Ministrul Mediului: În 2022 sigur nu va exista o taxă auto, taxă de mediu sau taxă de primă înmatriculare

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 6 ianuarie 2022, 16:37 Economie | Auto


trafic sectorul 5
Foto: Facebook
​Ministrul Mediului, Tánczos Barna, a anunţat că în 2022 nu va exista o taxă auto sau o taxă de primă înmatriculare, precizând că de câteva săptămâni se lucrează la eficientizarea programului Rabla.

„În 2022 sigur nu va exista o taxă auto, taxă de mediu sau taxă de primă înmatriculare. Printre altele, din acest motiv, de câteva săptămâni bune lucrăm la eficientizarea programului Rabla. În câteva ore, câteva zile, adică săptămâna aceasta se finalizează programul Rabla pentru versiunea 2022-2024. Am promis asociaţiilor de profil o predictibilitate”, a afirmat ministrul Mediului.

El a explicat că această predictibilitate se referă la chestiuni legate de finanţare şi de avantajele unui asemenea program.

Ministrul Mediului a precizat că în prezent există măsuri de încurajare a celor care doresc să cumpere autoturisme noi. "În momentul de faţă nu există măsuri de descurajare, există măsuri de încurajare a celor care vor să cumpere maşini noi, inclusiv pentru a susţine industria autohtonă, producţia autoturismelor din România”, a transmis Tánczos Barna. (news.ro)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1613 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Boss, (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:43)

    un_comentator [utilizator]

    Avem deja o japca, pardon, taxa auto. Se numeste impozit auto.

    Unul cu motor de 1L care face 50.000 km/an plateste 40 lei.
    Altul cu motor de 3.5L care face 5.000 km/an plateste 6000 lei.
    • 0 (4 voturi)    
      totusi, daca un hibrid poate plati 0 sau 5% (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:07)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      cu tot motorul de tanc.
      Ala cu 3.5L daca o musca un pic mai tare, polueaza de 3 ori mai mult. Plus ca nici nu functioneaza prea ecologic daca se taraste prin oras.
    • +1 (1 vot)    
      Pacat (Joi, 6 ianuarie 2022, 20:50)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui un_comentator

      Usor dar sigur devenim cimitirul auto al europei. Nu este o lauda ca nu avem taxa auto.
  • +1 (9 voturi)    
    Bravo Barna! (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:56)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Adu aici la Românica toate rablele Europei!
    Cimitir auto!

    In Hun_garia de ce nu e aşa!
    Nu vrei sa protejezi Ro de rable?

    Ce era daca puneai taxa de SH de 1000 € pe rabla adusa aici?
    Si 2000 de € pe rabla ce depaşeşte 2000 cp?
    Aveai bani pentru rabla auto , petru 500.000 de rable pe an.
    Ati vrut la cascaval dar faceti Nimic!
  • +1 (5 voturi)    
    Ministerul Mediului (Joi, 6 ianuarie 2022, 16:57)

    JohnnyBGoode [utilizator]

    Citeam zilele trecute că VW a fost cea mai importată marcă de mașini la mâna a doua de anul trecut în România (https://economie.hotnews.ro/stiri-auto-25276146-singura-marca-second-hand-reprezentat-83-din-totalul-masinilor-noi-inmatriculate-romania-2021.htm).

    Care marcă VW a fost descoperită că trișa la bancul de probe al emisiilor. Ceea ce înseamnă nu doar că multe mașini uzate au ajuns pe drumurile noastre, dar și că ele sunt prevăzute cu dispozitive care opresc filtrarea noxelor ce ies pe țeava de eșapament.

    Deci, nici știind acest lucru nu doriți descurajarea importării de mașini uzate? Dvs. chiar lucrați pentru Ministerul Mediului din România?
  • -1 (3 voturi)    
    Vezi celalat articol (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:03)

    TrueBlue [utilizator]

    Va exista doar taxa de parcare marita de 8 ori...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 6 ianuarie 2022, 17:26)

    mihai_mi [utilizator]

    Prima masura si cea mai la indemana: ITP-ul la sange!. Nu faci norma de poluare nu circuli pe strada! Ca statie ITP daca faci trucaje se inchide statia!

    Degeaba vinzi 100 de electrice in loc de 100 euro 6 daca trece unul singur cu furnalul de fum dupa el.