. Si atunci era $1000 rezervarea, nu $100...
          • 0 (0 voturi)    
            Eu vorbeam de 300000 de masini Tesla (Luni, 25 noiembrie 2019, 9:19)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui Marius Suisse

            Per total vandute vreodata. Nu de comenzi. De asta imi pare absurda informatia.
  • +3 (5 voturi)    
    Seamana perfect (Vineri, 22 noiembrie 2019, 17:07)

    Kosmos [utilizator]

    Cu prototipurile de avioane la inceputul secolului can fiecare oligarh isi arata maiastra pasare ce urma sa piara printr-un desert
  • -4 (8 voturi)    
    LOL (Sâmbătă, 23 noiembrie 2019, 4:41)

    Observatory [utilizator]

    cometarii...unii nici trotineta nu au...
    Strugurii sunt acrii
    • -1 (5 voturi)    
      Struguri fermentați (Duminică, 24 noiembrie 2019, 12:39)

      J.C.Denton [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Sau acriii. Sau acriiii....