Industria auto din SUA, afectata de criza financiara

General Motors si Ford, in pragul falimentului. Chrysler si GM ar putea fuziona

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 11:26 Economie | Auto


Constructorii auto General Motors (GM), Ford si Chrysler  ar putea fi fortati sa intre in faliment pe fondul incetinirii economiilor si al declinului vanzarilor de masini in SUA, relateaza Bloomberg. Dupa comentarii pesimiste ale agentiei de rating financiar "Standard and Poor's", actiunile General Motors au scazut cu peste 31%, iar ale concurentului Ford cu aproape 22%. In aceste conditii, General Motors si Chrysler, au inceput deja discutiile legate de fuziunea a doua dintre cele mai mai cunoscute nume din industria automobilelor din SUA.

Cei trei mari constructori auto au ajuns in aceaasta situatie in conditiile in care inrautatirea crizei creditului face din ce in ce mai dificil obtinerea unui credit pentru cumparatori si ingreuneaza finantarea operatiunilor de catre dealeri.
Vanzarile in aceasta industrie au scazut, in SUA, in septembrie, cu 27 de procente, cel mai semnificativ nivel din ultimii 17 ani.

S&P a anuntat, joi, ca ratingul pentru datoriile GM si Ford, aflat deja cu sase trepte sub nivelul care recomanda investitiile, ar putea fi redus din cauza "provocarilor" cu care se vor confrunta producatorii auto in 2009.

Aceasta perspectiva a coborat cotatia GM pana la cel mai redus nivel din ultimii 58 de ani la bursa de la New York, o actiune valorand 4,76 dolari, in timp ce o actiune Ford se tranzactiona cu 2,08 dolari, cea mai mica cotatie din 1982 si pana in prezent.

General Motors si Chrysler ar putea fuziona  

General Motors si compania Chrysler au inceput deja discutiile in vederea unei fuziuni, relateaza AFP, care citeaza editiile online ale ziarelor americane.

"Discutiile dintre General Motors si Cerberus Capital Management, societatea cu capital de investitii care detine Chrysler, au inceput in urma cu o luna, dar nu se stie deocamdata daca negocierile vor duce la un acord in acest sens", scrie New York Times.

Cotidianul Wall Street Journal, care citeaza la randul sau surse din interiorul discutiilor, a precizat ca Cerberus Capital Management, companie care detine 80,01 la suta din Chrylser si 51 la suta din General Motors AC Financial Services, a propus vanzarea productiei de autoturisme Chrysler gigantului General Motors.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4348 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    capitalismu' (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 12:39)

    anonim [anonim]

    ... asta si cind moare, e eficient...
  • 0 (4 voturi)    
    MUNCA, muunca si iar MUNCA... (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 13:46)

    brandy2ro [anonim]

    sa ne fereasca domnu, de actiunile tuturor hotilor (/tepari/speculatori/smecheri..) miliardarilor de carton. oare de ce nu se ia masuri ptr. ca acestia sa nu intre in jocul dea capitalistu?

    oare de ce nu se aplica legea , si nu se face dovada averilor facute?oare ptr. ca firmele mari cu traditie la care au muncit generatii de generatii nu-si mai au locul in acest sistem...?oare este cineva intreg la cap sa gandeasca ca amaratul de om are de pierdut mai mult decat adevaratii miliardari ai lumii, si adevaratele firme cu mii de angajati, care sau nascut din munca ?

    oare ptr. ca sistemul bazat pe "incredere predeterminata"/specula dezvoltat si intretinut de catre unele state in ultimii 20-30 ani, are nevoie de acesti miliardari creati peste noapte(teparii) ? exact ca la alba neagra de la colt de strada? smecherii din sistem fac jocul iar teparii stau pe langa si pluseaza cartonul ..(pretul unui apartament,pretul chiriilor, pretul valutelor, pretul petrolului..), iar ulterior prin tot felul de eforturi patronii adevararti vor fi nevoiti sa creasca mai apoi veniturile angajatilor, sa scada costurile de productie , sa creasca performantele produselor fabricate la niste costuri de productie mai mici, sa scada cheltuielile cu promovarea, sa creasca vanzarile,... cum sa poata face toate astea intr-un timp ff scurt si cu costuri neprevizionate ......? cum sa mai fie rentabil sa produci fizic ceva. devine din ce in ce mai rentabil sa stai si sa dai acele hartii "bani" imprumut ptr. 15-20 % anual... si uite cum autodistrugem totul...

    ramane de vazut cati dintre noi vom avea forta de a supravietuii si sa stam departe de aceasta lume creata de ei . cati dintre noi ne vom arunca in acest iad ? cati dintre noi vom dorii ca munca sa fie din nou rasplatita !!!
    • 0 (2 voturi)    
      De mult n-am mai ris atit (Sâmbătă, 11 octombrie 2008, 18:52)

      La Tour Eiffel [utilizator] i-a raspuns lui brandy2ro

      Textul tau brandy este de un comic extraordinar! Pe alocuri putin cam lung. Sper sa mai revii ca avem nevoie sa mai si ridem cu toate necazurile astea.
  • 0 (2 voturi)    
    Deci prea tare (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:11)

