Lider după mulți ani - Toyota a depășit Volkswagen la vânzările auto pe plan mondial pentru prima oară după 2015

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2021, 11:24 Economie | Auto


Toyota C - HR
Foto: Steve Lagreca, Dreamstime.com
Toyota a redevenit lider mondial la vânzările auto după ce a scăzut mai puțin decât Volkswagen în anul pandemiei. Ambele companii au scăzut la sub 10 milioane de mașini, dar au fost mărci din cadrul VW unde scăderea a fost mai mare de 20%.

Astfel, anul trecut Toyota a livrat 9,53 milioane unități, iar Volkswagen 9,3 milioane, scăderea fiind de 11% la grupul nipon și de 15% la grupul german care nu a mai fost din 2015 pe locul 2.

Vânzările Toyota și Lexus au crescut anul trecut cu 11% în China și au scăzut cu 8% în Europa și cu 13% în America de Nord.

La grupul Volkswagen vânzările au scăzut în toate regiunile: -22% în Europa de Vest, -16% în Europa Centrală și de Est, -9% în China și -17% în America de Nord. Marca Porsche a scăzut cu doar 3%, iar SEAT, cu 25%.

Din cauza pandemiei piața auto europeană a atins anul trecut cel mai slab nivel înregistrat din 1993 încoace.

Sursa: AFP






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


1827 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Ne-a pacalit (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:59)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Toyota ne-a pacalit. Am luat "hibridele" lor si conceptele lor "futuriste" . Am luat acum 3 ani C-HR-ul care este un mare fas. Pentru cum arata la exterior este un mare BS in functionalitate si software. Este la niveluyl anilor 90. Acum incerc sa o vand. Voi merge pe o nemteasca de acum.
    • +1 (1 vot)    
      Am schimbat si eu Toyota pe VW (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:31)

      sepia [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      In 2016 aveam o Corolla de noua si m-am gandit sa fac un upgrade dupa 10 ani. Am luat un Passat B6 2.0 TDI SH de aceeasi varsta, considerand ca marcile sunt cumva echivalente ca fiabilitate.
      Passatul e o masina de familie buna, trebuie sa recunosc, doar ca VW nu a auzit niciodata de recall in service. Si la modelul meu erau vreo trei motive importante: injectoarele Siemens care picau toate pe BKP, pompa de motorina din rezervor si pompa de ulei. Oricare dintre probleme putea sa determine oprirea subita a motorului pe autostrada, de exemplu (deci pierzi si servodirectia si servofrana), dar VW nu a facut recall decat la un capacel de plastic si pana la urma a schimbat injectoarele pe furis (fara sa recunoasca problema). Au mai fost in plus probleme si la frana de mana electronica si la blocatorul de volan (probleme descrise de multi oameni pe forumuri).
      De cealalta parte, la Corolla am primit chemare in service pt inlocuire gratuita airbag pasager dupa 12 ani (celebrele airbaguri Takata).
      In concluzie, Passat-ul s-a dovedit a fi fiabil in exploatare, insa bubele din fabricatie, daca sunt, le platesti tu. M-a deranjat atitudinea lor, de genul "daca a dat omul 30.000 EUR pe masina de noua, poate sa mai bage un 6000 EUR ca sa repare problemele din fabricatie". VW SH mai are si avantajul ca sunt multe pe piata si gasesti usor piese si noi (la preturi mici), si din dezmembrari.
      • +1 (1 vot)    
        in final, sub presiunea opinieni publice (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:46)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui sepia

        Volkswagen a schimbat in reteaua proprie injectoarele Siemens cu altele (cred ca au pus Delphi in loc). Doar ca nu au facut recall, ci le schimbau cum te prindeau in service. Probabil nu prea ai fost in service la ei, ptr ca daca te duceai ti le schimbau (ma refer la cele cu cod BKP)
        In rest Passat B6 a fost o masina extrem de fiabila, am unul in familie cu motor 1.9 tdi si merge si acum brici.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Joi, 28 ianuarie 2021, 14:45)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      CHR este un fas parat ,abia de la rav4 poti numi ca ai o toyota.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu stiu daca vorbesti serios sau glumesti (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:47)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

        dar este un fas. Am un prieten cu CHR cu motorul hibrid de 200CP, il baga in scaun cand pleaca de pe loc, dar masina nu merge mai mult de 185 km/h
  • +3 (3 voturi)    
    VW are din pacate si o mare problema ... (Joi, 28 ianuarie 2021, 12:16)

    bogdan1477 [utilizator]

    ... cu aspectul masinilor. N-ar strica sa investeasca ceva si la aspectul exterior, ca au cam ramas cu "look" de 2010 la masini, in timp ce asiaticii au investit enorm in privinta asta.
    • +2 (2 voturi)    
      asa m-au pacalit si pe mine asiaticii (Joi, 28 ianuarie 2021, 16:49)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Mi-am lasat Volkswagenul si mi-am luat Honda....acum plang dupa ergonomia, spatiul interior, confortul si tinuta de drum a nemtilor.
      In rest, la fiabilitate, sta mai bine Honda. La VAG am avut mici probleme, care se tot adunau.
      • 0 (2 voturi)    
        cred ca depinde si ce anume ai avut (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:23)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca sunt masini din clase diferite, e posibil sa nu fie foarte relevanta comparatia...
        Cat despre spatiu, poti oricand citi reviewuri despre el la fiecare model. Sunt modele la care Toyota sau Hyunday au mai mult spatiu decat VW de Exemplu Tiguan2021 versus RAV42019 versus Tucson2022. La spatiu e cflar un trade-off intre pret, design si publicul tinta.
        Iar la tinuta de drum... nush ce sa zic, nu mi s-a parut a fi diferenta intre VW si Toyota, spre exemplu. Ce diferenta am vazut eu e ca Toyota va fi mai tot timpul mai zgomotoasa, scotand cateodata niste sunete de te intrebi daca nu e ceva stricat la ea :)
      • 0 (2 voturi)    
        cred ca depinde si ce anume ai avut (Joi, 28 ianuarie 2021, 19:23)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca sunt masini din clase diferite, e posibil sa nu fie foarte relevanta comparatia...
        Cat despre spatiu, poti oricand citi reviewuri despre el la fiecare model. Sunt modele la care Toyota sau Hyunday au mai mult spatiu decat VW de Exemplu Tiguan2021 versus RAV42019 versus Tucson2022. La spatiu e cflar un trade-off intre pret, design si publicul tinta.
        Iar la tinuta de drum... nush ce sa zic, nu mi s-a parut a fi diferenta intre VW si Toyota, spre exemplu. Ce diferenta am vazut eu e ca Toyota va fi mai tot timpul mai zgomotoasa, scotand cateodata niste sunete de te intrebi daca nu e ceva stricat la ea :)