Germania: Audi pregătește eliminarea motorului cu combustie până în 2033 / ”Ultimul motor cu ardere internă al Audi va fi cel mai bun construit vreodată”

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2021, 19:30 Economie | Auto


Audi e-tron la #ElectricRomania
Foto: Ciprian Mihai
Producătorul german de automobile Audi se va concentra pe noile modele electrice din 2026 și va înceta să producă mașini cu motoare cu combustie tradiționale până în 2033, a declarat marți filiala grupului Volkswagen, potrivit AFP.

Audi va lansa „în patru ani” producția „ultimului său model cu combustie” ca parte a „tranziției hotărâte către era electrică”, a declarat directorul Markus Duesmann într-un comunicat.

Excepția posibilă: China, unde Audi este în parteneriat cu producătorii locali pentru producție și dezvoltare și unde este posibilă prelungirea „cererii dincolo de 2033”, a adăugat Audi.

În alte state, producția de mașini pe benzină și diesel va fi redusă treptat, iar Audi „se reorientează strategic” pentru a atinge neutralitatea CO2 „cel târziu în 2050”.

Cu toate acestea, „ultimul motor cu ardere internă al Audi va fi cel mai bun construit vreodată”, a promis Duesmann.

„Data exactă” a sfârșitului vânzărilor „va fi stabilită de clienți și de lege”, potrivit Audi.

Această schimbare electrică accelerată, sub presiunea standardelor europene anti-poluare din ce în ce mai stricte, face parte dintr-o tranziție ambițioasă a grupului Volkswagen, care dorește ca principalele mărci ale gigantului german să ofere din ce în ce mai multe modele alimentate electric pentru a concura Tesla.

Grupul intenționează să investească 46 de miliarde de euro pe parcursul a cinci ani în această reorientare.

Volkswagen intenționează, de asemenea, să producă baterii electrice, o componentă cheie, dar a cărei piață este dominată în prezent de furnizori asiatici, în șase fabrici europene.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5146 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Toate marile companii (Marţi, 22 iunie 2021, 20:38)

    Observatory [utilizator]

    care produc motoarele cu ardere interna propune același an , 2033…. Interesant, pana atunci poate uitam anul exact și se prelungește încă 10 ani
    Doamne ajuta, cu Alzheimerul
    • -8 (16 voturi)    
      se termina o epoca (Miercuri, 23 iunie 2021, 3:05)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      si incepe alta pentru omenire. Epoca arderii hidrocarburilor, a distrugerii naturii si poluarii se incheie asa cum s-au terminat la vremea lor Epoca de piatra, Epoca bronzului samd.
      Ce va face insa cocalarul roman? Va supravietui fara BMW ul pe motorina achizitionat de la vechituri de la batranica olandeza care trece pe electric si isi va cumpara Tesla? Daca dispare cazanul Diesel cu care merge pe linia de tramvai si face furori in Romania, va disparea si el ? Sau se va adapta la noua epoca? Va deveni cocalarul mai Eco? Mai Green? Dar iuby cea din dreapta sa , botoxata si cu tzatze puse , va accepta sa fie dusa la Loft la Mamaia cu Renault Zoe sau Dacia Spring ? Pentru ca daca iubi isi vinde cazanul BMW Diesel nu isi va permita sa cumpere Jaguar I-Pace electric ? Vor urma transformari pentru bizoni, ale caror efecte vor fi greu de anticipat...
      • +4 (8 voturi)    
        Da, da, și energie de unde? (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:00)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Eolienele sunt o mare tristețe... Adică, pentru soclul lor intră 800-1500t de beton, plus tone de fier, pentru care se emite mult CO2. Apoi, odată instalate, ele furnizează electricitate maxim 25% din timp. Și te trezești că exact când ai nevoie de energie ele nu produc pentru că nu bate vântul. În plus, pentru fabricarea lro se folosesc și multe materiale sintetice, care nu sutn biodegradabile și, așa că atunci când ies din funcțiune, după 15, mxim 20 de ani, nu ai ce face cu ele decât să le îngropi...
        Plus, ocupă mult teren pentru o producție mică de energie. O centrală nucleară ocupă mult mai puțin spațiu pentru 1MW putere decât eolienele .
        ȘI nici cu panourile solare nu este mai bine.
        Nici cu panourile solare nu e mai strălucit ca suprafață ocupată și timpul cât te poți baza pe ele nu este mai bun.
        A! Că nu prea vor mai fi autoturisme pe benzină și diesel, se prea poate. Dar pentru mașinile agricole, nave și locomotive vor rămâne motoarele cu ardere internă.
        Oare hidrogenul va anuta? Greu de spus în prezent... Mai e mutl până departe.
        • +3 (5 voturi)    
          Continuare... (Miercuri, 23 iunie 2021, 9:20)

