Dealerii auto și producătorii vor putea înmatricula direct mașinile noilor proprietari. Singurul document de care au nevoie

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2020, 10:48 Economie | Auto


Gama Dacia
Foto: Dacia
​Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a declarat, vineri, că toţi dealerii de autoturisme, inclusiv producătorii, vor putea înmatricula direct autovehiculele noilor proprietari printr-un simplu document.

​"Astăzi (vineri - n.r.), voi semna Ordinul ministrului Afacerilor Interne prin care înmatricularea vehiculelor să poată să fie făcută într-un mod mai eficient mai simplu, astfel încât cetăţenii să nu mai fie puşi în situaţia în care pierd timpul, stau la cozi în zone aglomerate, mai ales în acestă perioadă delicată din punct de vedere sanitar. Prin acest ordin, toţi dealerii de autoturisme, de autovehicule din România, inclusiv producătorii, cei trei mari producători - Dacia, Renault şi Ford - vor avea posibilitatea să înmatriculeze direct autoturismele noilor proprietari printr-un simplu document, un mandat pe care cumpărătorul îl încheie cu vânzătorul", a anunţat Marcel Vela, la sediul MAI, citat de Agerpres.

Directorul DRPCIV, Florin Catană, a declarat la rândul său că se doreşte ca în viitor operaţiunea efectivă a înmatriculării să fie realizată în proporţie de 80-90% electronic.

"Oferirea posibilităţii unei societăţi comerciale, care vinde autoturisme noi, de a face operaţiunea de înmatriculare pentru cetăţean nu este decât un beneficiu clar la adresa acestuia, nemaifiind nevoie pentru el să vină la sediul serviciului public pentru înmatricularea vehiculului. Inclusiv pe această zonă, se dezvoltă un program informatic care va fi pus la dispoziţia societăţilor comerciale din domeniu, venind în sprijinul acestora, astfel încât într-o perioadă viitoare, nu foarte îndepărtată, transmiterea documentelor şi operaţiunea efectivă a înmatriculării să fie realizată în proporţie de 80-90% electronic", a declarat şeful Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.

De asemenea, Catană a precizat că, prin proiectul de ordin, se elimină o serie de documente care sunt cerute pentru diferite operaţiuni, cum ar fi fişa de înmatriculare, dar şi crearea premiselor pentru furnizarea unor servicii exclusiv online - păstrarea unui număr de înmatriculare - astfel încât să nu mai fie nevoie de deplasarea cetăţenilor la serviciile publice comunitare, putând fi accesate de la domiciliu prin utilizarea internetului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9658 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    In sfarsit (Vineri, 10 iulie 2020, 10:57)

    AdrianRomania [utilizator]

    Foarte bine, asa trebuia facut de acum multi ani. A fost nevoie de Covid ca sa mai progreseze lucrurile.
    • +4 (6 voturi)    
      Corect (Vineri, 10 iulie 2020, 11:59)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRomania

      ..., asa e si in Franta. Insa cum o sa gestioneze dealerii in Romania numerele preferentiale pt bastani ? Dupa inmatriculare trebuie facut totusi un drum la fisc pentru declarare si stabilire impozit anual, nu ?
      • +7 (7 voturi)    
        Numerele preferentiale (Vineri, 10 iulie 2020, 13:29)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Emma12

        sunt o optiune pentru oricine
  • +5 (7 voturi)    
    O juma' de pas inainte, (Vineri, 10 iulie 2020, 11:08)

    John M. [utilizator]

    dar pe cand inscrierea si numerele masinii la primaria locala in loc de politia judeteana unde cozile vor fi la fel de lungi?! Ce are politia de-a face cu o cauza exclusiv civila?!
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa 16 ani ... (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 9:22)

