Au fentat criza? - Profitul Volkswagen a crescut cu 27% pe o piata ticsita de scaderi

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2008, 15:18 Economie | Auto


Profitul net al Volkswagen Group a urcat cu 27% in trimestrul al treilea, la peste 1,2 miliarde de euro, ajutat de cresterile din tarile emergente, scrie Bloomberg. Compania si-a mentinut prognozele financiare pentru 2008, pe o piata in care nenumarati producatori si-au modificat tintele. Nemtii spun ca au mai multe modele compacte in gama si asta ii face mai putin vulnerabili la criza, iar lansarea noii generatii Golf e motiv de optimism pentru trimestrul in curs.

Profitul net al VW a crescut cu 27%, de la 947 milioane euro in al treilea trimestru din anul trecut, la 1,21 miliarde euro trimestrul trecut. Nu e de mirare ca rezultatele au depasit estimarile combinate (961 milioane euro) oferite de cinci analisti intrebati de Bloomberg. Vanzarile au urcat cu 11%, pana la 28,9 miliarde euro, in perioada iulie-septembrie. Pentru primele noua luni ale anului, profitul operational al grupului a urcat cu 15%, la 4,9 miliarde euro, iar vanzarile au crescut cu 5,5%, pana la 85,4 miliarde euro. Livrarile au avansat si ele cu 4%, spre 4,8 milioane de vehicule.

Vanzarile din Rusia, China si India au dus Volkswagen la o crestere record, in timp ce in SUA, vanzarile grupului au scazut cu 9,4% luna trecuta, pe o piata care s-a redus cu 27%. In primele noua luni, vanzarile grupului au urcat cu 68% in Rusia si cu 13% in China, iar luna trecuta VW a fost singurul din cei zece mari producatori care a raportat o crestere a vanzarilor pe continent.

Volkswagen spune ca rezultatele bune se datoresc si faptului ca are in gama de modele mai multe masini compacte decat alti producatori, dat fiind ca are in portofoliu multe marci. Grupul are o cota de 10,5% pe piata auto mondiala.

Actiunile VW au crescut cu 11% la Frankfurt, pana la 574 euro, iar de la inceputul anului valoarea actiunilor a urcat de patru ori, propulsata de intentia Porsche care isi propune sa ajunga sa detina 75% din VW, aproape dublu fata de prezent.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2064 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    model de urmat (Joi, 30 octombrie 2008, 16:48)

    luputehno [anonim]

    micul panzer nemtesc a avut noroc.pe piata sua nu prea se cauta.la fel uk doar negrii si emigrantii conduc wv.restul vorbeste de la sine.raport calitate pret combinat cu un consum fantastic.
    • 0 (0 voturi)    
      micul parizer (Joi, 30 octombrie 2008, 20:46)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui luputehno

      in sua, uk si restul europei occidentale, "micul panzer" nu se prea vinde. dar in china rusia si bineinteles Romania e vedeta! nu mai au gusturi occidentalii, chinezii rusii si romanii stiu ce e aia masina!
      • 0 (0 voturi)    
        snobii..... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2008, 17:17)

        LUPUTEHNO [anonim] i-a raspuns lui andrei

        ptr roman...e buna.nu toti avem bani de mertan.oricum iq si bunul simt nu le ai in functie de marca masinii.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Marţi, 8 iunie 2010, 3:14)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui LUPUTEHNO

          Oameni buni sunteti habarnisti...este vorba de Vw group care contine Skoda, Seat, Vw, Audi, Bentley, Bugatti....Scania..etc...mai studiati inainte sa va dati parerea de roman adevarat!
  • 0 (2 voturi)    
    sunteti varza (Joi, 30 octombrie 2008, 17:21)

    costi [anonim]

    Nu stiu de unde luati stirile dar sunteti varza
    In realitate profitul operational pe trim 3 2008 este de 1.49 mld euro (cu 1.8% mai mult decat profitul din trim 3 2007, vand a fost de 1.46 mld euro).
    http://www.hemscott.com/news/static/tfn/item.do?newsId=69262790959766
    • -2 (2 voturi)    
      Tu esti varza (Joi, 30 octombrie 2008, 18:03)

      Cotea [anonim] i-a raspuns lui costi

      De unde stii tu cai in realitate asea mah ?! AMARULE ce esti...copil de 12 ani ce esti :)...care are taicatu dacie si visezi zilnic la un VW...d\Din moment ce au postat aceasta stire..au stiut ei ce`au facut si dc au pus`o...asea ca nu te mai umfla in pene ca stii raportu ...esti doar un cotei...
      • 0 (0 voturi)    
        Tinere (Joi, 30 octombrie 2008, 19:06)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Cotea

        esti cumva fanatic?
    • -1 (1 vot)    
      profitu (Joi, 30 octombrie 2008, 18:04)

      costi economistu [anonim] i-a raspuns lui costi

      tu stii diferenta intre profit operational si profit net prietene?
  • 0 (0 voturi)    
    le-au tras-o.... (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:22)

    un banatean [anonim]

    http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/transport/3281537/Porsche-and-VW-share-row-how-Germany-got-revenge-on-the-hedge-fund-locusts.html
  • 0 (0 voturi)    
    Rezultatele VW sunt usor false (Vineri, 31 octombrie 2008, 10:35)

    cyborg [anonim]

    pentru ca de fapt timpul de livrare a unei masini din gama Passat e de vreo 3-4 luni si Audi A4 chiar si 6 luni... deci la ei rezultatele actuale se bazeaza pe comenzi facute acum cateva luni si impactul se va simti mai tarziu... parerea mea :)
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 27 noiembrie 2008, 14:42)

    dominy [anonim]

    timpul de livrare este foarte mic, tin sa mentionez ca sunt din "intern" si stiu foarte bine cat este timpul de livrare la o masina, doar daca este cu nu stiu ce optiuni, cel mai scump bettle din romania s-a lasat asteptat 9 luni ...in rest daca importatorul o are pe stoc masina este la client in max 1-1.5 luni .