    Iosif Stalin [anonim]

    Go brandy! Go brandy! Go brandy, you sissy boy!
  • +1 (1 vot)    
    Rumani, vedeti-va de falimentele voastre! (Duminică, 12 octombrie 2008, 18:11)

    Doru BARBU [anonim]

    Ca un facut, reactia romanilor confirma teoria lui Sigmund FREUD privind "Complexul lui Oedip", acum extins de romani si de multe alte natii la nivel social. Romanii, ca dealtfel o buna parte din tarile acestei lumi manifesta un 'Complex social a lui Oedip", in care Oedip este SUA! Romani, ar fi fost mult mai benefic sa va vedeti de falimentele voastre! Ca "tentativa" aia de "stat", numita pretentios Republica Romania e un faliment perpetu de la creare! Cea mai rasunatoare perioada de faliment - 1945-1989 - comunismul multitaleral dezvoltat. Au urmat cei aproape 20 din profetia lui Brucan, ani in care falimentele bancare s-au tinut lant, smenurile fondurilor de investitii au sufocat economia iar jocurile piramidale au umplut de satisfactie pe smenarii perioadei de "democratie originala" si au adus la sapa de lemn o buna parte din populatie! Se pare ca nu invatati (mai rumani pareristi si frustrati) mai nimic din propriile proverbe. Unul dintre ele ar trebui sa-l scoateti ACUM de la naftalina si sa-l insusiti cu responsabilitate!!! "..Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia!" Asa ca, inca o data, mare atentie la ritmul in care romanii scot maruntisul de agoniseala din conturile de economii! S-ar putea sa nu mai aveti banci in cateva luni! Cat despre "falimentul" GM sau Ford....Stati voi linistiti si vedeti-va mai bine de troaca aia de Dacia, rebotezata Dacia-Renault! Penibil, caraghios, grotesc!
    Mai era ceva de demonstrat sau de spus? :)
    • -1 (1 vot)    
      YesMan (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:05)

      YesMan [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      Precum vad, faci parte din cei carora indragesc "capitalismul" PLANIFICAT .

      Am sa-mi cer scuze ptr. ca nu intentionez sa-ti excit nervul astfel incat sa te ajut la eliberarea stresului acumulat prin efeortul depus in a le stii pe toate...

      Asa dar, daca mai stii sa vezi si/sau auzi:
      Dom'n Semaca nu trage, sunt eu .....
      i'm YesMan, don't you like me?
      • +1 (1 vot)    
        Inteleg problema ta! (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:25)

        Doru BARBU [anonim] i-a raspuns lui YesMan

        Draga YesMan, inteleg problema ta, insa sa stii ca solutii miraculoase nu exista. Putem incepe cu cele care dau rezultate partiale:
        1) Scopolamina intravenos, minim 15 mg/zi
        2) 3 pastile de Prozac, de regula dupa ce mananci
        3) 1 pastila de Litiu, seara, inainte de culcare!
        4) Putin efect Placebo, aici depinde mult si de tine...
        In rest, Dumnezeu cu mila si cu sila...:(
  • +1 (1 vot)    
    Rectific! :) (Duminică, 12 octombrie 2008, 18:38)

    Doru BARBU [anonim]

    Rectific! In textul de mai sus Oedip este Romania + celelalte tari de frustrati/neimpliniti/complexati iar SUA reprezinta pe regele din Teba, Laios, omorat "fara sa stie" de fiul sau, Oedip, care mai apoi se casatoreste cu mama lui, Iocasta! Asta pentru ca referinta la teoria lui Sigmund FREUD sa fie corect adaptata la situatia politico-economica actuala si la comportamentele/viziunile/reactiile celorlalte natiuni la adresa SUA!

    P.S. Romani, lucrati mai mult la REALITATI, lasati OBSESIA pentru IMAGINE!!! Imaginea voastra de romani "smecheri" si/sau "descurcareti se prabuseste la prima vizita a unui occidental in Romania! REALITATEA E CEA CARE CONTEAZA!!!
    Ori aici, mai romani, stati teribil de prost! Sincer...:)
    • -1 (1 vot)    
      da tu ce natie esti ma jegule? (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:08)

      unuzero [anonim] i-a raspuns lui Doru BARBU

      ?
      • +1 (1 vot)    
        Ce sa mai spun? (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:22)

        Doru BARBU [anonim] i-a raspuns lui unuzero

        Ti-ai ales un nick-name predestinat, mai "unuzero", parca pentru a legitima inca o data, daca mai era nevoie, teoria psihanalizei lui Freud. Supra-eul tau e de ceva vreme in carantina iar daca vorbim de Id...e plin de pulsiuni ce au trecut fericite limita extrem de fragila a patologicului. Delirul ti-e matusa iar psihoza maniaco-depresiva e sora ta buna. Ma intreb, mai "unuzero", la ce se mai poate astepta lumea de la un ihtiozaur ca tine?
      • +1 (1 vot)    
        ai meritat-o ! (Luni, 13 octombrie 2008, 14:30)

        alin [anonim] i-a raspuns lui unuzero

        nepoliticoasa exprimarea ta.