Dacia va lansa modelul Sandero la sfarsitul lui iunie si Loganul restilizat cateva luni mai tarziu

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 13 mai 2008, 12:34 Economie | Auto


Dacia Sandero
Foto: Dacia
Automobile Dacia va incepe livrarile modelului Sandero - al cincilea din gama sa - la sfarsitul lui iunie, iar spre sfarsitul acestui an va iesi pe piata si versiunea restilizata a Logan Sedan, a spus Francois Fourmont, directorul Grupului Renault in Romania, la deschiderea oficiala a uzinei de cutii de viteze a Renault la Mioveni.

Fourmont a precizat ca livrarile berlinei bicorp Sandero vor incepe luna viitoare spre final, insa nu a dat estimari privind cifrele de vanzari. El a precizat inca ca 12 furnizori de componente si-au deschis fabrici in Romania special pentru acest model, doua treimi dintre ei afllandu-se in judetul Arges.

Fourmont a mai spus ca versiunea restilizata a Loganului Sedan va fi lansata mai tarziu, spre finalul acestui an, insa nu a dorit sa precizeze data exacta.

Presa a scris recent ca Loganul restilizat va imprumuta "in special in partea din fata elemente de la Sandero".

Seful Grupului Renault in Romania a adaugat ca, la anul, Dacia va incepe productia experimentala a primului SUV al marcii, model ce va fi lansat fie la finalul lui 2009, fie in debutul lui 2010. El nu a dorit sa dea detalii despre pret si nici despre posibilitatea lansarii unei versiuni 4X4.

Intrebat daca Grupul Renault intentioneaza sa lanseze o versiune restilizata pentru modelul MCV, el a spus ca nu s-a luat inca nicio decizie, dar sa va hotari in saptamanile urmatoare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5574 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mai sa fie (Marţi, 13 mai 2008, 12:57)

    florin [anonim]

    Asa dintr-o data maine hotarasc si apoi gata in 2 luni il restlizeaza :) Asta e un proces de durata si e deja gata. Prea mari schimbari nu sunt insa in exterior, mai mult in interior:

    http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=100737&view=findpost&p=1367218
  • -3 (5 voturi)    
    (...) (Marţi, 13 mai 2008, 13:01)

    KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala [utilizator]

    Groaznica.

    Ca si sifonierul numit Logan.

    Sfatul meu: luati-va orice, evitati frantuzestile.
    • +1 (3 voturi)    
      ???? (Marţi, 13 mai 2008, 13:39)

      invatacelul [anonim] i-a raspuns lui KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala

      Cine esti de ne dai sfaturi.Cred ca ai gresit "postul"
    • +1 (3 voturi)    
      16 000 km fara probleme (Marţi, 13 mai 2008, 13:57)

      Logan user [anonim] i-a raspuns lui KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala

      Eu sunt multumit de Logan. Daca vrei masina noua e optiunea cea mai ieftina...
      • 0 (0 voturi)    
        Dacia sandero (Miercuri, 14 mai 2008, 9:47)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui Logan user

        Doresc sa cumpar si eu o dacie Sandero folosind si programul "rabla",este posibil ?
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa-ne .... (Marţi, 13 mai 2008, 14:15)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala

      .............!
    • 0 (2 voturi)    
      Vorbim vorbe (Marţi, 13 mai 2008, 14:20)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala

      Pe ce se bazeaza sfatul dumneavoastra, domnule Alois ?
      • 0 (2 voturi)    
        (...) (Miercuri, 14 mai 2008, 8:57)

        KWI:27.02.2020:OSimplaRaceala [utilizator] i-a raspuns lui b09d4n

        Pe plangerile amicilor care au Logan.

        Consuma mult, calculatirul de bord minte.
        Dupa o perioada incep greierii sa cante.
        Materialele de interior sunt de proasta calitate, si praful se imprima in ele, oricat de mult ai incerca sa o ingrijesti.
        Are portbagajul inalt, ceea ce il incomodeaza pe cel din spate sa vada ce are Loganul in fatza. Intreaba pe oricine a stat in spate la un Logan.
        Este supra dimensionata pentru mororul ei, chiar si pentru versiunea cu cea mai puternica motorizare.

