Dacia ar putea prezenta un concept de monovolum la inceput de 2011, versiunea de serie vine in 2012, scrie presa franceza

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 5 august 2010, 14:07 Economie | Auto


Dacia ar putea prezenta un concept de monovolum la salonul de la Geneva, in martie 2011, urmand ca versiunea de serie a celui de-al saptelea model din gama marcii sa ajunga pe piata in 2012, scrie publicatia franceza Caradisiac. MPV-ul de sapte locuri va avea mai multe in comun cu Renault Kangoo decat cu Scenic, iar motorizarile vor fi identice cu cele de pe Duster.

Francezii scriu ca monovolumul Dacia nu va fi un Scenic mai modest, ci un Kangoo alungit, cu sapte locuri si spatiu mai mult decat intr-un MCV. Motorizarile vor fi cele de pe Duster. Caradisiac scrie ca monovolumul apare in forma de concept in primavara lui 2011 la salonul de la Geneva, iar versiunea de serie apare in 2012.

Patrick Pelata, al doilea om ca importanta la Renault spunea la salonul de la Geneva ca Dacia va mai lansa alte patru modele, in afara de cele sase aflate acum pe piata. Nu a dezvaluit despre ce este vorba, insa din primele luni ale anului acesta au inceput sa apara fotografii care sa dea o idee despre un MPV de sapte locuri ce ar putea fi lansat peste cel putin un an si jumatate.

Germanii de la AutoBild au scris in aprilie ca Dacia ar putea lansa un MPV care sa concureze cu Volkswagen Touran si Opel Zafira. Aceasta categorie de vehicule a ramas de nisa, avand vanzari mai mici decat segmentul SUV in Europa. Printre modelele care fac parte din segment se mai numara Skoda Roomster, Ford C-MAX si Citroen C4 Picasso.

Cel mai spatios model al Dacia este MCV. Un monovolum ar trebui sa aiba chiar mai mult spatiu la interior si sa fie, ca si celelalte modele Dacia, cu cateva mii bune de euro mai ieftin decat concurenta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3655 vizualizari

  • -9 (9 voturi)    
    probabil .. (Joi, 5 august 2010, 14:26)

    Eu.Gen [anonim]

    probabil inca o porcarie made in Romania, marca Dacia!
    • +7 (7 voturi)    
      iar apar desteptii (Joi, 5 august 2010, 16:00)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

      Eu.Gen Cand am vazut articolul chiar ma gandeam ca se v-a uple iar de comentariile frustratilor. La fel a fost si cu sandero si cu dusterul care se bucura de succes in franta si germania dar la noi vine frustratul cu Kia si cu hundai sa comenteaza aiurea.
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 august 2010, 16:21)

      [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

    • +2 (2 voturi)    
      mi-e mila de tine (Joi, 5 august 2010, 16:41)

      george [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

      cred ca te simti mult mai destept daca arunci cu noroi in ceva romanesc.
  • -2 (2 voturi)    
    ar putea (Joi, 5 august 2010, 15:09)

    xmen [anonim]

    Multi ar putea multe...
    • +2 (2 voturi)    
      asa este, tu ai putea? (Joi, 5 august 2010, 17:03)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui xmen

      .
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea e (Joi, 5 august 2010, 15:17)

    florin [anonim]

    cred ca vor scoate ceva si pentru acum in toamna pentru salonul de la Paris
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 august 2010, 16:24)

    [anonim]

  • -3 (5 voturi)    
    comentarii (Joi, 5 august 2010, 16:49)

    cristian [anonim]

    Si eu cand am citit articolul am fost convins ca se va umple forumul de comentarii "bravo Dacia", dat la cap si minusuri acordate celor care chiar cred ca Dacia e un tomberon. Sa va zic un secret, si parizerul se vinde bine in supermarket-uri, asta nu inseamna ca e bun.
    • +2 (2 voturi)    
      asa, si? (Joi, 5 august 2010, 17:26)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui cristian

      nu te obliga nimeni sa cumperi daca nu iti place ... dar eu as prefera sa am o afacere profitabila cu parizer decat una falimentara cu caviar... as prefera si sa am in tara mai multe firme care vand/ exporta/ fac profit (sper ca nu trebuie sa mai explic de ce)
      • -1 (1 vot)    
        deci (Joi, 5 august 2010, 18:59)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

        sunt cateva aspecte pe care nu le sesizezi, de exemplu intre parizer si caviar mai sunt nenumarate feluri de mancare. in alta ordine de idei, si otv-ul este un business de succes, nu-i asa? si eu mi-as dori sa vad parizer si sa ma imbogatesc. dar macar as tacea dracu din gura si nu as zice ca e bun. ai inteles acum?
        • +2 (2 voturi)    
          hai nu te enerva... (Joi, 5 august 2010, 20:39)

          Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui cristian

          pai comparatia otv/ dacia e fortata... eu nu ma refeream la cei ce vand gunoi si fac bani din santaj... ma rog, poate fi si asta un business, nu zic... apoi, daca tu crezi ca poti avea vanzari de cam 3 mld usd fara sa ai cat de cat un produs...
  • +2 (2 voturi)    
    Suucces daciei in continuare (Joi, 5 august 2010, 21:28)

    Mihai [anonim]

    Si ce daca unora nu le place? Sau ca nu accelereaza ca un BMW?
    E produsa pentru un anumit segment si acolo se descurca bine. Poate nu toti isi doresc sa stea in transpiratia unui neamt, poate vor o masina noua cu bani mai putini.
    Dacia si-a castigat o pozitie mult mai favorabila pe pietele europene si nu in RO unde cocalarul este la el acasa, isi ia masina scumpa dar nu are bani nici de combustibil.
    Bravo Dacia, asteptam si o duba.