Evenimentul auto din jurul Palatului Parlamentului s-a terminat. Duminica a fost la fel de cald ca ieri, insa numarul spectatorilor (25.000) a fost mai mare iar cursele mai interesante. La cursa FIA GT elvetienii care s-au impus sambata au repetat figura buna. La Formula 3 britanica, podiumul s-a intors cu susul in jos, iar la Cupa Dacia Logan cursa a fost oprita cu cateva minute inainte de termen dupa ce safety-car-ul a incetinit minute bune lupta pe circuit.

Cea mai asteptata cursa a zilei a fost FIA GT unde, la fel ca si ieri au invins elvetienii Deletraz si Fassler pe Corvette Z06 de la echipa Phoenix Racing. Pe locul doi au terminat Negrao si Ramos pe Maserati MC 12, iar echipajul care ieri pe Corvette a ocupat locul doi a abandonat azi dupa ce a lovit parapetii cand era la mai putin de jumatate de secunda de lideri. Conform site-ului FIA GT, la cursa au fost 36 de grade in aer si 25.000 de spectatori in tribune. Per total, sambata si duminica au fost 44.000 de spectatori. E de mentionat ca la nivelul asfaltului au fost cam 50 de grade, iar in masinile de curse spre 70 de grade.

La British Formula 3 podiumul de ieri s-a inversat duminica. Spaniolul Alguersuari a iesit castigator, dupa ce ieri terminase pe trei, iar Hartley din Noua Zeelanda a coborat de pe unu sambata, pe trei duminica. Pe doi a terminat, la fel ca ieri britanicul Turvey. Hartley a stabilit si cel mai rapid tur de circuit, un minut, 13 secunde, 36 de sutimi, cu o medie de aproape 151 km/h, superioara masinilor FIA GT.

Cursa Dacia Logan Cup, desi a avut la start masini cu putini cai putere, a fost plina de evenimente. dupa ce pilotii au acrosat parapetii de beton iar safety car-ul a stat minute bune pe circuit. Cursa trebuia sa dureze o jumatate de ora dar a fost oprita cu patru minute mai repede. Safety car-ul a stat si el cateva minute astfel ca s-a "alergat" efectiv cam 22 - 23 de minute. A castigat bucuresteanul Andrei Tentean, urmat de olandezul Willebrands si de romanul Bogdan Nastase. Tiura, castigatorul de ieri, a terminat pe patru, PSD-istul Victor Ponta a terminat pe 17, iar Cabral de la Acasa TV pe 9. Roxana Ciuhulescu de la PRO TV a abandonat dupa ce a lovit cu masina parapetii de beton.

Organizatorii s-au aratat extrem de multumiti de eveniment si spun ca Bucurestiul este un loc extrem de bun pentru astfel de curse si ca in lume e greu de gasit un loc la fel de bun. "Avem aici strazi si cladiri vechi, pe strazi nu sunt sine de tramvai iar pista nu este inconjurata de o zona de case locuibile ceea ce este foarte bine deoarece nu dorim sa ii deranjam pe locatarii care vor sa iasa din case. Parlamentarii sunt in concediu, asa ca nu vom incurca pe nimeni. Sunt perfecte conditii de organizare ale concursului. Si unde in lume mai poti gasi un peisaj ca acesta?", spune Hartmut Beyer, CEO la firma organizatoare.

Parerea organizatorilor nu poate fi decat subiectiva insa ei vor sa extinda evenimentele auto si sa stabileasca o mica serie de curse intre orase, nu stil campionat, ci doar o cursa pentru premii in bani, ceva in stilul Turneului celor Patru Trambuline la sarituri cu schiurile.

Pana la urmatoarea editie a Bucharest Challenge vor mai trece luni bune. Evenimentul s-a terminat, insa restrictiile de circulatie mai tin doua zile.