        Si este urata ... Recunoasteti.

        Poate ca Sandero nu s-o prezenta asa ...
        Dar vorba cantecului "Ce iese din pisica/Dacia, soareci/Bani mananca".
  • 0 (2 voturi)    
    da (Marţi, 13 mai 2008, 13:23)

    eu [anonim]

    Arata super Sandero. Abia astept.
  • -3 (5 voturi)    
    Caruta populara (Marţi, 13 mai 2008, 13:45)

    gi [anonim]

    Corespunde destinatiei de caruta a poporului, varianta RO: portbagaj mare si motoare mici. Doar pretul este umflat cam cu 2000 euro...
    • 0 (2 voturi)    
      ...... (Marţi, 13 mai 2008, 14:18)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui gi

      2000 - 3000 cmc si EUR 10000 te-ar fi satisfacut?
      Bati campii!
      Nu-ti place, n-o lua si ciocu mic!
      • 0 (2 voturi)    
        Asta cu ciocu' (Marţi, 13 mai 2008, 14:38)

        gi [anonim] i-a raspuns lui Ducu

        nene ducu, n-am zis ca nu-mi place!
        Sunteti cam iute la manie.
        Suna mai bine volks-wagen?
        Prb. doar ca este mai scumpa decat s-a trambitat/meritat.
        • 0 (2 voturi)    
          RE: Asta cu ciocu' (Marţi, 13 mai 2008, 17:38)

          Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui gi

          Daca e mai scumpa decat merita, piata decide!

          Tu n-ai decat sa-ti cumperi ultimul model de Lexus cu 40.000+ de euro si gata.
  • -2 (4 voturi)    
    voi astia cu Logan (Marţi, 13 mai 2008, 14:56)

    razvan [anonim]

    vindeti-le si luati-va chiloti, ca vine iarna!! si pentru cei care tuneaza Loganul: pune bre motor de drujba, ca trage mai bine la vale si nu mai consuma cat un camion :)). Mi-am tras bullbar cu stelute, astept loganar sa incerc modelul pe tabla de dacie. Muahahaha!!!
    • +1 (3 voturi)    
      vvv (Marţi, 13 mai 2008, 17:20)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui razvan

      neuronul tau e stingher de tot
    • +3 (5 voturi)    
      RE: voi astia cu Logan (Marţi, 13 mai 2008, 17:40)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui razvan

      Alt kinder cu bemve la mana a 6-a, inmatriculat in Bulgaria, pe care maine o sa-l vedem izbit de vre-un stalp in timp ce se intorcea de la discoteca sateasca.

      Ia zi-mi, razvane, asa-i ca ti-ai lipit "No fear" pe luneta si ti-ai pus turbosistem audio pe cazanul tau bulgaresc?
      • 0 (2 voturi)    
        tare de tot (Marţi, 13 mai 2008, 18:15)

        iulian [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        mult prea frumos comentariul pacat ca e si adevarat si ca se mai intampla cateodata sa fie alta masina si nu un stalp
      • 0 (0 voturi)    
        L-ai facut din tastatura (Miercuri, 14 mai 2008, 5:58)

        carcalete [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        razvanica asta cred ca are bullbaru pe cap...cu stelute mii...caz clasic de " merg cu viteza de croaziera pe Magheru/ in casetofon urla Nicu Paleru..."
    • 0 (0 voturi)    
      ia uite frustratu' (Miercuri, 14 mai 2008, 8:21)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui razvan

      mda saracu de el , acuma trebe sa-l intelegem , probabil ca are un audi A6 de jucarie ...si noh trebe sa se umfle..
    • 0 (0 voturi)    
      mind you own business (Miercuri, 14 mai 2008, 9:24)

      tsunnami [anonim] i-a raspuns lui razvan

      vezi-ti de treaba ta.
      eu am si masina noua si chiloti, tu umblii cu chilotii rupti si cu un second hand in care s-au partzait strainii, sa cersesti respect.

      stii cum miroase o masina noua?
      i-ati logan!

