BMW amână cu un an deschiderea uzinei din Ungaria

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 14:38 Economie | Auto


Interior de BMW
Foto: BMW
Din cauza problemelor financiare generate de criza Covid-19, BMW amână cu un an deschiderea uzinei din Ungaria pentru care fusese ales orașul Debrecen (Debrețin), situat la 80 km de granița cu România. Uzina ar fi trebuit să fie gata în 2023, dar termenul se va muta cu un an. Lucrările ar fi trebuit să înceapă în această primăvară la uzina de un miliard de euro. Numărul de angajați va ajunge la 1.000 și producția anuală va fi de 150.000 mașini/an.

Cei de la BMW spun că ”îngheață” mai multe proiecte, fiindcă este nevoită să păstreze lichiditățile pentru vremurile grele, mai ales că cererea a scăzut și va mai scădea.

BMW anunța în iulie 2018 că va deschide o uzină auto la Debrecen (Debrețin), urmând să investească un miliard de euro. Construcția ar fi trebuit să înceapă în 2019, iar producția anuală va ajunge la 150.000 de mașini. Este prima uzină europeană pe care BMW o deschide după 2000. În Ungaria produc mașini și rivalii germani ai BMW: Audi și Mercedes.

În Ungaria s-au produs 498.000 de mașini anul trecut și 430.000 în 2018.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2006 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Timp in care se va muta in Romania (Miercuri, 6 mai 2020, 14:41)

    un domn [utilizator]

    Deoarece Orbanistanul este parte din urss
  • +3 (7 voturi)    
    Ungaria are autostrazi (Miercuri, 6 mai 2020, 14:49)

    ggiiggii [utilizator]

    Are infrastructura si tot atrage investitori greu...
    Ce pretentii sa mai ai de la Romania...cu 60km de autostrada pe an...si aia cu probleme si la un pret astronomic.
    Nu investeste nimeni in Romania daca nu ai infrastructura si o politica de taxe clara.
  • +1 (3 voturi)    
    amanare (Miercuri, 6 mai 2020, 15:14)

    anion [utilizator]

    Poate o amana de tot. Diplomatul nostru din Germania poate sa schimbe macazul in conditiile actuale de criza.
    • +1 (5 voturi)    
      si unde sa vina? (Miercuri, 6 mai 2020, 16:39)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui anion

      In fundul asta de lume...unde faci 10 ore de la Buc la Nadlac, unde ai cateva crampeie de autostrada si alea cu probleme, unde birocratia si spaga este la ea acasa...
      Ce sa faca BMW aici?
      • 0 (0 voturi)    
        deci (Miercuri, 6 mai 2020, 22:11)

        Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        Ungaria are in plus fata de noi autostrazi si ATAT, spaga iau si ei dar la greu nu ca noi ( sincer politistii unguri cred ca sunt cei mai spagari din Europa jur)

        Plus coruptie la nivel inalt, plus ca Orban ameninta presa, justitia etc!

        Plus ca Ungaria este la cutite cu UE si Comisia Europeana(dati un search pe google se va minunati)

        Cu toate astea BMW tot la ei investeste.

        Deci morala care ii atunci?
    • +2 (2 voturi)    
      care (Miercuri, 6 mai 2020, 20:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui anion

      diplomat, crezi ca nemtii de la bmw, mercedes si audi sint timpiti si iau in seama aberatiile komisiei europene cu ''iliberalismul'' lui orban? Se uita la autostrazi, cod fiscal previzibil si rezonabil, coruptia care in ungaria nu prea e, forta de munca calificata si altele asemenea.
      Restul sint basme pentru fraierii habernamisti dar ''progresisti''.
  • 0 (0 voturi)    
    sau (Joi, 7 mai 2020, 10:57)

    I [utilizator]

    sau pot veni in Romania, si pana transporta toate materialele pe coclaurile patriei, tot peste un an o deschid.