VIDEO Cum arată ID 5, cel mai nou model electric Volkswagen. Este un SUV coupe cu autonomie de aproximativ 500 km

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 4 noiembrie 2021, 10:07 Economie | Auto


\Volkswagen ID 5
Foto: Volkswagen
Volkswagen a anunțat al treilea model din familia de vehicule electrice ID. Este vorba despre ID 5, un ”SUV coupe” care va fi lansat la început de 2022 în Europa și va avea și o versiune GTX care ajunge de la 0, la 100 km/h în 6,3 secunde și are o viteză maximă de 180 km/h. Volkswagen ID 3 a fost lansat în 2019, iar ID 4, la final de 2020.

ID 5 este prezentat de compania germană ca fiind un ”e-SUV coupe” cu un coeficient aerodinamic foarte bun: 0,26.



Va exista o singură variantă de baterie, 77 kWh, dar vor fi trei versiuni de motorizare, ce vor dezvolta echivalentul a 170 CP, 204 CP și 299 CP. În versiunea cu 170 CP autonomia promisă este 519 km, iar varianta GTX are o autonomie cu 30 km mai mică, dar viteza maximă este 180 km/h și mașina ajunge de la 0, la 100 km în 6,3 secunde. În versiunea GTX mașina are un motor electric în plus (două în total, câte unul pe fiecare punte).



Spre comparație, varianta cu motorul mai mic ajunge în 10,4 secunde la 100 km/h, iar cea medie, în 8,4 secunde.

Prețurile nu au fost anunțate, dar probabil vor fi de peste 50.000 euro, înainte de aplicarea subvențiilor.

















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5206 vizualizari

  • +3 (17 voturi)    
    o caruta de bani... (Joi, 4 noiembrie 2021, 10:46)

    next [utilizator]

    >>50k pt o masina pe care o ti juma de zi in priza la incarcat! sau mai mult.......
    • -5 (11 voturi)    
      da, dar "gura" si "ochii" fac toti banii (Joi, 4 noiembrie 2021, 10:54)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui next

      :)
  • +2 (18 voturi)    
    Mda (Joi, 4 noiembrie 2021, 11:02)

    Fanel01 [utilizator]

    In scurt timp va fi mai scump sa incarci electrica decat sa bagi benzina, iar placerea de a conduce dispare odata cu electrica, capul nu e decat la autonomie si nimic altceva.
    • -3 (7 voturi)    
      Bazat pe ce? (Joi, 4 noiembrie 2021, 11:57)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

      Plus, știi tu ceva care merge și nu consumă, în afară de bicicletă, ori mersul pe jos?
  • +3 (11 voturi)    
    2500kg de ecologie pura (Joi, 4 noiembrie 2021, 12:04)

    mmmircea [utilizator]

    un fel de SUV, dar care e 4x2 in toate versiunile si motorizarile, mai putin cea de top. Desi pretul va fi mare, interiorul a ramas la nivel de caddy.
    • +4 (10 voturi)    
      ma distreaza (Joi, 4 noiembrie 2021, 13:36)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      ca ti-ai luat minus pentru ca ai zis un adevar clar ca buna ziua. Asta zice multe despre nebunia habotnicilor eco-marxisti
  • +6 (8 voturi)    
    Plugin-urile astea (Joi, 4 noiembrie 2021, 12:21)

    Costif1 [utilizator]

    ar fi bune doar ca taxi-uri sau mașini de închiriat, deși în România și piața asta nu e spectaculoasa, mai ales ca ar concura cu oferta clasica.
    Presupunând ca ai o urgenta sau un drum neplanificat nu te poți baza pe asa ceva. Mai ales ca acea autonomie de 500 km este discutabila, probabil ca pot fi diferențe semnificative legate de stilul de condus, teren , vreme, etc.
    Infrastructura de la noi deocamdată nu favorizează acest plugin-uri.
    • +5 (9 voturi)    
      automonia reala (Joi, 4 noiembrie 2021, 13:39)

      Cata_ [utilizator] i-a raspuns lui Costif1

      e cam la 50-60%, asta daca vrei sa conduci cu peste 60 km/h si sa ai minim de confort (Ac si radio, de scaune incalzite sau masaj in ele, forget about it)
  • +4 (4 voturi)    
    Ce-mi place mult... (Joi, 4 noiembrie 2021, 17:09)

    Costique [utilizator]

    ...este ca atunci când deschid Youtube mai întâi îmi rulează reclama la MG-ul electric chinezesc (MG ca marca a fost cumpărată de chinezi si acum aduc mașini din China sub marca MG)...
  • 0 (2 voturi)    
    sunt curios.... (Luni, 8 noiembrie 2021, 20:18)

    Walking_dead [utilizator]

    ... ce vor face cu nou platforma SSP (programat pt. 2026). Poate se vor mai ieftini pina atunci.