UPDATE Efectele crizei: Renault isi inchide pentru o saptamina toate uzinele din Franta, Peugeot-Citroen anunta reduceri masive ale productiei

de George Florea     HotNews.ro
Vineri, 24 octombrie 2008, 11:08 Economie | Auto


Constructorul francez de automobile Renault isi va inchide pentru cel putin o saptamina toate uzinele din Franta pentru a-si ajusta productia la cererea tot mai scazuta, anunta AFP.

Uzinele vor intra in somaj tehnic incepind de saptamina viitoare, a declarat pentru AFP Fabien Gache, reprezentant al sindicatului.

Renault are uzine la Mans, Flins, Cleon, Douai si Sandouville. Constructorul francez se confrunta cu scaderi ale vinzarilor, la fel ca aproape toti marii jucatori din piata auto.

Si compania PSA Peugeot/Citroen a anuntat reduceri masive ale productiei si reduceri de costuri. CEO-ul companiei, Christian Streiff, a declarat pentru Associated Press ca raspunde in acest fel "colapsului" de pe piata auto din Europa.

Anunturile vin pe fondul unor scaderi consistente ale burselor din intreaga lume. Tot vineri, Marea Britanie a anuntat o premiera nedorita in ultimii 16 ani: scaderea PIB-ului in trimestrul 3 fata de trimestrul precedent, alimentind astfel temerile fata de o recesiune economica (Oficial, o economie este in recesiune cind inregistreaza doua trimestre consecutive de crestere economica negativa).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3272 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    preturi ridicate (Vineri, 24 octombrie 2008, 11:28)

    anonim [anonim]

    scaderea cererii se datoreaza si pretului care nu reflecta valoarea reala a masinii, a costurilor de fabricatie; daca un dealer isi permite sa acorde 20% discount la vanzarea unei masini noi, si sa mai obtina si profit, atunci care e de fapt valoarea unei masini?
    • 0 (0 voturi)    
      sub 1000 euro (Vineri, 24 octombrie 2008, 11:47)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      costurile de productie ale unei masini sunt sub 6-700 de euro.. inclusiv electronice si tapiteria din piele...
      • 0 (0 voturi)    
        experti (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:44)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        E plin de experti forumul asta. 600-700 euro sa produci o masina??? Un motor cat face atunci 100 euro???
      • 0 (0 voturi)    
        am vrea noi (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:58)

        AltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Ei sa fie, si atunci de ce au pierderi marii producători de autovehicule (vezi GM), nu castiga destul?
      • 0 (0 voturi)    
        mult d-le, mult..! (Vineri, 24 octombrie 2008, 13:06)

        Spoiler [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Vorbesti de Mercedes? Ca Renault face in banii astia vreo 2-3 masini.....
        ...si iti da si o telecomanda inclusa.
    • 0 (0 voturi)    
      da,da (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:06)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Tu chiar crezi ca un dealer lucreaza cu marje de 20% la masinile astea??? Marjele sunt de 5-10%.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:57)

      AltOvidiu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Asta se intampla la noi, ca dealerii noştri sunt lacomi si pun adaosuri de 30-40%, deci isi permit sa faca reduceri de 20%.
  • +1 (3 voturi)    
    scadere = crestere negativa ?! (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:43)

    Sargon [utilizator]

    Nenea autoru', de ce nu scrii 'scadere' in loc de 'crestere negativa'? E vreo diferenta?
    • -1 (1 vot)    
      Nu mai scoate din context (Vineri, 24 octombrie 2008, 12:58)

      cvm [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

      nu mai fi asa carcotas!
      cresterea economica este negativa si nu cresterea.
      sau poate ca ar trebui folosit termenul de scadere economica!
    • +1 (1 vot)    
      hihi (Vineri, 24 octombrie 2008, 16:23)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Sargon

      asa se zice... ca sa nu se auda "scadere". Tampiti total.
  • 0 (0 voturi)    
    cost productie (Vineri, 24 octombrie 2008, 14:13)

    dabu [anonim]

    A fost in presa un articol pe tema asta, cu putina vreme in urma (capital sau ziarul financiar sau ceva in zona...) Reiesea ca producerea unui autoturism inseamna costuri de 4-5000 de eur, restul sumei achitata de cumparator reprezentand diferite taxe, transport si adaosuri comerciale...
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i doar inceputul (Vineri, 24 octombrie 2008, 15:13)

    dan [anonim]

    somaj tehnic o saptamana din 50 intr-un an inseamna reducerea productiei cu 2%. colaps pe piata auto inseamna ca asta e doar inceputul si va fi nevoie de mult mai mult. acum renault si ceilalti doar pregatesc populatia cu ideea de somaj tehnic / somaj permanent.
  • 0 (0 voturi)    
    mai, mai, da-i groasa...rau.... (Vineri, 24 octombrie 2008, 17:21)

    ipsze [anonim]

    ....reduceri de activitati, ...falimente,... somaje tehnice, ...cresteri negative(?), ... colaps,.. d-le ce de probleme; si ce-i de facut? ..trebe musai sa-l intreb pe vecinu' Gyuri ce facem ....!?!?!?!