      Miaurice [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      După 16 ani, încă sunt persoane care NU au aflat că permisele de conducere și înmatriculările de autovehicule, precum și pașapoartele, respectiv evidența persoanelor, NU mai sunt la Poliție, ci la Prefecturi, respectiv Consilii locale/județene.
      Chiar dacă mai au spații de lucru în sediile Poliției, acest aspect NU presupune apartenența acestor structuri la Poliție, chiar dacă au unii angajați în uniforme, uniforme pe care, sincer, majoritatea NU le merită.
      Românul atotștiutor se repede, când crede că are ocazia, spre cea mai expusă instituție a autorității publice, recte Poliția, expunere datorată în primul rând Statului Român, care consimte tacit să-și sacrifice coada, ca o șopârlă, pentru a-și proteja capul.
      În anul de grație 2020, încă mai sunt persoane care cred că Poliția este unica răspunzătoare pentru toate bâlbele autorităților.
      Primul și cel mai important efect al acestei situații este că oamenii ignoră cu voioșie faptul că șopârlele își ghiftuiesc nestingherite capetele și burțile, lăsându-și de izbeliște cozile, cozi care se descurcă așa cum pot în condițiile create de capete și menținute de burți.
      Chiar mai credeți, în anul 2020, că Garcea, Trăsniții et ejusdem farinae au apărut din neant?
      Postarea dumneavoastră priește de minune capetelor și burților de șopârlă.
      Atacați liniștit, în continuare, cozile, cu efecte previzibile.
      O zi bună!
      • 0 (2 voturi)    
        Mi-am refacut cetatenia romana (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 18:34)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Miaurice

        ca sa nu mai depind de viza in tara in care ma nascusem (I wish I hadn't!) si pt. asta m-am dus la fosta securitate de pe str.Iorga; mi-am refacut permisul de conducere romanesc ca militienii te amendeaza daca te prind cu permis american la volan; mi-am inscris masinile in circulatie (3 la numar) si pentru fiecare din aceste actiuni A TREBUIT SA MA DUC LA POLITIE, NOT TO ANY F...ING CIVILIAN INSTITUTION, AS IF THIS COUNTRY WAS A CONCENTRATION CAMP!!!
        So, mister, were are your f....ing civilian institutions of this country????!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Chiar ați citit? (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 22:28)

          Miaurice [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          Ați răspuns la comentariul meu, dar dovediți că n-ați înțeles nimic.
          Înjurăturile, fie ele și în limba engleză, nu țin loc de argumente.
          Prea multă infatuare, frustrare și autosuficiență.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu se poate p;lati cu cardul la DRPCIV...in 2020 (Vineri, 10 iulie 2020, 11:16)

    Boham [utilizator]

    1. suntem in 2020 si NU am putut sa platesc cu cardul inmatricularea unei masini in 2020 la o institutie a statului

    Nu se poate cu cardul, mergeti pestre drum la Oracle sa cautati un bancomat


    2. militienii de la DRPCIV mi-au gresit numele pe Cartea de Identitate a masinii desi aveau copie color dupa CI

    ce credeti ca au facut cand le-am sesizat greseala?

    Au corectat cu PIXUL pe cartea masinii
    • 0 (2 voturi)    
      Vedeți mai sus. (Sâmbătă, 11 iulie 2020, 9:25)

      Miaurice [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Automatismele de gândire și de reacție sunt destul de stabile și chiar redundante.
  • +7 (7 voturi)    
    Lucru mare (Vineri, 10 iulie 2020, 11:36)

    bancher [utilizator]

    Cand mi-am luat masina actuala, am facut o gramada de drumuri sa o inmatriculez la Pipera, plus completatul fisei fiscale care mi-a luat ore (s-a schimbat formatul).
    am o intrebare ptr dl. ministru: cum facem cu inregistrarea la administratia financiara? Ea se face in 30 zile de la achizitie, acolo este necesara fisa de inmatriculare si se sta la cozi kilometrice (nu se pot face programari on-line). Ar fi bine daca s-ar putea elimina si statul la coada la administratia fiscala.
  • +4 (4 voturi)    
    Fisa de inmatriculare (Vineri, 10 iulie 2020, 13:13)

    Arkantas [utilizator]

    Am inmatriculat in ac. luna o masina noua ....i-am facut fisa de inmatriculare cf. celor specificate pe situl drcpciv, am luat viza fiscala de inregistrare la impozit , la prezentarea pt. inmatriculare (cf. programarii on-line ) mi s-a specificat ca fisa nu mai este necesara la inmatricularea unei masini noi.... dar atunci cum ma mai are fiscul in evidenta pt. impozit anual ??????