      LOL
  • 0 (0 voturi)    
    here we go (Miercuri, 14 mai 2008, 9:21)

    tsunnami [anonim]

    si suntem la inceput...
    la anu asteptam modelul tranzit de la craiova, si poate peste 3 ani primul mertzan de undeva din ardeal

    sa speram ca vom lucra si la drumuri.
    pacat ca s-au dat terenurile inapoi fara un plan de autostrazi in prealabil.

    well done, dacia
  • +2 (2 voturi)    
    dacia (Miercuri, 14 mai 2008, 10:22)

    anton [anonim]

    domnilor, gandirea majoritatii romanilor mai este inca umbrita de era comunista in care toate produsele autohtone se fabricau din economie si de proasta calitate. Noua dacia logan este un exemplu ce infirma acest lucru. Nu poate fi comparata cu mercedes sau bmw, dar cuvantul Dacia incepe sa prinda contur si imagine atat la noi in tara cat si peste hotare.
    • +1 (1 vot)    
      Loganul e subapreciat (Miercuri, 14 mai 2008, 14:10)

      barbq [anonim] i-a raspuns lui anton

      Confirm ca Logan e o masina buna si fiabila. Am condus 1.4 benzina 50 000 km si 1,5 diesel 80.000 km, in conditii de utilizare intensiva (aprox. 5 000 km/luna), numai in tara, pe drumurile care sunt asa cum sunt. Cu niciunul nu am avut nici cea mai mica problema, in afara de revizii masinile nevazand service-ul. Nu a zdranganit/balanganit/crapat absolut nimic. Singurul mare dezavantaj al Loganului este confortul interior si izolarea fonica.
  • -1 (1 vot)    
    sa fiti voi sanatosi (Miercuri, 14 mai 2008, 17:18)

    razvan [anonim]

    Luati bine aminte dragi loganari sarantoci. Dacia Logan NU este automobil, autoturism sau cum vreti voi. Este o chiftea pentru cei care nu au bani sa cumpere un automobil..... Comparati ceea ce scoate pe banda un producator de automobile (sisa nu dam exemple de producatori de masini de lux, hai sa luam Renault, ce e aceeasi casa)> Diferenta este majora, si ma refer la tehnologie, dacia este tehnologie veche ambalata ca produs nou. Deci, pentru cei care incearca sa gasesca scuze pentru ca si-au luat (teapa) Dacia Logan: sunteti depasiti, si se vede si din faptul ca v-ati atacat la glumele de doi lei pe care le-am facut pe seama celor care au atata dragoste pentru aceasta....chiftea, Dacia Logan.
    • +1 (1 vot)    
      "prietene" tu sti macar ce inseamna o masina (Miercuri, 14 mai 2008, 22:40)

      anton [anonim] i-a raspuns lui razvan

      Modul dumitale de a gandi ma pune pe ganduri. Vad ca vorbesti de tehnologie noua sau veche, ma intreb daca esti in stare sa faci o diferenta intre ele. Omul de rand nu are nevoie de masini scumpe si de fitze, probabil are mai multe preocupari decat dumneata. Sincer nu simpatizez loganul si nici nu sunt posesorul unui automobil Logan dar modul in care dumneata privesti lucrurile denota o gandire infantila
  • +1 (1 vot)    
    nu mai va luati de razvan ca ati belit carcaletele (Miercuri, 14 mai 2008, 23:34)

    negru si al dracu, pe englezeste fast and furios [anonim]

    deci , razvi e friend cu mine si nu accept.baiatu e valabil, are bullbar pe dacia lui papuc v2, cu stelute ( a dat peste doua vecine , culmea, le chema pe amandoua steluta ) si acum e tare pe felie sa stranga bani sa-si ia o dacie break cu gpl, ca ii pasa de natura.
    Iar astia toti care v-ati tras logan, sa va cereti scuze lu razvi ca i-ati luat fata, cum va permiteti asa ceva, pe freza mea de gigolo italian, va rup la mandinga.