Sefii Ford Europa se intalnesc miercuri cu cei mai importanti oameni politici romani. Compania promite sa inceapa angajarile in primele luni din 2011

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 11 august 2010, 15:03 Economie | Auto


John Fleming
Foto: Hotnews
Noul sef al Ford Europa, Stephen Odell si cel pe care il inlocuieste, John Fleming, s-au intalnit cu prermierul Boc miercuri, iar in cursul zilei mai au programate intalniri atat cu presedintele Basescu, cat si cu seful Senatului, Mircea Geoana. Cu siguranta ca cel mai important subiect de discutie este viitorul fabricii de la Craiova unde anul acesta au fost produse circa 3.000 de automobile.
In intalnirea cu premierul, Ford si-a reafirmat angajamentele si promite ca din prima parte a anului viitor va incepe sa faca angajari.

La ora 12.15 a inceput intalnirea celor doi oficiali ai Ford Europa cu premierul Emil Boc, iar la ora 16.00 Odell si Fleming se vor intalni la Cotroceni cu presedintele Basescu. Mai tarziu, la 18.30 e programata o intalnire cu Mircea Geoana, la salonul oficial din Senat. Cu siguranta ca cel mai important subiect de discutie este viitorul fabricii de la Craiova.

In intalnirea cu premierul Boc, oficialii Ford au confirmat ca se vor tine de planul initial de investitii. "Compania Ford isi mentine angajamentul de a investi in proiectul de la Craiova peste 675 de milioane de euro. Totodata, incepand cu prima parte a anului viitor, la Craiova vor incepe angajarile. Intentia noastra este ca la fabrica de la Craiova sa ajungem de la 3500 de angajati, cat sunt in prezent, la 7000 in anii care urmeaza", a mentionat John Fleming care ocupa functia de presedinte pentru productie si relatii privind aspectele de munca in cadrul Ford Motor Company.

La jumatatea lui iulie Ford a facut o serie de schimbari importante la varf, ca semn ca se orienteaza spre o noua strategie, astfel ca la conducerea diviziei europene a fost numit Stephen Odell care s-a aflat la conducerea Volvo.

Ford produce din septembrie 2009 la Craiova utilitara Transit Connect din care anul acesta au fost produse circa 3.000 de exemplare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1402 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    IARASI (Miercuri, 11 august 2010, 15:14)

    HESS [utilizator]

    Vor cersi bani statului,care desigur ii va da.
    • 0 (0 voturi)    
      re: IARASI (Miercuri, 11 august 2010, 16:14)

      Valy [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Asa s-a comentat si la Dacia, ca au venit francezii, ca ne fura tzara, ca au luat prea multe facilitati de la stat, etc etc......acum se vede ca fara Renault uzina de la Mioveni ar fi disparut....nu avem capacitate sa ne dezvoltam fara investitii majore....si cum fiecare lucru are un pret este normal ca trebuie sa dai si niste facilitati fiscale.
      Nu aici e marea problema in tzara asta, dimpotriva, aceste facilitati se vor intoarce tot in favoarea tarii....problema e acolo unde statul nu sprijina pe nimeni, unde nu se investeste nimic si unde totul se darama
      • +2 (2 voturi)    
        Facilitati (Miercuri, 11 august 2010, 17:02)

        HESS [utilizator] i-a raspuns lui Valy

        Ajunge mana de lucru ieftina.Aceasta facilitate ajunge.Ceeace se intampla la Ford e santaj.Ford produce masini din 1900 toamna.
        Are destul capital sa fac ce vor in Craiova.
        Statul trebuie sa investeasca banii bugetului in accesarea fonduriilor Europene pt infrastructura,sanatate.Ford a primit vreo 14o milioane euro cadou.Cand pt accesarea celor 900 milioane euro pt infrastructura guvernul nu a avut 100 de milioane.Asta era pe vremea lui Tariceanu.Binenteles ca el e acum ,,vanzator,, de la marca Ford.Poate ma insel.In tara vor ramane salariile catorva muncitori si alea mizerabile in raport cu ceeace Ford ar plati la ei acasa sau intr-o alta tara din UE in afara de bulgaria .Si ceva impozite daca nu cumva vre-un politician le va oferi si o scutire pe vreo cativa ani.Iar grosul castigului la pusculita.Macar daca ar fi reinvestit o parte din el .Totul se reduce la investitia initiala si muls pana la epuizare.Politicienii ar trebui sa sprijine capitalul autohton.Acela care merita binenteles.De exemplu finantati IT-stii cei mai buni`pt a pune pe picioare companiile lor in domeniu IT.Ce-i al nostru sa fie al nostru.Iar 100 la 100 din beneficii ale romaniei.Dar aici nu prea ar iesii ciubucuri.
  • +1 (3 voturi)    
    disperarea Guvernului (Miercuri, 11 august 2010, 15:26)

    Darius [anonim]

    Boc e disperat sa creasca PIB-ul ....Ce nu stie el este proverbul romensc"cu o floare nu se face [rimavara"Pardon...cu 2 flori(Dacia si Ford".S-au angajat la o productie de peste 300 de mii de masini x 8-9 mii de euro inseamna cam 2% din PIB.Visul lui Boc sa dea pe plus la final de an...Nu conteaza IMM urile.Da-le dracului....Bine ca au deratizat economia de ele cum spunea.
    Semnat :un posesor de IMM suspendata
    • +1 (1 vot)    
      Disperarea unora. (Miercuri, 11 august 2010, 16:40)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Darius

      Si tu ce disperare ai?
  • +1 (3 voturi)    
    3000 de masini produse la Craiova?!? (Miercuri, 11 august 2010, 16:06)

    gogu [anonim]

    Transit Connect a fost si este produsa in Turcia.La Craiova le aduc gata facute si le mai asambleaza catre ceva ...si uite masina!In rest oamenii fac curatenie si vopsesc gardurile...
  • +2 (2 voturi)    
    Greseala in titlu... (Miercuri, 11 august 2010, 16:47)

    Florica [anonim]

    ... nu exista oameni politici romani (cu atat mai putin importanti). Noi avem doar o colectie de agarici fara studii de specialitate care s-au apucat la un moment dat de politica din motive personale.

    Un titlu cat de cat decent ar putea eventual face referire la o intlanire a sefilor Ford cu policieni romani. Atat.