          BEDE [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Instalarea masivă de eoliene în Germania nu a făcut altceva dectâ să se mențină termocentralele sau chair să se construiască centrale noi pe gaz (de aceea Nord Stream) pentru ca să ai de unde energie când nu bate vântul.
          Grozavă afacere fac băieții super-deștepți cu eolienele și solarele: așa cum au reușit să facă legile, ei nu sunt sub nici o formă obligați să furnizeze o anumită putere la o anumită oră (chiar nu ai avea cum să-i obligi pentru că ei nu au sub control vântul, nici norii), dar atunci când produc ceva energie, rețelele de distribuție sunt obligate să primească prioritar de la ei, trebuins să nu mai bage energie în rețea termocentralele (fie ele pe gaz, cărbune sau nucleare)... Și așa ne costă mult kWh pentru niște surse de energie foarte nesigure - adică nu este sigur când produc și când nu... În ce afacere mai poți obține un contract în care să ți se garanteze un preț, iar tu să livrezi când se întâmplă și cât se întâmplă? De aceea e grozav cum au reușit aceștia cu energiile zise verzi să manipuleze politic ca să le meargă business-ul.
          • -3 (5 voturi)    
            Aberezi cu gratie (Miercuri, 23 iunie 2021, 11:09)

            Ahha [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

            Aberezi cu gratie, in stilul binecunoscut analfabetilor functionali
            • +2 (2 voturi)    
              Mai vedem peste 20 de ani (Miercuri, 23 iunie 2021, 11:40)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

              Ori se găsesc ceva soluții tehnice revoluționare, ori, dacă nu se renunță la aberațiile zis verzi se duc de râpă economiile europene.
              Iar afirmația ta nu are în spate nici un argument serios în afară de zgomotul eco-naziștilor și al politicienilor plătiți de băieții deștepți din energie.
              Uneori este mai simplu să nu gândești mai adânc și să zici ce zice mulțimea, ca să fii în trend și să nu se supere nimeni pe tine.
            • +1 (3 voturi)    
              Ceva probe (Miercuri, 23 iunie 2021, 11:58)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ahha

              Ceva probe că nu vorbesc aiurea:
              https://www.youtube.com/watch?v=Vf9EbpzDvoY
              Dar, e în franceză. Așa, ca pentru un analfabet funcțional care vorbește măcar franceza. Ca să nu mai pomenim de engleză.
              Cel puțin afirmația pe care o faci că aș fi analfabet funcțional este complet gratuită.
              Dar pare-se că așa este obiceiul la zeloții politicului-corect.
      • +7 (9 voturi)    
        Dream on baby, dream on!!! (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:21)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Nush daca ai observat dar deja sunt probleme la aprovizionarea cu anumite metale, si nush daca ai idee cat de mult minerit va fi necesar si de cat petrol/gaz/carbuni e nevoie ca sa indeplinesti Nebunia Green! Era Poluarii nu se incheie cu Electricele, doar ia avant si mai tare!
  • +5 (7 voturi)    
    Niste tembeli ! (Miercuri, 23 iunie 2021, 8:44)

    Idealistu [utilizator]

    Impactul va fi devastator in toate domeniile: economic, social si asupra mediului. Cine crede ca va trai intr-o gradina se insala amarnic. Dar asa se inatmpla cand esti condus de politruci si nu de oameni rationali.