Soferii nu au apasat frana deloc in peste jumatate din cazurile in care masini Toyota au accelerat involuntar, arata un raport din SUA

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 10:19 Economie | Auto


​In peste 60% din cazurile in care masini Toyota au accelerat brusc, soferii nu au apasat deloc frana, arata un raport al agentiei de securitate a traficului din SUA, NHTSA, legat de scandalul rechemarilor masive facute de producatorul auto nipon. Ancheta va continua, insa concluziile preliminare arata ca nu au existat probleme la sistemele electronice sau la soft in cazul masinilor care au scapat inexplicabil de sub control.

NHTSA a examinat 58 de cazuri in care masini Toyota au accelerat brusc si au conchis ca in 35 dintre cazuri soferii nu au apasat deloc frana, in 14 cazuri au franat partial, intr-un singur caz a fost apasata atat frana, cat si acceleratia, iar un sofer s-a trezit cu pedala de acceleratie blocata.

Autoritatile au publicat doar o varianta preliminara a raportului, insa primele date indica faptul ca nu au fost gasite noi defecte in afara celor mentionate si de producator: posibilitatea ca pedala sa nu mai revina la pozitia initiala din cauza unui mecanism defect si pericolul ca pedala de acceleratie sa ramana sub covoras.

Concluziile vin pe fondul unui scandal care a determinat Toyota sa recheme peste 10 milioane de masini pe plan mondial din cauza posibilelor probleme la pedala de acceleratie. Experti din piata au spus ca de vina ar fi si probleme la soft si la componente electronice, insa raportul nu a indicat pana acum astfel de defectiuni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2978 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 august 2010, 10:43)

    calin [anonim]

    Le-au bagat astia de la VW un virus in soft :)
    • +11 (11 voturi)    
      GM (Miercuri, 11 august 2010, 10:59)

      serbanica [utilizator] i-a raspuns lui calin

      Nu cei de la VW cred ca si-au bagat coada aici. Domnii de la GM cred ca au avut foarte multe de castgiat dupa urma "defectelor" masinilor Toyota. Sa fim serios..toate chestiile au aparut doar in State.
      Este tara in care o persoana a dat in judecata compania producatoare a cuptorului cu microunde pe motiv ca in instructiuni nu scria ca nu trebuie sa-ti bagi pisica in cuptor.
      • +7 (7 voturi)    
        buna asta... (Miercuri, 11 august 2010, 11:26)

        me [anonim] i-a raspuns lui serbanica

        adevaru e ca ei au principiul: "e vina altora ca eu sunt prea prost si nu stiu sa folosesc ceva, si trebuie sa plateasca pentur prostia mea"
        • +1 (3 voturi)    
          sau (Miercuri, 11 august 2010, 12:50)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui me

          sau poate pot sa speculeze o greaseala a producatorului, si sa obtina un venit usor
      • +3 (3 voturi)    
        Posibil (Miercuri, 11 august 2010, 13:28)

        calin [anonim] i-a raspuns lui serbanica

        E posibil sa fie GM pt ca VW are mai mult piata din Europa nu din State unde Toyota detine majoritatea...
      • -2 (2 voturi)    
        nu doar in State (Miercuri, 11 august 2010, 13:33)

        SdS [utilizator] i-a raspuns lui serbanica

        Am condus o Toyota RAV4 pana anul trecut si era sa mor de doua ori din aceeasi cauza, masina a accelerat si a ramas pe acceleratie maxima desi eu eram cu piciorul pe frane ca sa nu ajung in copaci. Binenteles ca nu am adus masina din State, a fost luat aici. Sunt masini exceptionale ca fiabilitate insa "problema cu acceleratia" m-a facut sa o dau inapoi rapid la firma de leasing.
        • 0 (0 voturi)    
          Sunt curios daca era automata sau manuala... daca (Miercuri, 11 august 2010, 15:49)

          test [anonim] i-a raspuns lui SdS

          ai timp sa raspunzi. merci
        • -4 (4 voturi)    
          fiabilitate (Miercuri, 11 august 2010, 17:11)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui SdS

          Povestea asta cu fiabilitatea v-a intrat atat de adanc in cap incat nu mai ganditi limpede. Cum poate fi o marca fiabila cu zeci de milioane de masini in service?
          Toyota e o masina ordinara, personal nu as arunca niciodata banii pe un astfel de cazan.
        • +3 (3 voturi)    
          Raspuns de la firma de leasing @ serbanica (Miercuri, 11 august 2010, 17:27)

          misu [anonim] i-a raspuns lui SdS

          Stimate domn Serbanica. Nu "ati dat" inapoi la firma de leasing auto Toyota, ci v-a fost luat autoturismul pt ca nu ati achitat ratele de la inceputul contractului, iar acceleratia s-a blocat la podea, cand ati vrut sa fugiti cu masina ca sa evitati plata ratelor. Acum am deblocat acceleratia si am vandut-o. Va asteptam la urmatorul termen in instanta.
  • +5 (5 voturi)    
    toyota (Miercuri, 11 august 2010, 17:19)

    serbanescu cristian-andrei [anonim]

    Povesti de adormit copii.Sunt posesor de 6 ani de masini Toyota,acum am a doua masina,un Verso si nu pot sa constat decat o fiabilitate exemplara a masinii.Absolut nicio defectiune,desi cu prima am facut 197.000 km.Pentru mine Toyota ramane nr.1 la fiabilitate si calitate.
  • -1 (1 vot)    
    raportul nu schimba datele problemei.... (Joi, 12 august 2010, 11:47)

    dorinteodor [anonim]

    pe vremuri aveam o dacie destul de noua in garantie de la fabricant si am ramas brusc fara frina. aveam vreo 5 km/h si eram in spatele unui autobus. am intrat in el, pagubele au fost minore dar politistul, dupa ce s-a convins ca frina era defecta, m-a intrebat de ce nu am tras frina de mina si evitam ciocnirea.....

    buna intrebare, si eu ma mir ca nu am tras frina de mina dar, in acele secunde cind brusc masina nu mai raspunde la comenzi nu prea poti sa analizezi logic si sa iei decizii corecte.....

    nu cred ca prea multi dintre soferi au trait o experienta reala cu o masina care nu raspunde la comenzi ca sa vada ca o decizie logica este extrem de putin probabil sa fie luata.....

    asa ca eu cred ca raportul americanilor nu tine cont de problema psihologica pe care o putem avea cind apare o situatie foarte neobisnuita.....